Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

dvdrw asus DRW-1608P2S

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
brandy78

brandy78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 18.02.2005
mi-am luat un dvd writer asus din asta dual layer dvd ram nou. Modelul este DRW-1608P2S
.
Problema  mea e ca nu citeste cd-urile audio.Nu le vede sub nici o forma.Cand bag cd audio blocheaza tot sistemul.Orice alt disc merge.Dupa ce scot discul Xp-ul isi revine la normal altfel intepeneste.Nu il citeste dvdul si ramane asa.
Ce pot sa ii fac? Trebuie sa-i rescriu firmwarele? De unde iau un firmware bun?

#2
vronin

vronin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 17.11.2005
firmware poti sa iei de aici

#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Ciao,

mi-am luat in decembrie un ASUS DRW-P2. Cand incercam sa fac CD-uri audio imi zicea ca nu poate inchide CD-ul. Am downloadat firmware 1.37 pt. el de pe site-ul asus, la rulare mi-a dat eroare "could not switch to normal mod", acum writerul nu mai merge de loc (nu se ma aprinde nici LED-ul, eject-ul nu merge). Calculatorul mi-l vede in continuare dar spune firmware revision 00000.

Am mai incercat sa mai rulez firmware dar tot da eroare.

Ce pot face?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Problema mea e ca nu citeste cd-urile audio.Nu le vede sub nici o forma.Cand bag cd audio blocheaza tot sistemul.Orice alt disc merge.Dupa ce scot discul Xp-ul isi revine la normal altfel intepeneste.Nu il citeste dvdul si ramane asa.
Ce pot sa ii fac? Trebuie sa-i rescriu firmwarele? De unde iau un firmware bun?

Cred ca problema tine de Windows, nu de DVD. Ai ceva defect in sistem. Incearca Writerul pe alt calculator cu aceleasi CD-uri care nu merg pe al tau si vezi ce zice.

Quote

Am mai incercat sa mai rulez firmware dar tot da eroare.

Ce pot face?
Sa incerci cu un alt firmware, mai nou, sau downloadat din nou. Daca nu - service - garantia e dusa deja.

Ptr amandoi. Nu are rost sa faceti upgrade de firmware ptr orice problema. VBedeti intai daca nu e o problema de sistem - codedecuri, Nero sau ce soft de scriere folositi. Apoi verificati ce probleme rezolva noul firmware ( change log ) si daca apare si problema voastra puteti sa-l updatati. Daca nu, nu are rost.

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Am incercat cu 1.37, 1.17, nu merge... Sugestii?

#6
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Am o intrebare pentru posesorii acestui tip de DVD Writer ASUS DRW-1608P2S. In timpul scrierii unui CD sau DVD led-ul ce culoare are ? La mine acest led este verde indiferent de tipul operatiei: citire sau scriere. Este normal ? Intreb acest lucru pentru ca la toate DVD si CD Writer-ele intalnite ledul era rosu la scriere si verde la citire.

Va multumesc.

#7
beculetz10

beculetz10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 08.02.2006

View Posticename, on Mar 5 2006, 09:11, said:

Am o intrebare pentru posesorii acestui tip de DVD Writer ASUS DRW-1608P2S. In timpul scrierii unui CD sau DVD led-ul ce culoare are ? La mine acest led este verde indiferent de tipul operatiei: citire sau scriere. Este normal ? Intreb acest lucru pentru ca la toate DVD si CD Writer-ele intalnite ledul era rosu la scriere si verde la citire.

Va multumesc.

Am acelasi tip de dwd rw, da, e normal, area aceeasi culoare ledul cand scrice si cand citeste, orice tip de media (cd sau dwd) nu cred ca ar trebui sa te ingrijoreze. Oricum, mie imi merge foarte bine nu amavut probleme de nici un fel cu el. O singura problema am avut la inceput cu el, nu vroia sa scrie pe cd-uri VERBATIM, scria orice altceva, si unele no-name, numai Verbatim nu. I-am facut un update la firware (luat de pe site-ul ASUS) si acum totul e OK, merge brici .

#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
lumina e verde tot timpul.

#9
beculetz10

beculetz10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 08.02.2006

View PostWotan, on Mar 15 2006, 02:14, said:

lumina e verde tot timpul.
AAAA...pai in cazut asta....nu cred ca e bine, ceva nu e in regula, trebuia sa clipeasca cand citea sau cand scria. Te sfatuiesc sa mergi cu el la service daca mai e in garantie. Altceva, nu stiu ce sa iti zic. Sunt niste aparate al naibii de compacte care daca se strica...nu prea maiai ce sa repari la ele.

#10
menace 4ever

menace 4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.10.2005
am acelasi tip de rw,ledul e verde si clipeste tot timpul cand scrie/citeste cd/dvd  :D ....

Edited by menace 4ever, 23 March 2006 - 19:31.


#11
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005
ASUS e nashpa la DVD-RW-uri... atat am avut de zis.

Edited by Ruben, 23 March 2006 - 19:44.


#12
beculetz10

beculetz10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 08.02.2006

View PostRuben, on Mar 23 2006, 19:43, said:

ASUS e nashpa la DVD-RW-uri... atat am avut de zis.
E strict parerea ta, ai uitat sa mentionezi

#13
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

View Postbeculetz10, on Mar 26 2006, 20:14, said:

E strict parerea ta, ai uitat sa mentionezi
In special ca majoritatea topurilor pozitioneaza Asus printre primele locuri...

#14
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005
Ah da scuze...
Dupa parerea mea: ASUS e nashpa la DVD-RW.
Nu degeaba am subliniat "DVD-RW". Ma refer strict la DVD-RW, pentru ca la CD-RW a fost cel mai tare, dar eu zic ca a cam dat-o in bara la DVD-RW. Si asta nu o zic eu, ci o zic revistele de specialitate care l-au testat.

#15
ghiorghyos

ghiorghyos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.03.2006

View PostRuben, on Mar 27 2006, 14:19, said:

Ah da scuze...
Dupa parerea mea: ASUS e nashpa la DVD-RW.
Nu degeaba am subliniat "DVD-RW". Ma refer strict la DVD-RW, pentru ca la CD-RW a fost cel mai tare, dar eu zic ca a cam dat-o in bara la DVD-RW. Si asta nu o zic eu, ci o zic revistele de specialitate care l-au testat.


Vai... aceleasi reviste de specialitate care spun ca LG-urile sunt bune?   Am avut si LG si ASUS, primul pentru o perioada scurta de timp... din motive lesne de inteles... Acum am si cdrw si dvdrw ASUS... sunt extrem de multumit cu ele. Am scris peste 200 de dvd-uri, fara nici o problema, fie ele Memorex sau marci necunoscute. Asus are cel mai bun raport pret/calitate, ca Plextor inca nu sunt accesibile... A... si se scriu foarte usor cu Ulead Burn.Now, nu cu Nero...

#16
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005
OFF TOPIC... way off:
In primul rand, personalul revistelor de specialitate care testeaza produsele sunt instruiti si au unelte necesare pentru evaluarea lor. Nu esti nici tu, nici eu capabil sa testam produsele, in primul rand pentru ca avem suportul material necesar, si in al doilea rand pentru nu stim ce sa testam. Testuri genul: "pai am scris 500 de cd-uri, 400 de dvd-uri si nici unul nu mi s-a stricat" sunt teste irelevante. Ma intreb daca ai citit vreodata un test efectuat de o revista de specialitate.
Eu, personal, am avut nenumarate probleme cu dvd-rw Asus si uneori chiar am comparat performantele cu LG. Dar si acestea au fost irelelvante. Poate ca unul dintre dvd-uri a fost defect. Performantele dvd-rw drive-urilor se testeaza cu programe specializate.

ON TOPIC: mah frate, nu stiu care e problema.

#17
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
Si revistele de specialitate traiesc doar din vanzari si din reclame ? crezi tu poate...

#18
ghiorghyos

ghiorghyos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.03.2006

View PostRuben, on Mar 28 2006, 18:30, said:

OFF TOPIC... way off:
In primul rand, personalul revistelor de specialitate care testeaza produsele sunt instruiti si au unelte necesare pentru evaluarea lor. Nu esti nici tu, nici eu capabil sa testam produsele, in primul rand pentru ca avem suportul material necesar, si in al doilea rand pentru nu stim ce sa testam. Testuri genul: "pai am scris 500 de cd-uri, 400 de dvd-uri si nici unul nu mi s-a stricat" sunt teste irelevante. Ma intreb daca ai citit vreodata un test efectuat de o revista de specialitate.
Eu, personal, am avut nenumarate probleme cu dvd-rw Asus si uneori chiar am comparat performantele cu LG. Dar si acestea au fost irelelvante. Poate ca unul dintre dvd-uri a fost defect. Performantele dvd-rw drive-urilor se testeaza cu programe specializate.

ON TOPIC: mah frate, nu stiu care e problema.


Si presupun ca, daca ai scris 500 de cd-uri fara probleme, asta nu e o dovada ca drive-ul respectiv e bun, fata de unul care iti strica 1 din 3 cd-uri... nu?

Oricum, in ciuda lipsei de softuri specializate de testare a drive-urilor, eu consider ca ASUS-ul meu e foarte tare...frate!

Si parca topicul este SCRIERE CD&DVD... nu cred ca sunt WAY OFF-TOPIC.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate