Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Taxe scoase din burta la dhl

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#541
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
Vezi ca mesajul este automat si il primesti si daca ai platit taxele vamale.
Daca te stii ca le-ai platit nu mai trebuie sa le dai nimic decat ceva declaratie pentru prelucrarea datelor

#542
BogdanM7

BogdanM7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.06.2018

 danno_cj, on 09 decembrie 2019 - 14:36, said:

Pentru fiecare colet ce nu provine din UE se solicită documente pentru vămuire. Greu de crezut că ai un colet trimis din SUA sau China cu o valoare cumulată a produsului și a transportului aferent sub 10 euro. Doar așa scapi fără plată dar, documente tot trebuie să le dai. Cum se pot justifica ei (DHL + vamă) eliberarea coletului fără documente?!
Am citit pe un reddit ca multi comanda prin DHL sub suma minima de taxare TVA (spre ex 22E in Cehia) si il primeau acasa Chiar si in o zi din China. Intr-adevar, factura era facuta special sub 22 euro.
L-am intrebat daca a trebuit sa semneze ceva pe mail, sau sa le trimita dovada de plata / continutul coletului, si a zis ca nu stie de niciun mesaj si ca a semnat doar la primirea coletului. Am mai citit ca dovada de plata se cere doar daca pachetul pare "suspect".

#543
lazarfl76

lazarfl76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2010
Salut. Am cumparat de pe aliexpress,un sistem de supraveghere cu 4 camere,la aproximativ 160 de euro,FREE SHIPPING,prin DHL.Toate bune si frumoase!Am primit un email din partea celor de la DHL,prin care eram informat ca ,pentru vamuirea coletului cu pricina,va trebui sa le trimit un raspuns cu CNP-ul meu.Nu le-am trimis CNP-ul,ci am sunat la ei si i-am intrebat daca emailul a fost trimis de catre DHL,iarraspunsul a fost DA. Le-am furnizat cnp si a doua zi,am primit un al doilea email prin care eram informat despre 2 variante de plata a taxelor vamale,din care eu trebuia sa aleg una si sa le-o comunic.Prima varianta este cea in care eu aleg sa platesc,in baza unui cod EORI+FACTURA TRADUSA+DOVADA PLATII+etc,iar a doua varianta este cea mult discutata cu comisionul despre care suntem nemultumiti cu totii.Am cauta in contul meu de aliexpress factura aferenta comenzii date dar nu am gasit nimic.Eu am cod EORI pe persoana fizica si as vrea sa platesc taxele vamale incat sa le dau la mecla celor de la DHL.INTREBAREA MEA ESTE DACA POT SA PLATESC ACESTE TAXE VAMALE,IN BAZA CODULUI EORI SI A DOVEZII PLATII DE PE ALIEXPRESS in care se vede clar valoarea achitata,LA BIROUL VAMAL LOCAL,in speta BACAU,si cum ar trebui sa procedez!Mentionez ca,nu am fost instiintat despre acest comision perceput de catre dhl,decat dupa ce a fost deja preluat si nu stiu care este baza legala pentru a-i imputernici sa ma reprezinte in relatiile cu vama.Eu nu vreau sa imputernicesc dhl sa ma reprezinte la vama,nu cred ca exista baza legala sa ma oblige la asa ceva si doresc sa achit taxele vamale,cu toate documentele aferente,direct la vama,PERSONAL.Are cineva idee cum as putea sa fac acest lucru?Va multumesc.

#544
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014
1.Furnizezi documentele solicitate la DHL cu opțiunea de a plăti singur taxele datorate statului.
2. DHL calculează cuantumul taxelor și îți trimite o înștiințare de plată. Din ea vei afla cât TVA și ce taxă vamală ai de platit.
3. Plătești prin virament bancar la trezorerie. Vezi că sunt conturi diferite pentru TVA și taxă vamală adică, un ordin de plată pentru TVA și altul pentru taxă vamală.
4. Trimiți la DHL dovada că ai plătit taxele datorate statului.
5. După ce intră banii in cont, biroul vamal eliberează coletul și apoi DHL poate să-ți livreze pachetul

#545
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

 lazarfl76, on 14 iunie 2020 - 19:48, said:

Mentionez ca,nu am fost instiintat despre acest comision perceput de catre dhl,decat dupa ce a fost deja preluat si nu stiu care este baza legala pentru a-i imputernici sa ma reprezinte in relatiile cu vama.Eu nu vreau sa imputernicesc dhl sa ma reprezinte la vama,nu cred ca exista baza legala sa ma oblige la asa ceva si doresc sa achit taxele vamale,cu toate documentele aferente,direct la vama,PERSONAL.Are cineva idee cum as putea sa fac acest lucru?Va multumesc.
Cealalta varianta, mult mai costisitoare, este sa ceri transferul coletului la alt comisionar insa atunci vei mai plati, pe langa taxele vamale si TVA, formalitatile de tranzit vamal si prestatia noului comisionar, prestatie ce la DHL intra in plata transportului.

Cea mai avantajoasa metoda, economic vorbind, este sa procedezi cum ti-a zis @danno_cj. E posibil ca DHL sa traga de timp si sa depuna mai tarziu documentatia pentru vamuire insa nu le mai platesti comisionul acela.

#546
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
eu cred ca tot o sa il plateasca, dar sub forma de taxa de depozitare :)

#547
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Din moment ce poate face dovada ca a trimis actele solicitate in timp util, n-ar fi prea inteligent din partea lor sa-i ceara taxa pentru depozitare.

#548
lazarfl76

lazarfl76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2010
Revin cu detalii.
Dupa un scandal monstru,dar ,doar din ambitia de a  demonstra ca monopolul celor de la DHL este absolut abuziv,si ca toata procedura de vamuire o pot face si personal,am primit ,DUPA MULT SCANDAL,un mail prin care eram informat ca ma pot duce la depozitul dhl din bacau pentru a intra in posesia documentelor coletului,in vederea reprezentarii personale pentru vama. Am luat hartiile cu care m-am dus la biroul vamal bacau,am luat legatura cu un inspector vamal si mi-a facut declaratia cu tot setul de hartii in 1 ora. Am achitat tva la vama,personal,pe loc,moment in care am sunat la dhl bucuresti si am intrebat daca pot intra in posesia coletului in ziua respectiva.Raspunsul a fost,daca am liber de vama pe declaratie,pot intra in posesia coletului.EI NU CREDEAU CA MA DESCURC ATAT DE REPEDE SI ERAU SIGURI CA VOR TRAGE DE PE MINE TAXA DE MAGAZINAJ.SURPRIZA!!!
Intentionau sa imi perceapa o taxa de 59.50 de bani pentru transferul documentelor la un alt inspector vamal,dar i-am intrebat unde este trecuta acea taxa,iar neavand un raspuns concret,au fost nevoiti sa imi dea coletul fara nici o alta plata suplimentara,inventata.Detin poze cu absolut toate documentele si vi le pot pune la dispozitie oricand.Sunt extrem de bucuros ca am reusit sa le demonstrez ca nu e cum vor ei,a fost cum am vrut eu.


RETINETI:


LEGEA VA OBLIGA SA PLATITI TAXELE AFERENTE,DAR NU VA POATE OBLIGA SA LE PLATITI PRIN INTERMEDIUL DHL.
Ceea ce face dhl in Romania se numeste ABUZ.

La mailul cu cele 2 variante de plata propuse de ei,eu le-am raspuns ca nu sunt de acord cu niciuna,ci prefer a treia varianta.Nu au fost de acord si a trebuit sa ma lupt cu ei,prin mailuri,telefoane inregistrate,reclamatii si amenintari cu sesizari la politie dar,AM REUSIT SI CREDETI-MA CA SATISFACTIA FINALA A MERITAT TOT EFORTUL.

...si apropos::: mi-am scos NUMAR EORI pe persoana fizica in 30 de minute,valabil pana in 2029. Pot sa va demonstrez concret, pentru ca inca mai am mailurile pe care le-am trimis si raspunsul pe care l-am primit de la [email protected]. Nu puneti botu' ca numarul eori se elibereaza in 1-3 zile! Daca nu aveam experienta asta,poate credeam.

MECLA DHL!!!!!!!

Edited by lazarfl76, 19 June 2020 - 21:17.


#549
geole72

geole72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.06.2009

 lazarfl76, on 19 iunie 2020 - 21:05, said:

Revin cu detalii.
Dupa un scandal monstru,dar ,doar din ambitia de a  demonstra ca monopolul celor de la DHL este absolut abuziv,si ca toata procedura de vamuire o pot face si personal,am primit ,DUPA MULT SCANDAL,un mail prin care eram informat ca ma pot duce la depozitul dhl din bacau pentru a intra in posesia documentelor coletului,in vederea reprezentarii personale pentru vama. Am luat hartiile cu care m-am dus la biroul vamal bacau,am luat legatura cu un inspector vamal si mi-a facut declaratia cu tot setul de hartii in 1 ora. Am achitat tva la vama,personal,pe loc,moment in care am sunat la dhl bucuresti si am intrebat daca pot intra in posesia coletului in ziua respectiva.Raspunsul a fost,daca am liber de vama pe declaratie,pot intra in posesia coletului.EI NU CREDEAU CA MA DESCURC ATAT DE REPEDE SI ERAU SIGURI CA VOR TRAGE DE PE MINE TAXA DE MAGAZINAJ.SURPRIZA!!!
Intentionau sa imi perceapa o taxa de 59.50 de bani pentru transferul documentelor la un alt inspector vamal,dar i-am intrebat unde este trecuta acea taxa,iar neavand un raspuns concret,au fost nevoiti sa imi dea coletul fara nici o alta plata suplimentara,inventata.Detin poze cu absolut toate documentele si vi le pot pune la dispozitie oricand.Sunt extrem de bucuros ca am reusit sa le demonstrez ca nu e cum vor ei,a fost cum am vrut eu.


RETINETI:


LEGEA VA OBLIGA SA PLATITI TAXELE AFERENTE,DAR NU VA POATE OBLIGA SA LE PLATITI PRIN INTERMEDIUL DHL.
Ceea ce face dhl in Romania se numeste ABUZ.

La mailul cu cele 2 variante de plata propuse de ei,eu le-am raspuns ca nu sunt de acord cu niciuna,ci prefer a treia varianta.Nu au fost de acord si a trebuit sa ma lupt cu ei,prin mailuri,telefoane inregistrate,reclamatii si amenintari cu sesizari la politie dar,AM REUSIT SI CREDETI-MA CA SATISFACTIA FINALA A MERITAT TOT EFORTUL.

...si apropos::: mi-am scos NUMAR EORI pe persoana fizica in 30 de minute,valabil pana in 2029. Pot sa va demonstrez concret, pentru ca inca mai am mailurile pe care le-am trimis si raspunsul pe care l-am primit de la [email protected]. Nu puneti botu' ca numarul eori se elibereaza in 1-3 zile! Daca nu aveam experienta asta,poate credeam.

MECLA DHL!!!!!!!
Salut.Am si eu un colet in Vama Bucuresti,As dori sa fie transferat in Vama Ploiesti,nu stiu unde sa sun pentru asta.
Coletul e comandat prin DHL, pe factura trimisa mie chiar de DHL, nu figureaza valoarea transportului.Ei imi tot cer factura cu valoarea transportului,parca nu ei au preluat coletul de la expeditor,si ar trebui sa fie in baza lor de date.  Banuiesc ca ei nici nu se prezinta la vama pana nu le trimiti tot ceti cer.

Explicatia lor:

,,Pentru a putea inregistra lucrarea in sistemul vamal avem nevoie de factura comerciala corecta cu transportul evidentiat care nu este 0, aceasta factura o puteti cere doar expeditorului.,,

As dori ca dhl sami aduca coletul si actele in Ploiesti.Cum procedez?

Edited by geole72, 15 August 2020 - 14:04.


#550
geole72

geole72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.06.2009

 geole72, on 15 august 2020 - 13:57, said:

Salut.Am si eu un colet in Vama Bucuresti,As dori sa fie transferat in Vama Ploiesti,nu stiu unde sa sun pentru asta.
Coletul e comandat prin DHL, pe factura trimisa mie chiar de DHL, nu figureaza valoarea transportului.Ei imi tot cer factura cu valoarea transportului,parca nu ei au preluat coletul de la expeditor,si ar trebui sa fie in baza lor de date.  Banuiesc ca ei nici nu se prezinta la vama pana nu le trimiti tot ceti cer.

Explicatia lor:

,,Pentru a putea inregistra lucrarea in sistemul vamal avem nevoie de factura comerciala corecta cu transportul evidentiat care nu este 0, aceasta factura o puteti cere doar expeditorului.,,

As dori ca dhl sami aduca coletul si actele in Ploiesti.Cum procedez?


Am trimis deocamdata email la DHL,pentru acte:
Nu am idee cum pot tranfera coletul in Vama Ploiesti

continut e-mail:


,,Buna ziua.Daca nu puteti procesa coletul meu ,solicit transferul documentelor insotitoare ale marfii si celor transmise de mine, la DHL Ploiesti.
O sa vin sa le ridic de la DHL Ploiesti la ca sa ma pot reprezenta personal in Vama Ploiesti, pentru formalitatile vamale.
Mentionez ca este dreptul meu de a ma reprezenta in vama si m-am interesat in acest sens,exista precedente.
  Mi se cere de catre dumneavastra factura transportului coletului,cu toate ca DHL a eliberat factura cand a preluat coetul de la expeditor,deci e in sistemul informatic al DHL.
Am tradus facturile pe care mi le-ati trimis,si vi le-am returnat ,inpreuna cu toate documentele cerute , in timp util,exista e-mailurile trimise de mine catre DHL.
   Am inceput deja formalitatile pentru transferul coletului in Vama Ploiesti.
Astept un raspuns urgent,pana la orele 14.00.

Cu multumiri...,,

#551
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Poate ca ai rezolvat intre timp insa am sa raspund totusi, poate ii va fi util altcuiva.

Pentru coletele cu livrare in Ploiesti, DHL vamuieste coletele doar la Bucuresti. Ca sa faci vama la Ploiesti ar trebui sa faci cerere in acest sens catre DHL, ei trimit coletul la Ploiesti insa nu la DHL ci la comisionarul vamal indicat de tine. Asta inseamna cheltuieli suplimentare pentru tine fiindca trebuie sa platesti tranzitul catre vama Ploiesti si noul comisionar pentru vamuire. Teoretic DHL iti vamuieste coletul gratuit insa tu le platesti o asa zisa taxa de garantare de 100 si ceva de lei.
Daca vrei sa scapi de acea taxa DHL, ai optiunea sa-ti scoti EORI (de pe site-ul vamii) si poti atunci, pe baza acestui numar, sa-ti vamuiesti coletele oriunde in Uniunea Europeana, platindu-ti singur taxele catre statul in care faci importul, Romania in acest caz. In aceasta situatie, DHL iti face gratuit vamuirea la Bucuresti si iti trimite coletul pentru livrare la adresa din Ploiesti, doar ca ii cam sicaneaza pe cei cu EORI si le trimite cu intarziere lucrarea in vama.

Cu factura cam au dreptate, tu trebuie sa obtii o factura de la expeditor, pe care sa o traduci simplu, cu pixul si o semnatura si sa le-o trimiti scanata. Cei de aici nu au cum sa stie cat e valoarea coletului si cat e transportul, sunt milioane de clienti si multi au tarife preferentiale, in functie de cum le-au negociat cu DHL.

#552
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Hai ca sunt nesimtiti astia la DHL.
Pe langa faptul ca de pe 15 aprilie coletul meu e in tara si asteapta vamuirea, dupa ce am trimis toate cele necesare si corecte, mi-au facut un calcul la taxe penibil rau de tot.

Mi-au calculat TVA la o valoare a coletului cu 800 si ceva lei mai mult decat am platit de unde reiese un tva cu  120 lei mai mult decat ar fi normal calculat la valoarea reala a coletului.
Comisionul lor e mic, taxele vamale mici, dar tva e calculat extrem de prost.
Ca sa nu zic ca mi-au calculat taxele la suma cu tot cu comisionul alibaba, ca deh, e inclus in suma de pe extrasul de cont.
Si cica sa fii corect, sa declari adevarul.
Nu era mai bine daca editam eu si trimiteam o suma mai mica?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate