Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Parole wireless individuale

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005

View Postatomicus, on 09 martie 2015 - 12:33, said:

Uite ca radu000 a inteles ce vreau. Am zis AP.....greseala mea.....iar daca merge repetor dupa repetor, urmeaza sa analizez, sa vad ce modele gasesc, caracteristici....etc...

In cazul asta sfatul meu ar fi sa te apuci de orice altceva .Nu retelistica wireless .
Ca ideee , pot sa-ti spun ca nu o sa mearga asa. Asta in cazul fericit ca repetorul ala o sa aibe ce sa repete !
Ca alta idee , nu se pot pune repetoare in serie . Maxim unul  / echipament.
- Ce imi pare rau e ca am pierdut timpul pe aici , dar poate citesc si altii si mai invata cate ceva !

#56
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Eu vreau o solutie care sa-mi asigure un acces decent la Internet (fara filme online, jocuri sau alt gen de trafic greu). In plus, mai sunt limitat si ca buget (max 1500 RON, din care vreo 500 sunt routerul si restul ar ramane pentru AP sau repetoare). Din punctul meu de vedere as fi dispus sa ofer cea mai profesionala solutie, dar e cam imposibil in conditiile date. Zic mersi ca am aprobarea pentru mikrotik si mai departe trebuie sa ma incadrez.
Cat despre spatiu, imaginati-va o cladire pe 3 nivele (P+2), toate 3 avand aproximativ aceeasi configuratie, lungime cca 70m, latime cca 25m, cu incaperi pe o singura parte a holului principal, care strabate cladirea pe lungime.

View Postndor, on 09 martie 2015 - 13:30, said:

nu se pot pune repetoare in serie . Maxim unul  / echipament.
OK, am inteles. Nu-mi ramane decat sa conving sefii sa aprobe cablu.

#57
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
o posibila varianta accesspoint ->  http://routerboard.com/RBcAP2n

#58
gogy

gogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 05.11.2006
"o solutie care sa-mi asigure un acces decent la Internet (fara filme online, jocuri sau alt gen de trafic greu)" - ca idee asta te-ai gandit cum vrei sa o realizezi ? cum filtrezi "trafic-ul greu" ???
"max 1500 RON, din care vreo 500 sunt routerul si restul ar ramane pentru AP sau repetoare" + "o cladire pe 3 nivele (P+2), ... ,  lungime cca 70m, latime cca 25m" => multa bafta la un AP decent in ~150Ron .
[ 1000Ron sa acoperi 7AP-uri ( eu unul as pune 2 AP-uri pe palier + 1AP rezerva ) =>  ~150Ron ]

"OK, am inteles. Nu-mi ramane decat sa conving sefii sa aprobe cablu." - ti-am mai spus, daca cladirea e cablata cat de cat sa ai un capat de fir la extremele palierului, nu ai nevoie de cablare extra.

PS: ce a recomandat carmenclara1 se invarte pe la 220 - 250Ron din ce am vazut.

PS2: daca vrei sa ai o solurie fara batai de cap, pune cate un palier pe luna, sa vezi cum se misca lucrurile, si daca pui AP-urile corect ai sanse sa acoperi 2 nivele la mosul acceptabil cu vre-o 3 AP-uri, apoi daca e OK si prezinta interes suplimentezi si pe celelalte zone . Dece nu adopti ca idee sa acoperi anumite zone ( sali de asteptare ) si sa pleci de acolo mai departe, altfel eu unu as dubla suma investita initial - sa nu zic ca as investi macar 1000Eur in echipamente, sa fie cat de cat serviciul stabil si fra batai de cap .

PS3: @ndor  "Ce imi pare rau e ca am pierdut timpul pe aici , dar poate citesc si altii si mai invata cate ceva !" - cam asa se intampla tot timpul can nu ai imaginea de ansamblu de la inceput.
Ca sa inteleaga atomicus - imaginea de ansamblu este - am o cladire de 3 etaje cu birouri care vreau sa o acopar cu wireless decent/ wireless profi; in zona de holuri / toata suprafata investind o suma de "banii de tigari" / "suma de investit acceptabila" . Cred ca toti ar cauta sa iti ofere solutia potrivita in suma respectiva, dar noi sa ne gandim la cine stie ce solutii - dovedite OK in productie - cand tu ai doar banii de tigari ( nu vreau sa jignesc ) e o mica mare diferenta .

PS4 : poate citesc si altii si invata cate ceva - macar cu multumirea asta sa ramanem.

PS5 : la problema din prima fraza "o solutie care sa-mi asigure un acces decent la Internet (fara filme online, jocuri sau alt gen de trafic greu)" - recomand sa iti orientezi cautarile spre filtrari de DNS - DNS blacklist/AD-Blocker ( tai raul de la radacina - cum spunea cineva).

Edited by gogy, 09 March 2015 - 16:48.


#59
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Ei, hai ca incepem sa ne intelegem Posted Image
Cam asa am apreciat si eu de la inceput: 2 Ap-uri pe palier (+router-ul, daca e varianta cu wireless), eventual la un nivel routerul + 2 ap-uri, iar la celelalte 2 nivele, cate 3 ap-uri - deci in total 8 ap-uri + routerul. Ramane problema cablarii, din cauza renovarii recente a cladirii si a strambarii din nas a sefilor cand aud de noi gauri date prin pereti......
Asa, am prize de retea prin toata cladirea, numai ca fac parte din reteaua "principala", de care nu vreau sa ma ating. Ar fi totusi o solutie sa iau routerul la mine in Data center, sa deconectez cablurile anumitor prize din switch-ul principal si sa le conectez la router.
Referitor la filtrari, da, incerc taierea raului de la radacina.

Edited by atomicus, 09 March 2015 - 17:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate