Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Taxe scoase din burta la dhl

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#37
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
MI-au comunicat si suma de plata + acesti 55 lei despre .....

suma de plata in exprimarea de mai sus ce reprezinta ???
ca daca ai luat de pe Ebay ai achitat deja produsul inainte sa il primesti.
So, ce suma de plata te referi ?

#38
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Dupa ce am achitat cu mandat postal suma in contul de la vama am trimis e-mail cu chitanta si am fost sunat de cei de la DHL ca trebuie sa astepte sa intre banii in contul de la vama .Cica daca era pe chitanta de la posta si CUI-ul il livrau imediat...
Motivele lui peste.Pai daca am chitanta pe numele biroului vamal cu numarul lor de cont si stampilat de posta insemna ca am platit nu ?

#39
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Cauta chichite sa puna bete in roate si sa te descurajeze ...oricum nu mai iau nimic cu DHL pana nu se clarifica situatia..Si China Post si NLPost au inceput sa se miste super pe Romania ...5-7 zile din China pana la noi ... In schimb Posta Romana da buleala ..Na ca la noi

#40
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Am primit coletul dupa 8 zile de la efectuarea platii.Ma pis pe firma lor am terminat-o cu ei.

#41
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Am verificat de curiozitate și la DHL Bulgaria și Ungaria despre taxele astea, se pare că e o politică globală:
Duties and Taxes Paid  Per shipment  40 BGN / 5.200 Ft

#42
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Am mai facut o comanda de atunci dar am preferat posta.Cu DHL a durat 2 saptamani cu posta p sa dureze 4 dar costa mai putin si platesc vama direct la posta.

#43
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Luati cu Post NL si vine direct acasa ,fara TVA si taxe vamale , dureaza cam 2 saptamani ...Eu nu mai iau nimic cu DHL ...

#44
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.08.2005

 gymy, on 07 februarie 2015 - 18:48, said:

Am primit coletul dupa 8 zile de la efectuarea platii.Ma pis pe firma lor am terminat-o cu ei.
Ce n-ai inteles tu este ca nu DHL ti-a intarziat coletul ce vama. Daca ai ales sa platesti direct, DHL nu poate livra coletul pana nu isi da vama acordul iar liberul de vama il vei primi abia dupa ce le intra lor banii in cont.
DHL este o firma comerciala nu una de binefacere, pana acum ei plateau in numele clientului si puteau elibera imediat coletul din vama, urmand ca apoi sa-si recupereze banii de la client. Avantajul clientului era ca primea rapid liberul de vama, dezavantajul DHL-ului era ca trebuia sa aiba mereu disponibil un fond de garantare.
Acum au decis ca nu mai vor sa faca acest lucru gratis si au introdus acest comision de garantare. Ca urmare, cine e dispus sa plateasca acest comision va primi coletul la fel de rapid ca si pana acum, cine nu doreste, poate plati direct in contul vamii insa va fi nevoit sa astepte intrarea banilor in contul vamii si abia apoi va primi liberul de vama.
Cunoscand aceste lucruri, fiecare poate decide cum e cel mai bine pentru el.

#45
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Lasa ca o sa decidem ..nu s-a terminat lumea odata cu DHL -ul ...se numeste concurenta ...Merge bine si Fedex-ul pe China la aceleasi tarife ca DHL ...Fara taxa de smeker pusa din burta .

Edited by spavian, 14 February 2015 - 23:09.


#46
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.08.2005
Imi pare rau daca asta ai inteles din explicatiile mele, taxa nu e de smecher si nici din burta, atat doar ca nu-ti mai ofera garantarea in mod gratuit ci taxeaza aceasta facilitate.
Dar, asa cum spuneai, oricand exista o alternativa si e foarte bine asa.

#47
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Te contrazic.E o smecherie ieftina.Eu am cumparat un produs la care ei se laudau ca transportul costa 9$ .Cand ajunge aici hopa ca mai trebuie sa dai inca 14$  pentru ca am iventat o taxa noua.
Nu asa functioneaza o companie corecta.Spune de la inceput ca transportul costa 23$ si atunci pot sa fac o comparatie corecta intre DHL si alte firme.Din cate stiu eu 9$ nu e acelasi lucru cu 23$.
O sa-i contactez si pe cei de la aliexpress sa le spun despre smecheria asta sa vad ei ce parere au.

#48
alevike

alevike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.06.2009
Sunt de acord cu gymy.  Am platit taxa transport door to door  la expeditor atat cat cerea dhl in china. Sa respecte tarifurile proprii. Am platit 25$ taxa transport pentru un colet de 40$.  Taxa reala a fost 37$ la final.  Sa modifice pretul la suma reala,  atunci stie omul la ce sa astepte.  Asa nu e fair fata de consumator. Nu e indiferent din ce cauza alegi alta companie (ca te simti pacalit sau din cauza ca au preturi mari dar sunt seriosi - poate ca asa mai apelezi la serviciile lor).

#49
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.08.2005
Sa va mai explic o data, poate de data asta ma voi face inteles.
@gymy - ti s-a promis o taxa de transport de 9$ si exact atat ai platit pentru transport. Ce ai platit in plus a fost o taxa de garantare. DHL a platit in locul tau drepturile vamale iar pentru asta ti-a luat un comision. Ai avut optiunea de a plati direct vamii acele drepturi vamale si n-ai facut-o. Ai primit coletul mai repede insa ai platit pentru asta. A fost alegerea ta si nu poti invinui DHL pentru asta. Daca pana acum au garantat gratuit nu inseamna ca e obligatia lor sa o faca si in continuare, asa cum ai tu pretentia.
@alevike - acelasi raspuns si pentru tine, nu ai platit transport decat 25$, restul e un comision pe care ai ales sa-l platesti pentru a nu astepta inca niste zile sa apara banii in contul vamii si sa primesti coletul.

Din ceea ce vad, nu stiti ca DHL inca face comisionariat vamal pentru clienti in mod gratuit. Aveti dreptul sa vamuiti coletele cu ce comisionar vamal doriti insa cand veti vedea ca, pe langa eventualele taxe vamale/TVA va trebui sa mai platiti si minim 20 eur + TVA pentru comisionar, cred ca veti vedea in alta lumina serviciile DHL. Nimic nu e gratuit in lumea asta si, undeva, tot veti plati, sub o forma sau alta, toate serviciile care vi se fac.

Nu ma intelegeti gresit, nu sunt partizanul DHL ci doar am inteles cum functioneaza aceste lucruri si incerc sa vi le explic si voua aici.
Cum am mai spus, aveti si alte variante si doar folosindu-le e posibil sa determinati DHL sa revina la vechile gratuitati.

#50
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Cu transportul gratuit prin posta nu platesc nici un comision si mi se elibereaza pe loc.Nu am spus ca trebuie sa faca ceva gratuit ci sa anunte costurile ascunse INAINTE de a apela la serviciile lor direct pe pagina celor de la aliexpress in cazul meu.Din cauza asta o sa contactez aliexpress sa afiseze pe site acest comision.

#51
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.08.2005
Mai fac o incercare si apoi renunt, nu cred ca mai clar de atat m-as putea exprima.
Posta iti elibereaza coletul pe loc si fara alte taxe la cateva saptamani/luni de la comanda. Daca ar aplica legea si vamesul n-ar fi comod, garantat ca ai plati si acolo taxele vamale sau TVA-ul, acolo unde sunt, desigur.
Vrei sa primesti coletul in 3 zile de la comanda - platesti transport la DHL, platesti comisionul de garantare si primesti coletul acolo unde vrei tu. Ai si optiunea sa platesti direct suma datorata vamii romane dar astepti atunci circa o saptamana si primesti abia apoi coletul. Astepare datorata vamii romane, nicidecum DHL.
Nu te deranjeaza sa astepti 3-6-9 saptamani si speri sa scapi de taxe, nu te deranjeaza nici ca trebuie sa te deplasezi la posta vamala si sa astepti la coada - folosesti una din variantele cu transport gratuit.

Iar cu Aliexpress, te imbeti singur cu apa rece, comisionul nu este nici ascuns si nici obligatoriu si ar fi trebuit sa intelegi asta pana acum.

#52
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Mai oameni ati înnebunit de tot cu DHL-  ul costa 25 $ transportul cu FedEx din China și atat. Merge la fel ca DHL de repede si nu mai ai alte taxe ascunse, decat sa plătești TVA la suma declarata.   Nu va mai agitati atat ,cautati alternative.
Când or sa vada ca nu mai aduce nimeni nimic cu ei or sa revină cu picioarele pe pământ.

#53
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Din China Fedex e mult mai scump decât DHL, nu există tarif fix, e în funcție de greutate, volum, contractul expeditorului.
IRS avea comisionare vamală ultima dată când am avut treabă cu ei (minim 22€), nu cred că au renunțat la ea.

#54
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Subscriu si eu aici.
Am patit o cu un colet din Usa in valoare de 56$
Am platit taxele vamale,respectiv tva ul + vestita taxa DE FURT MARCA DHL  56 LEI.
NU MAI COMANDATI NIMIC CU DHL,NU MAI FOLOSITI ACEASTA FIRMA DE TRANSPORT CARE ISI FURA CLIENTII.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate