Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Pret maxim pentru procesor O9550

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#73
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Recomandarile minime pentru GTA V sunt Q6600.
Si pe 8600 ai probleme, trebuie OC ca sa mearga pe setari minime.
Preferabil si pentru tine ar fi tot un quad.

Cat despre overkill, nu are cum sa fie un quad overkill la placi cu GDDR5.

#74
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
de ce esti capos si nu pui graficul? graficul ala e pe minut si e mult mai relevant decat procentul ala de acolo.
in timpul asta ti-a facut probleme jocul? s-a blocat?

fa cum ti-am spus, uita-te la grafic. eventual fa 2 grafice: unul cu procesorul si unul cu hdd-ul (daca ai 7-le, in tabul de performace ai un buton cu resource monitor)..
cum e ditamai jocul, texturile le ia de pe hdd - si daca atunci vrea sa citeasca mai mult decat duce hdd-ul, s-ar putea ca ala sa fie veriga slaba.

asadar, da fullscreen si joaca-te. la cateva secunde dupa ce vezi ca ti se blocheaza, da alt-tab si fa screenshot la grafice.

PS: vad ca lu nenea asta, pe E8400 i-l tine la 100%. la tine cum de e doar 64%?

View PostAntirsipowermate, on 22 aprilie 2015 - 12:59, said:

Cat despre overkill, nu are cum sa fie un quad overkill la placi cu GDDR5.
GTS 450-u nu e o placa de top cu ddr5 si ddr5 e una din ultimele specificatii la care te uiti cand iei o placa video.

Edited by shmu, 22 April 2015 - 13:35.


#75
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
Un quad core Q6600 si un SSD, vor face sistemul racheta fata de cel actual!Posted Image

#76
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012

View Postshmu, on 22 aprilie 2015 - 13:36, said:

ddr5 e una din ultimele specificatii la care te uiti cand iei o placa video.

...argumentul tau fiind...?

#77
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Sunt plăci video GDDR5 (noi) de la ~250 la peste 10.000 lei. Adică ceva banal.

Edited by driftking91, 22 April 2015 - 15:34.


#78
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005

View Postshmu, on 22 aprilie 2015 - 13:36, said:

de ce esti capos si nu pui graficul? graficul ala e pe minut si e mult mai relevant decat procentul ala de acolo.

Scuze, nu înțelesesem la ce te referi.

View Postshmu, on 22 aprilie 2015 - 13:36, said:

PS: vad ca lu nenea asta, pe E8400 i-l tine la 100%. la tine cum de e doar 64%?

Asta vreau și eu sã aflu. Sunt unii cu i5 tot pe youtube care tot 100% este cp la acest joc. La mine nu sare de 66%. Pozele sunt fãcute dupã 30 min de joc. O precizare, jocul nu se blocheazã absolut deloc, doar cã, deși merge cu peste 30fps afarã și între 54-60 înãuntru, are un lag la mouse, o sacadare dacã vrei, plus mici întreruperi foarte scurte care sunt enervante, nu ai precizie când tragi sau conduci.

Attached Files

  • Attached File  1.png   804.6K   23 downloads
  • Attached File  2.png   1.36MB   23 downloads


#79
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
@gerbil
O mica curiozitate.
Vad ca procesorul tau functioneaza la cam 2 ghz din 3 ghz.
Intra in BIOS si dezactiveaza Intel SpeedStep iar in windows ,control panel la power management seteaza planul pe max performance.
Apropo, in joc ce temperatura ai la procesor? (poti verifica cu aida 64, in timp ce ruleaza jocul).

#80
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Vrei să zici High performance? Nu am max perf.

Am dezactivat din bios Intel SpeedStep, se pare că acum merge și la mine la 99%. S-a mai îmbunătățit un pic și lagul, e mai jucabil acum.

Nu știam de ce mergea mai prost de un timp pe ie11, aveam un lag infernal. Se pare că era din cauza acestei setări din bios. Acum zbârnâie. Mersi de sugestie.

Attached Files


Edited by gerbil, 22 April 2015 - 21:59.


#81
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Posted Image

acu ca ai procesorul la 100% inseamna ca merita sa iti iei un quad, daca nu vrei sa schimbi platforma.

dar vezi ca ai si niste spike-uri la HDD. inainte sa te joci, incearca sa inchizi cat mai multe chesti care ar putea folosi hdd-ul - gen antivirus, torente, alte softuri...

Edited by shmu, 23 April 2015 - 00:14.


#82
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
@gerbil
Alta curiozitate!
Cata memorie RAM si ce placa video ai si cum iti merge GTA V ? (ma refer la FPS , rezolutie si setari video?
Astept versiunea de GTA V pentru "ai saraci" si am G3258 cu 4 gb ram si GTX260 216 core si m-ar interesa daca as putea juca decent.
Deasemenea ce fel de FPS-uri primesti in plus daca treci de la DirectX 11 la DirectX 10.

#83
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Pt. setari high si 1080p pe GTA 5 ai nevoie de cel putin 2 gb ram.
Diferenta dintre DX11 si DX10 tine de cateva setari care sunt disponibile pe DX-ul vechi. Diferente de performanta cu cred ca sunt, oricum nu foarte notabile.

#84
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005

View Postionutzradu, on 23 aprilie 2015 - 07:05, said:

@gerbil
Alta curiozitate!
Cata memorie RAM si ce placa video ai si cum iti merge GTA V ? (ma refer la FPS , rezolutie si setari video?
Astept versiunea de GTA V pentru "ai saraci" si am G3258 cu 4 gb ram si GTX260 216 core si m-ar interesa daca as putea juca decent.
Deasemenea ce fel de FPS-uri primesti in plus daca treci de la DirectX 11 la DirectX 10.

6GB ram, R7 265 2GB Dual X. După cum am zis 54-60FPS în interior, 27-30 (mai depășește și 30 ajungând pe la 40 in unele locuri). Setări high, 1920x1080. Faptul că schimb directx nu prea are nici o influență în fps.

Am întrebat pe un forum de afară unde se discută despre această modare cu procesoare Xeon, mi-a răspuns cineva care a zis că se uită să vadă dacă se poate modifica biosul. Chipsetul ar fi compatibil din ce a zis el.
„As far as I know this mobo hasn't been tasted with xeon yet, but it looks very promising because it has compatible chipset - P35.
Unfortunately BIOS is gonna be a problem - non standard AMI BIOS and editing tools can't handle it (MMTool, amimmwin). I can probably figure out something, contact me on priv If you want it patched.”

Totuși eu nu înțeleg un lucru: pe site-ul Supermicro zice că aș avea chipset P35, Everest vede G33, Cpuz zice că am P35/G33/G31. La fel și la bios, pe site la Supermicro zice că e AMI, CPuz zice că e Phoenix.

Edited by gerbil, 23 April 2015 - 11:45.


#85
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Nu te complica cu Xeonul.

#86
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Aștept să văd ce răspunde măcar de curiozitate. Oricum nu mă complic dacă nu e sigură treaba, nu de alta dar dau banii degeaba dacă nu merge.

Încă o întrebare, dacă aș cumpăra un quad, fie el q6600 sau q9550 sau ce s-a mai discutat pe aici, va trebui schimbat și coolerul? Și eu și ruda avem același cooler (eu le-am cumpărat mai demult pe ambele), procesorul meu E6850 lua efectiv foc cu coolerul stock și se reseta pc-ul când ajungea la 80 iar cu acesta nu au mai fost probleme. Coolerul este acesta: http://www.evomag.ro...S915-58803.html

Edited by gerbil, 23 April 2015 - 12:04.


#87
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
@gerbil nu ai nevoie de alt cooler.

View Postshmu, on 22 aprilie 2015 - 09:58, said:

inca unu cu factura de curent.... ai calculat tu asa si ti-ai dat seama?
30% consum mai mic inseamna cat? 30% din 60-80W inseamna ~25W. daca ai sta la pc sa te joci 8 ore pe zi, inseamna 200W pe zi. adica 6Kw pe luna. 3 lei pe luna. => ii amortizeaza in 4 ani.
asta daca se joaca  8 ore pe zi, ceea ce ma indoiesc ca face. iar daca nu se joaca, diferenta de consum va fi si mai mica.

din pacate calculele tale teoretice, or fi ele bune, dar in realitate consumul masurat la priza este mult mai mare. pe la 60W daca discutam de frecvente stoc. in caz de overclock diferenta de consum e si mai mare.
supozitiile tale legate de cost iara sunt discutabiile avand in vedere ca nu a fost specificata locatia/operatorul de distributie energie.
oricum aspectul important era sporul considerabil de performanta, cel termic/energetic fiind in mare parte bonus, care conteaza cel mai mult mai ales avand in vedere ca q6600 este trecut la cerinte minime la jocurile recent aparute

Edited by Blackhat, 23 April 2015 - 12:15.


#88
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
@gerbil: coolerul tau este destul de slabut in acest caz.  Nu pot garanta ca iti va merge bine in gaming cu el. Eu ti-as recomanda sa iei intai procesorul si rulezi un program de monitorizare a temperaturilor in jocuri. Apoi decizi daca ai nevoie de cooler. Eu nu mi-as pune mari sperante in el.
O alta recomandare ar fi un SSD de 120 GB. Intr-adevar, SSD sunt foarte rapide si acest lucru se va vedea peste tot, nu numai in jocuri.

#89
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Cum sa ia foc E6850 mai cu colerul stock? Il tinea oprit sau era carcasa inchisa ermetic? Nu-s idioti intel sa puna mai ales atunci coolere subdimensionate la core 2 duo
Iar supermicro nu am prea auzit, insa din ce se vede face ceva placi pt servere, e posibil totusi poate sa mearga xeon, ar trebui sa mergi cu pc-ul sau sa vina omul sa faceti proba. Ar trebui si un back-up pt bios sau o metoda sigura de rescriere cu unul standard in caz ca va trebui modificat. Exista insi care au aparaturi pt scris direct eproanele

Care coler sa-l schimbi? daca e cel stock de la E2200 normal ca trebuie schimbat mai ales daca iei q6600 ca are 105W nu 40 cat are E2200 (65 raportati standard de intel, insa sunt mai putini)

Edited by motanu_mic, 23 April 2015 - 15:12.


#90
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
Pe acelasi procesor am cooler-ul asta http://www.pcgarage....-extreme-rev-c/
Cu mentiunea ca, asa cum am specificat intr-un post anterior, al meu e rev.E0 si am facut OC de la 2.83 la 3.41Mhz. si de aceea a fost necesara schimbarea cooler-ului stock,

Edited by primuministru, 23 April 2015 - 16:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate