Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Modificare tuner cu chip RTL-SDR

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut mi-am achizitionat un doungle RTL-SDR, cum as putea sa-l fac sa receptioneze
si ceva posturi in banda de unde scurte, nu am bani de un convertor, dar in schimb
se poate modifica, as vrea sa incerc varianta cea mai simpla, pe net este indicat primii doi pini
dar n-am inteles bine cum sa le 'cositoresc' pinul 1 vine legat de pinul2 cu un fir, sau este suficient
un fir lung lipit de primul, in acest caz mai este indicat folosirea antenei ce vine in portul MCX? daca m-ati putea
ajuta cu eventual, o schema ar fi super  . stima

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Varianta aia cea mai simplă uite-o aici: http://www.rtl-sdr.c...-sampling-mode/


Quote

The hardware mod is quite simple for someone with good soldering skills. It involves opening the dongle casing, and soldering a “random wire” or “long wire antenna” to pin one or pin two (or 4 or 5) of the RTL2832U chip.

Destul de simplu, nu? Legi un fir pe post de antenă ori de pinul 1, ori de pinul 2 (dar nu de amândouă!), care ți-e mai ușor. Firul ăla o să-ți fie antenă pentru US, iar pentru banda normală de frecvențe folosești conectorul de antenă.

Uite și o schemă cu balun: http://mikikg.files....32u-dc-mods.pdf

Un proiect interesant și mai performant, cu oscilator local pe 125 MHz și acoperire frecvențe de la 100 kHz în sus este SiDRADIO în Everyday Practical Electronics Octombrie 2014 (nu modifică tuner-ul, la intrare se adaugă un convertor de frecvență).

Edited by 0x0c, 10 January 2015 - 21:01.


#3
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Poti sa te uiti si aici:http://www.radioamat.../rtl2832dll.htm
Vezi ca italianul mai are si alte lucruri interesante legate de acest dongle Posted Image

Edited by yo9how, 10 January 2015 - 21:10.


#4
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

 yo9how, on 10 ianuarie 2015 - 21:10, said:

Poti sa te uiti si aici:http://www.radioamat.../rtl2832dll.htm
Vezi ca italianul mai are si alte lucruri interesante legate de acest dongle Posted Image

Acest driver este si pe site-ul oficial RTL-SDR, dar nu e bun, nu-mi prinde nici-un program am legat un coax
lung de 3 metri l-am atarnat de geam nici vorba de signal (folosesc un stick Rtl - SDR Nano), iar apoi e drive
mult mai nou acesta care se gaseste tot pe RTL-SDR, dar cu acela prind un singur post intre 14 si 15 mhz, mai jos e 'satul fara caini'

#5
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Pinul 1 dupa condensator si masa adica minus are un anume prag de sensibilitate
Pinul 2 si dupa condensator si masa are pragul 2 de sensibilitate
Ordinea de lucru este in functie de quartul de 28.8mhz care se imparte la 2 deci receptiile vor fi de la 0khz pana la 14.4mhz de la 14.4 vor merge invers iar la 28.8khz va fi din nou 0khz,

#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Attached File  170120151074.jpg   213.16K   53 downloads
Attached File  sdrd.jpg   185.28K   53 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate