Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Amenda pentru presupusa depasire pe linie continua

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Attached File  IMAG1462.jpg   154.95K   249 downloads

Speta:

In imagine avem o masina. In masina este robocop Trif Radu, agent de politie in... Galda de Jos, jud Alba. Distinsul domn mi-a aplicat astazi o amenda + retinerea permisului pentru 30 de zile. Exact din locul in care este masina, robocop afirma ca m-a vazut depasind pe linie continua undeva in plan indepartat, la peste 500 de metri. Fara martori, FARA INREGISTRARE video, fara motiv, fara justificare. De ce? Pentru ca este "organ" al legii si doreste sa demonsteze ca "a masii" este mai tare in relatia cu cetateanul platitor de taxe.

Bun, voi face maine dimineata contestatie. Bun, imi voi recupera permisul si dupa aceea voi castiga procesul pentru ca nu exista dovada comiterii faptei (ce nu a existat din capul locului) insa, sunt teribil de ingrijorat de un fapt. Cetateanul nu se poate apara de astfel de abuzuri. Am sunat inclusiv la 112 Alba, anuntand ca sunt victima unui abuz din partea unui lucrator al politiei. Raspunsul? "Nu putem trimite pe nimeni la fata locului. Puteti face contestatie."
Pai bine domnilor... Un nene care isi face uniforma de ras isi imagineaza contraventii, iar voi, ma trimiteti pe banii si timpul meu sa umblu pe drumuri si prin tribunale cu contestatii la fapte inchipuite? PE BANII MEI!? Nu e vorba de bani, deoarece am achitat amenda, urmand sa recuperez banii dupa proces, ci de PRINCIPIU.

Cu aceste date in minte, ma gandesc, cu groaza, cate abuzuri asemanatoare sau mai grave au loc in serviciile de pol. Rutiera din Romania. O situatie identica am patit acum cateva luni, noaptea, la Dedulesti. La fel, din neant a aparut un logan care m-a oprit pentru o depasire imaginara pe linia continua. In acea situatie, politistii respectivi au renuntat repede vazand ca "nu pun botul". Nenea asta din Alba se pare ca e mai cu mot.

Intebare mea este: Cum ii fac domnului agent o plangere pentru abuz? Ce implica acest lucru?

Edited by Airwaves, 13 March 2015 - 00:38.


#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Mult succes :).

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt convins ca ai prezentat totul foarte obiectiv, si toti politistii au ce au doar cu tine. Interesant!

View PostAirwaves, on 13 martie 2015 - 00:33, said:

Am sunat inclusiv la 112 Alba, anuntand ca sunt victima unui abuz din partea unui lucrator al politiei.
Fapta pentru care trebuia sa fi sanctionat.

View PostAirwaves, on 13 martie 2015 - 00:33, said:

Intebare mea este: Cum ii fac domnului agent o plangere pentru abuz? Ce implica acest lucru?
Cum vrei. Nu implica absolut nimic din partea lui. Cel mult va inainta raportul facut o data cu intampinarea pe care o va trimite IPJ.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,671
  • Înscris: 07.02.2003
Omul in uniforma e legea :)

#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postandreic, on 13 martie 2015 - 00:52, said:

Omul in uniforma e legea Posted Image

Si ce ne facem cand omul in uniforma e oligofren?

#6
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Probabil ca dupa ce-a avut de a face cu atatia oligofreni zilnic, a ajuns ca unul din ei. Ca doar din populatia tarii se trag politistii, unii mai buni, altii mai rai.

#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostAirwaves, on 13 martie 2015 - 00:33, said:

Attachment IMAG1462.jpg

Speta:

In imagine avem o masina. In masina este robocop Trif Radu, agent de politie in... Galda de Jos, jud Alba. Distinsul domn mi-a aplicat astazi o amenda + retinerea permisului pentru 30 de zile. Exact din locul in care este masina, robocop afirma ca m-a vazut depasind pe linie continua undeva in plan indepartat, la peste 500 de metri. Fara martori, FARA INREGISTRARE video, fara motiv, fara justificare. De ce? Pentru ca este "organ" al legii si doreste sa demonsteze ca "a masii" este mai tare in relatia cu cetateanul platitor de taxe.

Bun, voi face maine dimineata contestatie. Bun, imi voi recupera permisul si dupa aceea voi castiga procesul pentru ca nu exista dovada comiterii faptei (ce nu a existat din capul locului) insa, sunt teribil de ingrijorat de un fapt. Cetateanul nu se poate apara de astfel de abuzuri. Am sunat inclusiv la 112 Alba, anuntand ca sunt victima unui abuz din partea unui lucrator al politiei. Raspunsul? "Nu putem trimite pe nimeni la fata locului. Puteti face contestatie."
Pai bine domnilor... Un nene care isi face uniforma de ras isi imagineaza contraventii, iar voi, ma trimiteti pe banii si timpul meu sa umblu pe drumuri si prin tribunale cu contestatii la fapte inchipuite? PE BANII MEI!? Nu e vorba de bani, deoarece am achitat amenda, urmand sa recuperez banii dupa proces, ci de PRINCIPIU.

Cu aceste date in minte, ma gandesc, cu groaza, cate abuzuri asemanatoare sau mai grave au loc in serviciile de pol. Rutiera din Romania. O situatie identica am patit acum cateva luni, noaptea, la Dedulesti. La fel, din neant a aparut un logan care m-a oprit pentru o depasire imaginara pe linia continua. In acea situatie, politistii respectivi au renuntat repede vazand ca "nu pun botul". Nenea asta din Alba se pare ca e mai cu mot.

Intebare mea este: Cum ii fac domnului agent o plangere pentru abuz? Ce implica acest lucru?

Nu trebuia sa platesti amenda.Oricum daca nu are dovezi pierde cu brio in fata judecatorului.Am fost in situatia asta acum cativa ani,eram obosit si am lasat un prieten sa conduca masina.Un cap de creta,ne face semn de la departare sa tragem pe dreapta,vine la masina si ne spune ca nu aveam centurile.Pai bine ma Zoro,dar la masina cu geamuri fumurii,distanta de cateva sute de metri.....de unde vezi daca am sau nu centurile.Oricum dupa vrajeala de rigoare,in procesul verbal prietenul meu a mentionat ca aveam toti centurile,ca distanta de la care ne-a facut semn sa oprim era imensa deci nu avea cum sa observe bine,ca nu avea vreo camera video care sa inregistreze asa ceva,ca nu avea martori.......deci cam tot ce trebuie ca sa-l faca de cacao pe tembel....

#8
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Lipsum, daca vrei sa pari subbtil, nu iti iese. Am prezentat lucrurile cum s-au intamplat. Subiectiv, ca doar eu le-am trait. Asta nu inseamna ca am zis altceva decat ce s-a intamplat. Clar esti politist, dar nu asta conteaza, ci faptul ca am avut de a face cu un agent care a dorit sa arate  ca  ma freaca pe drumuri cum vrea el, pentru ca poate, si legea ii permite sa faca asta. Pe acest principiu, orice politist, poate scrie ORICE doreste intr-un PV fara ca acele lucruri sa fie si reale sau fara sa fie tras la raspundere. Asta se numeste ABUZ.

#9
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postady_77, on 13 martie 2015 - 01:04, said:

Oricum daca nu are dovezi pierde cu brio in fata judecatorului.
Sunt convins!

Quote

Am fost in situatia asta acum cativa ani
Baga un link de pe just.ro, sa vada si ochiu' nostru ca ceea ce sustii e adevarat.

View PostAirwaves, on 13 martie 2015 - 01:05, said:

Asta se numeste ABUZ.
Nu-i nici un abuz atat timp cat ai dreptul de a contesta PV incheiat de acesta.

Edited by Lipsum, 13 March 2015 - 01:14.


#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostLipsum, on 13 martie 2015 - 01:08, said:

Sunt convins!

Baga un link de pe just.ro, sa vada si ochiu' nostru ca ceea ce sustii e adevarat.


Nu-i nici un abuz atat timp cat ai dreptul de a contestea PV incheiat de acesta.

ochiul tau? .....tragic....

View PostAirwaves, on 13 martie 2015 - 01:05, said:

Lipsum, daca vrei sa pari subbtil, nu iti iese. Am prezentat lucrurile cum s-au intamplat. Subiectiv, ca doar eu le-am trait. Asta nu inseamna ca am zis altceva decat ce s-a intamplat. Clar esti politist, dar nu asta conteaza, ci faptul ca am avut de a face cu un agent care a dorit sa arate  ca  ma freaca pe drumuri cum vrea el, pentru ca poate, si legea ii permite sa faca asta. Pe acest principiu, orice politist, poate scrie ORICE doreste intr-un PV fara ca acele lucruri sa fie si reale sau fara sa fie tras la raspundere. Asta se numeste ABUZ.

Avand in vedere ca in politia romana IQ-ul nu e luat in considerare la angajare.....

Edited by ady_77, 13 March 2015 - 01:11.


#11
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postady_77, on 13 martie 2015 - 01:12, said:

ochiul tau? .....tragic....
Q.E.D.! ;)

#12
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004

View PostLipsum, on 13 martie 2015 - 01:08, said:

Sunt convins!

Baga un link de pe just.ro, sa vada si ochiu' nostru ca ceea ce sustii e adevarat.


Nu-i nici un abuz atat timp cat ai dreptul de a contestea PV incheiat de acesta.


Da, am dreptul sa fiu purtat prin tribunale pe banii si timpul meu, iar asta nu e niciun abuz. E amuzant, daca nu ar fi "tragic". Asadar, o fapta imaginara, "constatata" de un vigilent agent, nu se numeste abuz, ci  "drept de a face contestatie". Interesant punct de vedere. Bietul punct e orb de-a dreptul...

Edited by Airwaves, 13 March 2015 - 01:16.


#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostAirwaves, on 13 martie 2015 - 01:15, said:

Da, am dreptul sa fiu purtat prin tribunale pe banii si timpul meu, iar asta nu e niciun abuz. E amuzant, daca nu ar fi "tragic". Asadar, o fapta imaginara, "constatata" de un vigilent agent, nu se numeste abuz, ci  "drept de a face contestatie". Interesant punct de vedere. Bietul punct e orb de-a dreptul...

Ce pretentii ai de la militieni?

#14
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ca si cale de atac impotriva unui PV de constatare si sanctionare a vreunei contraventii, legea dispune in felul urmator:

Quote

ART. 31
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.
(2) Partea vătămată poate face plângere numai în ceea ce priveşte despăgubirea, iar cel căruia îi aparţin bunurile confiscate, altul decât contravenientul, numai în ceea ce priveşte măsura confiscării.
ART. 32
(1) Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia.
(2) Controlul aplicării şi executării sancţiunilor contravenţionale principale şi complementare este de competenţa exclusivă a instanţei prevăzute la alin. (1).
(3) Plângerea suspendă executarea. Plângerea persoanelor prevăzute la art. 31 alin. (2) suspendă executarea numai în ceea ce priveşte despăgubirea sau, după caz, măsura confiscării.
Astea sunt metodele prin care se poate ataca un PV pe care il consideri ca fiind intocmit fara a respecta conditiile de fond si/sau de forma pentru sanctionarea respectivei contraventii. Legea nu dispune ca masura de atacare a PV apelarea la SNUAU 112 (apel nejustificat pentru care ar fi trebuit sa fi sanctionat).
Asta e legea facuta de cei pe care i-ai ales. Daca nu-ti convine, contacteza-ti deputatul/sentorul din circumscriptie si spune-i sa-ti faca alta lege.

Edited by Lipsum, 13 March 2015 - 01:34.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,671
  • Înscris: 07.02.2003

View Postady_77, on 13 martie 2015 - 00:57, said:

Si ce ne facem cand omul in uniforma e oligofren?
Dovedesti medical, daca poti Posted Image Dar oricum trebuie sa respecti legea.
Dupa cum arata prima imagine, s-au pozitionat strategic deci cunosc locul, putine sanse sa nu aibe dreptate, ar fi fain daca am sti locul pe google maps si sa vedem pe street view daca chiar e linie continua.

Edited by andreic, 13 March 2015 - 01:30.


#16
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Garcinia are vreun martor?

#17
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004

View PostLipsum, on 13 martie 2015 - 01:20, said:

Legea nu dispune ca masura de atacare a PV apelarea la SNUAU 112 (apel nejustificat pentru care ar fi trebuit sa fi sanctionat).
Asta e legea facuta de pe care i-ai ales. Daca nu-ti convine, contacteza-ti deputatul/sentorul din circumscriptie si spune-i sa-ti faca alta lege.

Da, asa e. Ai dreptate. Ai subliniat esentialul. Nu iti trebuie creier ca sa intocmesti un PV. Atata timp cat poate fi contestat, nu conteaza ce scrii acolo, nu-i asa? Asta este logica ta. In acest spirit, propun sa incheie PV de contraventie si cersetorii de pe strada, si aurolacii si retarzii de la Balanceaca, pentru ca, VAI, statul imi da minunatul drept de a contesta un PV. Dreptul de a plati amenda il am din oficiu. Cheers.

#18
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postandreic, on 13 martie 2015 - 01:24, said:

Dovedesti medical, daca poti Posted Image Dar oricum trebuie sa respecti legea.
Dupa cum arata prima imagine, s-au pozitionat strategic deci cunosc locul, putine sanse sa nu aibe dreptate, ar fi fain daca am sti locul pe google maps si sa vedem pe street view daca chiar e linie continua.

Nu se pune problema daca are sau nu dreptate ci daca poate demonstra.Ca asa pierde de obicei militianul,nu poate demonstra.In fata judecatorului mergi cu probe nu cu vorbe.Garcea are camera video in masina,de ce nu o foloseste? Ori nu stie ,ori nu vrea pentru ca sta la spaga in locul ala,sperand sa prinda prosti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate