Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Buna ! Am o intrebare ...
Sunt persoana fizica si vreau sa imi cumpar un aparat electronic care costa putin peste 3000RON si nu imi permit sa dau banii jos dar am o cunostinta care are firma ... este adevatat ca persoanele care cumpara pe firma sunt scutite de plata TVA-ului de 19% ?
Deci ma duc la Domo (sa zicem) cu respectiva cunostinta ... cumpara pe firma respectivul produs si valoarea produsului se imparte la 1.19 ?
Calculand ar veni 3000RON / 1.19 (TVA) = 2521RON ...
Acum banii astia as vrea sa ii dau in decursul a 10 luni ... rezulta ca persoana care are firma va trebui sa faca si un credit pe firma ...

Vreau sa ma corectati daca am gresit ...

#2
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Nu e adevarat. Si firma da acelasi pret doar ca apoi poate cere rambursare de TVA (recuperarea lui de la stat) sau face regularizare daca are si de dat. Deci se poate considera ca firma il ia cu 19% mai ieftin dar la un eventual control trebuie aratat acel obiect si el trebuie sa fie necesar firmei. Un TV cu diagonala 100cm de exemplu nu va fi considerat necesar activitatii unei firme e catre inspectorii fiscali si nu-i vor aproba rambursarea TVA-ului.

PS: chiar asa mare e o suma de 3.000 RON?  :huh:

#3
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Nu se uita nici un inspector fiscal pe ce cumperi tu. Daca eu imi iau laptop si vibratoare la firma de curatenie, treaba mea. Daca firma are profit, atunci are si TVA de dat la stat. daca TVA-ul de dat la stat e mai mare decat TVAul dat pe aparatul ala atunci se face diferenta si poti spune ca aparatul a fost luat fara TVA.

Daca firma da faliment atunci vine Fiscul si iti ia aparatul :-(

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
CAlex Nu vorbi daca nu stii! oricine poate sa verifice unde este buul si la ce il folosesti in firma. Pe mine m-au controlat, cu tematica pe asta, atat Pol. Economica cat si Garda si finantele. Asadar nu mai da sfaturi.
TVA este posibil sa il recupereze firma, dar sansele sunt mici. Nimeni nu te va ajuta cu asa ceva. Iar creditele din magazine sunt EXCLUSIV pt persoane fizice. Asadar nu e realizabil ce vrei tu

#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostAstor, on Jan 11 2006, 23:17, said:

PS: chiar asa mare e o suma de 3.000 RON?  :huh:
ce intrebare e si asta ? tu unde traiesti ?
3.000 RON = salariul unui roman (ala din statistici) pe un an

#6
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Sa iei credit pe firma pentru produse electronice sunt vise, nu se poate.

Nu stiu ce firma ai tu sau ce alte nereguli aveai (vb. serios, nu ma intelege gresit), dar eu am luat toata aparatura din 2 case pe firma (servicii instalatii), si nu a zis nimeni nimic. Si are firma aia 3 frigidere, 7 PCuri, o camera video, 4 aparate AC (doar 1 in sediu), 2 combine audio, etc. Numai masina nu am luat inca, dar e pe vine.

Au trecut 3 controale in ultimii 3 ani fara probleme, nu au verificat asta. Poate am fost norocosi, dar nu e singurul caz de genul asta. Mai e o treaba: intotdeauna totul a fost corect: am platit banii la timp la stat, salarii "albe", etc.

#7
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
eu nu stiu ce sa zic ... firma de care vorbesc nu e a mea ...
e o firma de traduceri care nu are angajati patronul fiind lucrator iar sediul se afla "la el in casa" ...
din cate am inteles nu face nici un profit ... are firma si gata ... chiar nu am priceput cum vine asta ... ma rog ...

ideea e ca ar fi super avantajos sa cumperi ceva pe firma (si in rate cu dobanda 0, cum e la DOMO) si sa nu platesti TVA-ul ...

anyway ... thanks !

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Firma ok, cu scuze de deranj controalele. Dar asa ca chestie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate