Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

casa clasica caramida P+1+M

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
157 răspunsuri în acest subiect

#109
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.441
  • Înscris: 27.04.2007

Vizualizare mesajakita77, pe 18th August 2012, 11:22, a scris:

am terminat zidaria , am facut-o la 11 randuri adica 11bucx0,25m=2,75m inaltimea + 10cm centurile =2,85 minus 10 cm sapa+izolatie =2,75 minus 10 cm tavan rigips rezulta inaltime libera finala de 2,65m , eu zic ca este suficient ,am turnat buiandrugii si stalpii ,  buiandrugii i-am turnat la 9 randuri de grosimea unui rand de caramida peste ei mai vine zidit inca un rand de caramida si apoi vor fi asezate centurile , buiandrugii au fost armati  cu fier fi14 si etrieri fi8 , stalpii au fost armati cu fi18 si samburi cu fi16 , betonul a fost b250 si a fost vibrat in totalitate , astept sfaturi si critici , ce parere aveti de cei 2,65 inltime finala?? este suficient?? ,
                         Inaltimea superioara a gemurilor am lasat-o mai jos decat normalul va fi cam de 2,15 de la podeaua finisata in loc de 2,25 cat era normalul , asta a fost dorinta sotiei sa ajunga sa le spele mai usor , ce parere aveti?? la living parapetul de jos al geamurilor va fi doar de 60 cm dar precizez ca nu voi avea calorifere , va fi incalzire in pardoseala peste tot ,    poze noi

intrebare de profan: nu sunt extraordinari de mari buiandrugii aia in raport de ce au ei de sustinut ( adica un singur rand de caramida ) ?

#110
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012

Vizualizare mesajzugry, pe 20th August 2012, 07:29, a scris:

intrebare de profan: nu sunt extraordinari de mari buiandrugii aia in raport de ce au ei de sustinut ( adica un singur rand de caramida ) ?

au sectiunea de 20x25 cm , pe partea de jos a cofragului am pus polistiren de 5 cm asa ca au inaltimea doar de 20 cm in loc de 25 cat are caramida  si  25 latimea ,intradevar poate sunt putin cam mari si grosolani  puteam sa ii fac mai mici dar nu stiam cu ce sa umplu diferenta ce ramanea pana la randul urmator sau puteam sa cumpar prefabricati de la porotherm dar ieseam dublu la pret si aveam si aici o diferenta de umplut sau  mai puteam sa ma ridic mai sus cu cofragul dar ajungeau geamurile mai sus decat ne doream , legat de lungime i-am facut cam cu o lungime de caramida mai mult decat geamul cam 38 cm intr-o parte si in cealalta , stiu ca betonul are inertie termica mai mare ca si caramida dar o sa am pe exterior polistiren grafitat de 15cm si sper sa faca fata , ce tine de esteticul buiandrugilor nu ma intereseaza cum arata

#111
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012
am decofrat buiandrugii , sper ca nu mai par asa de grosi precum arata cofragul lor , mie mi se pare ca sunt ok , am zidit si ultimul rand de caramida deasupra buiandrugilor si am inceput cofrarea placii , am avut mici segragari la stalpi dar nimic ingrijorator se vede si in poze , este foarte cald afara , nu stiu ce am sa fac la turnarea placii daca vremea ramane tot asa de calduroasa , este exclus sa torn pe caldurile astea , eventual am sa torn seara dupa 7  sper sa se mai racoreasca pana saptamana viitoare , poze noi

Fișiere atașate



#112
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.542
  • Înscris: 30.01.2007
Chiar, ai turnat si placa etaj, care e stadiul?

#113
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012
in primul rand imi cer scuze ca nu am mai postat poze dar am fost toata ziua pe santier si veneam tot rupt acasa si nu deschideam calculatorul cu saptamanile apoi au venit sarbatorile , stiu ca si alti au fost in situatia mea dar si-au gasit timp sa posteze  si ii apreciez pt asta , era mai bine sa le postez mai devreme si pentru faptul ca ma puteati ajuta cu sfaturi utile , dar acuma asta este , pe parcursul  catorva zile am sa postez poze cu ce am mai facut  si astept criticile voastre

Fișiere atașate


Editat de akita77, 07 ianuarie 2013 - 00:48.


#114
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.441
  • Înscris: 27.04.2007
la multi ani!
intrebare: polistiren extrudat ai pus doar sub buiandrugi, sau vei completa pe intreg cadrul golurilor?

#115
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012

Vizualizare mesajzugry, pe 07 ianuarie 2013 - 13:42, a scris:

la multi ani!
intrebare: polistiren extrudat ai pus doar sub buiandrugi, sau vei completa pe intreg cadrul golurilor?

Vizualizare mesajzugry, pe 07 ianuarie 2013 - 13:42, a scris:

la multi ani!
intrebare: polistiren extrudat ai pus doar sub buiandrugi, sau vei completa pe intreg cadrul golurilor?
la multi ani si tie , polistiren am sa pun de jur imprejurul golurilor , va fi extrudat de 5cm , acuma am pus in cofrag sub buiandrugi ca sa imi usurez munca mai tarziu

#116
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012
poze cu zidaria de la etaj

Fișiere atașate



#117
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 13.06.2007
Am si eu o intrebare catre "mai marii" de pe aici:
Este normal vibrarea betonului cu un ...vibrator tip lance la placi? Nu este primul jurnal in care vad asta.
Nu este mai adecvat o placa vibranta sau cu draq ii zice (o bucata de fier cu un motor de drjba pe ea)?

#118
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 13.06.2007
M-am documentat. Grinda/rigla vibranta ii zice.

Fișiere atașate



#119
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012
din cate stiu eu vibratorul cu lance pe care l-am utilizat  eu se foloseste pentru vibrarea in profunzime a betonului si a elimina golurile de aer , grinda sau rigla vibranta se foloseste la vibrarea de suprafata a betonului si este folosita atunci cand se doreste o suprafata perfect plana , dar nu cred ca este suficienta vibrarea numai cu rigla vibranta si sa se renunte la vibratorul cu lance , in cazul meu pentru nivelarea betonului s-a folosit un dreptar de lemn la care au fost prinse niste manere de lemn si cu care s-a nivelat  betonul printr-un fel de vibrare manuala , oricum betonul a fost suficient vibrat inainte cu lancea , am vrut si eu sa folosesc si eu rigla vibranta pt nivelare dar nu se merita pentru ca o sa vina oricum sapa deasupra si am reusit sa o scot destul de dreapta si din "dreptarul vibrant" Posted image am avut cam 1 cm diferenta de nivel , alte poze cu turnarea stalpilor de la etaj :

Fișiere atașate


Editat de akita77, 31 ianuarie 2013 - 20:43.


#120
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012
noi poze cu cofratul la placa peste etaj

Fișiere atașate



#121
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012
poze

Fișiere atașate



#122
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 29.01.2012
Pozele sunt de la armarea finala sau s-a mai adaugat ceva inainte de turnare?
La intersectiile grinzilor cam lipsesc niste L-uri. Daca s-au adaugat ok.
Nu se vede nici etrierul din noduri.

Editat de lowpy, 08 februarie 2013 - 17:42.


#123
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012

Vizualizare mesajlowpy, pe 08 februarie 2013 - 17:42, a scris:

Pozele sunt de la armarea finala sau s-a mai adaugat ceva inainte de turnare?
La intersectiile grinzilor cam lipsesc niste L-uri. Daca s-au adaugat ok.
Nu se vede nici etrierul din noduri.
pana la turnarea placii s-au pus L-uri la toate capetele din intersectii , din pacate nu au mai putut sa bage etrieri in toate nodurile stalpilor  numai in cateva , la placa peste etaj am pus polistiren de 5 cm peste cofrag si ca distantieri am folosit bucati din boltari de ciment sparti cam de 2,5 cm grosime de forma aproximativ patrata cu o latura cam de 7cm  ca sa nu intre in polistiren cand se calca pe plasa , distantierii improvizati si-au facut datoria cu brio   , ca si la placa peste subsol am tras pin armatura copex de plastic cu fir metalic in el pentru instalatia electrica , treaba cu copexul este numai opera mea , poze:

Fișiere atașate


Editat de akita77, 09 februarie 2013 - 22:49.


#124
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.852
  • Înscris: 22.01.2011
Bun copexul , s-a deformat cumva dupa turnare ?

#125
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

Vizualizare mesajtataiepure, pe 09 februarie 2013 - 22:58, a scris:

Bun copexul , s-a deformat cumva dupa turnare ?

nu are cum sa afle decat cand trage firele
======
in fine un jurnal cu poze DAR fa poze si de mai aproape cu detalii
asa de la distanta sunt multe chestii care nu se vad

#126
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 574
  • Înscris: 27.02.2012
"L"-urile din noduri nu se monteaza asa...
capetele barelor longitudinale care se intersecteaza intr-un nod (in stalp) ar fi trebuit sa aiba ciocuri...
armarea scarii mi se pare cam slabuta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate