Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ajutor - Examinare teoretica stivuitorist

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Ryses

Ryses

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.03.2015
Am si eu nevoie va rog de niste raspunsuri la urmatoarele intrebari la care chiar nam idee.


Sper sa se vada cat mai bine poza: http://i59.tinypic.com/say0ox.jpg

Quote

[ http://i59.tinypic.com/say0ox.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


1)Ce este un limitator de sfarsit de cursa?
a) Componenta de securitate destinata sa intrerupa automat actionarea mecanismului de ridicare in cazul depasirii sarcinii nominale, permitand actionarea mecanismelor in sensul coborarii sarcinii;
Posted Image Componenta de securitate destinata sa intrerupa automat actionarea mecanismelor stivuitorului cand partile sale in miscare depasesc pozitiile limita de lucru stabilite, permitand actionarea mecanismelor in sens invers celui in care s-a limitat miscarea respectiva.
c) Componenta de securitate destinata sa impiedice caderea brusca a sarcinii cand se sparge un furtun;

2)Care este distanta fata de stivuitor la care pot stationa persoane atunci cand se fac manevre de ridicare sarcina?
a) 1 m;
Posted Image 2.5 m;
c) 3 m;

3)Se vor marca caile de circulatie cu o inclinare mare de?
a) 3 grade celsius;
Posted Image -2 grade celsius;
c) nu este necesara marcarea deoarece stivuitorul inclina catargul pe spate;

4)In timpul lucrului, autorizatia de stivuitorist se pastreaza?
a) la responsabil tehnic ISCIR;
Posted Image la stivuitorist;
c) la seful direct;

5)In ce situatie stivuitoristul poate circula cu sarcina ridicata?
a) atunci cand trece peste un obstacol;
Posted Image atunci cand nu are vizibilitate pentru a observa un obiect apropiat;
c) atunci cand se afla langa stiva, intre rafturi sau masini ce trebuiesc incarcate/descarcate;

6)Ce reprezinta inaltimea de ridicare a unui stivuitor?
a) distanta pe verticala intre pozitiile de lucru inferioara di superioara ale dispozitivului de manipulare a sarcinii;
Posted Image distanta pe verticala de la nivelul planului pe care este asezat stivuitorul pana la dispozitivul de manipulare sa sarcinii, cand acesta se afla in pozitia de lucru superioara;
c) distanta pe verticala de la nivelul planului pe care este asezat stivuitorul pana la limita superioara a catargului, cand acesta se afla in pozitia de lucru superioada;

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Păi nu ai învăţat nimic? Ce fel de stivuitorist o să fii?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
Ce sa invete? Acte stupide, la ce naiba te ajuta autorizatia aia? Doar nu mergi cu ala pe strada...
Prin curtea firmei am lucrat si io pe unul, fara acte, fara nimic.

#4
zsp

zsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OBlTUfAae-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Ryses

Ryses

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.03.2015
Nu ma poate ajuta nimeni? va rog imi trebuie in 3 zile chestionaru completat

#6
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Pai eu zic sa inveti, nu sa ceri ajutor pe aci, sa-ti rezolve altii testul. Atunci da-le lor autorizatia aia. Macar notiunile elementare ar trebui stiute, sa nu omori pe cineva, sau sa te omori pe tine. Si pt useru "slai",  nu e stupida treba, ca multe firme serioase nu mai angajeaza brutari sau maturatori de strada pe stivuitoare, vole, macarale, etc. Vezi filmuletu de mai sus

#7
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
ptr inceput vreau sa iti spun ca eu stiu legea - dar nu pe cea din Ro(din pacate), te pot insa ajuta cu cate ceva...
Din poza :
1.
a)verificarea zilnica(lich de racire/hidraulic/motor/filtre/frane/claxon/lumini/teste functionale/uzura cauciucuri/furtune/scurgeri/alarma cand dai in spate/extinctor daca e cazul si baterie)
b)cartea masinii destinata operatorului trebuie sa fie in spatele scaunului
c)inspectia anuala

as mai pune inspectarea zonei- posibile pericole, limita de ridicare si posibile obstacole- cai acces pietoni - izolare zona.
cunoasterea greutatii de manipulat si a naturii obiectului conform protectiei muncii(echipamente speciale protectie stivuitoris cand se manipuleaza acid)

2. (traducere aproximativa- poate haioasa ptr cei care stiu legislatia ro)
1 catarg
2 cilindrii de ridicare principali(catarg)
3 furcile
4 suport furci
5 post de comanda (nu se vede bine in poza)
6 grilaj protectie cusca
7. volan
8 contragreutate
9 roata directionala(care vireaza)
10 carcasa motor
11 nu vad in poza unde duce sagerata aia (poate fi motorul)
12 roata motoare


intrebari
1 cu siguranta b
2 nu am idee
3 c e raspunsul corect zic eu
4 b e corect asa cum ai spus
5 c zic eu ca e corect
6 c zic eu ca este

Te rog sa imi spui unde se fac cursuri de man lift pt un gennie Z135 un utilaj cu brat si cu nacela care permite lucrul la inaltime.

#8
Ryses

Ryses

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.03.2015

 catasebi, on 08 martie 2015 - 10:12, said:

Pai eu zic sa inveti, nu sa ceri ajutor pe aci, sa-ti rezolve altii testul. Atunci da-le lor autorizatia aia. Macar notiunile elementare ar trebui stiute, sa nu omori pe cineva, sau sa te omori pe tine. Si pt useru "slai",  nu e stupida treba, ca multe firme serioase nu mai angajeaza brutari sau maturatori de strada pe stivuitoare, vole, macarale, etc. Vezi filmuletu de mai sus
Acestea trebuie doar sa le invat. Unele din aceste intrebari le voi primi la examen si vreau sa fiu pregatit
multumesc beleios :D

#9
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
cu placere- si daca mai ai intrebari- poate gasesc un raspuns pertinent. deasemena te rog sa imi spui unde faci cursul care ma intereseaza pe mine - daca ai idee!

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007

 catasebi, on 08 martie 2015 - 10:12, said:

Vezi filmuletu de mai sus
daca caut pe iutub sigur gasesc unul suficient de prost, care-si baga furculita in ochi. facem autorizatii si pentru folosit furculita...

#11
Ryses

Ryses

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.03.2015

 beleios, on 08 martie 2015 - 14:30, said:

cu placere- si daca mai ai intrebari- poate gasesc un raspuns pertinent. deasemena te rog sa imi spui unde faci cursul care ma intereseaza pe mine - daca ai idee!
in ct nu stiu...dar la mine in oras se face la baza tubulara fosta fabrica de tigarete.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
aha... mie imi pari a fi din caracal...

#13
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
iti multumesc ptr info Ryses, am inteles din raspunsul tau ca trainingul pe 'manlift'(lucru la inaltime) ca se face la locul de munca, certificat de cci (gorj in cazul tau). poti te rog sa imi spui cand ai timp si ii mai vezi pe profi, daca se poate face in cazul in care nu lucrezi(la o firma din tara) si care ar fi costul?
cursul tau de stivuitoristi e acreditat international sau national- si ce costuri implica(pe cont propriu). tu faci pe stivuitoare cu furca si contragreutate- ma intereseaza si celalate (rich truch- ptr spatii f inguste si numai paleti si telehandler - ptr exterior - un fel de telemac cu brat extensibil si cu furca) .
Am o sugestie ptr tine. exista niste norme/standarde nationale care cuprind un capitol despre operare. Exista sigur si la ISCIR. Eu cand eram macaragiu(caci de acolo am plecat), am rugat frumos pe un ing care se ocupa cu controlul utilajelor si mi-a dat o copie dupa partea de operare care ma interesa. Poate nu ar fi rau sa citesti legea - si nu numai interpretarea ei.

Am o recomandare si ptr 'Slai':
Nu stiu daca ti-ai dat seama ca utilajul e mult mai greu ca un autovehicul(1,5-40 T), centrul de greutate e mult mai sus, vireaza cu rotile din spate si colac peste pupaza - centrul de greutate se translateaza in acord cu inaltarea/marimea sarcinii, schimbarii de directie si a planului pe care se face marsul.
Consider ca oricine poate opera 'in curte' - as aprecia insa ca e imposibila operarea frecventa (2 ore pe zi) timp de 6 luni fara accident ptr un neinitiat.

#14
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Beleios: Lasa i ca habar nu au ce vb. Te angaheaza pulea sa manevrezi paleti de zeci sau sute de mii de euro, fara atestat,acte si experienta. Prin curte la mutat bolovani sau marfa 3 la leu, oricine se pricepe....

#15
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
ce ai facut la examen?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate