Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Angajam Programator Junior (php/html)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
BravoSport

BravoSport

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2015
Ne cerem scuze daca anuntul nostru este postat putin cam atipic in aceasta categorie, dar se adreseaza tinerilor ce doresc sa isi dezvolte o cariera in programare si care sunt la inceput de drum. Cum in aceasta categorie intrati majoritatea juniorilor dornici de a va imbunatatii performantele si cunostintele, am ales ca anuntul nostru sa fie postat aici.

CANDIDATUL IDEAL

Cautam un programator pasionat, ambitios, dornic de a invata lucruri noi.
Cu siguranta persona potrivita isi doreste o cariera in programare.
Dorim sa investim in oameni seriosi, dornici de perfectionare continua.
Studii medii sau universitare(finalizate sau in curs).

Sunt necesare:
- cunostinte medii de PHP.(atat procedural cat si oop);
- cunostinte medii in realizarea, interogarea, utilizarea bazelor de date (mySQL);
- cunostinte bune de HTML/CSS/Javascript/jQUERY);
- cunostinte bune de webdesign (Photoshop, corel draw, ilustrator);
- calitate si atentie in scrierea codului.
- o minima experienta in dezvoltarea aplicatiilor/site-urilor in mediul online.

Constituie avantaje:

- Cunostinte in administrarea serverelor web.
- Cunostinte in optimizarea bazelor de date.

RESPONSABILITATI / BENEFICII:

Asigurarea mentenantei si mentinerea bunei functionari a platformelor existente.
Imbunatatirea sau dupa caz, crearea de platforme online.
Realizarea de module noi in domeniul online.
Conditii de lucru excelente intr-un mediu tanar si dinamic.
Program de lucru: Full Time sau Part Time (pentru cei ce sunt in cursul studiilor universitare).
Asteptam CV-urile dumneavoastra pe adresa de e-mail [email protected]

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Voi cereți 3 în 1.

Programare PHP (sau C# sau C++ sau Java) e una.
Photoshop/Corel/etc. e design și e alta. Adică e altă facultate.
HTML/CSS/Javascript e front-end, și e altceva decât programarea backend.

Iar administrarea e din nou, altceva decât cele enumerate mai sus.

Un începător absolut în toate astea ar fi vreo 1 500 de euro pe lună.

P.S. Se cere „o experiență minină” ceea ce eu aș înțelege 3-6 luni în mediu business pentru un job de începător. Deci cel care vine deja lucrează undeva și singurul motiv pentru care s-ar muta ar fi un salar mai mare (ceea ce numai ca junior nu mai poate fi definit)

Edited by RedDev, 05 January 2015 - 14:33.


#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Nu vor mai posta nimic. Probabil la salarizare se gândeau că mai prind pe cineva cu până în 2 000 de lei pe lună. Căci dacă fac muncă de freelancing se luptă cu indienii la $5 pe oră de unde, dacă lucrează legal, mai au de plătit și taxe.

Oricum o să-i contacteze câțiva pe mesageria privată, localizați undeva prin Cucuieții de Munte, de 15 - 16 ani și o să iasă treaba de mântuială, aici bine, aici prost. Oricum nici clienții nu știu să facă diferența.

#4
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014

View PostKinnarps, on 05 ianuarie 2015 - 14:26, said:

Si, ar fi frumos, din partea Dumneavoastra, sa postati si o oferta de salarizare! Multumim!
Unde ai mai vazut tu oferte de joburi cu salariile in descriere? Din cate stiu eu salariul se negociaza fata in fata.

#5
BravoSport

BravoSport

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2015
Buna ziua!

Am sa incerc sa raspund pe rand la cele enuntate de dumneavoastra.

Kinnarps, nu toate ofertele de angajare vin de la inceput si cu un salariu prestabilit. In cele mai multe cazuri, cum este si cazul nostru aceasta se propune si se negociaza in urma interviului.
RedDev, noi cautam un junior pasionat de programare web. Programarea web nu inseamna doar o ramura (php, html, javascript, sau webdesign), ci toate acestea la un loc.
Din punctul nostru de vedere un junior trebuie sa cunoasca putin din toate. Nu cerem sa fie expert in toate cele enuntate, ci sa aiba cunostinte medii si dorinta de a vrea sa se dezvolte. Urmand ca apoi sa aleaga ramura pe care doreste sa se perfectioneze (design, programare, administrare s.a.).
Referitor la experienta. O poti capata in diferite moduri, nu trebuie sa lucrezi intr-un mediu bussines si din varii motive sa iti doresti sa pleci.

In final, v-as ruga sa lasati comentarile rautacioase la o parte, iar cine este interesat de acest job poate sa-si trimita CV-ul la adresa de e-mail precizata. Oferim o sansa persoanelor pasionate de acest domeniu si care vor sa isi dezvolte o cariera frumoasa.

P.S. Am omis sa precizez in anunt, locatia de lucru este in Bucuresti!

Multumesc,

Cu stima,

Edited by BravoSport, 05 January 2015 - 15:17.


#6
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Bine acum se negociaza cand de cele mai multe ori esti pus in situatia de a accepta sau nu oferta salariala.
Oricum normal ca nu specifica salariul ce voi specificati in CV ce venituri va doriti? Normal ca nu.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBravoSport, on 05 ianuarie 2015 - 15:11, said:

noi cautam un junior pasionat de programare web. Programarea web nu inseamna doar o ramura (php, html, javascript, sau webdesign), ci toate acestea la un loc
Singura problema e web designul cu programarea in aceeasi barca! N-are nici o legatura, sunt zone de creatie total diferite.

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Întrebarea mea e: De ce să se omoare unul să știe „un pic din toate”? Nu e mai bine să aveți un om pe partea de design plătit la oră care face treabă excelentă decât unul care o freacă în nșpe domenii? Că nu trebuie să faceți jpg-uri 8 ore pe zi.

Sau unul bun plătit la oră să facă backend-ul în 4 - 6 ore și restul să o frece în PhotoCorel?

Apoi în țări cu apă de diferite temperaturi, îți spun: Dăm între 60 000 și 90 000 pe an. Aici cum să spui că dai între 1 000 și 3 000 de lei pe lună? Faci concurență la casierițele de la supermarket care ajung și la 1 800 de lei și tot ce fac e să frece coduri de bare în fața cititorului. Sau să aranjeze marfa pe raft.

Am auzit de unii care-s perfect mulțumiți cu 3 000 de lei pe lună, dar nici nu fac nu știu ce chestie super complicată. Când stai cu părinții și ai mâncare că lucrezi, că nu, e perfect. În 6 luni îți iei mașină. Dar dacă trebuie să plătești 800 chirie, 1 000 mâncare, 400 curent/gaz/internet/telefon și încă 600 pe săpun/șampon/hârtie igienică, îți dai repede seama că muncești să stai pe loc.

P.S. Bestjobs te obligă să spui cât vrei să câștigi și poți să faci acel câmp public. Ceea ce am făcut.

Edited by RedDev, 05 January 2015 - 15:48.


#9
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014

View PostRedDev, on 05 ianuarie 2015 - 15:43, said:

Întrebarea mea e: De ce să se omoare unul să știe „un pic din toate”? Nu e mai bine să aveți un om pe partea de design plătit la oră care face treabă excelentă decât unul care o freacă în nșpe domenii? Că nu trebuie să faceți jpg-uri 8 ore pe zi.

Sau unul bun plătit la oră să facă backend-ul în 4 - 6 ore și restul să o frece în PhotoCorel?

Apoi în țări cu apă de diferite temperaturi, îți spun: Dăm între 60 000 și 90 000 pe an. Aici cum să spui că dai între 1 000 și 3 000 de lei pe lună? Faci concurență la casierițele de la supermarket care ajung și la 1 800 de lei și tot ce fac e să frece coduri de bare în fața cititorului. Sau să aranjeze marfa pe raft.

Am auzit de unii care-s perfect mulțumiți cu 3 000 de lei pe lună, dar nici nu fac nu știu ce chestie super complicată. Când stai cu părinții și ai mâncare că lucrezi, că nu, e perfect. În 6 luni îți iei mașină. Dar dacă trebuie să plătești 800 chirie, 1 000 mâncare, 400 curent/gaz/internet/telefon și încă 600 pe săpun/șampon/hârtie igienică, îți dai repede seama că muncești să stai pe loc.

P.S. Bestjobs te obligă să spui cât vrei să câștigi și poți să faci acel câmp public. Ceea ce am făcut.

Buna vorba(tot ce ai spus). E adevarat unii lucreaza pe scaun si freaca coduri cu 2000 de lei, si altii stau in fabrica,in gaz, in tot felu de chimicale si iau 1500-1600 de lei ! In fine, asta e Romania !

View PostBravoSport, on 05 ianuarie 2015 - 15:11, said:

Kinnarps, nu toate ofertele de angajare vin de la inceput si cu un salariu prestabilit. In cele mai multe cazuri, cum este si cazul nostru aceasta se propune si se negociaza in urma interviului.


Dar cand vin ? Macar un pret de incepere ! Sa nu fie pe salariu minim pe economie, stai in fata calculatorului, 8 ore pe zi pt 1000 lei ! Un pret de incepere ? As vrea sa vad si eu !

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRedDev, on 05 ianuarie 2015 - 15:43, said:

Am auzit de unii care-s perfect mulțumiți cu 3 000 de lei pe lună, dar nici nu fac nu știu ce chestie super complicată. Când stai cu părinții și ai mâncare că lucrezi, că nu, e perfect. În 6 luni îți iei mașină. Dar dacă trebuie să plătești 800 chirie, 1 000 mâncare, 400 curent/gaz/internet/telefon și încă 600 pe săpun/șampon/hârtie igienică, îți dai repede seama că muncești să stai pe loc.
Asta nu cred ca e problema nici a angajatorului si nici a angajatilor. Vorbim de punctul de intalnire a cererii cu oferta.

#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Dezvoltarea software înseamnă facultate, 3 - 4 ani de cheltuieli, de învățat și de luat examenele. Înseamnă o gândire (orientată obiect).

Dacă se dorește unul care „le știe cu calculatoarele” ce a trecut cu 5 și 6 materiile de liceu de la Colegiul Tehnic Bumbești-Jiu, sigur, e bine și 1 000 pe lună, e bine să le știe/facă pe toate. Nu mă supără cu nimic.

Edited by RedDev, 05 January 2015 - 15:55.


#12
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"Oferim o sansa persoanelor pasionate de acest domeniu si care vor sa isi dezvolte o cariera frumoasa."
Departe de adevar.
Un angajator care considera junior pe cineva care stie ce cereti voi nu are habar pe ce lume traieste.
Defapt sunt chiar contradictorii cerintele voastre.

1) Un junior crede ca stie HTML, a auzit de CSS si stie sa scrie un "mysql_query('SELECT * FROM copaci')".
Ori voi cereti "cunostinte medii".

2) Cineva care a trecut de nivelul de junior _nu se specializeaza_ in HTML/CSS, PHP, Javascript _si_ design si are cunostinte medii in toate.

Voi cautati un carpaci obisnuit care face site-uri urate si proaste pe cateva sute de lei.
Cineva care are experienta facand asa ceva _nu_ se considera junior si cere si ceva caș.
Voi stiti asta si cautati un carpaci care nici nu prea are habar ce face.

Sfatul meu pentru oricine vrea sa invete meserie: _NU_ va incurcati cu un asemenea angajator sub nicio forma. Timp si bani pierduti.
Nu ma refer la un angajator care cauta un descurcaret (ca aia stiu in general putin din toate) ci la aia care nu-s in stare sa scrie un job description.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRedDev, on 05 ianuarie 2015 - 14:29, said:

Un începător absolut în toate astea ar fi vreo 1 500 de euro pe lună.

Ar vrea el ... (in Ro desigur).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate