Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Laptop

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1273 replies to this topic

#1045
duffus

duffus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.05.2006
Am decis sa mai astept putin pana sa-mi iau un laptop, asa ca navigand pe toate site-urile care comercializeaza laptop-uri am dat peste 2 modele de Toshiba.

Voi pe care l-ati alege?:

http://www.neomax.ro...id=P:6796-S:178

http://www.cel.ro/no...ore-duo-t2300-l

Parerea mea este ca modelul cu Core Duo, isi face toti banii si se merita mai mult decat cel cu centrino. Deci, pe care sa-l aleg?

#1046
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

 duffus, on Jun 12 2006, 19:39, said:

Am decis sa mai astept putin pana sa-mi iau un laptop, asa ca navigand pe toate site-urile care comercializeaza laptop-uri am dat peste 2 modele de Toshiba.

Voi pe care l-ati alege?:

http://www.neomax.ro...id=P:6796-S:178

http://www.cel.ro/no...ore-duo-t2300-l

Parerea mea este ca modelul cu Core Duo, isi face toti banii si se merita mai mult decat cel cu centrino. Deci, pe care sa-l aleg?

cel cu dual core are avantajul placii video si procesor si dezavandajul bateriei care e consumata mai rpd datorita placii video si al hardului.
depinde ce vrei,dual core sau single core. in conditiile de fata,cred ca un centrino la 2,13 se descurca mai mult decat onorabil...e cam grea alegerea intr-adevar. punct slab: ambele: memoria!!!!
la emag ai modelu 193 cu cadou 512 ddr. caz in care as opta pt el.

@ Mar

pt 29 mil esti cam pretentios. :P
Ia vezi, gasesti sony la banii aia??

Edited by ironm, 12 June 2006 - 21:31.


#1047
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

 ironm, on Jun 12 2006, 22:29, said:

@ Mar

pt 29 mil esti cam pretentios. :P
Ia vezi, gasesti sony la banii aia??

am gasit pentru un prieten... dar nu aici, in state ;)
i-am explicat ca pentru pretul asta e ok sa cumpere si fara sa aibe garantie.

#1048
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Oricum la 29 de mil nu poti sa iti iei decat un laptop pentru aplicatii office, internet si jocuri mai vechi. Si filme eventual desi nu stiu cum e calitatea ecranului...

#1049
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

 mynameismada, on Jun 17 2006, 11:27, said:

Oricum la 29 de mil nu poti sa iti iei decat un laptop pentru aplicatii office, internet si jocuri mai vechi. Si filme eventual desi nu stiu cum e calitatea ecranului...

Nu pentru ca e al meu, dar L20-184 de la Toshiba nu face chiar 29 si duce mai mult decat zici tu acolo. Cel putin eu nu consider CMR2005 joc vechi. Si ruleaza in conditii ok pe X200 shared 128 din 512 total. Normal ca nu e X700, ideea e ca daca nu esti foarte, foarte pretentios, gasesti scule acceptabile si sub 30 de mil.

#1050
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
@chris_t  Da, sunt de acord cu tine, dar asta e acum. Presupun ca ti-ai luat laptopul sa il ai minim 2 ani, nu? Si peste un an o sa joci tot CMR2005 pt ca nu o sa mearga nimic nou. Eu pe al meu l-am cumparat sa il folosesc cam 3 ani si desi am X700 cred ca peste 1,5-2 ani nu o sa pot sa joc nimic nou din ce o sa apara atunci.

#1051
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 mynameismada, on Jun 17 2006, 14:57, said:

@chris_t  Da, sunt de acord cu tine, dar asta e acum. Presupun ca ti-ai luat laptopul sa il ai minim 2 ani, nu? Si peste un an o sa joci tot CMR2005 pt ca nu o sa mearga nimic nou. Eu pe al meu l-am cumparat sa il folosesc cam 3 ani si desi am X700 cred ca peste 1,5-2 ani nu o sa pot sa joc nimic nou din ce o sa apara atunci.
O cam dai cotita dupa tufis cu fraza asta :P.

Pai arata-mi tu un desktop mid-range (desktop, nu laptop) care peste 2 ani va rula la rezolutie medie si detalii medii un joc de peste 2 ani. Sau, mai usor, gandeste-te la cele mai noi jocuri de anul asta si la sistemele de acum 2 ani de 30 mil.


Din punctul meu de vedere, in momentul de fata merita sa dai peste 30 mil numai daca tii neaparat sa ai un laptop care sa tinda catre perfectiune dintr-un anumit punct de vedere: portabilitate, calitatea ecranului, durata de viata a bateriei, design, etc.. In rest...exista deja variante foarte ieftine care rivalizeaza ca pret cu un desktop nou si care nu au performante mult sub un desktop nou (evident, echivalent ca pret).

:peacefingers:

#1052
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
@crz  Da, stiu ce zici si de aceea mi-am luat laptop si nu desktop(pentru ca deja diferenta intre performante este relativ mica). Peste 1,5-2 ani la acelasi desktop eu pot sa schimb placa video cu una mai performanta, la laptop nu pot sa fac inca asta.  Eu sunt clar pro laptop, dar cred ca ar fi un mare pas inainte sa pot sa fac upgrade si la altceva decat la memorie si hard. Poate asta ar trebui sa fie urmatorul pas in dezvoltarea laptopurilor.

#1053
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006
io nu prea sunt de aceeasi parere. un laptop n-o sa fie niciodata mai bun ca un desktop, dpdv al performantelor, in aceeasi gama de preturi.
http://www.emag.ro/s...pRPC-Plasma-Pro uitati-va un pic la asta(asta fu primu care mi- asarit in ochi,da se gasesc si alte sisteme mai rasarite la banii astia) mai puneti 8mil pt un lcd de 17 si io cred ca la 32mil nu o sa gasiti laptop sa echivaleze cu desktopu asta.

#1054
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 ironm, on Jun 18 2006, 11:34, said:

io nu prea sunt de aceeasi parere. un laptop n-o sa fie niciodata mai bun ca un desktop, dpdv al performantelor, in aceeasi gama de preturi.http://www.emag.ro/s...pRPC-Plasma-Pro uitati-va un pic la asta(asta fu primu care mi- asarit in ochi,da se gasesc si alte sisteme mai rasarite la banii astia) mai puneti 8mil pt un lcd de 17 si io cred ca la 32mil nu o sa gasiti laptop sa echivaleze cu desktopu asta.

Cred ca @mynameismada nu a vrut sa spuna chiar asta. Ideea este ca diferenta de performanta, la acelasi pret, intre un laptop si un desktop a devenit suficient de mica pentru a fi compensata de avantajele pe care le are un laptop (prin natura sa) fata de un desktop.

:peacefingers:

#1055
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006
da de modelul asta ce parere aveti? ce stiti despre Dell? buni sau nu prea???

http://www.ultrapro....983&cat_id=2090

#1056
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
va rog frumos sa ma ajutati si poe mine cu o mica intrebare,nu stiu daca e locul potrivit dar titlu asta mi-a sugerta:am nevoie urgent de un laptop de pana in 15.ooo.ooo lei si ar fi mai bine sa il iau second-hand si in rate:P ,altfel am acum doar 10.ooo.ooo cash .un link ,un nr de telefon..orice e binevenit.

#1057
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Pacat ca nu poti sa mai strangi inca 3 mil. uite aici  cel mai ieftin laptop nou pe care il poti lua. E doar 18 mil.

#1058
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
multumesc dar asi vrea second,nu sunt adeptul lucrurilor noi.

#1059
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006

 eddymutu7, on Jun 21 2006, 01:13, said:

multumesc dar asi vrea second,nu sunt adeptul lucrurilor noi.

Ma minunez... Daca tu preferi sa dai 15 mil pe un second hand in loc sa dai 18 pe unul nou cu garantie si toate cele... E adevarat ca Dell-ul de 18 nu e cine stie ce scula, dar nici la 15 mil n-o sa gasesti un laptop la mana a doua care sa te multumeasca.

#1060
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
sigur,dar ma preseaza timpu si am hotarat pana la urma sa iau unu nou,de fapt am fost mai mult obligat,si tot nu stiu inca ce sa aleg in jur de 20 mil

#1061
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 16.12.2003

 mynameismada, on Jun 21 2006, 00:14, said:

Pacat ca nu poti sa mai strangi inca 3 mil. uite aici  cel mai ieftin laptop nou pe care il poti lua. E doar 18 mil.


In SUA era 400$, la nou e doar 600$. Dar, e cel mai ieftin.
:)


 ironm, on Jun 20 2006, 14:24, said:

da de modelul asta ce parere aveti? ce stiti despre Dell? buni sau nu prea???

http://www.ultrapro....amp;cat_id=2090

Pana acum m-am lovit de 2 dell-uri. Unul s-a stricat in prima ora de functionare si mi-a fost schimbat instant cu unul nou, care merge fara probleme.

Al2lea tocmai mi-a venit, e un Inspiron 9400. Merge foarte bine, nu se incalzeste exagerat, placa video de 256 e foarte buna. (3400 puncte in 3D Mark 2005).

Incearca sa vezi ce preturi sunt si la system-plus.ro , ei fiind dealer autorizat hp. S-ar putea sa ai un pret mai bun.

Edited by hades, 22 June 2006 - 12:15.


#1062
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

 hades, on Jun 22 2006, 13:13, said:

Incearca sa vezi ce preturi sunt si la system-plus.ro , ei fiind dealer autorizat hp. S-ar putea sa ai un pret mai bun.

m-am uitat da nu-l au...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate