Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

casa clasica caramida P+1+M

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#19
leonyda

leonyda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.05.2010

View Postakita77, on 18th March 2012, 16:36, said:

ceva de genul asta  :)

soba cred ca va ramane doar de ornament....nu place nimanui mizerie prin living etc  :naughty:

#20
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View PostOxigen1234, on 18th March 2012, 08:35, said:

Vreau sa fac si eu o casa P+M si am o intrebare la care arhitectul a refuzat sa raspunda (sau e banala sau nu exista raspuns?)
De ce caramida Porotherm si nu BCA? Adica Porothermul nu sustine mai nimic, oricum structura de rezistenta este aproape la fel, de ce nu structura portanta si BCA? Macar BCA-ul izoleaza termic de cateva ori mai bine...
Sanatate!
  

tot asa zic si eu daca iti faci structura in cadre poti sa bagi ce vrei tu ca si umplutura, daca iti faci structura portanta foloseste caramida  ,intradevar  bca-ul izoleaza mai bine ca si caramida dar nu de cateva ori  , daca folosesti bca poti sa pui un strat mai subtire de polistiren la exterior sau chiar deloc daca vrei o casa permeabila la vapori , sau o casa care respira dar o sa platesti mai mult la incalzire daca renunti la polistiren , concluzia este ca daca folosesti polistiren la exterior si ai structura in cadre poti sa pui ce vrei tu ca umplutura pt ca nu e mare diferenta inre ele

#21
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postleonyda, on 18th March 2012, 17:07, said:

soba cred ca va ramane doar de ornament....nu place nimanui mizerie prin living etc  :naughty:


sper ca centrala pe gaz va ramane ca si ornament , glumesc desigur pt ca soba nu va putea duce toata casa ,si trebuie alimentata cam la 4-5 ore, dar pt mine o sa fie o placere sa o folosesc , legat de mizerie in casa lemnele o sa fie relativ curate si uscate si cu putina atentie se poate evita mizeria , in tarile nordice sobele se folosesc la scara larga  , intradevar pt cei mai comozi nu este recomandat acest tip de soba ca de altfel nici centrala termica pe lemne sau semineul  , presupune anumite sacrificii precum :aprovizionarea cu lemne , taiatul lemnelor daca nu vin gata taiate , depozitarea acestora , un loc exterior de depozitare ferit de ploaie , transportul in casa  , pusul pe foc  dar daca iti plac toate acestea merita sa iti iei o soba sau un semineu , am pomenit de dezavantaje dar sa nu uitam avantajele : factura la gaz mai mica (in unele cazuri mult mai mica in functie de eficienta sobei si de cat de mult merge in timpul zilei , sa nu uitam ca din 2013 sau 2014 se liberalizeaza pretul gazului si sa vezi atunci distractie ) si un plus ar mai fi atmosfera din living care se schimba intr-una mai rustica si mai calda



uh,uh,uh vorbim de incalzire si eu nu m-am apucat de casa , ce drum lung este pana acolo , ma faceti sa visez cum stau la soba  :)

#22
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
plan etaj 1 , dupa cum vedeti in ultimele 2  poze  dorim sa punem la baia de la etaj un balcon si o usa cu geam mat care se poate si intredeschide vertical  , in special asta fiind dorinta sotiei , masina de spalat va fi in baia de la etaj si consideram util acest balcon pt uscarea hainelor , problema este ca nu am mai intalnit solutia aceasta nicaieri , in momentul cand este rabatata pe verticala se poate aerisi baia fara sa se vada in baie , deschiderea completa a usi va permite accesul in balcon ,obiectele sanitare si cabina de dus vor permite pozitionarea usi ,  vi se pare deplasata aceasta solutie ????

Attached Files


Edited by akita77, 18 March 2012 - 18:21.


#23
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postakita77, on 18th March 2012, 18:20, said:

vi se pare deplasata aceasta solutie ????
deocamdata nu.
daaaa', sa vedem ce-o mai fi, zise orbul...
oricum, chiloti si izmene la balcon, la o casa, n-am mai vazut.
da' poate e misto, si daca pe tine te ajuta, e de bine.

Edited by casuta_papusilor, 18 March 2012 - 18:30.


#24
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postcasuta_papusilor, on 18th March 2012, 18:29, said:

deocamdata nu.
daaaa', sa vedem ce-o mai fi, zise orbul...
oricum, chiloti si izmene la balcon, la o casa, n-am mai vazut.
da' poate e misto, si daca pe tine te ajuta, e de bine.

o uscatorie de haine mi se pare inutila , balconul o sa fie in spatele casei , intradevar vecinii din spate o sa imi vada lenjeria intima , iarna o sa le uscam in baie sa evitam vapori in casa , daca nu putem  in baie punem chiloti si izmenele pe soba din living  :D

Edited by akita77, 18 March 2012 - 18:40.


#25
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Ziceai de BCA vs caramida (Porotherm)... BCA e mai bun izolator, e adevarat. In opinia mea, nici Porotherm normal nu prea e portanta in Bucuresti. In Ardeal s-ar putea sa fie (e vorba de zona seismica, nu fac glume nesarate).

Din ce-am vazut/vorbit, la BCA probleme apar la tencuieli. BCA nu prea se lipeste de tencuiala (sau invers). Fapt sustinut si de mortarul special pt BCA. Cum, luand-o per total caramida nu e semnificativ mai scumpa ca BCA de calitate (de ex Ytong) se explica alegerea multora pt caramida.

Si eu cred, ca si Casuta_papusilor ca nu e prea elegant sa-ti usuci lenjeria afara. Balcon la baie chiar nu am vazut pana acum. E un cost semnificativ pe care ti-l asumi si pe care cu greu il amortizezi din uscat de haine.

In legatura cu suprafata, mi se pare mare (suntem in aceeasi situatie tot cu 150+ mp pt 2 persoane). A face o casa pt generatiile viitoare nu prea are sens. Cand cresc, copii vor sa plece de acasa. Daca poti renunta la mansarda prin redistribuirea spatiului, cred ca vei fi mai multumit. Daca apartamentul parintilor e la parter, asta ar fi ideal. Si... e bine sa fie cel putin intrari separate.

#26
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postsbarsanescu, on 18th March 2012, 19:30, said:

Daca apartamentul parintilor e la parter, asta ar fi ideal. Si... e bine sa fie cel putin intrari separate.
daaaa!
chiar daca nu-s intrari separate, macar sa fie scara intr-un loc in care nu deranjeaza nici pe locataurii de la parter nici de la etaj.
obligatoriu!
e foarte posibil ca intr-o anumita perioada sa existe 3 familii diferite in casa aceea.
desi legaturile sunt puternice intre parinti, copii, nepoti, uneori stilul de viata, preocuparile si interesele diferite pot fi o sursa de orgolii, stres si animozitati mari sau dese.

Edited by casuta_papusilor, 18 March 2012 - 19:59.


#27
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postcasuta_papusilor, on 18th March 2012, 19:42, said:

daaaa!
chiar daca nu-s intrari separate, macar sa fie scara intr-un loc in care nu deranjeaza nici pe locataurii de la parter nici de la etaj.
obligatoriu!
  

M-am gandit la varianta propusa de voi dar eu o sa am multa treaba la subsol , asta ar fi un impediment , ar trebui sa renunt si la incalzirea pe lemne pt ca nu pot urca cu lemnele la etaj , la accesul pe terasa , fiind la parter i-am deranja toata ziua .

Am negociat cu constructorul pretul manoperei la rosu , 34000 ron cu popi lui fara materiale , inclusiv pusul tiglei pe acoperis , de materiale  am sa ma ocup eu , dupa cum am scris mai devreme caramida si fierul le-am platit deja  , am sa incerc sa pun zilele urmatoare niste poze cu case executate de constructor ca sa imi spuneti parerea

Edited by akita77, 18 March 2012 - 20:00.


#28
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Pt parinti, mai degraba faceam o aripa separata, doar parter. E un pic mai scump dar, probabil, s-ar simti mai bine decat sa treaca printre voi, musafiri, colegii copiilor, de fiecare data cand vor sa ia o gura de aer. La mansarda fiind, le vei face doar un alt apartament de bloc pt ca vor pregeta sa coboare atatea scari pt orice fleac. Vor simti mereu ca deranjeaza. Intrare separata, doar parter ca sa fie tashti-bashti in gradina-in casa, si fiecare cu spatiul sau. Iar pe termen lung, poate deveni apartamentul tau iar restul il cedezi generatiei tinere. Sau poate preferi sa te suie aia mici la mansarda....

#29
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postakita77, on 18th March 2012, 19:58, said:

M-am gandit la varianta propusa de voi dar eu o sa am multa treaba la subsol ...
ori n-am baut eu destul, ori...
ce are treaba ta, mare si multa, de la subsol cu deranjul si separarea produsa de niste scari asezate cu cap?

Edited by casuta_papusilor, 18 March 2012 - 20:10.


#30
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postcasuta_papusilor, on 18th March 2012, 20:07, said:

ori n-am baut eu destul, ori...
ce are treaba ta, mare si multa, de la subsol cu deranjul si separarea produsa de niste scari asezate cu cap?

scuze ca nu am precizat ca am sa fac zgomot , treaba mea la subsol presupune un anumit nivel de zgomot , bocaneli , ganditi-va la un fel de tamplarie sau sculptura  cateodata ma prinde si miezul noptii , la parter sigur o sa se auda nu tare dar deranjant mai ales seara cand este liniste in casa , oricum aspectul acesta l-am discutat cu ei si au spus ca prefera la mansarda decat la parter .

#31
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
poti pune cartoane de oua pe pereti.  :D

#32
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Posthdi, on 18th March 2012, 20:02, said:

Pt parinti, mai degraba faceam o aripa separata, doar parter. E un pic mai scump dar, probabil, s-ar simti mai bine decat sa treaca printre voi, musafiri, colegii copiilor, de fiecare data cand vor sa ia o gura de aer. La mansarda fiind, le vei face doar un alt apartament de bloc pt ca vor pregeta sa coboare atatea scari pt orice fleac. Vor simti mereu ca deranjeaza. Intrare separata, doar parter ca sa fie tashti-bashti in gradina-in casa, si fiecare cu spatiul sau. Iar pe termen lung, poate deveni apartamentul tau iar restul il cedezi generatiei tinere. Sau poate preferi sa te suie aia mici la mansarda....

Sa stea impreuna cu noi e o placere , pana de curand am stat tot impreuna si nu au fost probleme .

#33
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
In urma recomandarilor voastre astazi am avut "sedinta cu parintii" in legatura cu locuitul la mansarda si cu faptul ca in timp are sa fie tot mai greu pt ei sa urce la mansarda , va relatez o parte din discutia ce am avut-o cu ei

eu: am fost sfatuit sa nu va las sa locuiti la mansarda pt ca va este greu sa urcati in fiecare zi si mai tarziu are sa va fie si mai greu
mama: de catre cine ai fost sfatuit ?
eu: de catre niste persoane de pe un forum
mama: ce este ala?
eu : un loc pe internet unde se intalnesc mai multi oameni si isi dau cu parerea
mama: oamenii aia nu au de lucru ?
eu : ba au , dar sunt bine intentionati si vor sa ajute
mama : dar ii cunosti ?
eu :nu
mama : ai grija cu strainii astia

si uite asa am stat o jumatate de ora sa ii explic ce si cum sta treaba cu forumurile , cred ca pana la urma a a inteles , in final am ajuns la concluzia ca dupa ce o sa fie gata casa ei or sa stea la mansarda ca asa vor ei si cand or sa aibe probleme cu urcatul scarilor o sa ii mutam cu un etaj mai jos si ne mutam noi la mansarda sau daca o sa fim si noi rablagiti au sa mearga cei mai tineri , oricum astea nu sunt probleme pt noi , sa ne ajute Dumnezeu sa terminam casa si pe urma o sa stam cum ne este mai bine



cum vi se pare costul de 4 euro /mp pt arhitect ? , cost in care intra DTAC+DT

Edited by akita77, 19 March 2012 - 20:21.


#34
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postakita77, on 19th March 2012, 20:15, said:

eu: am fost sfatuit sa nu va las sa locuiti la mansarda pt ca va este greu sa urcati in fiecare zi si mai tarziu are sa va fie si mai greu
mama: de catre cine ai fost sfatuit ?
eu: de catre niste persoane de pe un forum
mama: ce este ala?
eu : un loc pe internet unde se intalnesc mai multi oameni si isi dau cu parerea
mama: oamenii aia nu au de lucru
eu : ba au , dar sunt bine intentionati si vor sa ajute
mama : dar ii cunosti ?
eu :nu
mama : ai grija cu strainii astia
corect!
are dreptate!!! :thumbup:

#35
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postakita77, on 19th March 2012, 20:15, said:

mama : ai grija cu strainii astia

Constantine, Constantine, ti-a zis mama, tine seama.......... vorba cantecului   :lol:

#36
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postakita77, on 19th March 2012, 20:15, said:

cum vi se pare costul de 4 euro /mp pt arhitect ? , cost in care intra DTAC+DT
bun.
cum sa fie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate