Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Probleme Masini de spalat Whirlpool

- - - - -
  • Please log in to reply
529 replies to this topic

#289
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostCsabaszasz, on 31 ianuarie 2017 - 19:51, said:

Sunt nou pe aci, cum se incarca o poza?




am cautat pe toate partile si nu scrie nicairi din ce material e facut scrie ceva de CaCo3 da ma indoiesc ca e din var...

  Caco3 e calcaru.

View Postrecinul, on 31 ianuarie 2017 - 20:17, said:

eu am innlocuit a doua oară rulmeltii si simeringurile  la wirlpool in 3 ani

     Daca n-ai alta treaba, le schimbi saptamanal.
     Speli rufele in acid azotic ?

Edited by cspot, 31 January 2017 - 23:39.


#290
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Avem probleme cu 53135, dupa aproximativ sase ani in care a functionat perfect: zilele trecute a inceput, spre finalul unui program de 30' sa scoata un zgomot metalic puternic; persoana care era in casa a scos-o din priza, era undeva cu 2-3 minute inainte de terminarea prog, la centrifugare/evacuare. Usa s-a putut deschide dupa ce masina a fost scoasa din priza. Masina nu afiseaza nici pictograma de service, nici vreo eroare; afisa timpul ramas pentru programul respectiv, am dat un reset si totul pare ok, in modul stand-by. Ce s-ar fi putut intampla? E oportun sa incercam un program normal de 30-40min si sa urmarim evolutia sau cel mai indicat ar fi sa chemam pe cineva sa o consulte?

Foto dinainte de reset

Attached Files


Edited by i0nutz83, 07 February 2017 - 22:48.


#291
macoveiciuc

macoveiciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 30.05.2010
Trebuie verificate la "rece" urmatoarele aspecte:
- prezenta corpuri straine intre tambur si cuva:  incerci sa rotesti tamburul, in ambele sensuri, de la incet pana la viteza pe care o poti atinge... daca nu e nici un zgomot anormal/ suspect... OK
- uzura rulmentilor datorata semeringului defect.... in prima faza incerci sa misti usor tamburul, cu varful degetului aratator,din interior in punctul cel mai de sus. imprimi o miscare usoara de sus-jos.  Daca este joc ar trebui sa il sesizezi, dar uzura poate fi in stare incipienta si este sesizabila doar la stoarcere cu viteza mare de rotatie. Mai rar se intampla ca unul din cele trei brate ale tripodei sa fie rupt/ deteriorat dar atunci zgomotul apare  , la viteza mica , sub forma unor pocnituri. daca te uiti in spatele tamburului ai sa vezi  3 zone, la distante egale, in care tabla de inox este  indoita inspre interior. in spatele fiecarei indoituri este cate un brat. Repeti testul de mai sus  avand fiecare brat in pozitie verticala( daca la vreunul se aude vre-o pocnitura.... ghinion, dar cum am mai spus  e mai rar intalnit)

Daca la testele de mai sus nu apare nimic "suspect" poti sa treci la o proba de lucru in gol, supraveghezi ... si vezi  cum se manifesta

Edited by macoveiciuc, 10 February 2017 - 10:47.


#292
VlaD2803

VlaD2803

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.08.2013
Salut. Nu vreau sa sar peste problema colegului de mai sus dar vin si eu cu o alta problema:

Am avut initial problema F23: am curatat furtunasul care vine de la presostat intr-un filtru/obiect de plastic la gura de scurgere a cuvei... am incercat sa curat acea parte de plastic dar nu prea se poate... nu am cum sa il desfac.
Acum imi apare eroare F06. Am inteles de la voi ca este de la tehometru motorului.
Este prima oara cand ma apuc sa desfac masina de spalat pe care o am, Whirlpool AWE7516/1. Unde ar trebui sa ajung sa pot avea acces la acest tahometru?
Pentru a rezolva F23, oare a fost suficient sa curat acel furtunas? Nu avea nimic pe el. Nu stiu de ce dadea eroare. Ori e presostatul, ori altceva. Acum imi apare F06.
Cu respect!

#293
afterd

afterd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.01.2006
Salut ! Am un AWO/D 5120 comf. La inceputul oricarui ciclu, precum si in modul test , primesc o eroare F08 . Ce este mai probabil ; sa fie intr-adevar rezistenta sau o eroare de placa de baza ?

#294
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

View Postafterd, on 15 februarie 2017 - 08:43, said:

Salut ! Am un AWO/D 5120 comf. La inceputul oricarui ciclu, precum si in modul test , primesc o eroare F08 . Ce este mai probabil ; sa fie intr-adevar rezistenta sau o eroare de placa de baza ?
Poate fi rezistenta de incalzire sau releul care o comanda, de pe placa electronica (destul de frecvent).

#295
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Salut.  Am si eu o masina Whirlpool AWT 5108/4 care a functionat fara nici un fel de probleme pana acum . Acum,functioneaza normal pana la centrifugare, dupa care se opreste. Am verificat filtru care este perfect curat, am introdus degetul in interior pentru a vedea daca se inverte turbina, dar aici nu mi-am putut dat seama pentru ca nu am de ce invarti. Acolo este probabil axul turbinei , care are un pic de joc pe orizontala, in rest nu am cum sa invart de el, fiind alunecos si orificiul prea mic.  Ce ar putea avea defect? Ce ar trebui sa verific?  Multumesc anticipat.

#296
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Va rog sa imi recomandati o masina de spalat in bugetul de 1100Ron.
Daca se poate ceva la care sa pot gasi ulterior piese de schimb. Dar asta sa nu insemne sa am nevoie de piese de schimb dupa numai 2,3,4 ani.
Este pentru mama mea. Eu am un Bosch la care dupa 16 ani i-am schimbat tripoda si e ca noua.

#297
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004

View Postpol-mol, on 18 februarie 2017 - 17:42, said:

Salut.  Am si eu o masina Whirlpool AWT 5108/4 care a functionat fara nici un fel de probleme pana acum . Acum,functioneaza normal pana la centrifugare, dupa care se opreste. Am verificat filtru care este perfect curat, am introdus degetul in interior pentru a vedea daca se inverte turbina, dar aici nu mi-am putut dat seama pentru ca nu am de ce invarti. Acolo este probabil axul turbinei , care are un pic de joc pe orizontala, in rest nu am cum sa invart de el, fiind alunecos si orificiul prea mic.  Ce ar putea avea defect? Ce ar trebui sa verific?  Multumesc anticipat.


Pai, ai spus ca functioneaza pana la centrifugare ... pana atunci scoate apa normal? Daca da, de ce crezi ca e pompa?
Daca atunci cand se opreste, muti manual programatorul cat sa treaca de buba, continuua sa mearga? Daca continua, se opreste din nou la urmatoarea centrifugare?

#298
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 13:36, said:

Va rog sa imi recomandati o masina de spalat in bugetul de 1100Ron.
Daca se poate ceva la care sa pot gasi ulterior piese de schimb. Dar asta sa nu insemne sa am nevoie de piese de schimb dupa numai 2,3,4 ani.
Este pentru mama mea. Eu am un Bosch la care dupa 16 ani i-am schimbat tripoda si e ca noua.
Vezi ca avem topic dedicat pentru asta. Intreba acolo.

#299
hinips

hinips

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.08.2016
Am stricat filtrul pompei de evacuare. Masina mea este AWO/C 7540, gasesc piese de schimb doar pentru AWO/D. Este vreo diferenta intre AWO/C si /D?

#300
afterd

afterd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.01.2006

View Postervinen, on 17 februarie 2017 - 21:29, said:

Poate fi rezistenta de incalzire sau releul care o comanda, de pe placa electronica (destul de frecvent).

Multumesc de raspuns. Scuze ca l-am vazut destul de tarziu, am fost putin ocupat.

Presupunand ca e releul, cam ce costuri de reparatie ar presupune ? (aproximativ, fireste)

#301
softy2k

softy2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.10.2003
Am o problemă cu o masină de spălat Whirlpool AWM 6100.

Mai exact, problema apare când ar trebui să rotească tamburul spre stânga (sens antiorar).
Deci : "trage" apa, face o tură spre dreapta, apoi când ar trebui să rotească tamburul spre stânga se aude un releu cuplând/decuplând rapid si ... reia programul curent de la 0. Tot atunci clipeste si ultimul led din dreapta (cel cu cheita).

Alte detalii :
- nu "trage" apa in exces, se opreste automat când isi face plinul
- nu e problemă cu cărbunii de la motor, tocmai i-am schimbat, sunt noi
- evacuarea apei se face fără probleme
- am lăsat masina să văd dacă totusi trece prin programe (prespălare/spălare/clătire/stoarcere), dar isi face reset si stă ore pe aceeasi secventă
- un singur program merge cap-coadă, si anume clătirea usoară, deoarece acolo roteste tamburul doar spre dreapta.

Presupun că problema ar fi in programator sau soft.
Vre-o sugestie ?

In atasament adaug si manualul de service, poate are cineva vre-o idee


Attached File  whirlpool_awm-6100.pdf   710.36K   18 downloads

#302
softy2k

softy2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.10.2003
Cred că am găsit cauza problemei. Am desfăcut "bordul" masinii, iar pe spatele plăcii electronice, la unul din cele două relee, un pin era oxidat/corodat (la cablaj).
Voi testa mai târziu, revin cu rezultatul.

Am găsit pe net si dump-ul pentru această masină, il atasez, poate o să-i fie de folos cuiva.


Attached File  Whirlpool_AWM6100_dump.rar   454bytes   37 downloads

#303
softy2k

softy2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.10.2003
S-a rezolvat, masina e functională din nou.

#304
afterd

afterd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.01.2006

View Postafterd, on 15 februarie 2017 - 08:43, said:

Salut ! Am un AWO/D 5120 comf. La inceputul oricarui ciclu, precum si in modul test , primesc o eroare F08 . Ce este mai probabil ; sa fie intr-adevar rezistenta sau o eroare de placa de baza ?

Am verificat rezistenta cu un multimetru. Rezultat zero. Am schimbat-o . Noua rezistenta parea 2-3 cm mai lunga, dar din ce am citit in alte topicuri, e o problema des intalnita . Dupa schimbarea rezistentei , a functionat, dar se auzea un zgomot ciudat, ca de frecare.. Dupa 3 cicluri de spalare, a dat eroare F12 (scurtcircuit pe rezistenta).

E posibil sa fi frecat rezistenta de ceva (de cuva de ex.) si sa fi creeat un scurt ? Sau sa fi dat apa pe langa garnitura si asta sa fi produs F12-le ?

#305
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

View Postafterd, on 03 martie 2017 - 12:15, said:

Am verificat rezistenta cu un multimetru. Rezultat zero. Am schimbat-o . Noua rezistenta parea 2-3 cm mai lunga, dar din ce am citit in alte topicuri, e o problema des intalnita . Dupa schimbarea rezistentei , a functionat, dar se auzea un zgomot ciudat, ca de frecare.. Dupa 3 cicluri de spalare, a dat eroare F12 (scurtcircuit pe rezistenta).

E posibil sa fi frecat rezistenta de ceva (de cuva de ex.) si sa fi creeat un scurt ? Sau sa fi dat apa pe langa garnitura si asta sa fi produs F12-le ?
Foarte probabil, daca nu-i montata corect. Rezistenta trebuie sa intre intr-o piesa de sustinere, aflata in cuva. La whirlpool, piesa respectiva este din sarma de otel inoxidabil si sustine rezistenta la capatul ei.

View Posthinips, on 20 februarie 2017 - 14:15, said:

Am stricat filtrul pompei de evacuare. Masina mea este AWO/C 7540, gasesc piese de schimb doar pentru AWO/D. Este vreo diferenta intre AWO/C si /D?
Nu sunt diferente, filtrul este identic si se gaseste relativ usor. Toate masinile Whirlpool, care au capacul de acces la filtru de latimea masinii (in partea de jos), au filtrul identic.

Attached Files


Edited by ervinen, 03 March 2017 - 20:34.


#306
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
@ervinen / Vad ca esti in tema ...
Ai cumva o poza cu dispenserul ! mai precis " cutia " in care intra sertarul de detergent la masinile tip FSCR ?
Interesant era o poza cu el desfacut , deoarece vreau sa vad cum se dirijaza apa la " luare de balsam " . Am inteles ca operatiunea se face cu doua jeturi de apa , de pe cele doua electrovalve !?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate