Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Java swing

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tepesdanu

tepesdanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.09.2017
Salut. O sa incerc sa fiu cat mai explicit ca sa primesc cat mai curand ajutor.
Button next = new Button("Next");
next.addActionListener(new ActionListener() {
public void actionPerformed(ActionEvent e) {
int i=1;
if(e.getSource()==next) {
	 Qarea.setText(get_Quest(i));
	 i++;
}

}
});


Mai sus am codul pentru butonul next . Trebuia sa functioneze asa : La fiecare apasare pe  butonul next, pe JTextarea Qarea se seteaza un text dintr-o baza de date utilizand metoda  get_Quest(i) cu argumentul i , dupa care variabila  i se incrementeaza , daca mai apas odata in mod normal i deja trebuie sa fie 2 si sa extraga intrebarea cu id -ul 2 din baza de date, dar asta nu se intampla , de ce?

Mai jos pun codul metodei get_Quest(i)

public String get_Quest(int i) {
String quest=null;
try { conn = DriverManager.getConnection("jdbc:mysql://91.217.9.166:3306xxxxxxxx", "xxxxxxxx", "xxxxxxxxx");
	 stmt = conn.createStatement();
	 rs=stmt.executeQuery("SELECT * FROM questions WHERE id="+i);
while (rs.next()) {
	 quest = rs.getString("intrebarea");
}
} catch (SQLException e) {
e.printStackTrace();
}

return quest;
}


Edited by tepesdanu, 30 September 2017 - 16:46.


#2
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Pentru ca declararea lui i este pe actiunea buttonului si el este reactualizat la fiecare apasare pe button cu 1. It's my guess, totusi incearca cu debuggerul. Bafta!

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.geeksforg...-scope-in-java/

#4
tepesdanu

tepesdanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.09.2017

 c3ezar, on 30 septembrie 2017 - 16:57, said:

Pentru ca declararea lui i este pe actiunea buttonului si el este reactualizat la fiecare apasare pe button cu 1. It's my guess, totusi incearca cu debuggerul. Bafta!
Ai avut dreptate. Mersi . Nu mi-am dat seama , credeam  ca nu va fi influentat decat daca-l bag dupa verificarea apasarii lui.

Tot aici o intrebare ca sa nu creez topic nou , poate reuseste cineva sa ma ajute.
in acest video se vede problema. Cum as putea sa fac sa apara si intrebarea si toate raspunsurile concomitent.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V77mZgiz6Q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tepesdanu, 30 September 2017 - 17:10.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Sparge get_Quest(i) in conectare si get. Pastreaza conectarea activa cat ai nevoie sau pe tot parcursul proiectului si apeleaza doar get.
Acum, de fiecare data cand vrei ceva, tu deschizi o noua conexiune catre server. Unde mai pui ca, daca folosesti doar metoda asta, nu-ti inchizi vechile sesiuni. :)

#6
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Nu stiu sa iti raspund de ce se comporta asa pentru ca nu stiu cum actualizezi textul pe buttoane. Tu acolo ai o problema de logica, cel mai probabil preiei informatia si o setezi ca text pe button pentru fiecare button in parte iar timpul in care preiei informatia fiecarui buton rezulta in delay-ul acela.

#7
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 tepesdanu, on 30 septembrie 2017 - 17:10, said:

Ai avut dreptate. Mersi . Nu mi-am dat seama , credeam  ca nu va fi influentat decat daca-l bag dupa verificarea apasarii lui.
Poftim ? Cum ? Ce ?

Quote

Tot aici o intrebare ca sa nu creez topic nou , poate reuseste cineva sa ma ajute.
Ia du-te matale si invata  java , algoritmica si apoi apuca-te de interfete grafice.

Vorbin serios: matele nu ti-ai dat seama ca modul cum ai declarat i-ul iti influenteaza programul ? Vorbesti serios ? Daca da, atunci matale nu stii ce este o metoda si cum
functioneaza, adica chestii de baza. Woot

Edited by javaEEDevOps, 01 October 2017 - 14:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate