Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Amintiri...de neuitat...de nepretuit...unice...s-au dus...

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

Poll: Sa ne amintim de formatiile cu care am crescut, cei care avem intre 18-35 ani (50 member(s) have cast votes)

Care muzica va place mai mult?

  1. Cea din 2000 (cand se canta din suflet) - cantata in romana - Generatia Atomic (37 votes [74.00%])

    Percentage of vote: 74.00%

  2. Cea de azi (bum bum iese banu) (in alte limbi) - Generatia popcorn - no name (13 votes [26.00%])

    Percentage of vote: 26.00%

Ce muzica romaneasca este mai buna?

  1. Cea din 2000 (35 votes [70.00%])

    Percentage of vote: 70.00%

  2. Cea de azi - care de fapt nu e romaneasca (15 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

Sunteti nostalgici dupa muzica anilor 2000 romaneasca?

  1. Da (36 votes [72.00%])

    Percentage of vote: 72.00%

  2. Nu (14 votes [28.00%])

    Percentage of vote: 28.00%

Vote Guests cannot vote

#1
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
Propun aici sa depanam amintiri despre muzica anilor 2000 romaneasca, atunci cand se canta in romana si (cat de cat )transmitea un mesaj. Am vazut ca pe youtube la fiecare piesa fie ori Andre, 3 Sud Est, Animal X, Double D, Genius, N&D, Candy,, etc etc, nu exista sa nu fie nostalgici, cand copilaria era copilarie inocenta, fara fitze si figuri.
si cel mai important, Atomic era nr. 1  :thumbup:

ce vremuri...

Ce amintiri aveti ? totul, aici.
  :inlove:
-sotron, lapte gros, ascunsa, tara tara vrem ostasti, etc etc...sunt doar cateva dintre jocurile pe care le jucam in fata blocului.
-cautam casete sa cumparam cu Andre, 3SE, etc etc.
-urmaream atomic
-etc etc.

nu ca acum, generatia actuala, care nu stie NIMIC din toate astea. si nici nu va stii. doar calculator si kis fm.

Edited by AndreyAlejandro, 20 November 2011 - 00:06.


#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Mie imi plac si melodiile din 2000 si nu numai foarte mult.
Si cele din ziua de azi sunt unele foarte frumoase.
Stiu ca ne jucam pe afara de dimineata pana seara intr-una. Pe atunci nu prea erau calculatoare.
Eu nu inteleg si in ziua de azi cum sunt unii. In loc sa iasa pe afara, sa mergem la un fotbal; Ei prefera sa stea la calculator si sa se uite la filme, sa se joace etc.
Acum asta este, cine stie ce poate fi pe viitor! :D

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Chestionarul propus de tine este irelevant din cauza subiectivitatii.
Eu fac parte din generatia Sirius 161, dar acult cu placere muzica veche si cu aceeasi placere si piese noi. Nici prin '90 nu imi placea tot ce sarea din Majak, nici acum, tot ce vine din Home Cinema.
Sa spui insa ca muzica veche era kickass si cea de acum bullcrap, mi se pare total aiure si deplasat.

#4
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Eurodance .

#5
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
de ce vorbim doar de un gen al muzicii romanesti (cel pop-comercial) .

si atunci ca si acum mai exista si alte genuri (electronic , rock ,ambiental , si alte exemple CULTE , nu mizerii comerciale.... cati de aici ati auzit de electric brother , dar de silent strike , chiar si shukar groove collective ? ati fost la vreun concert cu tamango si suie paparude? uitati-va pe google repede , deschideti dracu ochii.. lasati animal-cacat-x)

de ce va plafonati la cele mai josnice exemple ? (animalx si inna...sunt in aceeasi categorie)

#6
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
n-am vrut sa se discute ce se discuta pana acum...
voiam discutia sa mearga in total alta directie...de asta am si spus in topic..pt. nostalgicii muzicii romanesti ai anilor 2000...
sa punem piese ce ne-au ramas in inima, sa povestim ce dorim despre acele vremuri...

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Cat de tare, nu credeam ca o s-o vad si pe-asta: generatia 2000 este nostalgica in 2011 :) si sa le fie dor de 2sud-est
Foarte tare !

Ca idee eu sunt ceva mai in varsta si mi-e dor de anii 90 :P

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003
Chestionarul este varza, nu ofera alternative reale prin urmare rezultatul este viciat.

View Postatupi, on 20th November 2011, 01:23, said:

Ca idee eu sunt ceva mai in varsta si mi-e dor de anii 90 :P
85 chiar, electropop :)

#9
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

View Postatupi, on 20th November 2011, 01:23, said:

Cat de tare, nu credeam ca o s-o vad si pe-asta: generatia 2000 este nostalgica in 2011 :) si sa le fie dor de 2sud-est
youtubul e PLIN de cei care regreta acea perioada, cand jucam sotron, lapte gros, si stateam afara zi lumina pana noaptea la 1 -2 :)
cand ma gandesc...ce frumos era...aia kiar era VIATA. fara internet, pc-ul era o raritate, putini aveau.

mi-am facut un playlist de peste 200 de melodii din 2000, incepand cu andre, 3 se, asia, blondy, candy, n&d, genius, gaz pe foc, k1, l.a., sweet kiss, t-short, pops, etc etc. , pe care le-am inclus in playlistul de la masina. sunt curios ce reactii o sa starnesc cand se va auzi din masina mea andre, 3se, candy, si toate melodiile frumoase din 2000....de fiecare data cand le ascult...trec prin niste stari pe care nu le pot descrie.  :worthy:

muzica, nu zgomote de azi.

o sa insirui o serie de melodii pe care unu m-au fermecat, ascultandu-le dupa mai bine de 10 ani de cand nu le mai ascultasem...pe casete  :lol:

prea frumos a fost...

Edited by AndreyAlejandro, 20 November 2011 - 03:23.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Scuze măi AndreyAlejandro, dar nu cred că Andre , 3 (Băieți Comericali de la) Sud Est, Zoofil X cântau din suflet :lol: Dacă e să aleg totuși, prefer prostiile alea de atunci decât prostiile de acuma. Da, sunt prostii, dar recunosc că unele le mai ascult din motive de notalgie (ce face nostalgia din om).

#11
JulianYorke

JulianYorke

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.08.2011
Eu am crescut cu Beatles, Floyd, Suede, Radiohead, Blur si Stone Roses.

Ce-i mizeria asta de thread?

#12
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
atunci de ce dracu postezi aici? te-am obligat cumva?

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJulianYorke, on 30th November 2011, 11:31, said:

Ce-i mizeria asta de thread?
Aspiratiile fiecarei generatii... pentru unii valoare (generatia pro) pentru altii trash.

Edited by andreic, 14 December 2011 - 10:29.


#14
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Nu stiu cum de nu se sesizeaza un moderator sa il avertizeze pe JulianYorke. Da numai raspunsuri aiurea pe multe subarii de Muzica. Pana una alta, eu ma apuc de report-uri.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
În loc să ne certăm, am o idee: să facem o listă cu anii de apariție ai melodiilor dance & pop românești în perioada 1990-2005.

Edited by djl, 20 February 2012 - 13:33.


#16
apfel

apfel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 15.04.2010
Salut! Am ascultat o melodie pe un post de radio ce difuzeaza numai melodii romanesti si nu stiu cine o canta. Este o melodie mai veche. Refrenul este dadida-dam-dam sau adina-dam-dam. Vocea seamana cu a celor de la Rosu si negru. Dar am cautat-o si n-am gasit-o. Ma puteti ajuta, cei care stiti despre ce melodie este vorba?

#17
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Ai postat deja pe alt topic si nu ti s-a raspuns. Incearca sa iti amintesti alte detalii: ce gen era, cam din ce perioada, un vers, etc.

Edited by Puferiu, 20 February 2012 - 18:15.


#18
apfel

apfel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 15.04.2010

View PostPuferiu, on 20th February 2012, 18:15, said:

Ai postat deja pe alt topic si nu ti s-a raspuns. Incearca sa iti amintesti alte detalii: ce gen era, cam din ce perioada, un vers, etc.
Din anii 70-80, gen rock. Adica genul de melodii cantate de Rosu si negru, Semnal M.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate