Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

PCB schema ma poate ajuta cineva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Buna seara. Va rog daca aveti buna vointa sa imi realizati si mie PCB la schema de mai jos:
Am incercat cu diverse softuri dar nu ma pricep si am 3 zile de cand ma chinui sa o fac si n-am rezolvat nimic pana acum.
Multumesc Mult o seara placuta.

Attached Files

  • Attached File  1.GIF   9.81K   92 downloads


#2
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Ai aici un alt incarcator de baterie auto cu toate materialele disponibile.

LINK

#3
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Nu este un incarcator de baterie....
Este o schema de invertor de la 12V la 220v
Am ales sa construiesc aceasta schema deoarece am mai realizato odata si am fost multumit de ia.
Dar tot montajul a fost realizat ( in aer )
Acum as vrea sa fac totul asa cum trebuie sa fie, pe placa si sa incorporez totul intr-o carcasa de la o sursa PC.

#4
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Incearca cu Express PCB sau Eagle. Au routare automata destul de buna,dureaza o zi sa inveti programul dar apoi isi face treaba singur.

#5
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Am incercat si nu mi-a iesit absolut nimic primesc in softuri erori peste erori

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
il desenezi de mana
nu sunt prea multe componente

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, daca nu ne de/scri distantele dintre pinii transformatorului, eu o sa pun ceva aiurea.
Altfel, dupa cum a zis si predecesorul, ia cauta dta un program si studiaza montajele alea didactice. Trage de piese, etc.
Altfel routarea automata mi se pare o tampenie. Mie pt un preamplificator banal cu 5 rezistente, 4 conzi si un trz mi-a oferit o versiune in 4 (patru)straturi..

#8
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Am incercat ceva dar nu stiu cum sa anume sa, fac schema sub forma de PCB ( Am folosit programul Express PCB )
Nu imi trebuie si transformatorul pus pe placa ala il pot pune aparte.

Attached Files


Edited by iulian90, 10 March 2015 - 22:41.


#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, esti pe drumul cel bun. In mare montajul dumitale nu arata foarte rau. Ca se mai poate optimiza, da, normal. Ai traseele cam lungi
Trz trebuie sa fie si ele pe placa. Sunt curenti mari, nu ii lasa in aer..
Iar cele 2 rezistente de la intrare, stanga sus, respectiv iesire dreapta sus, pot fi rotite si puse paralel cu cele din partea de jos a integratului....
Economisesti spatiu pe cablaj. Nu ca acum ar conta foarte mult, dar invata sa fie si frumos. Pt ca apoi iti intra in sange..Si daca pleci gresit, greu mai scapi.
Dar esti la inceput. Ideiile bune o sa iti vina pe rand..
Sugestia mea . Salveaza-l asa cum e acum. Si in seara asta opreste-te.
"Maine e o alta zi"  O sa iti vina o idee mai buna..Continua si peste cateva zile vei ajunge la un optim..
Fara misto, desenarea cablajelor e ceva care tine si de tehnica si de arta...
Te vei desavarsi in timp. Cu munca si esecuri incluse..Dar asta-i frumusetea si durerea..Si bucuria finala.
Ca sfat. Cablajul nu sta in aer. Pune-i si niste gauri de 3m in cele 4 colturi.
Daca nu ai gaurile de 3 in librarie, ia o alta gaura si umbla la setari pana cand ajungi la ce iti trebuie. Apoi o botezi cum vrei, de e gaura de 3mm si o salvezi in librarie. Eu mi-am facut una cu "Uzuale' .Nu iti spun ce am de/pus acolo, hi, hi...si de 4mm..
Dta alege orice nume vrei..
Atentie. Surubul ...se insurubeaza intr-o piulita metalica de forma hexagonala..Si alea trebuie sa stea integral sub cablaj. Si cum sunt metalice, nu trebuie sa scurtcircuiteze traseele..
Ti-am bagat mortul in casa? Daca da, ma bucur si spor la lucru..Te voi urmari si "Maine -care -e o alta zi"..

Edited by Prien, 10 March 2015 - 23:01.


#10
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Pana la urma tot cu mana voi desena pcb si imi voi face propria mea" versiune" pentru acest montaj. Cu softurile este mai greu deoarece imi da tot felul de erori ...
Cat m-am chinuit sa fac pcb cu aceste softuri terminam pana acum montajul de realizat.

Edited by iulian90, 11 March 2015 - 11:27.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Nu inteleg ce fel de erori iti dau ?
Erorile apar intotdeauna de la probleme din cauza utilizatorului

#12
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Am desenat eu în Eagle schema și cablajul. Nu e perfect, lucrat repede, mai pot fi aduse îmbunătățiri, dar ar trebui să meargă. Am pus conector pentru fire comutator oprire, siguranță auto de 25A (lipită în cablaj), conectori faston pentru papuci auto la alimentare și traf.
Traseele de alimentare, ieșiri transformator și masa ar fi bine să le dublezi cu fir de cupru și cositor din belșug.
Ai varianta pentru transfer de toner, tipărești la 100% și direct pe cablaj.

Attached Files



#13
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Multumesc mult. Maine am sa imprim cablajul, am sa il corodez si ma apuc de montat. Eu din montajul asta la vechiul invertor am reusit sa tin aprinsa perfect o lampa de 400W la 220V cu 2 irf3205 iar ca traf aveam si il am 12v si 8A.
Rezultate bune am avut si cu un miez de ferita unde am bobinat 24 de spire cu 3 fire de 0.8 in paralel unde la 12 apire am scos o mediana iar pentru secundar am dat exact 180 de spire ( atat am avut sarma )
Cu traful confectionat de mine puteam aprinde 2 becuri de 100W cu filament puse in paralel.
Multumesc mult inca odata.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
hmm
cum ai reusit sa scoti 400W dintr-un traf de 96W ?? (de fapt mai putin, mai sunt si pierderi)
mai taie coada la pisica..

#15
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Sa termin montajul si o sa atasez acelasi traf sa va convingeti.

#16
techno7lines

techno7lines

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.08.2014
Te pot ajuta eu .Scrie-mi mesaj privat cu detalii.Unele componente nu au tipul trecut(ex.Tranzistori)
Uite o mostra !

..sau iin felul asta:

Attached Files



#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, e strict optiunea si treaba dumitale.
E si o melodie. "De ti-ar spune poarta mea", pardon calculatorul meu, cate cuvinte ....am zis...din suflet, cu ste... .pana cand am invatat sa manuiesc OrCad-ul..Cat am citit si m-am zbatut..
De aia e o oarecare diferenta.. Si de aia eu si alti zicem..ce zicem..despre ...cei tineri...
Cat despre faptul ca dta ai tinut 400W din 12V*8A=96, ce sa mai zic. Si eu am citit ceva adica foarte mult SF la viata mea...
Dar la baza sunt inginer electronist. Care am facut 3 ani de electrotehnica in liceul Electronica si inca 3 in faculate.. Deci..
ramane cum am discutat. Mi-am pierdut timpul.
Iarasi..Sper sa ma invat minte si sa nu imi mai tocesc tastatura..
PS. Am dat unfolow..Si nu e cazul sa mi se mai raspunda...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate