Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Probleme Masini de spalat Whirlpool

- - - - -
  • Please log in to reply
529 replies to this topic

#523
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
Azi s-a stricat masina de spalat (AWT 5088/4), e veche (2005 cred). Nu a facut spalarea cum trebuie si am observat ca tamburul in partea stanga are un joc foarte mare (se vede ca a raschetat din marginea inferioara a cuvei de plastic), banuiesc ca sistemul de fixare a tamburului e stricat, oare mai merita sa incerc reparatii? (mai are niste rugina pe carcasa, nu ceva exagerat, iar usa am inlocuit-o din aceeasi cauza). Daca nu, o recomandare? (tot verticala, orice marca, cat mai robusta, sa se gaseasca piese, eventual sa nu zguduie asa tare, functionalitati de baza).

Edited by feri1979, 01 April 2021 - 21:44.


#524
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
A schimbat cineva rulmentii de la motor la un AWO/D 63135 sau echivalent?
La aceste masini de unica folosinta as zice caci aproape nimic nu e facut pentru a fi servisat, rulmentului din coada rotorului ii sta in cale partea mobila a senzorului de turatie (partea galbena) din dreapta.
Imi poate da cineva un sfat cum se desface acest senzor?
Conform producatorului, motorul nu e servisabil, deci daca stric senzorul nu pot face rost de un altul.
Daca incersc sa scot rulmentul folosind pentru parghie fulia din partea cealalta a axului, oare iese si senzosrul?

Attached Files


Edited by marcone, 09 August 2021 - 13:43.


#525
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Revin, am reusit sa schimb rulmentul din coada rotorului.
Senzorul de rotatie e prins de ax cu un nit, se gaureste capul nitului, se da jos senzorul, se scoate rulmentul vechi, se sudeaza o piulita pe ramasita de nit si se scoate.
Se preseaza rulmentul nou - atentie, rulmentul trebuie pozitionat imediat langa senzor caci axul nu are umar sa opreasca rulmentul. se pune senzorul iar in loc de nit eu am folosit un surub pentru lemn un pic mai mare decat gaura, scurtat la 22mm lungime care a intrat fortat in gaura.
Ar fi trebuit sa schimb si rulmentul de langa fulie dar am zis ca e o operatiune pentru vreme mai racoroasa tinand cont ca fulia trebuie mai intai incalzita, apoi depresata.

#526
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postervinen, on 15 februarie 2021 - 11:20, said:

Nu-i crăpătura cauza zgomotului, acolo sunt ruginiți rulmenții pentru că se văd urme de rugină. Cuva nouă este peste 500 de lei, dar se poate repara cea de pe mașină. Dacă mă întrebați cât costă, depinde de cine o face. Eu le fac cu 300 de lei (asta include două deplasări la domiciliul clientului).
Cum putem sa luam legatura pentru o reparatie ,cred ca uzura rulmenti,masina este awo/d 53 1 35.

#527
ilie57

ilie57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.04.2010
masina de spalat rufe cu alimentare pe verticala marca Whirpool 6th sense, cumparata acum  3 ani, in timpul  rotirii cuvei se aude un zgomot (scartait) ca de cauciuc sau cum scartaie polistirenul pe sticla.Care ar putea fi cauza si cum se poate remedia, poate este doar ceva slabit insa cu timpul se poate agrava, daca cineva a mai intalnit aceasta probleme si cum a rezolvat-o, cu stima

#528
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Si eu sunt la a doua Whirlpool 6th sense model AWO/C 62012, neavand probleme cu ea decat pana astazi, observand ca la orice program selectat functioneaza oarecum in parametrii normali cateva minute 2-3, invarte cuva, apoi ramane blocata intr-o bucla, scotand acele sunete de selectie a etapelor unui program de spalare, acel țacanit la intervale scurte de timp.
Suspectez ca si  prima masina avuta ca partea electronica, anume placa de baza este afectata.
Am alte sanse de remediere fara interventia unui tehnician ori sa fie o problema mai mica?

Edited by Morphinus, 23 April 2022 - 12:08.


#529
florinlei

florinlei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 06.04.2008
Am închiriat un apartament care are în dotare o masina de spălat Whirlpool awe 6514 . Când am incercat sa o utilizez nu  am reușit să deschid ușa. Este o cauza datorata utilizari necorespunzatoare sau un defect mecanic? Menționez că nu am mai folosit până acum un model asemănător.

#530
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Am schimbat masina veche de spalat cu un Whirlpool 7220. De la prima spalare, am observat aceeasi hiba: dupa  5 minute de spalare, se aprinde avertizarea de presiune scazuta de apa si, din momentul acela, se tot intrerupe, random. Partea proasta este ca nu isi revine, la 'reluarea' presiunii apei, fiind obligati sa apasam butonul pentru continuare. Pe toata durata spalarii, stam cu urechile ciulite, daca nu cumva s-a oprit masina din spalat. Adevarul este ca stam la etajul 4, dar aceeasi presiune am avut tot timpul iar masina veche nu a avut nici o problema cu asta; uneori, se intampla sa mearga 5-6 minute neintrerupt.
O idee cumva, care ar putea fi problema sau solutia? Masina are 6 luni, este inca in garantie.
Va multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate