Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(lalea) Casa in Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#1
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Incep si eu un jurnal care sper sa se incheie cu receptia unei case.  :coolspeak:  Asta dupa ce mi-a dat curaj un user ce-a deschis, inutil, vreo 3 subiecte pe Jurnal si m-am gandit ca oricat de imbecile vor fi mesajele mele, mai rau ca ce-am citit acolo nu poate fi.

Teren am vrut sa iau acum cativa ani ca mersul in picioarele goale e singurul hobby la care ma pricep; la bloc e mai fain in chirie, sincer,, da' casa la chirie nu-mi permit. Dupa case care nu aveau decat un zid de BCA exterior sau constructii cu randuri de caramizi deplasate... am hotarat ca tot traiesc printre constructori asa ca ma apuc de construit. Daca iti faci un rau e recomandat sa ti-l faci singur! Sau nu?

Din cauza ca trebuie sa ajung zilnic la munca in Unirea, la ore de varf, si pentru ca am una bucata strumf deja, alegerea a fost Berceni comuna. Are dezavantajul lipsei "verdetii", e clar, insa a contat mai mult numarul de gradinite, spitalul de copii foarte aproape, accesul in oras pana la prima gura de metrou.

Nu cunosc detalii despre cum o fi Primaria Berceni cu autorizatiile si avizele si acum sunt in stadiu de decizie intre 2 loturi, totul depinzand de gaze: habar nu am sa imi fac un pret pe care sa il iau in calcul, mai ales ca am extensie retea 50m pe sub drum pietruit si numai distribuitorul mi-o poate face, deci voi avea un singur pret, il iau sau nu!!!  :naughty:

Ala nu stie, ala nu cunoaste, in cateva saptamani sper sa vin cu ceva concret, ceva poze de la terenul ales, asta daca imi mai raman bani de film.

Pana atunci, constructori si beneficiari din Berceni, adunati-va! si dati-mi un sfat de ce sa stau sau sa fug.  :rolleyes: POate imi spuneti estimativ asa, ca sa nu spun ca n-am incercat sa aflu macar statistic, cat v-au costat gazele; inteleg ca distribuitorul, progaz, contribuie si el la o parte din cheltuieli ( :huh: ma inrteb cat?).

Cred ca pot gasi schitele celor 2 terenuri, nu stiu daca va ajuta sau daca sunt ingineri gazari pe forum.

Dupa teren, studiu geo, discutam proiect; cam 80-90 mp amprenta, nu stiu daca p+1 sau p+m... sugestii?

Sa aveti zile senine sa va mearga struna constructiile!

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
berceni-buna alegere

#3
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
p+e.
Diferenta de cost e mica.

#4
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Cat te costa terenul? Cati mp?

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

View Postlalea, on 28th May 2012, 16:08, said:

Asta dupa ce mi-a dat curaj un user ce-a deschis, inutil, vreo 3 subiecte pe Jurnal si m-am gandit ca oricat de imbecile vor fi mesajele mele, mai rau ca ce-am citit acolo nu poate fi.

Asta stii cum se traduce? "Cand vad atata prostie in jur, parca prind curaj". :D
Hai cu pozele ca moare Petre.

Edited by Astrul, 28 May 2012 - 17:43.


#6
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Celui din afumati, i-ai spus ca esti full deja!

Mai are macar un jurnal , din cele 5 sau 6, cu aceeasi posibila casa?

:thumbup:

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ce poze ,ca am inteles ca nu are nici terenul
oscileaza intre 2 optiuni

#8
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, oscilez intre 1. de 440 mp utili, strada publica, gaze alaturi dar nu stiu pana unde e teava mare de gaze (cred ca mai am vreo cativa metrisori de prelungit, o sa vorbesc cu "vecinul" sa vad) si 2. 500 mp utili, strada de servitute, gaz in capat (dar trasul pe servitute stiam ca e alta treaba, cost mai mic, alegi firma...).

Nu imi surade servitutea, e dificil daca nu te intelegi cu vecinii, strada ingusta, cum naiba intra gunoiul daca ai vreo masina parcata, nu mai spui de pompieri etc... In plus, unele contoare trebuie sa stea la strada publica parca, apoi de regula nu e prevazuta electrica cu putere si pentru servitutile aparute stanga-dreapta de strada principala, deci probabil extensie sau cum s-o chema de electric...

Saptamanile astea vorbesc la gaze si vad toate actele...

Poate am inceput cam devreme un jurnal, dar asa e, cand m-am uitat in jurul meu... mi-am parut chiar desteapta. :)) Chiar daca nu intratat de tare sa ma hotarasc mai repede.

Stiti ceva despre avize si lucrari la progaz, sunt maleabili? Cand depui de proiect, in ce stadiu al casei, preturi si termene, orice ma ajuta.
Altfel, cand incepeti sa radeti de mine si ma vedeti chiar bata si nu ma prind, dati unul un PM, macar sa rad si eu in reluare! :))

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pai depinde unde e terenul
fa si tu niste marcaje pe o harta

#10
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
si diferenta de pret intre cele 2 terenuri? este tot de 5 ori mai mare?

#11
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Nu e diferenta de pret, banii de teren difera nesemnificativ, cateva sute de euro.
Editez ca sa precizez ca terenul 2 e de 500 mp, se poate intelkege altceva din postul meu.
Voi cauta ceva harti si sa marchez terenurile.

Despre p+m si etaj, nesemnificativ pentru cine? As face etaj din considerent de turnare placa peste etaj, lucru care ar aduce un plus de izolare fonica la ploaie... zic unii mai fitosi! Eu spun ca mi-ar placea un 15mp de depozitare in pod, dar inseamna sa renunt la ferestre de mansarda in dormitor... ferestre scumpe, dealtfel, asa ca poate mai bine renunt, nu?

Edited by lalea, 28 May 2012 - 18:38.


#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
p+1 si la revedere

#13
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Si eu zic P+E.
In afara de izolare fonica, ai si izolare termica (aerul din pod). Plus dormitoare normale, fara tavan "aplecat".

Legat de terenuri, conteaza si deschiderile si forma lor. La fel si vecinii. La fel si distanta fata de asfalt.

Edited by feitosak1, 28 May 2012 - 18:51.


#14
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Mie dormitoarele anormale, cu tavan inclinat, mi-ar fi placut...

Oricum, ce sa le fac vecinilor, un test de personalitate ori ce? Da, conteaza, cum ii testez, le trimit un formular in posta?

Observ din schita ca strada publica la care are deschidere unul din terenuri, cu denumire de la primarie si tot, e notata in planul e amplasament Ds 462!!?

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
harta vorbeste

#16
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Ds este Drum de Servitute cred.

Legat de vecini, sa-ti spun cum am facut eu inainte sa cumpar. Am 3 casa construite pe servitute si inca 3 spate-in-spate cu terenul, deci tot vecini. M-am dus la toti, am sunat la poarta, le-am zis ca am cumparat deja acolo, ca sa nu fie suspiciosi cum ca de ce intreb asa din senin, si i-am intrebat cum e apa, cum a fost solul, ce suprafata au, daca au copii, daca mai au rude pe-aproape, etc. Bine- intrebarile astea puse asa discret, nu ca la interogatoriu.
Nu e asa de greu.
Iti poti da seama cu cine ai de-a face intr-o discutie de 10 minute. Conteaza foarte mult. Daca faci asta si din 6 vecini sa zicem ca 5 sunt rude intre ei, si sunt minoritari, te-as sfatui sa nu cumperi acolo sa te muti in cuibul lor. E doar un sfat, eu am fost "pe teren" tocmai din motivul de mai sus.
In plus, poti sa afli mai multe si despre teren (daca au avut ceva probleme pe acolo).

#17
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, pontul e bun, dar nu am vecini peste tot, nu in spate, nu intr-o laterala... Dupa cum arata casele nu prea seamana a minoritari, iar daca ar fi, cu gusturi asa bune, le-as cere un sfat de estetica. Oricum, as putea fi eu minoritar sau sa cumpere in dreapta mea un minoritar maine. :D
Despre vecini, am o singura problema si e cam generalizata: isi fac niste case imense, nene, 3 nivele si peste suta la sol. Dar asta e degustibus ori de nevoi...

La unul dintre terenuri nu e locuita decat o casa peste drum, in rest sunt la rosu si mai banuiesc pe unii de la 2 loturi mai la deal ca ar locui, sunt mereu acolo 3-4 masini, ceea ce inseamna ca e famelie mare, nu? Casa nu e terminata, BMWurile de la poarta sunt model mai vechi... ce ne zice asta? Pun harta cu unul din terenuri; pe strada e trecut numele strazii, totusi pe google map strada se opreste inainte de vecin, vezi? Azi ea nu mai e ca pe google, se continua asfaltata pana in dreptul lotului. Totusi, DS asta zic si eu ca inseamna, dar in planul de amplasament nu imi apare nimic despre cota in indiviziune...

Pun o harta a la nepriceputeanu, daca nu te ajuta, zi cam ce vrei sa vezi exact.

Attached Files



#18
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Buna, vecina!

P+1 inseamna si pod, inseamna tavan fara ferestre scumpe cu vedere la stele - o sa ne pomenesti pe cei care iti sugeram sa NU faci tavan inclinat cu astfel de ferestre. La etaj + 1 planseul de beton nu e doar antifonare impotriva ploii, e si confort termic - iarna mai cald si vara mai rece - plus pentru cei stresati de cutremure, asigura acel efect de "saiba rigida". Vezi aici:
Rolul structural al planseelor este:
-         preluarea fortele verticale, din greutati proprii si utile si transmiterea la ESV
-         preluarea fortele orizontale, din vant si cutremur, si le distribuirea lor  la ESV
-         asigurarea conlucrarii ESV  - efect de saiba rigida.

Lemnul de pe piata este verde, deci se va deforma tavanul tau de lemn dupa un timp iar la costuri... Nu e mai ieftin ca si betonul. E doar mai rapid de construit si utilizat.
Inca un plus pentru beton e asigurarea - cred ca obligatorie - a casei, de 2 ori mai mica decat a caselor cu planseu din lemn.

Una peste alta, si eu iti recomand un P+1+ pod. Podul sa fie de minim 2,50 inaltime pe mijloc. O sa vezi ca la o casa de 80 mp amprenta la sol, diferenta intre un acoperis de 1,80 si 2,50 cu aceeasi forma nu e decat in niste mp in plus de tabla si niste metri liniari in plus la lemn = nu depaseste 1000E dar o sa te ajute sa folosesti optim spatiul din pod.

Oricum ar fi, iti urez nervi de otel si sa pui cat mai multe intrebari posibil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate