Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Academia militara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alyutza

alyutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2008
Salut! Cu toate ca mai am 2 ani pana termin liceul, vreau sa ma interesez de acum despre academia militara.  Pot spune ca ma visez cu arma in mana de mic copil, desi sincer sa fiu ma visez in trupe speciale, insa la noi in tara trupele speciale sunt un fel de politie din SUA, asa ca nu ma bag. Asa ca vreau sa optez pentru armata(vreau sa fac armata chiar daca nu urmez academia:D)
Insa am nevoie de putin ajutor. Vreau sa stiu care din cele doua academii este mai buna...? pt forte terestre? sau tehnica militara? dar vreau sa stiu si care este cea mai usoara(din punct de vedere al disciplinelor de invatamant). Si mai sunt curios, ce as putea fi in momentul cand termin academia; in ambele cazuri:D. As vrea sa stiu si eu exact ce probe se dau. am citit in multe locuri, dar nicaieri precis. Si inca ceva: singura academie a fortelor terestre din Romania este la Iasi? si cati ani dureaza? nu cred ca am fost destul de explicit... este totusi 01:45:D ...

astept niste sfaturi:D

Multumesc anticipat!

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,111
  • Înscris: 20.12.2007
Academia Militara cu durata de cinci ani se afla la Sibiu. La Bucuresti se afla Academia tehnica militara . La astea poti sa te duci ca absolvent de liceu. La Universitatea de aparare Carol I se duc cadrele militare care urmeaza cursuri post-universitare. daca ai o diploma de facultate poti deveni ofiter sau subofiter pe filiera indirecta dar pentru asta trebe sa te intersezi la comisariatul militar de pe aria unde locuiesti.

#3
alyutza

alyutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2008
nu este chiar raspunsul la tot ce am intrebat, dar mersi oricum. vad ca altii nu prea se omoara sa raspunda:|

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,111
  • Înscris: 20.12.2007

 alyutza, on Mar 29 2009, 03:50, said:

nu este chiar raspunsul la tot ce am intrebat, dar mersi oricum. vad ca altii nu prea se omoara sa raspunda:|
Ca sa intri in "trupele speciale" ale armatei trebe sa stii ca-ti trebuie minimum doi ani de vechime si pe urma te prezinti la selectii organizate pe specialitatea ta militara. Astea inseamna subunitatile de cercetare. Dupa alti doi ani in care trebuie sa fi devenit deja subofiter, poti sa te inscrii pentru selectia de la Batalionul operatii speciale de la Targu Mures sau sau sub unitatea operatii psihologice . Marina mai are batalionul de infanterie marina si centru de scafandri. Insa ia si tu lucrurile pe rand. Trage tare la scoala si da admiterea la Academia de la Sibiu. Daca intri ai mari sanse sa faci o cariera in armata daca te pasioneaza asa mult.

#5
Actrus

Actrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.06.2008
Nu cred ca iti poate da cineva un raspuns concret in legatura cu ceea ce ai intrebat tu pentru ca academiile mentionate de tine se ocupa de domenii diferite: una pregateste ofiteri de arme pentru fortele terestre iar cealalta pregateste ofiteri ingineri pentru diferiti beneficiari. Ca parere personala, mai usoara este Academia Fortelor Terestre, mai ales daca te duci la Administratie Publica, fata de Academia Tehnica Militara, dar depinde de tine. Numai tu stii la ce materii te pricepi.

Pentru Academia Fortelor Terestre vei avea o serie de probe eliminatorii (examinare psihologica, proba sportiva, interviu) care se desfasoara in unul din liceele militare din tara, in functie de zona in care locuiesti. Du-te la Biroul Informare-Recrutare din orasul tau si cere detalii vizavi de probe acolo, cel putin pentru Sibiu. La Tehnica probele sportive variaza in functie de beneficiar. Probele scrise le gasesti si pe site-urile academiilor.

#6
alezzz07

alezzz07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2009
cu materiile nu mi-ar fi prea greu. matematica si fizica imi sunt pe plac, si nu mi se par prea grele. chimia si biologia nu ma pasioneaza. in rest, orice materie este buna. oricum, tind mai mult spre forte terestre decat spre cea tehnica. desi si cea tehnica are avantaju' ca este in Bucuresti:)):P dar totush daca vreau sa ma fac inginer, nu trebuie neaparat sa fiu inginer in armata. asa ca cea tehnica nu ma atrage asa mult. la forte terestre sunt mai multe sectii? si care ar fi acelea?

aaa... sunt tot alyutza:D... la contul ala am uitat parola:))

#7
Actrus

Actrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.06.2008
Domenii de licenta sunt
- "Stiinte militare si informatii" cu specializarile "Managementul organizatiei", "Management economico-financiar"
- "Stiinte administrative"

Vezi ca AFT-ul are forumul studentilor unde se discuta mult mai in detaliu fata de ce ti-am putea spune noi, ca sa nu spun ca informatiile sunt de actualitate.

#8
alezzz07

alezzz07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2009
am auzit de forumul asta. o sa intru si pe acolo. multumesc amandurora. aveti un thanks de la mine;))

#9
VYL25

VYL25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.07.2006

 alyutza, on Mar 28 2009, 02:44, said:

Salut! Cu toate ca mai am 2 ani pana termin liceul, vreau sa ma interesez de acum despre academia militara.  Pot spune ca ma visez cu arma in mana de mic copil, desi sincer sa fiu ma visez in trupe speciale, insa la noi in tara trupele speciale sunt un fel de politie din SUA, asa ca nu ma bag. Asa ca vreau sa optez pentru armata(vreau sa fac armata chiar daca nu urmez academia:D)
Insa am nevoie de putin ajutor. Vreau sa stiu care din cele doua academii este mai buna...? pt forte terestre? sau tehnica militara? dar vreau sa stiu si care este cea mai usoara(din punct de vedere al disciplinelor de invatamant). Si mai sunt curios, ce as putea fi in momentul cand termin academia; in ambele cazuri:D. As vrea sa stiu si eu exact ce probe se dau. am citit in multe locuri, dar nicaieri precis. Si inca ceva: singura academie a fortelor terestre din Romania este la Iasi? si cati ani dureaza? nu cred ca am fost destul de explicit... este totusi 01:45:D ...

astept niste sfaturi:D

Multumesc anticipat!
     Daca ti-ar placea militaria aia dura alege Fortele terestre! Dar nu te sfatuiesc...
Alege A.T.M! Iesi inginer intr-un anumit domeniu, asa ai posibilitatea sa ai si o diploma pentru viata civila!
BAZELE: matematica, fizica si engleza!
Probe eliminatorii: proba fizica, printre care si 2000 m rezistenta si psihogicul, niste probe destul de dure, trebuie sa tii cont de ele! CREDE-MA!
Academia forte terestre e la Sibiu, foarte multa militarie! Nu-ti doresc!
A.T.M:> ai o viata lejera, dar trebuie sa inveti foarte mult, nu e de jucat! In functie de specilalizarea dorita, ajungi inginer intr-un anumit domeniu! Iesi ofiter tehnic! www.mta.ro
  
dar vreau sa stiu si care este cea mai usoara(din punct de vedere al disciplinelor de invatamant).   >>> daca nu esti bazat la invatat, alege Fortele terestre! dar nici aici nu e usor! Iesi ofiter pentru trupele terestre!

#10
amibotea

amibotea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.04.2009
salut...As dori sa stiu si eu ce trebuie invatat pentru academia militara de la Breaza, subofiteri si ofiteri...si anumite detalii, cum ar fi, media din liceu conteaza pt ca a mea este f mica (8.5) in singurul Colegiu din Calarasi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate