Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Inlocuire condensator

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#19
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.427
  • Înscris: 01.10.2005
330K/3W timp de 10 secunde.
Sau un vârf de șurubelniță? Cu ăsta face POC!

Editat de Mircel, 03 august 2022 - 21:11.


#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.383
  • Înscris: 06.01.2007
Un rezistor mare, ceramic, de orice valoare, preferabil de la 50ohmi incolo. Oricum, rezistorii de putere nu au valori foarte mari ale rezistentei.

Despre timpul de descarcare.
Condensatorul se descarca pe un rezistor dupa o lege exponentiala. Adica, daca in timpul T tensiunea scade la jumate, in 2T scade la sfert 3T scade la 1/8 si tot asa.. Teoretic descarcarea completa nu se produce niciodata, insa practic dupa 10T tensiunea scade de 1024 de ori, deci poate fi presupus complet descarcat.

T= timpul dupa care tensiunea scade la jumate = 1.5*R*C, unde R[ohm], C[Farads].

Pentru un condensator de 1000uF incarcat la 400V, descarcat printr-o rezistenta de 50ohm, avem T=1.5*0.001F*50=0.075secunde. Deci in o secunda vei avea condensatorul descarcat complet.
Daca rezistorul e de 500ohm, acel T va fi de 0.75 sec, deci va trebui sa-l tii cateva secunde bune pana ce se descarca complet.

Totodata, condensatorul are si o rezistenta serie ERS prin care se poate descarca violent, facand pur sisimplu scurt la borne. Nu se recomanda insa eu am facut-o de atatea ori.

#21
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.303
  • Înscris: 05.04.2011
Bec cu filament (sau 2 în serie); eu asa descarc; pe masura ce becul se stinge, îi scade rezistenta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate