Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pret maxim pentru procesor O9550

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Cele cu S nu sunt mai slabe, poate insesizabil. De exemplu, 4570s e mai bun ca 4440 sau 4460 ( insesizabil, doar in benchmarkuri ). Doar daca le dezactivezi turbo sunt mai slabe.

Edited by Robiacs, 28 April 2015 - 16:01.


#128
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
De la Amd merită ceva de luat în considerare? Sau mai pe românește, există procesoare mult mai ieftine decât i5 dar la un nivel asemănător cu un i5? Vreau să iau în considerare toate variantele posibile.

#129
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Ceva teste AMD vs Intel .

#130
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Problema deja e ca gerbil nu sti exact ce vrei si deja e vaga discutia.
PC-ul cel bun e cel cu care-ti poti face treaba care o ai. Daca nu ai treaba pt pc atunci poti sa nici sa nu detii asa ceva.

Se face asa:
-se spune ce vrei sa faci cu pc-ul pe care vrei sa-l achizitionezi
-se face un buget de care dispui
-se cauta piesele cele mai performante in acel buget.

Ori tu vrei doar forum feisbuc si jocuri din 2010 pe un pc actual, pe are vei juca jocuri din 2015 cand va fi vechi iar si va cere upgrade.

Eu in locul tau daca as juca ceva jocuri si as si scoate bani din pc si actualul deja nu ar face fata deloc as face asa la alegere pe la 250-400 lei kit complet si as vinde cel vechi cat mai repede:
-upgrade cpu la un quad gen xeon cu pret minim sau chiar core 2 quad 8200 sau ceva prin zona
-o platforma sh f ieftina cu i5 i7 din prima generatie sau a doua, e 130 lei un dinala sau chiar mai ieftin, 550 lei un i3 nou ar fi o idiotenie (e dual core, primul dual core aparea acum 10 ani, de ce as lua tot asa ceva si dupa 10 ani la un pret exorbitant, eh un pic de performanta in plus)
-o platforma multicore sh pe AMD ieftina

Edited by motanu_mic, 28 April 2015 - 20:49.


#131
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postmotanu_mic, on 28 aprilie 2015 - 20:45, said:

-upgrade cpu la un quad gen xeon cu pret minim sau chiar core 2 quad 8200 sau ceva prin zona
Si ca sa adaug si eu, presupun ca ai 4 sloturi de memorie. Deci inca o placuta de 2gb ca sa urci la 8Gb.

#132
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cred că m-am hotărât și vă mulțumesc pentru răbdare. O să merg pe un i5 nou (am mărit bugetul). Credeți că sunt compatibile aceste componente 100% între ele?
MSI - Placa de baza MSI H81M-P33, Intel H81, LGA 1150
Intel - Procesor Intel Core i5-4440, LGA 1150, 6MB, 84W
Corsair - Memorie Corsair XMS3 DDR3, 1x8GB, 1600 MHz, CL11 sau
Memorie Crucial DDR3, 1x8GB, 1600 MHz Unbuffured UDIMM

Voi monta totul în carcasa actuală (un Thermaltake normal cu sursa sus și cu două vent-uri spate, față, nimic special, are însă butonul reset defect). O fi bine sau se va încălzi rău? Sursa sper să țină bani nu am de alta momentan. Am ales această placă de bază și datorită faptului că are alimentare cu 4 pini exact așa cum am acum. Cred că sursa mea nu are mai mult sau poate mă înșel? Dacă nu este compatibilă sau nu e bună vă rog să îmi ziceți. Mulțumesc mult și scuze că v-am bătut atât la cap.

Edited by gerbil, 01 May 2015 - 12:37.


#133
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am cumpărat și azi mi-au venit: Intel Core i5-4460, Asrock B85M-DGS, Kingston HX316C10F/8, 8GB DDR3 si o carcasa Cooltek X2 (pe vechea carcasa Thermaltake nu aveam usb 3 în fața carcasei). Nu este ea foarte groasă dar la 99 lei merge. Nici prea subțire nu e. Un singur distanțier mi s-a învârtit în gol dar l-am rezolvat cu puțină ață. I-am mai pus un cooler din vechea carcasă în spate deoarece avea doar unul în față. În windows se mișcă parcă un pic mai bine dar nu cu foarte mult. Însă în GTA V se vede clar diferența. Cu setările rămase de pe vechiul calculator mergea cu 127 FPS. Le-am modificat pe toate pe high. Cu vsync off sare de 70, cu vsynch on 58-60 pe stradă, în unele locuri sare și de 70. Incredibil, se pare că placa video chiar era trasă în jos. Nu a fost nevoie nici de update bios. Procesorul stă cu coolerul stock pe la 28 grade iar în joc vreo 37 ceea ce eu zic ca e bine. Mulțumesc mult tuturor pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate