Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 

alimentare cu 2 faze de 115V

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
covitza

covitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.01.2009
Salutare. De curand am achizitionat un grup electrogen SDMO de 16KVA pe care l-am instalat ca solutie de back-up. (mentionez ca nu locuiesc in Romania, ci in Africa si aici caderile de curent sunt destul de frecvente). Alimentarea casei este monofazata 230V 45 A iar grupul este "by default" trifazat. In cartea lui tehnica scrie, si vanzatorul a confirmat, ca se pot schimba legaturile din cutia cu borne a grupului (12 fire) incat sa obtii curent monofazat de 230V. Deci am trecut la treaba si am schimbat legatura stea pe care o avea grupul cu legatura dublu triunghi; problema este ca facand aceasta legatura am obtinut 2 faze de 115v si un nul. Deci 230v pot avea doar intre 2 faze. Cu inima in dinti si ceva precautii (disjunctoare mai sensibile) am alimentat casa. Surprinzator totul functioneaza "snur" si fara probleme. Precizez ca nu pot interveni in tabloul de circuite al casei pt a putea alimenta direct in trifazat echilibrand consumatorii (pt ca este o casa inchiriata si nu am voie sa intervin in tablou), iar casa si grupul sunt legati la impamantare care chiar si functioneaza.
In concluzie, intrebarea mea este daca risc ceva alimentand casa cu 2 faze de 115V fara nul?

#2
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Nu-ti fa probleme ,este ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate