Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...
 Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic
 

2 idei legate de energia eoliana

  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
De GulfStream ai auzit?  Sau ceva la scara mai mica, efectele föhn?

Cu siguranta e destul vant pe planeta asta sa poata, lejer sa acopere tot necesarul de energie al speciei noastre energofage. Problema principala e mai degraba unde generezi acel curent, cum il transporti si cum in stochezi pentru acolo unde este nevoie de el. Cred ca daca s-ar putea captura o mica particica din vanturile furioase din Antactica, care bat cu viteze de peste 200km/h uneori, ba chiar peste 300km/h, si destul de constant, nu ca in cazul unui uragan care e efemer si greu de localizat, doar cu energia acestor vanturi am putea acoperi mai mult decat "consumam" acum - problema e ca nu s-au inventat inca sustantele super-conductoare cu care sa facem un cablu capabil sa transporte energie la 10 000 km sau mai mult, fara sa pierzi majoritatea pe drum.

Solutia cea mai fezabila cred, dar care in acelasi timp nu e cea mai eco-friendly, ar fi instalarea la scara mare a eolienelor off-shore, daca ne uitam la harta asta dedesubt, spre exemplu pentru Africa, care cu siguranta o aiba cea mai exploziva cerere de energie in urmatorii ~50 de ani si mai departe, daca ar putea sa captureze eficient vanturile acelea turbate din Sahara, unde oricum nu ar fi prea multe griji de mediu, sau sa captureze off-shore in sudul continentului pe unde trec vanturi constante si cu o putere energetica masiva, nu m-as mira sa vad ca acest continent sa ajunga cel mai "green" dpdv al poluarii.

[ https://www.researchgate.net/profile/Mark_Jacobson2/publication/242537047/figure/fig1/AS:298531970666501@1448186976469/Modeled-map-of-the-yearly-averaged-world-wind-speed-m-s-at-100-m-above-sea-level.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postkarax, on 21 iulie 2018 - 16:07, said:

Se stie ca la munte aerul bate mai tare si constant....

Yup, da pe tine nu te-a prins sa iti dea doua la fundulet...

Intrebare totusi, de ce vrei sa faci tunele prin munte si nu un tunel artificial dar pe coama muntelui?
Principiul ar fi acelasi

Edited by Jammalan-the-Prophet, 21 July 2018 - 16:59.


#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista fezabilitate cand vorbim de energie ecologica
Oricine a terminat o facultate tehnica stie acest lucru.

In primul rand la producerea de energie cu ajutorul vantului si a soarelui NU se poate pune baza pe cantitatea produsa, iar in cazul producerii de electricitate nu este totul s-o produci,  mai trebuie s-o ai si atunci cand iti trebuie.
Vantul nu bate deloc constant, iar soarele nu lumineza noaptea, ba chiar si ziua energia solara este foarte fluctuanta, nemaivorbind aici de iarna sau perioade lungi de cer innorat …

Un parc eolian sau solar produce cam la 30-35% din capacitatea construita, datorita impredictibilitatii starii vremii.
De ce nu zice nimeni asta cu subiect si predicat ?
Este foarte lesne de intuit raspunsul - SUBVENTIA

Spre comparatie, o centrala pe gaz sau carbune functioneza la un randament de 65-75% din puterea instalata.

Pe de alta parte apar costuri enorme in sistemul energetic national, care este obligat sa construiasca infrastructura – linii de inalta tensiune, trasformatoare, etc
Practic pentru fiecare kilowat in sistem eolian sau solar, statul este obligat sa construiasca centrale electrice “clasice” care sa acopere cel putin 50% din capacitatea centralelor “verzi”, iar aceste cheltuieli de capital, sunt foarte greu amortizabile si duc costurile foarte sus.

Singura - DAR SINGURA - alternativa fezabila in ziua de azi este energia nucleara.

Pana inventam altceva - asta e ...

#22
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostNaijax, on 21 iulie 2018 - 17:01, said:


Singura - DAR SINGURA - alternativa fezabila in ziua de azi este energia nucleara.

Pana inventam altceva - asta e ...

E inventata deja, fuziunea nucleara, doar ca e mai greu de implementat cu "hardware-ul" actual.

#23
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postketa, on 21 iulie 2018 - 16:04, said:

Exista de mult , TU te-ai trezit tarziu...Idei de tot felul se vehiculeaza de cand s-au inventat morile de vant
Daca detii vreun masiv muntos sa-l gauresti si cheltui vreo 5 miliarde sa faci asta ca sa obtii energie de 2 milioane , te felicit pentru idee...
Cine stie cand a citit/auzit despre... dar deabea acum i-a venit ideea ca n-a inteles exact si s-a grabit sa intrebe. Acesta e mult mai prolific decat alinutz, desi tot cararile alea le bate.
E sambata, mai, plimbarea ai facut-o? Ca pare ca ai mintea foarte odihnita.

Edited by wagmich, 21 July 2018 - 17:49.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostNaijax, on 21 iulie 2018 - 16:37, said:

Care cladire existenta deja ? Casa Poporului care a costat 3 miliarde de dolari ?
Ce facem - mai construim una ?
Oricare cladire care are un hol/tunel/stramtura etc ce  presurizeaza aerul.

View Postcorina_geo, on 21 iulie 2018 - 16:40, said:

De GulfStream ai auzit?  Sau ceva la scara mai mica, efectele föhn?

Cu siguranta e destul vant pe planeta asta sa poata, lejer sa acopere tot necesarul de energie al speciei noastre energofage. Problema principala e mai degraba unde generezi acel curent, cum il transporti si cum in stochezi pentru acolo unde este nevoie de el. Cred ca daca s-ar putea captura o mica particica din vanturile furioase din Antactica, care bat cu viteze de peste 200km/h uneori, ba chiar peste 300km/h, si destul de constant, nu ca in cazul unui uragan care e efemer si greu de localizat, doar cu energia acestor vanturi am putea acoperi mai mult decat "consumam" acum - problema e ca nu s-au inventat inca sustantele super-conductoare cu care sa facem un cablu capabil sa transporte energie la 10 000 km sau mai mult, fara sa pierzi majoritatea pe drum.

Solutia cea mai fezabila cred, dar care in acelasi timp nu e cea mai eco-friendly, ar fi instalarea la scara mare a eolienelor off-shore, daca ne uitam la harta asta dedesubt, spre exemplu pentru Africa, care cu siguranta o aiba cea mai exploziva cerere de energie in urmatorii ~50 de ani si mai departe, daca ar putea sa captureze eficient vanturile acelea turbate din Sahara, unde oricum nu ar fi prea multe griji de mediu, sau sa captureze off-shore in sudul continentului pe unde trec vanturi constante si cu o putere energetica masiva, nu m-as mira sa vad ca acest continent sa ajunga cel mai "green" dpdv al poluarii.

[ https://www.researchgate.net/profile/Mark_Jacobson2/publication/242537047/figure/fig1/AS:298531970666501@1448186976469/Modeled-map-of-the-yearly-averaged-world-wind-speed-m-s-at-100-m-above-sea-level.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ar fi o solutie si niste platforme plutitoare pe care sa stea eoliene , platforme pe care sa le putem muta oriunde ca sa nu acopere vegetatia si sa faca intuneric.  Plus ca ar fi avantajul mutarii acolo unde este vant  puternic.

#25
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Nimeni nu presurizeaza aerul.

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 21 iulie 2018 - 16:59, said:

Yup, da pe tine nu te-a prins sa iti dea doua la fundulet...

Intrebare totusi, de ce vrei sa faci tunele prin munte si nu un tunel artificial dar pe coama muntelui?
Principiul ar fi acelasi
Pentru simplul fapt ca la construirea unui tunel artificial te costa si betonul, basca faptul ca acel tunel daca nu e rezistent ar fi luat practic pe sus de un vant mai puternic. Asa in stanca vantul puternic nu are ce sa faca si nici nu mai dai banii pe materiale, in schimb te costa sapatura (acuma na alegem si noi zonele cu roca mai usor de penetrat)
Plus ca vantul cel mai puternic este mai sus

Spoiler
Pai pentru stocarea energiei produse pe timp frumos poate ar trebui sa ne intoarcem la ideea mea de azi dimineata , aia cu stomacul artificial. Po ate am gasi un mod de a stoca electronii prin anabolism in niste substante si dupa aia prin catabolism sa ai eliberarea lor. Evident asta trebuie sa se petreaca la intensitatea si voltajul necesar

View Postwagmich, on 21 iulie 2018 - 17:48, said:

Cine stie cand a citit/auzit despre... dar deabea acum i-a venit ideea ca n-a inteles exact si s-a grabit sa intrebe. Acesta e mult mai prolific decat alinutz, desi tot cararile alea le bate.
E sambata, mai, plimbarea ai facut-o? Ca pare ca ai mintea foarte odihnita.
Numai odihnita nu am mintea. Daca ai sti macar cat de greu imi este zilnic...

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,645
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLORELYAN, on 21 iulie 2018 - 16:22, said:

Ai inteles gresit termenul " Alternative Science"
Poti sa-i spui alternativ Pseudoscience :)

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postaproape40, on 21 iulie 2018 - 18:33, said:

Nimeni nu presurizeaza aerul.
Ba da , el singur se presurizeaza datorita presiunii atmosferice...

#29
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Pana AICI.!

Fa-mi un desen ca nu inteleg.

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Aici ai asa: doua blocuri care arata ca orice stramtura si aerul care vine din toate partile incercand sa intre pe stramtura aia , ceea ce duce la aglomeratie de molecule de aer , ceea ce duce la fenomenul de respingere intre electroni , ceea ce creeaza viteza de deplasare datorita frontului atmosfferic din spate
Capisci?

Attached Files



#31
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Citește și tu mai mult.
Te ajută cu ceva  informațiile de aici: http://www.descopera...nde-vine-vantul  ?

Edited by Mircel, 21 July 2018 - 20:08.


#32
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,174
  • Înscris: 15.05.2008
la cat timp are karax,merge si la dalta,spor la treaba

#33
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postkarax, on 21 iulie 2018 - 19:22, said:

molecule de aer

Mai fa-mi un desen.

#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Am si eu o idee sa produc energie moka la mine acasa. Deschid toate geamurile sa se faca curent, apoi montez cateva eoliene pe hol si transform curentul de aer in curent electric pe care il vand in retea. Ce ziceti, imi scot banii pe medicamentele de care o sa am nevoie? :naughty:

#35
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMircel, on 21 iulie 2018 - 20:07, said:

Citește și tu mai mult.
Te ajută cu ceva  informațiile de aici: http://www.descopera...nde-vine-vantul  ?

[ https://i.imgur.com/SNCIVfH.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postaproape40, on 21 iulie 2018 - 22:10, said:


Mai fa-mi un desen.
Ce dracu , e grea definitia moleculei? Un grup de cel putin 2  atomi laolalta se numeste molecula.

View Postpufonel, on 22 iulie 2018 - 00:01, said:

Am si eu o idee sa produc energie moka la mine acasa. Deschid toate geamurile sa se faca curent, apoi montez cateva eoliene pe hol si transform curentul de aer in curent electric pe care il vand in retea. Ce ziceti, imi scot banii pe medicamentele de care o sa am nevoie? Posted Image
Pai.....depinde in mare parte chestia asta de presiunea aerului de afara, care asta depinde de variatia de temperatura de pe tot globul. Asa ca daca afara nu e  vant si e liniste no sa ai nici in casa cine stie ce. Presiunea de care zic vine de la faptul ca daca un tunel e suficient de lung genereaza ceva miscare a aerului si randamentul creste nitel.

Saaau ...gaseste metode naturale de a  raci sau incalzi aerul inainte sa il treci prin un  astfel de tunel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate