Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 

casa clasica caramida P+1+M

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
Buna tuturor de pe acest forum ,sunt din Ardeal si incep constructia unei case ,  deschid acest jurnal pentru mine ca sa ma sfatuiesc cu cine ma poate ajuta si pentru alti ca sa poata invata din greselile mele care sper sa fie cat mai putine  , chiar daca am contul nou pe softpedia rasfoiesc de vreo 2 ani paginile acestui forum , eu am invatat multe din jurnalele ce le-am citit si ma simt dator sa impartasesc experienta mea de a construi o casa , am sa incerc sa tin un jurnal actualizat cu poze si informatii folositoare .
        Casa pe care o sa o construiesc are amprenta la sol 94 mp si inaltime S+P+1+M , Sc=376 , Suprafata utila aprox 285 mp din care 150 mp reprezinta parterul si etajul1 unde o sa locuiesc eu si cu sotia , mansarda are sa fie un apartament cu 2 camere de aprox 65mp unde au sa stea parinti si subsolul am sa il folosesc ca si magazie de care am nevoie in activitatea care o desfasor .
        Constructia va fi din caramida porotherm de 25 placata cu polistiren de 15 , va fi o constructie clasica , nu are nimic impresionant dpdv arhitectural poate este chiar banala pt uni , am incercat sa urmaresc simplitatea in executie si pt reducerea costurilor dar si pt faptul ca imi place stilul acesta .
        O problema ar fi terenul care se afla in capatul unui drum privat lat de 6m lung de 40m  care se termina in poarta mea si a vecinului amandoi avem deschidere de 4,3 m , dar am cumparat terenul la un pret accesibil , pret care mi-l-am permis la vremea respectiva . Terenul are 470 mp .
        Ce am facut pana acuma , am scos CU , am cumparat caramida si 90% din fier pe baza unei aproximari a arhitectului care inca mai lucreaza la plansele care am sa vi le prezint cat de curand , caramida am gasit-o la pretul de 180/mc si fierul la 2,93/kg . la caramida am cumparat 80mc si la fier 9 tone , firma respectiva mi le tine in custodie pana am nevoie de ele .
        Astept pararile voastre pozitive sau negative , utile sau inutile  :) , toate sunt importante pt mine avand in vedere ca nu am multa experienta in ale constructiilor , va prezint mai jos schitele cu casa  ce le-am facut eu pe calculator , astept parerile voastre

Attached Files



#2
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
In primul rand bafta si spor la treaba.

1. In loc de porotherm 25+ polistiren 15 te-ai gandit la combinatia porotherm 30+ polistiren 10? O grosime mai mare a peretelui exterior permite imbracarea/izolarea stalpilor cu caramizi.
2. In prima poza vad o terasa laterala la care ajungi coborand mai multe trepte. Cred ca ti-ar fi mai comod sa ridici toata terasa la nivelul casei (sau cu o treapta mai jos).

#3
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
parintii la mansarda???
sper ca stau bine cu conditia fizica si cu sanatatea. te-ai gandit un pic cam de cate ori pe zi ar trebui sa urce si sa coboare? si anii trec ......
bafta.

Edited by jjy, 18 March 2012 - 08:15.


#4
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
pai poate asta o fi si ideea!  :smoke:

#5
gbio2008

gbio2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2012
si eu sunt in situatia ta; sunt din Botosani. Am scos CU, , acum sunt la stadiu de PAC; ma mai costa in 3600 ron sa finalizez actele (taxa la Primarie, la ISC, la notariat etc)
Parerea mea este sa te asiguri ca poti incepe lucrarile fara autorizatie; amenzile sunt de la 1000 ron in sus.
Foarte mare atentie cu partea de fundatie; ti-ai facut studiu geo? Apeleaza la o firma /echipa profesionista  (cu referinte )la trasat, cofrat, axat, armat, turnat betonul pana la cota 0.
Sunt de acord cu persoana precedenta la ridicarea terasei la cota 0; este mai bine asa.
La modelul tau sa stiu ca nu o sa fie ieftina deloc casa! Chiar si simpla.
La mine mi-am facut niste socoteli ; fara 20000 eur nu fac casa la rosu (caramida, acopersi , eventual termopane ) si am P+M si amprenta 9x10 mp.
Aviz celor care vor sa obtina autorizatie de constructie: trebuie sa aveti pregatiti intre 6000-10000 ron doar pt hartii !;-) Este importanta autirizatia pentru obtinerea unui credti de constructie, intabulare, asigurare, vanzare ulterioara, programul Casa Verde, etc

Attached Files



#6
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

 akita77, on 18th March 2012, 00:08, said:

Buna tuturor de pe acest forum ,sunt din Ardeal si incep constructia unei case ,  deschid acest jurnal pentru mine ca sa ma sfatuiesc cu cine ma poate ajuta si pentru alti ca sa poata invata din greselile mele care sper sa fie cat mai putine  , chiar daca am contul nou pe softpedia rasfoiesc de vreo 2 ani paginile acestui forum , eu am invatat multe din jurnalele ce le-am citit si ma simt dator sa impartasesc experienta mea de a construi o casa , am sa incerc sa tin un jurnal actualizat cu poze si informatii folositoare .
        Casa pe care o sa o construiesc are amprenta la sol 94 mp si inaltime S+P+1+M , Sc=376 , Suprafata utila aprox 285 mp din care 150 mp reprezinta parterul si etajul1 unde o sa locuiesc eu si cu sotia , mansarda are sa fie un apartament cu 2 camere de aprox 65mp unde au sa stea parinti si subsolul am sa il folosesc ca si magazie de care am nevoie in activitatea care o desfasor .
        Constructia va fi din caramida porotherm de 25 placata cu polistiren de 15 , va fi o constructie clasica , nu are nimic impresionant dpdv arhitectural poate este chiar banala pt uni , am incercat sa urmaresc simplitatea in executie si pt reducerea costurilor dar si pt faptul ca imi place stilul acesta .
        O problema ar fi terenul care se afla in capatul unui drum privat lat de 6m lung de 40m  care se termina in poarta mea si a vecinului amandoi avem deschidere de 4,3 m , dar am cumparat terenul la un pret accesibil , pret care mi-l-am permis la vremea respectiva . Terenul are 470 mp .
        Ce am facut pana acuma , am scos CU , am cumparat caramida si 90% din fier pe baza unei aproximari a arhitectului care inca mai lucreaza la plansele care am sa vi le prezint cat de curand , caramida am gasit-o la pretul de 180/mc si fierul la 2,93/kg . la caramida am cumparat 80mc si la fier 9 tone , firma respectiva mi le tine in custodie pana am nevoie de ele .
        Astept pararile voastre pozitive sau negative , utile sau inutile  :) , toate sunt importante pt mine avand in vedere ca nu am multa experienta in ale constructiilor , va prezint mai jos schitele cu casa  ce le-am facut eu pe calculator , astept parerile voastre
Neata, unde ai gasit caramida cu 180/mc si de care???

#7
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Vreau sa fac si eu o casa P+M si am o intrebare la care arhitectul a refuzat sa raspunda (sau e banala sau nu exista raspuns?)
De ce caramida Porotherm si nu BCA? Adica Porothermul nu sustine mai nimic, oricum structura de rezistenta este aproape la fel, de ce nu structura portanta si BCA? Macar BCA-ul izoleaza termic de cateva ori mai bine...
Sanatate!

#8
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 Oxigen1234, on 18th March 2012, 08:35, said:

Macar BCA-ul izoleaza termic de cateva ori mai bine...

serios???? ce teapa am luat cu caramida. da, cum ai ajuns la concluzia asta? ai masurat cu ceva?
referitor la structura :
structura portanta + caramida sau structura pe cadre + ce vrei tu (de exemplu bca izolator termic de cateva ori mai bun decat caramida ?  :scratchchin: )
sunt niste diferente intre ele.

Edited by jjy, 18 March 2012 - 08:52.


#9
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

 ticusor, on 18th March 2012, 03:19, said:

In primul rand bafta si spor la treaba.

1. In loc de porotherm 25+ polistiren 15 te-ai gandit la combinatia porotherm 30+ polistiren 10? O grosime mai mare a peretelui exterior permite imbracarea/izolarea stalpilor cu caramizi.
2. In prima poza vad o terasa laterala la care ajungi coborand mai multe trepte. Cred ca ti-ar fi mai comod sa ridici toata terasa la nivelul casei (sau cu o treapta mai jos).


1. da ,m-am gandit serios la varianta de de 30 dar am gasit porothermul la un pret bun , la structura o sa am pe nivel 9 simburi de 25 si 5 stalpi de 30 care sustin grinzile aparente , ce tine de izolatie am sa izolez toata casa cu neopor grafitat de 15cm.
2. ce tine de terasa , terasa vreau sa o fac la inaltimea unei trepte avand considerent senzatia de spatiu care ti-o ofera cand esti la nivelul gazonului , cand stam pe terasa am vrea sa fim mai aproape de gazon ,flori mai ales ca spatiu dintre terasa si gard este doar de 4m , daca o faceam la nivelul placi se rupea de restul gradini , intradevar exista impedimentul scarilor care coboara in terasa si care ocupa spatiu util




 jjy, on 18th March 2012, 09:14, said:

parintii la mansarda???
sper ca stau bine cu conditia fizica si cu sanatatea. te-ai gandit un pic cam de cate ori pe zi ar trebui sa urce si sa coboare? si anii trec ......
bafta.
  

Parintii stau la etajul 4 sunt obisnuiti cu urcatul dar vorba ta anii trec si s-ar putea sa le fie mai greu in viitor , din considerentul acesta am sa fac o scara usoara , cu podest intermediar si cu o latime la casa scarii de 2,35m , am vrut initial sa ii instalam la etajul 1 dar pe viitor ne dorim copii si are sa ne fie greu naveta de la bucataria de la parter la mansarda , parintii au sa aibe sus o bucatarie mica

 casuta_papusilor, on 18th March 2012, 09:22, said:

pai poate asta o fi si ideea!  :smoke:
  

adevarul este ca e buna miscarea pt ei , evident daca nu au probleme de sanatate , ii incurajam mereu la cat mai  multe activitati fizice , daca te gandesti ca i-am pus cu buna stiinta la mansarda din rautate,  nu e cazul pt ca sunt niste parinti buni  :)

 gbio2008, on 18th March 2012, 09:25, said:

si eu sunt in situatia ta; sunt din Botosani. Am scos CU, , acum sunt la stadiu de PAC; ma mai costa in 3600 ron sa finalizez actele (taxa la Primarie, la ISC, la notariat etc)
Parerea mea este sa te asiguri ca poti incepe lucrarile fara autorizatie; amenzile sunt de la 1000 ron in sus.
Foarte mare atentie cu partea de fundatie; ti-ai facut studiu geo? Apeleaza la o firma /echipa profesionista  (cu referinte )la trasat, cofrat, axat, armat, turnat betonul pana la cota 0.
Sunt de acord cu persoana precedenta la ridicarea terasei la cota 0; este mai bine asa.
La modelul tau sa stiu ca nu o sa fie ieftina deloc casa! Chiar si simpla.
La mine mi-am facut niste socoteli ; fara 20000 eur nu fac casa la rosu (caramida, acopersi , eventual termopane ) si am P+M si amprenta 9x10 mp.
Aviz celor care vor sa obtina autorizatie de constructie: trebuie sa aveti pregatiti intre 6000-10000 ron doar pt hartii !;-) Este importanta autirizatia pentru obtinerea unui credti de constructie, intabulare, asigurare, vanzare ulterioara, programul Casa Verde, etc
  

Succes si tie si altora care incep , inca nu stiu cat o sa am taxa la primarie si la ISC dar le preconizez undeva la 3000 ron amandoua ,proiectul ma costa 1300 euro , nu am sa incep fara autorizatie de constructie care la promisiunile arhitectului va iesi la sfarsitul lunii viitoare , studiul geo este in lucru , dar am vorbit cu vecinii si terenul nu are probleme de sol , terenul este perfect drept cu diferente de nivel de max 15cm , ce tine de terasa am explicat mai sus de ce consider eu ca este mai bine sa o fac la nivelul solului , ma astept ca casa sa nu fie ieftina mai ales daca vrei putina calitate dar am sa pun si eu umarul mai ales la finisaje
Am sa ma uit si eu la jurnalul tau , daca nu ai sa iti faci  :) , sa ne plangem unul pe umarul celuilalt cu problemele care apar , bafta inca o data

am reusit sa fac planul subsolului

Attached Files


Edited by akita77, 18 March 2012 - 14:33.


#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
1-unde in ardeal ?
2-nu ai aparat foto ?
3-cand incepi sa muncestiefectiv ?

cu scarile vad ca ai inceput bine
hai ,baga si restul sa avem ce comenta


 Oxigen1234, on 18th March 2012, 08:35, said:

Vreau sa fac si eu o casa P+M si am o intrebare la care arhitectul a refuzat sa raspunda (sau e banala sau nu exista raspuns?)
De ce caramida Porotherm si nu BCA? Adica Porothermul nu sustine mai nimic, oricum structura de rezistenta este aproape la fel, de ce nu structura portanta si BCA? Macar BCA-ul izoleaza termic de cateva ori mai bine...
Sanatate!
arhitectul trage linii
structuristul aranjeaza fiarele

#11
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

 petre69, on 18th March 2012, 16:14, said:

1-unde in ardeal ?
2-nu ai aparat foto ?
3-cand incepi sa muncestiefectiv ?

cu scarile vad ca ai inceput bine
hai ,baga si restul sa avem ce comenta



arhitectul trage linii
structuristul aranjeaza fiarele

salut petre , am citit si eu jurnalele tale de la cap la coada

1. alba-iulia
2.am aparat si am sa pun multe poze stiu ca iti plac si am sa incerc sa te satisfac , dar deocamdata numai cu terenul pe care am sa le pun spatmana viitoare
3.spre safarsitul luni mai , asa am discutat cu constructorul , pana atunci am sa trag apa si curentul pe teren



postez si parterul  precizez ca sunt schitele mele , schitele arhitectului cam intr-o saptamana , amprenta la sol 9,95 x 9,45 fara izolatie suprafata construita 94 mp

Attached Files

  • Attached File  parter.png   87.48K   119 downloads
  • Attached File  1.png   177.98K   142 downloads


#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
caldura va fi pe lemne ?
sobe prin camere ?

#13
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
scarile le-am facut cu podest intermediar dupa ce am vazut recomandarile multor forumisti cu experienta care le recomanda ca fiind cele mai comode si mai practice ,l e-am amplasat pe un colt pt ca parintii vor sta la mansarda si sa existe o anumita separare intre scari si nivele cu toate ca din cauza asta o sa am un hol putin mai mare la etajul 1 ,   ce parere aveti de latimea totala a scarilor de 2,35m , e indicata??? lungimea unei trepte va fi de 29 cm si inaltimea de 17 cm , podestul va fi de 1.15 x 2.35 m , astept parerea voastra

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 akita77, on 18th March 2012, 15:54, said:

,   ce parere aveti de latimea totala a scarilor de 2,35m , e indicata??? lungimea unei trepte va fi de 29 cm si inaltimea de 17 cm , podestul va fi de 1.15 x 2.35 m , astept parerea voastra
e bine asa
nu mai modifica nimic la ele

#15
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

 petre69, on 18th March 2012, 16:46, said:

caldura va fi pe lemne ?
sobe prin camere ?


O sa am 3 tipuri de incalzire

1. centrala pe gaz cu calorifere normale care va duce toata casa , fiecare calorifer va avea robinet termostat .
2. o soba pe lemne (o visez de mult timp , stiu un model supereficient  ) amplasata in living , care poate incalzi de la 50 la 150 mp si care va functiona cand suntem acasa si care va reduce factura de gaz avand in vedere ca vom opri caloriferele in locul unde va ajunge caldura  + marele avantaj : imaginea focului pe care o vom vedea  prin geamul sobei , hornul sobei va fi din fier forjat neizolat si va traversa etajul 1 si mansarda , va functiona ca un recuperator de caldura in sensul ca va incalzi intr-o anumita masura camerele pe unde va trece , astfel se voi incerca sa "storc" fiecare strop de caldura pe care poate soba sa il dea ,  normal ca se va da atentia cuvenita tranversarii planseelor , si ma voi gandi la o protectie a hornului ca sa nu se atinga cineva din greseala de el in momentele cand este incins , ma refer in special la copii
3.incalzire electrica in pardoseala doar in bai care vor functiona impreuna cu caloriferele din baie , incalzirea in pardoseala se va activa  de la termostatul ei propriu , acest tip de incalzire se gaseste la romstal sub forma de covorase care se pun sub gresie si care se cupleaza la un termostat pe perete si care sunt accesibile la pret fiind disponibile mai multe dimensiuni , tot timpul mi-am dorit o gresie calda sub talpi in baie  :) , are avantajul ca incalzeste gresia rapid si poate fi oprita cand nu esti in baie lasand doar caloriferele sa isi faca treaba

Edited by akita77, 18 March 2012 - 16:32.


#16
leonyda

leonyda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.05.2010
o struto-camila deci...

#17
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

 leonyda, on 18th March 2012, 17:30, said:

o struto-camila deci...
  

ceva de genul asta  :)

#18
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

 micha69, on 18th March 2012, 08:26, said:

Neata, unde ai gasit caramida cu 180/mc si de care???
am cumparat-o acuma o luna de la ambient , era pe stoc la pretul de anul trecut , este porotherm de 25

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate