Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

(lalea) Casa in Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#469
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Astrule, uneori inca fac eforturi sa inteleg pe unde glumesti si pe unde nu...
Poze de ieri si intrebare: ce se intampla daca nu-i udata caramida?

Attached Files



#470
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 lalea, on 29 mai 2013 - 13:33, said:

Poze de ieri si intrebare: ce se intampla daca nu-i udata caramida?
Suge umezeala din mortar ..
Caramida este Brac de la brikstone ?

#471
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
STAS = STAndard de Stat

#472
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Hdi, daca sta, atunci e standardul bun.
Stiu ca asta inseamna, tataiepure, da' care e efectele?
Da, caramida e aia, arata ciudat, dar nu am considerat ca diferentele dintre ele sunt atat de importante, definitorii pentru comportamentul casei in timp. In timp de circa 50 de ani maxim, adica.
Am vazutr caramida arsa si mai inestetic; totusi, cred ca nu e o chestiune esentiala de utilitate.

In extra, am fost in casa unui vecin si era foarte racoare si bine, nimerisem una din zilele alea toride; nu are mucegai, parea ok.

Camerele mi se par ok, comparabile cu cele de la bloc, desi realmente sunt mai mari; dl. laleu crede ca trebuia sa le facem duble. Posted Image Posted Image Posted Image  Nu pot vizualiza nimic, nimic dintr-o eventuala amenajare. Pot vedea numai bucuria platii primelor facturi. Posted Image

Edited by lalea, 29 May 2013 - 15:34.


#473
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007

 lalea, on 29 mai 2013 - 13:33, said:

Astrule, uneori inca fac eforturi sa inteleg pe unde glumesti si pe unde nu...
Cateodata poate e mai bine asa. De data asta am fost serios.

#474
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Esti cel mai serios glumet de pe-aici. :D

So, caramida nu s-a udat din cauza vremii; o chestiune legata de timpul de uscare a mortarului si nevoia de umiditate raportat la temperaturile exterioare... si ploile din ultima vreme.

Duminica mergem sa masuram distanta de la postul ala de transformare pana la teren, sa se apune electricul sa faca pregatiri pentru tras cablu. Acum, inca n-am nici ATRul iesit, care e logica sa platesc la fel si pentru zona publica si pentru cea privata?
Asta cu racordul la curent nu imi place deloc; am cautat sa schimb firma, m-am intalnit cu aceeasi atitudine. Care nu-mi place. Varza, conopida si struguri!!! Posted Image

#475
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

 lalea, on 29 mai 2013 - 15:34, said:

... Camerele mi se par ok, comparabile cu cele de la bloc, desi realmente sunt mai mari; dl. laleu crede ca trebuia sa le facem duble. Posted Image Posted Image Posted Image  Nu pot vizualiza nimic, nimic dintr-o eventuala amenajare. ...
Si eu am aceeasi impresie cand intru intr-o camera "la rosu"; dar stai cu ruleta/bolobocu/firu cu plumb dupa tine ( sau doar cu mobilul cu giroscop si cu Smart Tools instalat ;) ), compara cu ce dimensiuni stii de la bloc sau alte case "la gata", fii sigura ca dupa ce peretii vor fi lipsiti de acele linii ale caramizilor ce inalta/ingroasa aspectul si vor fi albi , iar tavanul poate mai jos si planseul poate nitel mai sus, alta va fi impresia de spatiu

 lalea, on 30 mai 2013 - 07:25, said:

...Asta cu racordul la curent nu imi place deloc; am cautat sa schimb firma, m-am intalnit cu aceeasi atitudine. Care nu-mi place. Varza, conopida si struguri!!!
deci nu-s singurul cu aceasta parere :) ce bineee ! mai bine zis ..ce PACAT !!

#476
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 lalea, on 29 mai 2013 - 15:34, said:

Da, caramida e aia, arata ciudat, dar nu am considerat ca diferentele dintre ele sunt atat de importante, definitorii pentru comportamentul casei in timp. In timp de circa 50 de ani maxim, adica.
Am vazutr caramida arsa si mai inestetic; totusi, cred ca nu e o chestiune esentiala de utilitate.
http://www.brikston.ro/brac
are coeficient termic bun dar rezistenta 10N/mmp oricum mai buna decat BCA Posted Image

 lalea, on 30 mai 2013 - 07:25, said:

So, caramida nu s-a udat din cauza vremii; o chestiune legata de timpul de uscare a mortarului si nevoia de umiditate raportat la temperaturile exterioare... si ploile din ultima vreme.
Probabil au anticipat ploaia de astazi si ce va fi la noapte ...sau doar abureala Posted Image

LE:Ieri am trecut terenul pe rol si am platit impozit 50 de bani ,se discuta de ceva cicolata la primarie Posted Image

Edited by tataiepure, 30 May 2013 - 10:24.


#477
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Daca nu e foarte cald afara si uzi caramizile, o sa intre prin mortar ca prin svaiter, si-n loc sa ai 1cm strat de mortar, ajungi cu el aproape pe piele.
Daca faci mortarul putin mai moale, nu mai e necesar. Din cauza asta mai toti se feresc sa le ude.

#478
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
:)) Am hotarat ceva: n-o sa dau ciocolata la doamnele de la taxe si impozite. Ever! Nene, e chiar lipsa de nesimtire. Sau nu stiu, dar e ceva grav, oricum.

Szg, mai ai varianta sa alegi orice alta firma pe care o gasesti pe sait la ANRE in Ilfov; doar ca daca n-are intrare pe Berceni, mai bine te duci tu, ca tot atata dureaza si tine si se desfasoara...
Cert e ca varianta 2 de "firma" din Berceni, la ora la care l-am sunat ca am ajuns la data, ora si locul stabilit anterior pentru intalnire, ii spune d-lui laleu ca si-a comandat ceva de mancare si vine dupa ce termina. Adica eu, client, astept sa clefaie unul si, cand se sinchiseste sa se miste, eu ii platesc nota. Serios?

Tataiepure, nu cred ca lenea sau nestiinta au dus la neudatul caramizii; au facut oamenii si ce nu trebuia sa faca, au pus asize desi nu erau in proiect, au maturat cu o suflatoare desi nu le-a cerut nimeni inainte de fiecare turnare. Nimic din ce-au facut nu a fost lipsita de explicatie sau logica. Si daca iezasta o iesplicatie, ie bine.
Caramida aia: in proiect am cadre, puteam pune si BCA, ajungeam tot pe-acolo insa ca bani. Sincer, am pus caramida ca sa fiu acoperita daca vreau s-o vand. E mai usor cu caramida. Atata tot.

A inceput sa-mi fie drag seful de echipa. Pleaca de Inaltare, pacat. :(
Azi e probabil sa turnam, in functie de vreme, furtuna si cum se termina stalpii.

#479
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Ok am inteles oameni isi fac treaba , Astru si cele spuse de tine  confirma situatia .
Cicolata daca am sa dau va fi la proriu dark extreme 85% :)

#480
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

 lalea, on 30 mai 2013 - 11:40, said:

............................... Sincer, am pus caramida ca sa fiu acoperita daca vreau s-o vand. E mai usor cu caramida. Atata tot.

A inceput sa-mi fie drag seful de echipa. Pleaca de Inaltare, pacat. Posted Image
Azi e probabil sa turnam, in functie de vreme, furtuna si cum se termina stalpii.



Doamna lalea,sa stiti ca majoritatea caselor de la vanzare care sunt construite cu BCA nu prea fac cu ochiul cumparatorilor,asta am observat si eu pe motiv ca sa fie casa trainica din caramida domne. Ce-i drept si eu am ales caramida si nu imi pare rau sincer,(desi ieseam ma ieftin cu BCA)ptr ca mi se pare mult mai calitativa ca si BCA indiferent ca eYbong,tong sau cum s-o mai numi el. Spor la construit !

#481
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Asta pentru ca marketingul a functionat de minune. Sa iei un material folosit pentru cotete de porci si gaini si sa-l transformi in material pentru casa...numai la noi. E practic o pasta cu bule care se intareste...wow, ce inventie! La fel ca si polistirenul, care era folosit inca dinainte de revolutie pentru izolarea camerelor frigorifice si nu era folosit in domeniu rezidential pentru ca era considerat toxic, cu durata de viata scurta si pentru ca nu lasa casa sa respire. Dar astia din zilele noastre stiu mai bine, ca acum totul e pe bune, nu e gandit ca o afacere. :)

#482
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Asa e, e un fel de preconceptie cu caramida... nu stiu daca e mai buna sau mai rea calitativ o constructie in functie strict de material; cred ca e mai important sa fie corect executata raportat la materialul respectiv si la proiect.
Eu n-am fost niciodata fata de tara, acum pare ca imi doresc, dar eu stiu ce-o fi... diferenta nu a fost semnificativa, mai exact circa 4000de lei mai ieftina pe BCA; DACA as fi folosit exact 2mm de mortar la BCA dar fara manopera inclusa (pentru 60 mc). Daca trag linie si adaug pierderi si manopera, tot acolo ajung.

Am citit ce a scris AStrul; la etaj e mai mare probabilitatea sa se ude, in functie de vreme si temperaturi.

#483
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
e un pic paradoxal...laleaua da like astrului, iar eu dau like lalelei... desi postul astrului mi se pare aproape dezagreabil...
chiar daca nu ma simt nici porc ori vita, eu mi-am facut casa din bca pt ca e un material genial... desi e doar o pasta cu bule si uscata.
iar ca mine sunt multi altii, inclusiv porcii aia de suedezi, care doar din cauza ca nu-si permit caramizile, folosesc bca-ul.
iar despre polistiren, fiti siguri ca e o conspiratie mondiala. e un material de cacat, dar se vinde doar pt ca baietii de la BASF, DOW, KEMA etc...controleaza mintile inventatorilor de pretutindeni si nu le dau voie sa vina cu altceva mai bun la piata...

astrule, de materialu' asta ce spui? pun pariu ca si asta-ti pute a porc...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IPM8OR6W6WE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#484
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Daca-mi doream popularitate, intram pe fiecare jurnal si laudam marile realizari patriotice. Nu-mi sta in fire si nici nu-mi doresc asta. Civilizatia n-a venit niciodata cu vorba buna. Nicaieri. Din pacate pe noi n-are cine sa ne civilizeze, asa ca facem si noi ce putem.
Suedezii...norvegienii...danezii...cine pusca mea's astia? Mancatori de peste cu un nivel de trai excelent, care au lasat colibele si si-au facut niste case ceva mai rezistente.
Pentru ei BCA-ul este cum ar fi pentru noi 38 STH dublat. Nu te lua dupa aparente, la nivel de constructii, stiu sa faca doar chestii practice, gen Ikeea, nimic durabil si de o calitate desavarsita. Plus ca ei au lemnul in spatele casei, nu prea au stiinta in ceea ce inseamna betoane, zidarii, mortare. N-au seisme, iar casele lor sunt exact ca la porci. Apartamente de 40mp in care traiesc familii de 3-4 oameni, cu tavane la 2.10-2.20 ca sa nu consume caldura. Totul e gandit pragmatic, lucru care nu e intotdeauna foarte rau, recunosc, dar nu inseamna ca merita dati exemplu.
Dar asta nu inseamna ca materialul este exceptional, atata timp cat il folosesc unii de-au invatat sa construiasca de vreo 30 de ani, de cand s-au dat jos din copac.
Du-te si tu in tari cu traditie in constructii, sa vezi lucrari de-acum 1000-2000 de ani, nu-s facute nici din polistiren, nici din BCA, ci din banalele: mortar, piatra, caramida.
Casa de la tara e facuta prin '74, a prins toate cutremurele, n-are centuri, n-are grinzi, n-are nici macar placa peste etaj, n-are stalpi, doar vreo 35cm de caramida plina tiganeasca arsa de tataie prea mult ca a uitat-o in foc cand s-a imbatat cu tiganii care i-au facut-o.
Vedem peste urmatorul cutremul care-i mai teapana, aia doar din caramida, sau aia cu maclavais intarit cu bule. Posted Image
Atata timp cat imi permit sa-i spun chiar unui potential client, ca BCA n-am sa mai pun in opera in viata asta care mi-a mai ramas, pentru ca imi place sa cred ca sunt constructor de case, imi pot permite sa-mi expun opiniile si aici, chiar daca par dezagreabile. Posted Image

#485
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
:D  era si nevasta'mea pe-aici... si a exclamat:  aoleu, esti nebun!!! te pui cu shefu' ?!!! :D  m-a distrat foarte tare remarca! Posted Image
astrule, nu vreau sa ma contrez cu tine, dar raman la parerea mea. sunt materiale conventionale si apreciate in virtutea traditiei si a inertiei...sunt si materiale mai "new wave" care nu-s nicipedeparte asa proaste precum dai de inteles. oricum, aici esti "master of your domain", cuvantul tau are greutate si multi te vor asculta si-ti vor urma sfaturile/parerile :)
insa eu raman la ale mele...ca asa-s eu, mai ciudatel...Posted Image

ptu...acu' remarc ca m-am molipsit si eu de la moldoveanu...:D

#486
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Molbro , multi or sa vanda mai putin datorita lui "Ultra Ever Dry" stiam de solutie dar credeam ca a cumparat-o careva si a bagat-o la secret :)
Mai ereau unu , Crutescu de la amvic care sustinea cas bune cofrajele lui si construiesti mai ieftin cu ele , fiind umplute cu beton ..practic nui asa..
Acum daca BCA ar fi fost mai rezistent decat caramida erea o treaba  ca mai usor este .
Poate va aparea ceva material din ces facute OZN-urile super strong si super light ;) dar deja este SF:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate