Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Taxe scoase din burta la dhl

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#73
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Exact.

#74
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005

View Postspavian, on 01 martie 2015 - 22:51, said:

Eu cred ca ghevasalie lucrează la DHL sau e afiliat ca prea în temă e și prea îi apara. Lasa ca piata e libera, e de ajuns sa te arzi odată cu ei ca nu mai îi folosești.
Desigur, daca incerc sa va luminez cum stau lucrurile, lucrez la DHL. La fel cum s-a afirmat si ca lucrez la Digi dupa ce am contrazis niste minciuni flagrante despre ei. Sau poate lucrez cu cate o jumatate de norma la ambii, mai stii?Posted Image

#75
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postviks, on 02 martie 2015 - 00:54, said:

Exact.

Si eu comand foarte des de acolo, insa aleg mereu International Airmail care ma costa maxim 8$ si nu platesc nimic in plus fatza de pretul produselor (nici tva, nici vama). Coletul ajunge la oficiul postal de care apartin, in 2-3 saptamani maxim.
Tu de ce te complici cu DHL-ul?

#76
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Cum spuneam am avut o urgenta cu comanda respectiva
Ma apropii de 100 de comenzi pe site ul respectiv,stiu cum sta treaba.
e cert ca NU voi mai Apela Niciodata LA DHL.

#77
camelia23

camelia23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015
Mi-am facut cont special aici deoarece am facut o comanda pe iherb, si de obicei aleg international airmail, dar era o diferenta de doar $3 dolari intre
acesta si transportul prin DHL si am zis de ce nu. Azi am aflat ca trebuie sa dau un milion in plus, tot ce vreau sa zic e:
DHL NEVER AGAIN!
Posted Image  DHL!

Multumesc.

#78
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Nu esti obligata sa platesti nimic in plus daca-ti scoti certificat EORI.

#79
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Da, dar nu merita chinuiala cu scosul EORI doar pentru o expediție în care ai folosit DHL. Văd că site ăla e la modă. Ar trebui ca pentru România să aibă o atenționare că se plătesc 15 dolari taxă DHL.
Nu uitați, când folosiți EORI trebuie să aveți și factura pe transport. Iar aici DHL știe prețurile, nu puteți primi transport din China sub 27$.

Altă mizerie, dacă folosiți DHL și primiți mai mult de 3 bucăți din același produs să vă pregătiți pentru declarație pe proprie răspundere că folosiți produsele cumpărate doar pentru uz personal și că nu le vindeți. Nu contează că plătiți taxa de 56 lei sau nu.
Attached File  Declaratie pe proprie raspundere DHL Vama Otopeni.jpg   70.83K   72 downloads
Dacă semnați aiurea și un angajat de la stat v-a pus gând rău n-o să vă fie bine.

Statul e disperat să pună taxe din fiecare mișcare a banului. Să presupunem că cei ce cumpără ierburile alea le vând ca persoane fizice? Care e problema? Nu e bine pentru statul roman ca scapă de un asistat soclial care se descurcă singur? Și că banii pe care îi face ăla tot la stat ajung prin impozitarea produselor pe care el le cumpără de la supermarket din profitul obținut? Dacă ăla nu mai face profit și se mută la țară ca să mănânce din propria curte, sau ăla pleacă în altă țară ca să muncească și să trăiască, de unde mai scoate statul bani prin impozitare?

Referitor la taxe, stiati ca poate cea mai puternica sau bogata tara din lume nu are TVA? Exact cea mai importanta taxă pentru statul român.

Cel mai bine e să cumpărați din UE, nu plătiți nicio taxă. Poate sunt țări UE fără taxe nesimțite și la ei puteți găsi prețuri bune. Să încaseze statul lor taxe mici și să facă profit comercianții de acolo, că ai noștri sunt sugrumați de taxe și de aceea au prețuri mari. Uite că e bun și UE ăsta la ceva.

Edited by XrainX, 12 March 2015 - 05:43.


#80
camelia23

camelia23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015
Pe mine m-au pus sa dau declaratia si nu am mai mult de 3 bucati din acelasi produs. Posted Image

#81
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Înseamnă că ești o infractoare evazionistă, te-au mirosit! Posted Image
Ar trebui să pună 3-4 oameni plătiți din bugetul de stat cu minim 4000 lei/lună ca să te urmărească non-stop să vadă ce faci cu ierburile. Faci ceaiuri sau vinzi la colț de stradă? Posted Image
Stilul securisto-comunist nu va dispărea niciodată din instituțiile de stat cu abilități de control. Iar șefii lor vor fi mereu niște mici ceaușescu tirani.

#82
camelia23

camelia23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015
Sunt creme naturale ca sa arat bine la vara Posted Image  defapt mint, ung lumea cu ele pentru 5 lei la colt de strada ...oricum nu mai vreau sa aud de DHL, international airmail scrie pe fruntea mea

#83
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Ia cu livrare standard, ajung sigur si e cel mai ieftin. Numai ca trebuie sa te incadrezi in 80$ si 1.8kg.

#84
camelia23

camelia23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015
Da, asa iau de obicei, fara taxe vamale fara nimic....dar na mi-a trebuit mie DHL..

#85
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Mă bucur din suflet că foarte mulți nu vor mai opta pentru DHL EXPRESS FURĂCIUNE.

#86
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Stai asa ca vine ghevasile acum sa ne spună că nu e furaciune , și să ne luăm nr. EORI și nu mai plătim nimic. De ce sa pierd eu timpul meu și nervii pentru ca s-a trezit DHL sa ne ia banii cu taxe scoase din burta.
Luam shiping cu PostNL și gata la revedere DHL.

#87
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Nu mai vine ghevasile ,şi a dat demisia de la  DHL FURĂCIOŞII

#88
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Bine ca am văzut topicul asta. Am și eu o comanda cu DHL. Când or sa ma sune o sa le spun sa se spele cu produsul pe cap ca nu îl accept, sa îl trimita înapoi. Cer chargeback și aia e. Pa și la revedere.
Mulțumesc băieți!

#89
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Inca sunt aici si sunt pregatit sa combat cu argumente orice frustrare revarsata pe aici fiindca mai intra si oameni care pot cerne graul de neghina si care pot si vor sa inteleaga ce este cu acea taxa.
Nu inteleg insa ce mai cautati voi aici, din moment ce v-ati luat jucariile si ati plecat la altii. Consolati-va cu ideea ca v-ati pacalit singuri si nu incercati sa aruncati propria voastra vina pe altii. Cata vreme nu v-a bagat nimeni mana in buzunar si ati consimtit de bunavoie sa platiti acea taxa, sunteti singurii responsabili.
Doare, asa-i?

#90
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
boggy, nu trebuie să le vorbești urât că cine știe când o să ajungi la mana lor sau pe unde o să ajungă pachetul tău. Le spui zeflemitor de elegant că nu ai bani pentru acea taxă. Pur și simplu. Și că următorii bani îi vei primi la salariu, peste o lună, dar că tu nu vei suporta și cheltuielile de depozitare DHL care ar ajunge la încă vreo 200 lei.
Le mai poți spune că știi că este mai scump pentru ei să trimită pachetul înapoi decât să îți scrie un angajat acea chitanță de vamă, dar nici tu nu mai ai bani ca să îi ajuți cu salariile.
Zi-le cum ar fi să cumpere un timbru să trimită un plic iar destinatarul să nu poată ridica plicul până nu plătește o taxă? Tu deja ai dat bani pe timbru. Tot așa ai dat bani și pe transportul lor deloc ieftin.

Nu trebuie să vă faceți probleme nici cu o eventuală dispută PayPal pentru că această taxă nu este una normală, de stat, privind importul ci una a transportatorului la care dvs. nu v-ați așteptat deoarece când ați plătit produsul v-ați făcut niște calcule.
La PayPal le ziceți că vânzătorul trebuia să afișeze taxa DHL pe site, deoarece doar taxele vamale sunt grija dvs., nu transportul pentru care ați plătit prețul cerut de site.

Încă o dată : un angajat DHL muncește mai mult la o plată EORI decât la chitanța de 56 lei. Consumă și mai multă hârtie.

Edited by XrainX, 13 March 2015 - 09:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate