Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 

''Aparate radio de colectie''

- - - - -
  • Please log in to reply
1438 replies to this topic

#127
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Attached File  Imagine_293_.jpg   361.74K   201 downloads  Salutare fratilor. Si eu sunt pasionat de obiecte vechi. Deschisesem  un topic cu vechituri dar asta vad ca a avut mai mult succes. La capitolul electronica am un mag Tesla Sonet B3 pe lampi. Nu merge. Are o lampa sparta cred. Sper sa il pun pe picioare intr-o buna zi. Mai am un  radio Tesla Talisman. Asta merge (dar nu grozav) ca nu m-am jucat cu "roboteii" din lampi.  :lol: Mi-a placut faza asta cu "roboteii". Apoi mai exista pe la mine si un aparat romanesc Victoria (destul de vechiut si asta) si un TV national. Asta ne-a slujit cu devotament cam 20 de ani. Ieri am facut rost de asta din poza. M-a surprins cat de bine arata. Pare aproape nefolosit. Din pacate nu are o lampa. EL 84. Am inteles ca e relativ usor de gasit. Sa vad de unde naiba o gasesc. Sper sa si mearga dupa ce o sa fac rost de ea.
  Marele vostru avantaj e ca va si pricepeti la electronica. Va puteti repara singur aparatele. Eu sunt paralel la capitolul asta. In rest s-auzim de bine si la cat mai multe chilipiruri.  :coolspeak:

#128
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit becuri din alea de "Trabant", am pus unul care papă 10 :bigwhitegrin: W :w00t:, dar eu vroiam unul din ăla mat; o să întreb pe la Radio Progres!
Acum am 2 becuri la scală: unul din ăla mat și ăla de Trabi.
#Repulse: U.K.W. la acel Stassfurt e pe 66-73 MHz sau 87,5-100 Mhz?

Edited by djl, 22 June 2006 - 09:43.


#129
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
#Repulse: U.K.W. la acel Stassfurt e pe 66-73 MHz sau 87,5-100 Mhz?
[/quote]


UKW = 87MHz to 100MHz

#130
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
Repulse m-ai intristat.Stii de cand caut un astfel de radio.Vazusem unul de mult la atelierul scolii mele.N-am gasit niciodata unul.Cat ai dat pe el ,de unde?
Cat despre lampa,era ,nu stiu SIGUR daca mai e,pe Smardan un magazin de reparatii unde era un mos electronist,acolo ala avea toate piesele pentru astfel de aparate.De la el am luat eu o ECL-82.

Edited by Adrian13, 22 June 2006 - 12:46.


#131
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 Adrian13, on Jun 22 2006, 13:42, said:

Repulse m-ai intristat.Stii de cand caut un astfel de radio.Vazusem unul de mult la atelierul scolii mele.N-am gasit niciodata unul.Cat ai dat pe el ,de unde?
Cat despre lampa,era ,nu stiu SIGUR daca mai e,pe Smardan un magazin de reparatii unde era un mos electronist,acolo ala avea toate piesele pentru astfel de aparate.De la el am luat eu o ECL-82.
Nu am vrut sa te intristez. Sorry. Daca iti mai spun si pretul mi-e ca te apuca jalea.
L-am luat de la un mos cu 150.000  Mosu vroia 100.000 da i-am mai dat eu 50.000 asa de la mine. Acum totul e sa il si fac sa mearga. Oricum de aratat arata bine. Se aprinde si scala si ochiul magic. Deocamdata atat.

#132
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
Norocul tau.Bravo. Sper sa il faci sa mearga.Sper si eu sa imi aduca mama azi radioul.

#133
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

 Max Him, on Jun 19 2006, 16:29, said:

DAR, si azi folosesc cele 2 boxe UNITRA de la sistem care merg EXCELENT.
Da, boxele Unitra sunt grozave. Singurul bai este că uneori se roade marginea, dar asta nu e o problemă, membrane din ălea se găsesc în comerț.

#134
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 Adrian13, on Jun 22 2006, 14:16, said:

Norocul tau.Bravo. Sper sa il faci sa mearga.Sper si eu sa imi aduca mama azi radioul.

Bafta cu radioul. Magul ala arata super. E al tau ?

#135
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Misto radiourile voastre, mai ales Stassfurt si Melodija. Daca MElodija e iugoslav sa stii ca e meserias rau. Aveau electronica buna iugoslavii, dar dintre toti comunistii,cea mai fine shi mai buna este cea poloneza.Practic la mine e asa clasamentul : DDR, Polonia,,Cehoslovacia,Ungria,Iugoslavia,Romania,Bulgaria. Nah, mai rog e aproxiomativ.Ungurii aveau electronica fina rau. Mie imi placea electronica noastra mult, dar cand am vazut ce fineturi aveau polonezii si cehii m-am cam intristat.  Oricum, avem shi noi multe lucruir bune, din pcate dupa 83,84, calitatea radiourilor  a scazut,chiar schemele erau slabe.

Antena din aia cu Pif am shi eu la tzara, nu e greu de facut.E destul de eficienta, o folosesc la un Traviata cu pick-up shi ma ajuta mult sa prind unde scurte, imi palce sa ascult BBC Worldservice, program interesant....

Stassfurt e german din DDR sau din RFG? MA mir cum ai dat pe el numai 150 000.Pai aici era o groaza de bani, shi chiar merita, sa stii. Lampa EL84 se gaseste usor, poate fi inlocuita cu sovietica 6P14P,care merge tot super. Ce lampi ai in el? Siemens,RFT sau din astea facute in Ungaria?   ASa, dak era aici un radio din ala cred ca cerea un milion pe el.CE am gasit ieftin, un Gloria 3 la 15 lei, dar nu l-am luat.Shi Alpinist 321 la 10 lei. Acum o sa repar shi Thomas-ul, dar dupa ce dau bacul shi intru la fara taxa. :naughty:  :naughty: II montez piesele in locul in care ar fi trebuit , pun un TCA830 .Ca acuma re iesirea audio direct din preamplificator, acolo unde ar fi trebuit conectate caastile :cursing:   VA tin eu la curent cu rezultatele

#136
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 augustin87r, on Jun 22 2006, 15:23, said:

Misto radiourile voastre, mai ales Stassfurt si Melodija. Daca MElodija e iugoslav sa stii ca e meserias rau. Aveau electronica buna iugoslavii, dar dintre toti comunistii,cea mai fine shi mai buna este cea poloneza.Practic la mine e asa clasamentul : DDR, Polonia,,Cehoslovacia,Ungria,Iugoslavia,Romania,Bulgaria. Nah, mai rog e aproxiomativ.Ungurii aveau electronica fina rau. Mie imi placea electronica noastra mult, dar cand am vazut ce fineturi aveau polonezii si cehii m-am cam intristat.  Oricum, avem shi noi multe lucruir bune, din pcate dupa 83,84, calitatea radiourilor  a scazut,chiar schemele erau slabe.

Antena din aia cu Pif am shi eu la tzara, nu e greu de facut.E destul de eficienta, o folosesc la un Traviata cu pick-up shi ma ajuta mult sa prind unde scurte, imi palce sa ascult BBC Worldservice, program interesant....

Stassfurt e german din DDR sau din RFG? MA mir cum ai dat pe el numai 150 000.Pai aici era o groaza de bani, shi chiar merita, sa stii. Lampa EL84 se gaseste usor, poate fi inlocuita cu sovietica 6P14P,care merge tot super. Ce lampi ai in el? Siemens,RFT sau din astea facute in Ungaria?   ASa, dak era aici un radio din ala cred ca cerea un milion pe el.CE am gasit ieftin, un Gloria 3 la 15 lei, dar nu l-am luat.Shi Alpinist 321 la 10 lei. Acum o sa repar shi Thomas-ul, dar dupa ce dau bacul shi intru la fara taxa. :naughty:  :naughty: II montez piesele in locul in care ar fi trebuit , pun un TCA830 .Ca acuma re iesirea audio direct din preamplificator, acolo unde ar fi trebuit conectate caastile :cursing:   VA tin eu la curent cu rezultatele


Radioul este din DDR. Am dat numai 150.000 pt. ca mosul nu era pasionat de asa ceva. Mai ales pe caldura de ieri tare mult cred ca ii ardea buza dupa o bere. M-am uitat un pic la lampi ieri si am vazut ca lipseste una (trebuia sa fie 5) dar nu am fost asa de atent incat sa vad ce marca sunt. Ma uit in seara asta si iti spun maine.Are careva de vazare lampa ce imi lipseste mie ??? EL 84. Din pacate nu prea am timp sa umblu prin targuri sa caut.

#137
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
La un Radio Progres au zis că s-ar putea să mai aibă becuri din alea de scală; dacă aflu ceva vă spun, că poate mai are cineva nevoie de becuri.
#Repulse: cu radioul tău, dacă îi faci anetnă k lumea, poți să prinzi: B.B.C. România, Deustche Welle România?,  89 F.M., Civic F.M., Relitatea F.M.,  Magic F.M., Realitatea F.M., Sport F.M., Delta R.F.I., Radio Guerilla, Radio Vocea Evangheliei/Micul Samaratiean, Libertatea F.M., Kiss F.M., Radio Total, Info Pro, Radio România Muzical, Radio București. Din nefericiere aparaul nu e stereo - e un fel de 3D ; ce bine mi-ar fi prins și mie un asemenea  aparat în dormitorul din spate - e mai mic decât măgăoaia de Capri și are bană vest (chiar dacă nu până la 108 MHz, Capri are 66-73 MHz :down:)
Dacă găsești ceva televizoare vechi (pe lămpi) sau coloare hibride, ori vre-un "Sony" Trinitron foarte vechi să-mi dai de veste; tel. meu e în semnătură!

Edited by djl, 22 June 2006 - 15:27.


#138
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 djl, on Jun 22 2006, 16:24, said:

La un Radio Progres au zis că s-ar putea să mai aibă becuri din alea de scală; dacă aflu ceva vă spun, că poate mai are cineva nevoie de becuri.
#Repulse: cu radioul tău, dacă îi faci anetnă k lumea, poți să prinzi: B.B.C. România, Deustche Welle România?,  89 F.M., Civic F.M., Relitatea F.M.,  Magic F.M., Realitatea F.M., Sport F.M., Delta R.F.I., Radio Guerilla, Radio Vocea Evangheliei/Micul Samaratiean, Libertatea F.M., Kiss F.M., Radio Total, Info Pro, Radio România Muzical, Radio București. Din nefericiere aparaul nu e stereo - e un fel de 3D ; ce bine mi-ar fi prins și mie un asemenea  aparat în dormitorul din spate - e mai mic decât măgăoaia de Capri și are bană vest (chiar dacă nu până la 108 MHz, Capri are 66-73 MHz :down:)
Dacă găsești ceva televizoare vechi (pe lămpi) sau coloare hibride, ori vre-un "Sony" Trinitron foarte vechi să-mi dai de veste; tel. meu e în semnătură!
Asa multe pot sa prind cu el ?  :w00t:  O sa ii fac antena. Mai intai insa sa il fac sa mearga.Am telefonul tau. Mi l-ai dat pe messenger. Daca aflu ceva te anunt.

#139
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Am enumerat toate posturile din gama de frecvențe 88-100 MHz; unele s-ar putea să le prindă mai bine, altele mai prost! Eu pot să te fac cu un adaptor de impedanță 75-300 Ohmi și ceva cablu de 300 Ohmi (din ăla "panglică"); ca antenă pt. F.M. poți să folosești antena tv colectivă; cred că pe una din prize scria "radio".
Ce becuri de scală ai: pe fasung sau din alea ca la Capri?  :confuzzled:

Edited by djl, 22 June 2006 - 18:37.


#140
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Cum am ajuns acasa m-am uitat in alt radio (Victoria) si am gasit un EL 84. Cam inegrit... L-am pus in Stassfurt si a inceput sa emita ceva sunete. I-am pus si o antena improvizata, adica un fir mai lung si am reusit sa prind un post romanesc. De auzit de aude binisor. Banuiesc ca se poate mai bine cu o antena mai buna. Si eu m-am gandit sa folosesc antena radio a blocului. Nu stiu insa daca mai avem antena colectiva pe bloc. Eu cred ca nu. Fara aia nu prea ar da rezultate. Corect ?
Oricum vestea buna e ca merge. Cea proasta e ca nu prea are fm. Eu asa banuiesc. Ce am vazut eu cu U.K.W. am vazut pe net. Acolo scria si frecventele intre care opereaza. Era tot un Stassfurt dar un pic diferit. Al meu e Stassfurt 600. Pe butoanele frecventelor scrie : lang, mittel,kurz1,2,3. Voi ce ziceti ? Are sau nu fm ?
Lampile sunt urmatoarele : ECH 81 = Funkwerk
                                         EZ 80 = Funkwerk
                                         EF 89 = WF
                                         EABC 80 = WF
                                         EL 84 nu stiu, cred ca e ruseasca.

Nu am apucat sa vad ce fel de becuri are la scala. O sa ma uit sambata ca vreau sa il curat putin de praf si te anunt.
Daca as putea totusi sa folosesc antena radio a blocului as avea nevoie cam de 4 sau 5 metrii de cablu. Ai atat ?Contra cost normal. As mai avea totusi nevoie si de un EL 84. Nu vreau sa il las pe ala descompletat + ca aia e cam uzata.

#141
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006

Quote

Magul ala arata super. E al tau ?
Cel din dreapta DA.Tesla CM-160,Stereo.
Mi-a adus mama radioul Melodija F.Functioneaza foarte bine.Singura problema e ca are un singur difuzor aflat pe o parte ceea ce nu prea ii da un sunet cam ciudat.Are 4 clape de ajustare a sunetului.(Bass,Concert,Jazz,Solo).Sincer nu pot sa ghicesc de ce are 2 lampi ECH-81???Are lampi unguresti Tungsram si o Tesla.

#142
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 Adrian13, on Jun 22 2006, 21:44, said:

Cel din dreapta DA.Tesla CM-160,Stereo.
Mi-a adus mama radioul Melodija F.Functioneaza foarte bine.Singura problema e ca are un singur difuzor aflat pe o parte ceea ce nu prea ii da un sunet cam ciudat.Are 4 clape de ajustare a sunetului.(Bass,Concert,Jazz,Solo).Sincer nu pot sa ghicesc de ce are 2 lampi ECH-81???Are lampi unguresti Tungsram si o Tesla.

Eu ma refeream la magul din mijloc. Imi place foarte mult.Felicitari pentru radio. Sa-l folosesti sanatos. Citeste si tu ce am scris mai sus despre al meu Stassfurt si da-ti cu parerea. Are sau nu fm ???

#143
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
Magul din mijloc il gasisem sambata in targ dar din pacate nu functiona.Asta e.]
Radioul tau din pacate nu pare sa aiba FM.Are Lungi,medii,Scurte 1,2,3 in nemteste Ultra kurz waven se zice parca FM.Asta e parerea mea.Chiar daca nu are FM poti prinde destul cu el.Pe scurte cu o antena buna poti prinde multe posturi mai ales din afara.

Edited by Adrian13, 22 June 2006 - 20:52.


#144
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 Adrian13, on Jun 22 2006, 21:51, said:

Magul din mijloc il gasisem sambata in targ dar din pacate nu functiona.Asta e.]
Radioul tau din pacate nu pare sa aiba FM.Are Lungi,medii,Scurte 1,2,3 in nemteste Ultra kurz waven se zice parca FM.Asta e parerea mea.Chiar daca nu are FM poti prinde destul cu el.Pe scurte cu o antena buna poti prinde multe posturi mai ales din afara.
Cam asta banuiam si eu. E totusi ciudat. Ala pe care il vazusem pe net era din 1955 si avea U.K.W. Asta e un pic mai nou (aproximativ 1960) si totusi nu are ?!?
Oricum eu m-am bucurat mult ca merge. O sa ii fac o antena buna. Sa incerc mai intai cu aia de bloc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate