Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD
 Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 

(lalea) Casa in Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#487
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
eu nu la rezistenta ma refeream, mai ales ca am casa facuta pe cadre de beton... sunt alte proprietati ale materialului/manufacturii care m-au determinat sa-l folosesc. dar nu mai repet, ca nu mai vreau sa se ia si altii dupa mine. vrea sa raman eu "the special one" :P    eu si cu petre...si cu chiriasii lui :D

#488
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,573
  • Înscris: 10.05.2007

View Postmolbro, on 30 mai 2013 - 21:00, said:

Posted Image  era si nevasta'mea pe-aici... si a exclamat:  aoleu, esti nebun!!! te pui cu shefu' ?!!! Posted Image  m-a distrat foarte tare remarca! Posted Image
Posted Image  As zice eu ceva de saci, dar as deveni chiar dezagreabil. Posted Image
Chiar vorbeam acum cateva zeci de minute cu cineva care mai citeste p-aici, referitor la pererea beneficiarilor si sfaturile date de ei in necunostinta de cauza si mai ales, fara a testa un produs sau o solutie in timp.
Cred ca e o chestie de autosugestie, ca orice decizie luata sa fie cea mai buna, si chiar daca stie ca nu e, sigur ii va gasi niste puncte forte pe care sa le puna in fata.
Intreaba orice roman care-i cea mai buna masina si-ti va raspunde indubitabil ca este cea pe care o conduce din varii motive (design, confort, consum, intretinere, fiabilitate, etc...) desi, poate el le-ar vrea pe toate, dar se multumeste cu maxim 1-2 puncte bifate, poate nici macar cele care ar fi fost pe primul plan. Dar autosugestia e o forta puternica, ce-i drept, dar ramane doar o auto-mintire.
Eu sa zic ca am avut norocul sa vad cate ceva la viata mea, in ultimii 15-17 ani, si bine si rele, de aceea n-as putea vreodata da un sfat cu care nu sunt pe deplin impacat. Adica sa recomand ceva ce as sti ca n-as face la mine acasa.
Sa dai 250 de lei pe un rahat de Ytong care, dupa 2 ploi s-a ingalbenit, iar afara erau 30 de grade si in casa 40...mama lui de proprietate termica.
Ia, gandeste si tu asa, ca mie-mi place sa trec totul prin filtrul neuronilor, fiind un material cu inertie termica foaaaaaaarte mare, acesta se va incalzi la soare, are toata ziua la dispozitie. Polistirenul tau de 10-15 cm nu face nici cat o ceapa degerata in fata unui soare de iulie sau august. Si ia ghici cine o sa se sufoce in casa si-o sa dea drumul la AC noaptea? Cred ca e usor de intuit.
Asta ti-o spune unul care are pereti din BCA, cu 10 cm termoizolatie la exterior si inca 5 pe interior. Noaptea e crima si pedeapsa, in lunile calde, desi afara seara se fac 20-22 de grade, in casa am 33-34 de grade pe care nu-i mai scot cu toate ca dorm cu ferestrele deschise la maxim, iar peretii sunt calduti. Dormi tu in camerele alea cu AC-ul batandu-ti in nas.
Retine, te rog, polistirenul actioneaza doar la frig, pune o placa in soare, las-o 3 ore si pune mana pe partea cealalta sa vezi kinder cu surprize. Iar la umezeala....sa te vad la bai pe nord dupa vreo 5-6 ani. Eu am vazut, stiu despre ce e vorba. Posted Image Ca sa nu mai zic de priza dementiala a BCA-ului cu tencuiala, tinciul sau orice alta forma de adeziv, dar asta o s-o descoperi in timp si probabil vei avea si buna credinta de a ne impartasi, asa peste vreo 10 ani, ca nu-i niciun sfert din viata casei, parerile tale referitor la acest material minune
Tindem sa ne pacalim singuri ca luam cele mai bune decizii, din pacate riscam sa-i mai influentam si pe altii. Nu-i nicio afacere cu BCA-ul, nici el ca material nu are cine stie ce proprietati miraculoase, poate doar gazele provocate la umezire, or fi vreun tratament pentru astmatici, cine stie, si mai esti obligat sa faci si buncar din betoane si armaturi ca abia e in stare sa-si sustina propria greutate.
Proprietati....ca e usor. WOW, toata viata am avut un singur gand exotic, sa am peretele usor Posted Image , chestia asta m-a facut intotdeauna sa ma gandesc la libertate, la nemurirea sufletului, ca atunci cand ma enervez pot face usor o noua deschidere in exterior doar folosind piciorul meu de sotokanist. Posted Image
Hai sa fim seriosi si cinstiti, cei care se ocupa cu marketingul BCA-ului, sunt foarte buni in domeniu. La fel ca si cei de la Ford/Opel care vand masini foarte bune, mai ales fiabile. Posted Image
Postul poate fi luat ca un pamflet si tratat ca atare, insa imi mentin parerea, BCA-ul nu l-as folosi nici la garduri (de fapt nici nu e recomandat Posted Image ), poate doar daca as vrea sa-i tina de cald porcului iarna. Poate suna jignitor, dar la bunici tataie chiar facuse un adapost din BCA pentru scroafa. Si bine a facut ca s-a demolat foarte usor, uite, e si-asta o proprietate interesanta la care nimeni nu s-a gandit. Posted Image

ps. Nu stiu dac-ai observat dar eu sunt inexistent pe alte sectiuni ale forumului. Pentru ca nu ma pricep si decat sa spun ce nu trebuie, sau, mai grav, sa dau sfaturi in necunostinta de cauza, mai bine-mi vad de treaba mea, acolo unde stiu si ma pricep, ca asta mi-e meseria.

#489
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Pai rezistent e. Portant nu e, dar facem cadre. Eu tot de partea lui Molbro ma aflu. Parerea despre BCA nu mi-o zdruncina nimeni, nici macar Astrul Posted Image dar tinem un ochi deschis :D

Edited by adinosh, 31 May 2013 - 05:45.


#490
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
Anul trecut parca avea alta parere legata de bca , iar acum vine cu o alta teorie. Una mai aproape de adevar. Tin minte ca avea o lucrare pe cadre la un beneficiar si folosise bca.ul ca umplutura , iar pe acolo avea alte pareri. Curios. Cred ca ar trebui inregistrate mesajele lui pentru ca observ cateodata schimbari bruste de obtiuni/idei legat de anumite materiale .

#491
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,573
  • Înscris: 10.05.2007
Am avut chiar 2 pe BCA, singurele si ultimele. Ytong si Soceram. Sa fiu sincer, Soceramul mi s-a parut mai BCA decat Ytongul. Adica cu acele proprietati minunate cu care se lauda producatorii de BCA. Ytongul nu avea bule, era doar pasta, de unde deduc si faptul ca nu avea rezistenta termica fantastica. Si era foarte greu. Cred ca doar am fost dimplomat, cu siguranta n-am spus niciodata ca apreciez acest material. Iti dai seama ca nu-i poti face casa omului si sa-i spui in fata ca e un material de caca, desi, culmea le-am spus-o-n fata, poate nu atat de crud si direct. Ba chiar am incercat sa-i induplec sa facem pe zidarie dar n-a fost loc de intors.
Unul a fost pacalit de marketingul exceptional al Ytong-ului, si pana la urma a ajuns sa termoizoleze casa cu 10cm de polistiren, exact motivul pentru care optase pt BCA. Iar asta cred ca spune destule despre ceea ce scrie pe hartie si ceea ce iese in realitate. Iar la celalalt, n-am primit acord de la structurist, pentru ca se calculase ca peretii sa fie cantitate neglijabila.

#492
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAstrul, on 30 mai 2013 - 23:19, said:


Intreaba orice roman care-i cea mai buna masina si-ti va raspunde indubitabil ca este cea pe care o conduce din varii motive [...]

Adica sa recomand ceva ce as sti ca n-as face la mine acasa.
Desi habar nu am despre domeniul asta, stiu ca a lucra cu oamenii inseamna sa accepti ca solutii diferite se potrivesc unor oameni diferiti. Poate ca la tine n-ar fi bine, dar poate altuia i-ar placea. Tine de experienta de viata, de obiceiuri, multe lucruri pot influienta un om sa aleaga o solutie sau alta. Iar cand critici, zic eu, o solutie, trebuie musai sa o raportezi la om si la nevoile lui. Altfel, e apa de ploaie.
Poate ca e mai tehnic domeniul asta si ce spun se aplica partial, dar nu ajuta sa fim asa de categorici, pentru unii Opel ar putea fi ce nu e pentru altii. :D

Mai aveam ceva poze de la stalpi de ieri, dar m-ati deturnat de la realitatea mea. :P

#493
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,573
  • Înscris: 10.05.2007

View Postlalea, on 31 mai 2013 - 12:59, said:

Mai aveam ceva poze de la stalpi de ieri, dar m-ati deturnat de la realitatea mea. Posted Image
Ete fleosc, hai madam, baga poze altfel te mut la nefinalizate, nerealizate, ne....interesante Posted Image
Nu cred ca exista solutii diferite, pentru oameni diferiti, poate doar pentru bugete diferite sau pentru preconceptii diferite. Dar e doar parerea mea, pe care mi-o exprim in binecunoscutul stil. Posted Image

#494
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Suntem de acord. Tu le spui preconceptii si bugete, eu le spun experiente de viata. Ideea e ca sunt diferite. Si nu exista musai una cea mai buna si mai buna pentru toti.
Stalpii cofrati.

Sper sa ajung azi sa-i vad turnati. Sa nu va suparati daca va intrerup ciorovaiala (a se citi schimbul de opinii) cu prostiile mele, ok? Posted Image

Asa... editez sa va cer o parere opinanta: am geamul ala ingust, are 60 cm latime; vazand ca am deja un geam la living de 3x60cm si din motive de simetrie exterioara, am ales sa pun minunatia aia acolo.
INtrebare: ce fac eu cu el? Ca daca imi iese geamul final, sticla, de 40 de cm. il zidesc. Sau il maresc. Pareri?

Attached Files


Edited by lalea, 31 May 2013 - 15:16.


#495
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postlalea, on 31 mai 2013 - 15:10, said:

Asa... editez sa va cer o parere opinanta:
Attached File  tun la fer.jpg   112.54K   79 downloads Posted Image

#496
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Ce, nene, nu exista parere care da opinii? :))

#497
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,573
  • Înscris: 10.05.2007
Eu n-am inteles nimic si, de regula, daca nu inteleg din prima, nu pierd timpul, probabil exprimarea lasa de dorit.
Pune o poza ceva, ca n-am priceput nimic cu geamurile tale la 60cm.

#498
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
E foarte ingust. 60 de cm locul de geam, la cat geam ajung?
POza:

Attached Files



#499
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Pai când ai văzut fatada respectiva nu ți-ai făcut o părere despre cum arata?
Deabia la execuție ai constatat?

Edited by adinosh, 31 May 2013 - 21:18.


#500
gabiwilhelm

gabiwilhelm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.05.2009

View Postlalea, on 31 mai 2013 - 21:09, said:

E foarte ingust. 60 de cm locul de geam, la cat geam ajung?
POza:

Din punctul meu de vedere ai mai multe variante:
- sa pui caramida de sticla (mai ineficienta termic)
- sa maresti"gaura" si sa montezi geam fix (care nu 'mananca' atat de mult spatiu ca unul cu deschidere)
- sa renunti la geam acolo (daca nu te deranjeaza pe tine si pe "design") si sa astupi gaura
- sa aplici o pata de culoare in locul geamului , asta daca renunti la el si vrei sa pastrezi simetria.

Asta doar ca pareri personale.

Inspiratie iti doresc !

#501
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postlalea, on 31 mai 2013 - 21:09, said:

E foarte ingust. 60 de cm locul de geam, la cat geam ajung?
POza:


Pai cam 15 in stanga toc+15 in dreapta=30 cm foaie de geam. SPer sa nu vb prostii,dar eu asa cred.

#502
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,573
  • Înscris: 10.05.2007
Cu tot cu polistiren nu cred ca ia mai mult de 20-25 cm. Eu le-as fi facut de 75-80, sa am cat de cat lumina.
Nu uita sa suni arhitectul, sa-l aduci la fata locului, sa-l pui sa-ti calculeze lucsii care-ti intra in casa, sa-ti dea dispozitie de santier sa n-ai probleme la receptie, sa-i pui in mana un ciocan, dalta, flex cu panza diamantata, apoi mistrie, cancioc, betoniera sa repare frumos spaletii care arata prea bine acum.
Apoi sa-i dai un sut in cur si sa-i spui ca data viitoare cand mai proiecteaza case sa tina cont de treaba asta, ca nu sta constructorul sa faca pe mesterul Manole. Posted Image

#503
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Subscriu la partea cu sutu' in fund aplicat artihectului. Si daca pe drum mai gasesti 2-3, nu ezita, fi generoasa, da-le si la aia cate un sut in fund. Posted Image
Cat priveste geamul, eu am la bai de 60x80, adica atat era golul la rosu si efectiv sticla are 32x52, ochi mobil. Pentru aerisirea unei bai si lumina cat sa nu-ti bagi degetele in ochi e suficient dar daca ai pretentii de lumina, minim 80 latime si cat mai inalt posibil. Posted Image

#504
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Eu am la dresinguri ferestre la care golul de geam a fost 65x130cm. Daca te uiti la cele mai recente poze din jurnalul meu, e vorba de fereastra mica din dreapta, la etaj.
Pt dresing e suficient insa n-am inteles unde vine la tine. Daca ti se pare prea mica, se mareste cu flexul.
Acum te rog sa ma scuzi. Ma duc sa-mi dau un sut in fund :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate