Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13383 replies to this topic

#10927
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017
Cel mai simplu e sa o sfarami in gura lui, cand cade praful de la pastila pe limba nu mai are ce sa faca si trebuie sa saliveze si sa inghita.

#10928
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu lucrez in echipa: unul o tine infasurata intr-un prosop iar celalalt ii deschide botul, ii baga pastila unsa cu unt pe gatlej apoi ii tine botul inchis si maseaza gatul ca sa alunece pastila. Ii poti sufla peste bot fiindca i se declanseaza reflexul de inghitit. Asta e cea mai recalcitranta. Pe alta o apuc de ceafa, de zona in care pisicile paralizeaza si cand miauna ii pun pastila in gat si ii inchid botul. Altul sta cuminte sa-i deschid botul si sa-i introduc pastila in fundul gatului.

#10929
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,455
  • Înscris: 02.09.2016
De cateva zile incercam si pana la urma am reusit... oricum maine sau Joi o duceam la veterinar daca nu reuseam.Ii place sa manance bucati mici din piept de pui ( 10 - 12 bucati taiate marunt/asta este portia ...) cam de doua ,  trei ori pa luna.
Dimineata nu i-am dat nimic de mancare(o privit un pic mirata si a cautat prin locul obisnuit...) iar la amiaza am sfaramat pastila  in patru bucati si am mascat-o frumos in miezul bucatilor de carne si fain , frumos  , Domnisoara(pisicuta...) le-a mancata fara probleme.De aceasta data ! Am reusit dupa cateva incercari si nici pastilele nu sunt prea ieftine etc. 1 - 0 pt. home team.

#10930
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

 Freddy12, on 17 aprilie 2017 - 21:48, said:

Altul sta cuminte sa-i deschid botul si sa-i introduc pastila in fundul gatului.

Asta o fi mai destept...

#10931
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,455
  • Înscris: 02.09.2016

 Nemo2017, on 18 aprilie 2017 - 20:59, said:

Asta o fi mai destept...
Sunt , exista si astfel de specimene...natura...

#10932
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Nemo2017, on 18 aprilie 2017 - 20:59, said:


Asta o fi mai destept...
Posted Image  Gresit. Cea mai desteapta e aia recalcitranta. Cel care sta la pastile, sta sa-i fac orice, pur si simplu ma adora. L-am luat de pe maidan cand era mic de tot, slab, flămând si este foarte recunoscător. S-a facut ditamai motănoiul si e un rău... Azi l-am surprins cum jumulea pe stradă un alt motan, unul mai tânăr, era pui astă vară. Pisica recalcitrantă e o birmaneză care era adultă cand am găsit-o refugiată in pom iar cei care au rasa asta stiu cât sunt de fițoase, inteligente si independente.

#10933
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Mai are efect pastila aia daca i-o amestecati cu mancare? Dupa deparazitare interna nu se mananca 2 ore, asa zice veterinarul nostru.

 Nemo2017, on 17 aprilie 2017 - 20:04, said:

Cel mai simplu e sa o sfarami in gura lui, cand cade praful de la pastila pe limba nu mai are ce sa faca si trebuie sa saliveze si sa inghita.

Sau sa vomite. Sunt foarte amare. Incearca si tu, cu o pastila de no-spa pentru oameni.

#10934
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
Pe scurt..se da o pisica de 12 ani,8 kg,a avut si 10.
Operat acum doi ani de o tumoare canceroasa,dus la biopsie,nu sa imprastiat cancerul.
Operat din nou acum o luna de alta tumoare,din pacate la biopsie a iesit ca e posibil sa se imprastie.
Veterinatul recomanda citostatice,8 sedinte la cate o saptamana.
Posibil sa nu reziste organismul,posibil sa se vindece,posibil dupa un timp sa recidiveze.
Varianta cealalta..sa il lasam sa isi vada de viata,cat mai are.
Veterinarul zicea ca exista si posibilitatea sa nu se intinda si sa traiasca linistit ani de zile.
As prefera varianta asta decat sa il vad chinuit la tratamente.
Ati fost in situatia asta...cum ati procedat?

El este bebestrumf!

Attached Files



#10935
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ajutor urgent. Unul din motanei mei, are bale la gura si se clatina. Nu isi poate tine echilibru, merge de parca e beat. In gradina am gasit niste voma (posibil sa fie de la el!?). Am sunat la toate cabinetele veterinare din Pitesti, gasite pe net ... toti sunt plecati, toti vin abia marti! Azi de dimineata a alergat, s-a jucat .... acum vreo doua ore l-am cautat de am inebunit. In final l-am gasit intr-un butoi de lemn! Butoiul era gol, il scosesem afara la aerisit (butoi in care puneam prune de tuica). Statea acolo ghemuit. L-am scos si l-am gasit in starea care am scris mai sus. Are bale albe si limpezi la bot. Nu are temperatura, nu mi se pare cald. Urechile sunt reci. Toate cabinetele la care am sunat mi-au zis sa vin marti ... dar pana marti mai e o groaza de timp. Vreau un sfat, sau daca stie cineva un medic veterinar din Pitesti dispșus sa se uite azi la el. Merg eu cu pisoiul la el. Rog mult ajutor.

Edited by XL700VA, 03 June 2017 - 15:16.


#10936
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Sper ca n-a fost otravit. :(

Forteaza-l sa bea apa multa si fa tot posibilul sa ajungi cu el la medic.

Am gasit pe net un medic care vine la domiciliu in Pitesti, sper sa rezolvi.
Radu Dumitru, telefon 0745.916.972

#10937
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Numarul de telefon nu este disponibil. Ori are tel. inchis, ori nu are semnal ... Ai reusit sa vorbesti cu el?

#10938
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Nu am sunat, doar am pus ce am gasit pe net, nu sunt din zona. Este imposibil sa nu aveti ceva urgenta sau ambulanta pentru animale. Uite aici, e ambulanta, numar de tel 0729 955 405

Edited by AlbastruIndigo, 03 June 2017 - 15:34.


#10939
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
E groaznic. Am sunat. Nu e in localitate.

#10940
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Pfff!

Uite unul deschis pana la 19

Cabinet Veterinar Dr. Stefanescu
Strada Rahovei 30, Pitești
+40 722 821 424

#10941
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am sunat, la acest numar inainte sa postez pe forum. Nici un raspuns. Ca un facut a picat si netul (scriu de pe telefon). Vad ca acum a adormit. Il las sa doarma, poate isi revine. Chiar nu am ce sa fac. E si tampenia asta cu minivacanta, si sunt toti plecati.

Am sunat practic la tot ce am gasit pe net in Pitesti.

#10942
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Va tin pumnii sa isi revina!

#10943
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014


Multumesc. Imi doresc din tot sufletul sa isi revina.

Edited by XL700VA, 03 June 2017 - 16:06.


#10944
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
In final am reusit sa vorbesc cu un medic veterinar. Insa nu era in localitate, am vorbit doar telefonic. Dupa ce i-am povestit, medicul a spus ca a facut asta de la prea multa alergatura. Si intradevar, motanelul meu a alergat azi cat pentru trei zile ... M-a sfatuit sa ii dau fortat niste apa pe gat. Ceea ce am si facut, i-am dat cam 20 ml apa cu seringa. Dupa ce am facut asta, a inceput sa se linga. Apoi s-a ghemuit si s-a bagat la somn. Sper din tot sufletul sa isi revina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate