Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Java swing

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tepesdanu

tepesdanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.09.2017
Salut. O sa incerc sa fiu cat mai explicit ca sa primesc cat mai curand ajutor.
Button next = new Button("Next");
next.addActionListener(new ActionListener() {
public void actionPerformed(ActionEvent e) {
int i=1;
if(e.getSource()==next) {
	 Qarea.setText(get_Quest(i));
	 i++;
}

}
});


Mai sus am codul pentru butonul next . Trebuia sa functioneze asa : La fiecare apasare pe  butonul next, pe JTextarea Qarea se seteaza un text dintr-o baza de date utilizand metoda  get_Quest(i) cu argumentul i , dupa care variabila  i se incrementeaza , daca mai apas odata in mod normal i deja trebuie sa fie 2 si sa extraga intrebarea cu id -ul 2 din baza de date, dar asta nu se intampla , de ce?

Mai jos pun codul metodei get_Quest(i)

public String get_Quest(int i) {
String quest=null;
try { conn = DriverManager.getConnection("jdbc:mysql://91.217.9.166:3306xxxxxxxx", "xxxxxxxx", "xxxxxxxxx");
	 stmt = conn.createStatement();
	 rs=stmt.executeQuery("SELECT * FROM questions WHERE id="+i);
while (rs.next()) {
	 quest = rs.getString("intrebarea");
}
} catch (SQLException e) {
e.printStackTrace();
}

return quest;
}


Edited by tepesdanu, 30 September 2017 - 16:46.


#2
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Pentru ca declararea lui i este pe actiunea buttonului si el este reactualizat la fiecare apasare pe button cu 1. It's my guess, totusi incearca cu debuggerul. Bafta!

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.geeksforg...-scope-in-java/

#4
tepesdanu

tepesdanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.09.2017

 c3ezar, on 30 septembrie 2017 - 16:57, said:

Pentru ca declararea lui i este pe actiunea buttonului si el este reactualizat la fiecare apasare pe button cu 1. It's my guess, totusi incearca cu debuggerul. Bafta!
Ai avut dreptate. Mersi . Nu mi-am dat seama , credeam  ca nu va fi influentat decat daca-l bag dupa verificarea apasarii lui.

Tot aici o intrebare ca sa nu creez topic nou , poate reuseste cineva sa ma ajute.
in acest video se vede problema. Cum as putea sa fac sa apara si intrebarea si toate raspunsurile concomitent.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V77mZgiz6Q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tepesdanu, 30 September 2017 - 17:10.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 11.08.2003
Sparge get_Quest(i) in conectare si get. Pastreaza conectarea activa cat ai nevoie sau pe tot parcursul proiectului si apeleaza doar get.
Acum, de fiecare data cand vrei ceva, tu deschizi o noua conexiune catre server. Unde mai pui ca, daca folosesti doar metoda asta, nu-ti inchizi vechile sesiuni. :)

#6
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Nu stiu sa iti raspund de ce se comporta asa pentru ca nu stiu cum actualizezi textul pe buttoane. Tu acolo ai o problema de logica, cel mai probabil preiei informatia si o setezi ca text pe button pentru fiecare button in parte iar timpul in care preiei informatia fiecarui buton rezulta in delay-ul acela.

#7
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 tepesdanu, on 30 septembrie 2017 - 17:10, said:

Ai avut dreptate. Mersi . Nu mi-am dat seama , credeam  ca nu va fi influentat decat daca-l bag dupa verificarea apasarii lui.
Poftim ? Cum ? Ce ?

Quote

Tot aici o intrebare ca sa nu creez topic nou , poate reuseste cineva sa ma ajute.
Ia du-te matale si invata  java , algoritmica si apoi apuca-te de interfete grafice.

Vorbin serios: matele nu ti-ai dat seama ca modul cum ai declarat i-ul iti influenteaza programul ? Vorbesti serios ? Daca da, atunci matale nu stii ce este o metoda si cum
functioneaza, adica chestii de baza. Woot

Edited by javaEEDevOps, 01 October 2017 - 14:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate