Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

casa clasica caramida P+1+M

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#37
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
HELP , vreau sa atasez niste planuri pdf cu proiectul dar nu stiu cum sa sterg de pe ele numele arhitectului si alte date , am incercat sa le importez in paint dar nu pot , ma poate ajuta cineva?

#38
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
sunt fericitul beneficiar al autorizatiei de constructie , are valabilitate 36 luni , atasez planuri cu casa

Attached Files



#39
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011
36 de luni? :eek:

#40
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postgimi44, on 17th June 2012, 11:48, said:

36 de luni? :eek:

da , 36 luni de la data inceperi constructiei , adica de maine   :D  , cam asa se da la toata lumea la noi in oras eu sper sa termin mai repede  :D , am anuntat la primarie inceperea lucrarilor , am anuntat si inspectia in constructii care mi-au dat fazele determinante dupa ce am platit 0,1%+0,7% din valoarea estimata a proiectului , cei 0,7% erau optionali dar eu i-am platit sa ma stiu intr-o parte  , de maine ii dam bataie cu sapatura gropii , o sa am o groapa de 12x12m si adanca de 2.2m

#41
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Pana la urma stati toti la etaj, vad, ca la parter lipsa dormitor. (LE Scuze, vad ca ai si mansarda, insa nu ai atasat planul.)
Nu pricep partea aia cu 25 mp pierduti in hol intrare, iar 44 mp nu-mi ies la living...
Mie casa imi pare imensa, cu spatii pierdute; cate persoane sunteti si cate mai asteptati?

Edited by lalea, 17 June 2012 - 14:56.


#42
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postlalea, on 17th June 2012, 15:52, said:

Pana la urma stati toti la etaj, vad, ca la parter lipsa dormitor. (LE Scuze, vad ca ai si mansarda, insa nu ai atasat planul.)
Nu pricep partea aia cu 25 mp pierduti in hol intrare, iar 44 mp nu-mi ies la living...
Mie casa imi pare imensa, cu spatii pierdute; cate persoane sunteti si cate mai asteptati?

da . o sa stam toti la etaj , suntem 4 persoane , ne gandim si la  unul mic , o sa facem si placa peste etaj dar la mansarda am renuntat deocamdata din lipsa de fonduri , dar o sa facem podul in asa fel incat sa il putem mansarda oricand , casa scarii urca pana sus , am evitat sa pun inca o camera la parter pentru ca atunci deveneau toate mai inghesuite dupa parerea mea , normal ca este vorba de gusturi ,  am incercat sa facem parterul open space , nu ne place nici mie nici sotiei o camera separata la intrarea in casa  cu toate ca este recomandata de multi si poate este si eficienta dpdv energetic dar noua nu ne place ,  livingul este unit cu holul de la intrare si impreuna au 44 mp , cel putin asa a dat din programul proiectantului , deci pentru 5 persoane au sa fie in total 155 mp utili parter+etaj , subsolul nu il pun la socoteala pt ca pt mine are sa fie un spatiu productiv , singura incapere care mi se pare mie mare este bucataria de 21mp care era suficienta de 16-18mp .
        Spatiu pierdut ar mai fi la holul de la etaj unde am pierdut cam 5mp , dar asta datorita scarilor care sunt puse in coltul casei cea ce nu prea este recomandat , daca erau puse pe mijloc se evita pierderea de spatiu ,  dar asa ne-am dorit sa fie .
        Nordul cladiri este pe partea dreapta cum te uiti la plansa  , vestul pe partea cu baile , estul la intrare

Edited by akita77, 17 June 2012 - 17:23.


#43
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
planuri fundatie si armare placa peste subsol

Attached Files


Edited by akita77, 17 June 2012 - 22:47.


#44
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Planuri de impamantare in santul fundatiei?

#45
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Posttataiepure, on 18th June 2012, 00:03, said:

Planuri de impamantare in santul fundatiei?
asa am sa fac , e mai simplu ca sa evit alte sapaturi

am inceput sapatura , poze



Nu stiu daca se merita sa fac drenaj , mi se pare putin complicat si nu stiu daca se merita la mine , din cate am vazut pamantul la adancimea de 1 metru este perfect uscat si luna asta a plouat ceva pe la noi , pereti subsolului vor fi ziditi din boltari goi pe dinauntru cu latimea de 30 cm special pentru fundatii , armati pe orizontala cu pc fi10 , in care urmeaza sa torn beton .
                Hidroizolatia peretilor am sa o fac chiar eu , am sa folosesc hidroizolatie la "rece" , adica o pasta cauciucata care se da pe perete , firma producatoare este Sika , termoizolatia am sa o fac cu polistiren extrudat de 5cm atat sub placa de pe pamant cat si la pereti subsolului , la pereti peste polistiren am sa pun o membrana cu crampoane sa protejeze polistirenul

Attached Files



#46
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
poze de astazi

Attached Files



#47
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Bravo! Frumos dar ceva nu-mi place. Malul ala IMENS de pamant e un real pericol. Mai intinde din el sa nu ........doamne fereste.
Aaaaaaa si nu uita de impamantare. Cam uscat pamantul la tine. Acum e momentul.

Edited by danmannx, 20 June 2012 - 08:36.


#48
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postdanmannx, on 20th June 2012, 09:35, said:

Bravo! Frumos dar ceva nu-mi place. Malul ala IMENS de pamant e un real pericol. Mai intinde din el sa nu ........doamne fereste.

Cu pamantul chiar nu am ce sa fac , trebuie sa il pastrez sa imi nivelez curtea , pe partea cealalta deja m-am suit cu el pe gardul vecinului , si nici cu buldozerul nu mai pot ajunge la el , sper ca am sa scap de o surpare


Aaaaaaa si nu uita de impamantare. Cam uscat pamantul la tine. Acum e momentul.

Nu am uitat ,am cumparat platbanda si tarusi pe care am vrut sa ii bat inainte sa torn talpile dar betoniera a venit mai repede cu 2ore mai repede , exact cand incepeam sa bat primul tarus , cica trebuia sa mearga la o superturnare la autostrada , asa ca am sa bat tarusi pe langa talpi , oricum langa talpi sunt la 2m adancime , eu sper sa fie bine

#49
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
astazi am fost harnici  s-a cofrat s-a pus fierul si s-au turnat centurile , din pacate mesteri mei nu stiau sa indoaie barele la capete asa cum am vazut la alti forumisti , am incercat eu sa potrivesc o grinda dar m-am incurcat in stiinta si am lasato balta ,  dar am insistat sa puna agrafe peste tot , agrafele  se petrec cu barele pe cel putin 1 m lungime , am discutat si cu structuristul si mi-a spus ca e foarte bine si asa pt ca alba iulia nu este  in zona seismica cu risc mare , am folosit la centuri fier de fi 16 cu etrieri de fi 8 dispusi din 20 in 20 cm , am spalat bine betonul si am udat inainte de turnare , la turnare s-a folosit beton B200

Attached Files



#50
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
a mai facut cineva drenaj pe langa fundatie? cum se comporta ? este eficient ?, nu stiu daca sa il fac sau nu

#51
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
Nu ma ajuta nimeni la partea cu drenajul  :confuzzled: ???

Astazi am decofrat centurile , am tasat pamintul cu maiul compactor si am nivelat cu balastru , am cumparat polistiren extrudat de 5 cm sa pun sub placa , am luat si folie de polietilena am sa pun atat sub polistiren cat si peste


poze de astazi

Attached Files



#52
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009
nu stiu sa te ajut la partea cu drenajul,dar sub placa stiam ca se pune pietris nu balast.balastul contine nisip si nu cred ca nisipul rupe capilaritatea.

#53
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postcristache_80, on 21st June 2012, 22:23, said:

nu stiu sa te ajut la partea cu drenajul,dar sub placa stiam ca se pune pietris nu balast.balastul contine nisip si nu cred ca nisipul rupe capilaritatea.
este corecta observatia ta  , balastul nu rupe capilaritatea ,  dar am avut la teren o masina de balast si l-am folosit pt nivelare a fost mai bine decat sa pun pamant , sper sa fie ok si asa cu toate ca nu sunt adeptul expresiei "este bine si asa "

#54
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
astazi am turnat prima placa , grosimea placii este de 10-12 cm , armata cu plasa fi4 , nu am pus distantieri dar am tras de plasa cam 5cm in sus  la fiecare metru turnat , fiind foarte cald am inceput sa o ud la 2 ore dupa turnare si am "inundat-o" pana acuma la 10 seara , betonul este b200 ,


Ce imi recomandati la hidroizolatie : varianta clasica cu membrana bituminoasa+polistiren aplicat cu adeziv  sau varianta moderna hidroizolatie la rece cu material cauciucat de la cei de la Sika  care se aplica in 2 straturi cu gletiera si pe care se lipeste imediat polistirenul fara sa mai fie nevoie de adeziv  ???  parca parca as opta pt cea din urma cu toate ca este mai scumpa putin

Attached Files


Edited by akita77, 22 June 2012 - 20:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate