Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Pret maxim pentru procesor O9550

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
bine gigei... voi stati cu parerile voastre si eu cu ale mele.
de 15 ani instalez windows si depanez pc-uri, laptopuri, etc. in 15 ani cred ca am facut peste ~500 pc-uri si 150 laptopuri. asadar AM habar cum functioneaza anumite platforme si procesoare samd.

am avut personal E4400, I3 540, Pentium D 905 si acum I5 4430.
fratimio a avut un E2200 si acum are un E6xxx.
maica-mea a avut un pentium D si acum are un G3220 cu 4gb si ssd.
+ cele cateva sute pe care le-am instalat.

asadar EU NU pun botul la marketing si vorbesc DIN EXPERIENTA.

cum spuneam: in afara de jocuri sau programe PRO, un celeron G3220 MERGE MAI BINE decat un procesor 775. pur si simplu cand dai click reactioneaza instant.
instalat programe, utilizare normala net, office, multimedia.
nu facut teste, nu vazut pe net, ci HANDS-ON.

Edited by shmu, 21 April 2015 - 13:29.


#38
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Are dreptate userul @shmu !

Eu am facut upgrade de la un C2D cu 3 Gb Ram (socket 775) la un Celeron G1820 cu 4 Gb Ram (socket 1150) si Celeronul e peste acel C2D Posted Image

#39
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
În cazul în care nu ați observat, aici nu se vorbește despre C2D sau socket 775, ci despre intel Q9550.
Apropo, cam orice windows proaspăt instalat se va mișca bine, fie și pe un Celeron „modern”

#40
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

Quote

PRACTIC un celeron de azi se misca mult mai bine in taskurile normale (fara gaming sau chestii pro) pentru ca ansamblul placa de baza, procesor, memorie, etc sunt mai noi, folosesc tehnologii mai noi, samd.
e adevarat aici, exemplu f clar desi azi nu se vede la categoriile comparate il vezi in trecut la un duel Barton socket A vs un sempron pe socket 754. Bartonul in teste este mai bun dar pt net de exemplu este inutilizabil azi dar Sempronul inca merge avand si instructiuni mai noi, unii au chiar W7 pe cate un sempron dinala

Dintre q8200 sau care era si q6600 as alege cel cu fsb mai mare adica primul in dauna cacheului pt simplul motiv ca e mai nou e un fel de wolfdale pe cand 6600 le e un fel de  conroe mai vechi si mai cald ca o soba cu 105 W sau 95 uneori. O sa-l scoata din minti cu caldura in sistem pe proprietar cand va trece de la e2200 la q6600.

Investitia banuiesc ca nu e pt un an, intr-un an mare lucru nu se va schimba nici la software ci pt vreo 3-4 ani cand presupun ca si quadurile vechi vor trebui casate avand deja vreo 10 ani iar cele 200-250 lei bagati acum se vor amortiza total.

Cat de bine sau de rau merge sistemul in utilizare zilnic depinde si de user, am vazut la careva pe forum aici ca nici cu un hexacore nu-i mergeau niste aplicatii si mergeau greu altele.

Quote

2 cai frumosi
sau de 6 cai frumosi

Edited by motanu_mic, 21 April 2015 - 14:28.


#41
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
Tin sa-i dau dreptate lui shmu.

Daca vrei accesabilitate si rulare smooth, trebuie sa fi in pas cu tehnologia.

Acum nu spun ca celeronul ar fi mai bun decat acel q9550, spun doar ca astfel de comparatii nu-si au rostul daca ai cat de cat habar despre ce e vorba in ecuatie.

E ca si cum ai compara placi video 4 gb DDR3 cu 1 gb GDDR5, evident cea din urma e mai eficienta si mult mai buna.

Alt exemplu gtx 780 arhitectura veche cu maxwell 970, chiar daca 780 e ceva mai bun, as merge pe 970 toata ziua.

Un exemplu pe intelesul tuturor, o caruta va fi trasa mult mai bine de 2 cai frumosi in loc de 100 de sobolani.

E vorba de tehnologie, tot ce e nou va avea un avantaj mai mult sau mai putin de generatia precedenta. NU mergem intodeauna pe cantitate, pentru ca pumnii mei minte nu are.

Si acum pentru initiator.. mergi pe orice procesor gasesti, cel mai ieftin si mai bun decat aveai. La o platforma cu 7-8 ani in spate nu merita mare osteneala, ceva va crapa la ea mai devreme sau mai tarziu si-ti va parea rau de banii cheltuiti pe acel Q9550. Eu in 2011 rulam pe un Q8300 si eram destul de multumit, foarte potent la vremea aia.

Daca vrei sa spargi 300 lei pe acel Q9550 si banii nu sunt o problema (luand in considerare ca nu vrei sa schimbi platforma), atunci ar fi bine sa ceri garantie de cel putin 24 ore pentru teste, in general daca placa de baza suporta procesorul la prima cheie, aia a fost o sa-l ruleze fara probleme.

Oricum cu acel GTS450 banuiesc ca se joaca joace pana in 2010-'11, asa ca as merge pe orice gasesc mai bun si ieftin.

#42
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Experienta au si altii.

Eu am trecut de la un Athlon 250 OC la 3.8Ghz la un Phenom X4 965.
Performata per nucleu este aceasi dar sistemul se simtea mult mai zvelt cu Phenom X4 impreuna cu un HDD ATA de 160gb la acea vreme.

Diferenta dintre un dual core si un quad core este mult mai evidenta atunci cand faci multitasking, rulezi mai multe aplicatii in acelasi timp.
La un 8gb ram nici nu m-as gandi sa pun un dual core, fie si el mai nou mai ales ca trebuie sa schimbe platforma.

Investitia de 300 lei intr-un procesor quad mi se pare justificata la acel sistem. Daca pana acum a dus-o cu un dual core cu un quad o mai duce cel putin 2 ani.

#43
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Peste doi ani se vor lansa procesoare cu litografia de 10 nanomilimetri si voi il sfatuiti pe @initiator sa cumpere un procesor cu litografia de 45 nanomilimetri din 2008  Posted Image

#44
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
300 de lei in 2 ani nu este o suma mare nici pentru un student.
Ce conteaza ca vor aparea procesoare pe 10nm in 2 ani? Nevoile fiecarui utilizator sunt relative si un core 2 quad va ramane un procesor potent pt. chestii de baza chiar si peste 2-3 ani.

Edited by OriOn20, 21 April 2015 - 15:16.


#45
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Tom_1133, Păi chiar subiectul este despre Q9550. Omul a întrebat cam cu cât se vinde un astfel de cpu. Posted Image

#46
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai si cu cat se vinde un procesor Q9550 ?
Ca pe site-urile de second hand majoritatea sunt samsari care dau teapa Posted Image

#47
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostLolopoco, on 21 aprilie 2015 - 15:11, said:

Omul a întrebat cam cu cât se vinde un astfel de cpu.
pai si ce? noi suntem BNR sa impunem un pret?
pretul il vezi si singurel cautand pe okazii, olx si poate cgf.

el a intrebat daca MERITA 300 lei.

personal sunt de parere ca NU. cand ai 6600 sau 8400 la juma de pret.

Edited by shmu, 21 April 2015 - 15:18.


#48
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Pana la urma trebuie sa tinem cont de buget, cu totii am prefera sa luam nou in detrimentul sh. Poate un Q nu merita 300 lei dar de multe ori pretul e dictat de piata, de cerere si oferta. Sustin si eu ceea ce zice shmu, un procesor G haswell se misca excelent in taskuri normale, am facut si eu cuiva un sistem cu un 3440, si ce e nou, e nou, se simte si hdd ca e nou, impreuna cu un asrock si 4 gb ram merge foarte bine pt un home user. Dar daca e nevoie de quad pt ca jocurile cam asta cer mai nou nu rezolvi nimic cu un dual core, fie el celeron, pentium sau vreun E. Deci, parerea mea ca merita un Q luat daca jocurile sunt importante si asta se vrea de la sistem, trebuie cautat pe net cea mai buna oferta si asta e.

#49
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Merita un procesor Q9550 300 Lei ?
Ca pe site-urile SH cel mai ieftini gasesti doar la 300 Lei  Posted Image

#50
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Omul nu a intrebat daca merita 2000 de lei un calculator nou, ci a intrebat daca merita 300 de lei pe un quad. Avand in vedere configuratia lui, nu are rost sa-si cumpere altul, cand poate foarte bine sa mearga cu acesta inca 2-3 ani fara probleme.
In ceea ce priveste dicutia despre Celeron, nu inteleg cum puteti spune ca un procesor cu cache de 2mb si performante in benchmark slabe ca este mai bun. Eu am un i3-2100 cu 4GB ddr3 la birou si pot spune ca din punct de vedere al stabilitatii este sub cel de acasa, un Q6600 cu 4GB DDR2 desi folosesc acelasi Win7 Home. Mereu am probleme in incarcarea unor programe pe I3 si deja ma gandesc sa-l schimb.
http://www.cpubenchm...compare.php?cmp[]=1049&cmp[]=2268&cmp[]=2250
Hardurile aici nu aveau rostul in discutie din moment ce este pusa problema pastrarii hardului.

#51
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postgerbil, on 20 aprilie 2015 - 12:30, said:

As dori si eu sã stiu dacã un procesor Q9550 meritã 300 lei.

View Posttom_1133, on 21 aprilie 2015 - 15:24, said:

Merita un procesor Q9550 300 Lei ?

Merita Q9550 300 Lei ?

#52
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Sa ne amintim de un test intre Q9550 si i7 920 facut acum mai bine de 6 ani http://lab501.ro/pro...performanta-247
Bineinteles ca configuratia de test si sistemul de operare difera fata de ce detine initiatorul, dar cred ca ramane unul din cele mai bune procesoare pe S775, iar pe un sistem echilibrat va mai rula inca vreo 2 ani daca nu va simti nevoia de un alt sistem si o alta configuratie.

Edited by primuministru, 21 April 2015 - 15:56.


#53
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postshmu, on 21 aprilie 2015 - 15:17, said:

pai si ce? noi suntem BNR sa impunem un pret?
Atunci de ce nu ai închis topicul? Că doar „noi nu suntem BNR să impunem un preț”, nu? DOH!Posted Image
@Antirsipowermate, suntem noi mai „gigei” și știm doar de „povești pescărești”. Lasă-i că stiu ei mai bine Posted Image

View Posttom_1133, on 21 aprilie 2015 - 15:45, said:

Merita Q9550 300 Lei ?
Păi dacă eu am vândut acum câteva luni, anul trecut, un Q9550 la 300lei, la a doua zi după ce l-am pus pe net, tu ce crezi?
Cumpărătorul a încercat să negocieze, să-i mai scad din preț (ca orice cumpărător), dar am refuzat orice negociere, neavând nici o grabă să-l vând așa de repede. Omul nu a mai insistat și a venit la mine, i-a făcut proba și l-a cumpărat. Și respectivul nu era un fraier, ci om în toată regula, care avea calificative de peste 300 și se ocupa special cu cumpărarea-vânzarea de componente/sisteme. De fapt, omul doar din asta trăia, nu mai avea servici „oficial” de mai bine de 7 ani. Cât am stat să facă proba am avut despre ce vorbi. Așa că trageți voi concluzia, cu prețul și cu performanțele celeronului Posted Image

Edited by Lolopoco, 21 April 2015 - 17:15.


#54
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Dupa parerea mea procesoarele care se "mai merita" pe 775 sunt.
http://ark.intel.com...800-MHz-FSB   - in maxim 50-ron
http://ark.intel.com...verclock-at   maxim 100 ron
http://ark.intel.com...Hz-FSB    - sa zicem 150 ron
De aici mai sus sporul de performanta e prea mic pentru a se merita investitia.

Offtopic
Pentimurile dual core ultima generatie sunt mai bune decat i3 prima generatie (dual core) care sunt cam tot una cu majoritatea quad-urilor pe 775

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate