Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 

casa clasica caramida P+1+M

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#73
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
poze de pe santier : s-a cofrat centurile si placa , s-au armat centurile si a inceput armarea placi , din cauza ca mesteri nu stiu sa faca ciocuri  direct din centuri la colturi si la intersecti o sa punem agrafe cu lungimea de minim 1 m , din cauza calduri mari scandura fiind verde a inceput sa se incovoaie si sa apara distante mari intre scanduri , ca sa isi mai revina am udat-o la fiecare 2 ore si seara inainte sa plec

Attached Files


Edited by akita77, 30 June 2012 - 20:08.


#74
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Salut

Poate imi explica si mie cineva de ce grinzile alea nu au 3 bare sus si 3 bare jos. Vad cateva asa, restul sunt facute cu 3 bare in laterale> Ce naiba? De ce nu face toate grinzile cu 3 bare sus si 3 bare jos? De ce le face ca pe centuri, cu cate 3 bare pe lateral?

#75
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postfotografix, on 1st July 2012, 00:39, said:

Salut

Poate imi explica si mie cineva de ce grinzile alea nu au 3 bare sus si 3 bare jos. Vad cateva asa, restul sunt facute cu 3 bare in laterale> Ce naiba? De ce nu face toate grinzile cu 3 bare sus si 3 bare jos? De ce le face ca pe centuri, cu cate 3 bare pe lateral?
Daca te referi la poza nr 16 : acolo este stalpul interior central si de o parte si de alta a lui sunt deschiderile la usi , centurile au sub ele buiandrugii de deasupra usilor cu care vin turnati odata , cred ca de aceea ai impresia vizuala ca sunt trei randuri laterale dar de fapt este centura  suprapusa pe grinda de la usa , daca faceam poza mai de la distanta iti dadeai seama , la subsol am o singura grinda libera , daca este vorba de altceva spune-mi te rog

Attached Files

  • Attached File  1.png   2.17MB   114 downloads
  • Attached File  Untitled.png   2.02MB   78 downloads
  • Attached File  3.png   2.16MB   75 downloads

Edited by akita77, 01 July 2012 - 12:06.


#76
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Da, asa e, nu ai 3 bare. E o umbra acolo care ma pacaleste.
Presupun ca e datorita faptului ca e considerat subsolul ca si reazam? Oricum, eu stiam ca etrierii la orice deschidere gen usa/geam se pun din 10 in 10 cm. In rest, din 15 in 15. Dar, cred ca exagerez un pic acum. La etaj insa, nu ar fi Ok aceeasi armare. O sa vedem cand ajungi acolo.

#77
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Intrebare: Este OK modul cum se termina in nod barele marcate cu verde ?

Attached Files



#78
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View Postinu1711, on 2nd July 2012, 14:10, said:

Intrebare: Este OK modul cum se termina in nod barele marcate cu verde ?

Bine ca ai vazut.
Toate terminatiile trebuie jonctate pe 60-70 diametre sau sa se termine cu ciocuri. Jonctate adica sa se lege de alta bara…

EU zic ca nu;
Sa vedem ce spun cei cu experienta.

#79
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,572
  • Înscris: 10.05.2007
Da-le sudura, eventual pune-le niste U-uri in capete sa le lege cele de sus cu cele de jos.
Altfel au tendinta de smulgere.

#80
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View PostAstrul, on 2nd July 2012, 16:01, said:

Da-le sudura, eventual pune-le niste U-uri in capete sa le lege cele de sus cu cele de jos.
Altfel au tendinta de smulgere.

Nu ar fi ok sa le faca ciocuri si sa le lase acolo?

#81
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
Din pacate am citit mesajele voastre doar acuma , astazi  am terminat de armat placa si am turnat placa dar din fericire s-au pus agrafe peste tot la colturi unde grinzile se terminau cat si la intersectii cred ca si la intersectia care mi-ati semnalat-o , nu mai stiu sa va zic exact cate si cum s-au pus dar s-au pus de aprox 1 m lungime pe fiecare parte a agrafei .
              Copexurile pe care le vedeti trase prin armatura sunt instalatia electrica si a fost executata de mine  :) , e prima data cand fac asa ceva , multi au sa ma certe de ce incerc sa fac eu instalatia electrica pt ca e o lucrare riscanta si e indicat sa o faca cei care sunt de meserie , eu nu sunt de acord cu asta , o instalatie electrica mi se pare simpla si logica , mi-a luat vreo 5 ore sa le pozez prin placa , am amplasat copexuri pt 4 intrerupatoare cap -scara ,4 intrerupatoare normale , 3 doze prize si lumini  , etc   la fiecare etaj o sa am un tablou electric , am sa chem si un electrician sa verifice ceea ce am facut .
             La turnarea placi am avut noroc de nori , s-a folosit beton B250 ,s-a vibrat peste tot , placa are o grosime de 15cm , au intrat 19 mc beton cu tot cu centuri si grinzi ,  va las acum ma duc sa-mi "inund" placa ,a iesit din nou soarele ,  cred ca am sa fac noapte alba cu furtunul in mana  avand in vedere ce cald este afara

Attached Files


Edited by akita77, 02 July 2012 - 18:30.


#82
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012
am niste intrebari  legata de impamantare daca puteti sa ma ajutati ,  dupa cum ati vazut am ridicat subsolul dar  nu am apucat sa bat tarusi de impamantare in santul talpii pt ca a trebuit sa torn betonul mai repede decat era planificat , precizez ca nu am proiect de impamantare

1. Pot sa  bat tarusi in jurul talpi care este deja turnata ??? precizez ca in zona aceea sunt  la 2 m adancime
2. Este  vreo problema ca platbanda are sa fie in jurul zidului de la subsol si nu sub el ???
3. Casa are 10x10m, imi recomandati ca platbanda sa o pun  de jur imprejurul constructiei adica 40m sau sa o fac mai scurta ?
4. Tarusi la ce distanta unul de altul??
5. Pe unde este indicat sa o bag in casa , pe la cota 0?
6. In casa o sa bag platbanda sau trag afara la ea un conductor mai gros ?
va multumesc

Edited by akita77, 08 July 2012 - 09:44.


#83
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
1. da, poti. e chiar indicat.
2. nu e nici o problema. e foarte bine si langa.
3. nu o face mai scurta, da-i roata cu 40 m.
4. cam distanta impartita la nr de tarusi, in cazul tau. oricum, nu la distanta mai mica de dublul lungimii tarusilor.
5. nu bagi platbanda (limbile, ca vor fi 3) in casa, le lasi afara pe langa elevatie.
6. te duci din casa, de la tablou, cu un conductor de 16 mm papucit bine, pana la limba de afara.


sa te legi, intrun fel, si de armatura casei, cu 2-3 platbande pe alocuri.

Edited by casuta_papusilor, 08 July 2012 - 09:49.


#84
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postcasuta_papusilor, on 8th July 2012, 10:46, said:

5. nu bagi platbanda (limbile, ca vor fi 3) in casa, le lasi afara pe langa elevatie.

casuta  multumesc de ajutor  dar mai am niste nelamuriri :   o sa fie 3 limbi? (mie imi dau 2 la socoteala )  trebuie sa le unesc sau le las despartite ?  o sa le ridic pana la nivelul solului  unde le prind de conductor sau le las ingropate si cobor cu conductorul la ele ?  (dar in cazul acesta trebuie sa protejez conductorul de aciditatea solului)

View Postcasuta_papusilor, on 8th July 2012, 10:46, said:

sa te legi, intrun fel, si de armatura casei, cu 2-3 platbande pe alocuri.
asta o sa imi fie cam greu pt ca armatura este deja acoperita de beton si mi-e mila sa sparg si o sa ma incurce si la hidroizolatie , uf uf uf era mai bine daca o faceam de la inceput

#85
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postakita77, on 8th July 2012, 11:01, said:

casuta  multumesc de ajutor  dar mai am niste nelamuriri :   o sa fie 3 limbi? (mie imi dau 2 la socoteala )  trebuie sa le unesc sau le las despartite ?  o sa le ridic pana la nivelul solului  unde le prind de conductor sau le las ingropate si cobor cu conductorul la ele ?  (dar in cazul acesta trebuie sa protejez conductorul de aciditatea solului)
da, 3 limbi.
una bucata limba, urcata de la subsol pana pe elevatie, in zona cea mai apropiata convenabil de locul unde va fi tabloul principal in casa.
inca doua, urcate tot pana la nivelul elevatiei, pe colturile casei, daca e sa faci vreodata paratrasnet.
toata platbanda se uneste "circular", n-are cap si coada, in jurul casei, iar limbile sunt conectate la ea.

View Postakita77, on 8th July 2012, 11:01, said:

asta o sa imi fie cam greu pt ca armatura este deja acoperita de beton si mi-e mila sa sparg si o sa ma incurce si la hidroizolatie , uf uf uf era mai bine daca o faceam de la inceput
nu-i bai, te legi cu 2 limbi de armatura stalpilor acum, pe placa, si cobori cu 2 limbi pana jos, aia 2 metri.

#86
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Postcasuta_papusilor, on 8th July 2012, 11:13, said:

da, 3 limbi.
una bucata limba, urcata de la subsol pana pe elevatie, in zona cea mai apropiata convenabil de locul unde va fi tabloul principal in casa.
inca doua, urcate tot pana la nivelul elevatiei, pe colturile casei, daca e sa faci vreodata paratrasnet.
toata platbanda se uneste "circular", n-are cap si coada, in jurul casei, iar limbile sunt conectate la ea.


nu-i bai, te legi cu 2 limbi de armatura stalpilor acum, pe placa, si cobori cu 2 limbi pana jos, aia 2 metri.
multumesc casuta , am inteles , asa am sa fac .

#87
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Cu ce izolatie termica o sa fie prevazuta casa ?

#88
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Posttataiepure, on 8th July 2012, 13:20, said:

Cu ce izolatie termica o sa fie prevazuta casa ?
parterul si etajul cu polistiren grafitat de 15 cm , podul cu 40cm vata minerala si subsolul cu extrudat de 5 cm

#89
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postakita77, on 8th July 2012, 17:31, said:

parterul si etajul cu polistiren grafitat de 15 cm , podul cu 40cm vata minerala si subsolul cu extrudat de 5 cm
Suna bine , eu vreau sa imi fac pe amvic cofraj cu izolatia 12.7cm neopor(polistiren grafitat)
si  sa mai adaug 10 cm neopor la exterior,  dar pe anul viitor voi incepe santierul.

#90
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2012

View Posttataiepure, on 8th July 2012, 17:40, said:

Suna bine , eu vreau sa imi fac pe amvic cofraj cu izolatia 12.7cm neopor(polistiren grafitat)
si  sa mai adaug 10 cm neopor la exterior,  dar pe anul viitor voi incepe santierul.

cam 80% o sa merg tot pe neopor 100 grafitat cu densitatea de 18kg/mc ,  de la cei de la amvic am sa cumpar si eu , ei vand polistirenul grafitat in placi normale la ce grosime vreau dar trebuie sa vad daca ma inteleg cu ei cu transportul in zona mea  , mai am si varianta de la caparol dalmatina tot de 15 cm dar mai este pana ajung la termoizolatie


View Posttataiepure, on 8th July 2012, 17:40, said:

Suna bine , eu vreau sa imi fac pe amvic cofraj cu izolatia 12.7cm neopor(polistiren grafitat)
si  sa mai adaug 10 cm neopor la exterior,  dar pe anul viitor voi incepe santierul.


inseamna ca o sa ai 12,7+10= 22,7 cm la exterior , te apropii de o casa pasiva , si eu care credeam ca exagerez cu cei 15 cm de polistiren ai mei , la exterior eu o sa am zidarie de 25 caramida porotherm+15cm polistiren

Edited by akita77, 08 July 2012 - 16:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate