Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Amenda 1500 lei pt parcat pt locul vecinului (distribuit de ADP)

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#127
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Chiar astazi am fost martorul unei situatii de acest gen!

O doamna a parcat pe un loc platit de un locatar al unui bloc situat in sectorul 2. Vazand politia comunitara am zis sa ma duc sa ma informez despre aceasta situatie auzind discutii contradictorii despre acest aspect, adica ba ca ai voie sa folosesti locul de parcare pe timpul zilei pana in orele 22 ba pana in orele 18 sau chiar de loc. Tinand cont ca in sectorul 2 si nunumai parcatul neregulamentar se penalizeaza cu ridicarea masini.

Raspunsul celor de la politia comunitara sector 2 a fost acesta:
Pe locurile inchiriate de catre ADP2 nu ai voie sa parchezi! Indiferent de ora! In caz contrar amenda este de 1500 ron, din cautarile mele pe internet si in monitorul oficial ba chiar am sunat la un departament care se ocupa cu situatii de genul Blocari s.a. a rezultat faptul ca poti parca cu bun simt limitandute la o anumita ora ex: 18:00.

Sincer! Nu am de aface cu aceasta problema desi am masina, dar nu pot sa raman nepasator cand vad un abuz!
Spun abuz pentru ca institutiile statului respectiv primaria de sector si adp incaseaza bani fara merit!!!

Revenind la problema, aceste spatii sunt domenii publice :

Potrivit Legii 213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia, totalitatea bunurilor care formeaza obiectul dreptului de proprietate publica.
Intra in componenta domeniului public bunurile care, conform legii, sau prin natura lor, sunt de uz sau de interes public.
Statul sau unitatile administrativ-teritoriale exercita posesia, folosinta si dispozitia asupra bunurilor care alcatuiesc domeniul public, in limitele si in conditiile legii.


ATENTIE!!! Legea spune destul de clar!!! sunt de uz sau de interes public.

Cum pot numi eu interes public pentru faptul ca am parcat pe un loc de parcare 2 ore si m-am trezit cu 1500 ron amenda fara ca eu sa stiu despre acest lucru!! Totodata am intrebat si din ce motiv nu sunt ingradite aceste locuri pentru a semnala faptul ca locul respectiv reprezinta un domeniu privat, iar raspunsul celor de la politia comunitara s2 a fost unul de inteles si acela ca ar ingreuna in situatiile de urgenta cum ar fii Salvarile, pompierii, politia s.a.

Sincer, mi se pare o mare porcarie!! Nu sunt de partea nimanui nici celor care detin astfel de locuri nici a celor care NU detin, pentru ca si cei care detin un loc de parcare li se pot intampla astfel de probleme cand sunt de exemplu in vizita la cineva.

Singura problema in romania e ca romanul traieste dupa premiza (Mie sa imi fie bine ca de restul ma doare in cot!)
Ei bine, roata se invarte!!!

Pe de alta parte taxa de ridicare a autoturismului pentru parcarea necorespunzatoare este exagerat de mare!

Tarif SUPERCOM : (Ridicare + transport = 300 ron + depozitare/parcare = 200ron - TOTAL 500 ron )

Tarif Normal : (Asistență Dacia, tel. 0248.500.500) 140 ron - (Parking Dalli – parcare în centru,

ore taxabile: 08:00-20:00,

tarif orar: 1.5 RON/oră) sa zicem 10ron/ ora pentru 12 ore = 120 + 140 = 260 ron

Asa ca repet!!!

Singura problema in romania e ca romanul traieste dupa premiza (Mie sa imi fie bine ca de restul ma doare in cot!)

#128
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003
Incearca in Atena sa stationezi (nu sa parchezi) pe parcarea platita de cineva (tot pe spatiul public) si ai sa vezi ce bine e in Romania.

#129
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Bucurestiul nu se compara cu atena, acolo nu cred ca sunt (dupa numarul de masini inmatriculate) cam 3 masini pe locul de parcare.

O alta nesimtire este informarea cetateanului despre acest lucru. E ca si cum as stranuta pe strada si as primi amenda pentru acest lucru fara a cunoaste ca acest gest este ilegal.

#130
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 Don3, on 7th October 2009, 07:44, said:

Bucurestiul nu se compara cu atena, acolo nu cred ca sunt (dupa numarul de masini inmatriculate) cam 3 masini pe locul de parcare.

O alta nesimtire este informarea cetateanului despre acest lucru. E ca si cum as stranuta pe strada si as primi amenda pentru acest lucru fara a cunoaste ca acest gest este ilegal.


Intotdeauna romanul gaseste scuze pentru nerespectarea legii...  si a bunului simt.

#131
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
mdah, si cand te amendeaza ca ai parcat langa ceva bloc pe langa alte masini, zona nemarcata si fara tablita cu "P privata n locuri"?!....ramane varianta sa ii dai in judecata pt asta, dar cum noi suntem prea comozi, avocatii costa, primaria are pe rol n procese, etc etc....

si in cluj avem aceeasi problema cu parcarile, in special in cartierele mai vechi, unde s-au construit pe vremuri blocuri de 10 etaje cu nu stiu cate scari, si au in total alocate pe bloc cate 5 locuri de parcare. in schimb e plin de spatiu verde ingradit pe langa blocuri, sau neingradit lasat in paragina. in ultima vreme s-au facut parculete de copiii cate unu la 2 blocuri, ma tem ca cineva a avut de castigat pe tema asta, si nu ma refer aici la parinti si copii. plus ca sunt foarte multe stradute mici intre blocuri, fara sens unic, dar incape numai cate o masina. intr-un singur loc am vazut ca si-au permis sa ia din spatiul verde sa largeasca strada....

apoi, la mine in bloc cel putin stiu cativa care au cate 2 locuri de parcare, si cate unii si cate un garaj( in care de obicei depoziteaza diverse lucruri, iar masina sta afara pe vreun loc de parcare<)...mai sunt care detin 2-3 apartamente si la fiecare locuri de parcare. plus cativa care au 2 masini personale plus o masina de firma...acum 2 ani cand m-am uitat prin hotararile primariei din cj se specifica clar ca se aloca un singur loc de parcare pe apartament, iar aceluiasi proprietar care are mai multe locuinte i se acorda un loc de parcare numai acolo unde are domiciliul...pe cine intereseaza, cine verifica...eu locuiesc in apartament inchiriat cu viza de flotant, deci nu am nici un cuvant de spus.

unde parchez eu masina, la cca 5 min de mers pe jos pana la blocul meu, nu e amenajata parcare, dar e un spatiu de vreo 7-8 masini. am observat ca sunt aceleasi masini de obicei ( incluzand o dacie veche pe care de vreo 4-5 luni nu am vazut-o mutata de acolo, dar e curata pe exterior). de obicei parcam fiecare in "locul lui", dar cand e ocupat locul respectiv o lasam si in "locul celuilalt", cumva la o mica intelegere nescrisa.  fiind un restaurant in zona, in weekend sunt nunti, atunci sa vezi nebunie....ce sa fac...am cautat prin alte zone loc de parcare, desi nu prea sunt. in imediata vecinatate a acestui loc, e un spatiu destul de mare langa strada, cu iarba si copaci. acolo daca ar amenaja parcare fara sa taie copacii cred ca s-ar crea spatiu pt vreo 30 masini. dar cui ii pasa...interesul e sa ia cat mai multe amenzi pt parcare pe spatiul public, nu sa aiba un venit constant dar mai mic din inchirierea locurilor de parcare. cat poate sa coste o parcare normala, turnat niste ciment pe 300 mp si marcat??

as inchiria un loc de parcare, nu conteaza cat as plati, dar nu am de unde. asa ca nu imi ramane decat sa ma mai chinui asa pana imi voi lua casa mea...

#132
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 19.01.2007

 Don3, on 6th October 2009, 23:32, said:

Chiar astazi am fost martorul unei situatii de acest gen!

O doamna a parcat pe un loc platit de un locatar al unui bloc situat in sectorul 2. Vazand politia comunitara am zis sa ma duc sa ma informez despre aceasta situatie auzind discutii contradictorii despre acest aspect, adica ba ca ai voie sa folosesti locul de parcare pe timpul zilei pana in orele 22 ba pana in orele 18 sau chiar de loc. Tinand cont ca in sectorul 2 si nunumai parcatul neregulamentar se penalizeaza cu ridicarea masini.

Raspunsul celor de la politia comunitara sector 2 a fost acesta:
Pe locurile inchiriate de catre ADP2 nu ai voie sa parchezi! Indiferent de ora! In caz contrar amenda este de 1500 ron, din cautarile mele pe internet si in monitorul oficial ba chiar am sunat la un departament care se ocupa cu situatii de genul Blocari s.a. a rezultat faptul ca poti parca cu bun simt limitandute la o anumita ora ex: 18:00.
......
Cand mi-am "luat" loc de parcare de la ADP2 am intrebat si eu ca tot omul in ce interval orar pot suna la politie in cazul in care imi gasesc locul ocupat caci in contract nu scrie nimic de treaba asta: raspuns, "La orice ora, este locul tau 24/24!"!

#133
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

 X-plane, on 7th October 2009, 08:34, said:

Intotdeauna romanul gaseste scuze pentru nerespectarea legii...  si a bunului simt.

Adica?! Legea spune clar : (sunt de uz sau de interes public.)

Potrivit Legii 213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia, totalitatea bunurilor care formeaza obiectul dreptului de proprietate publica.
Intra in componenta domeniului public bunurile care, conform legii, sau prin natura lor, sunt de uz sau de interes public.
Statul sau unitatile administrativ-teritoriale exercita posesia, folosinta si dispozitia asupra bunurilor care alcatuiesc domeniul public, in limitele si in conditiile legii.




In primul rand locul in care sa intamplat problema mai sus precizata este sufocata de astfel de parcari iar in acest caz sunt 2 alternative:

1. Parchezi la km distanta.
2. Parchezi pe locul unui bosorog care tine de el mai mult decat locul de veci, pentru ca de omul e propietar pe domeniul public si te trezesti cu o amenda de 1500 ron.

Oare cei care detin locuri de parcare care si ei sunt propietari pe acel loc, vor spune ca nu e normal ca altcineva sa parcheze pe locul lor. Dar in cazul in care si ei la randul lor sunt obligati sa o faca cum e?

Romanul traieste dupa premiza Mie sa imi fie bine de restul ma doare-n cot!

Edited by Don3, 07 October 2009 - 21:57.


#134
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,072
  • Înscris: 02.03.2003
Don3, si eu sunt nemultumit de modul in care au fost gandite hotararile ce reglementeaza situatia locurilor de parcare.

Consider ca este normal ca in intervalul 08-20 locul sa poata fi folosit si de alte persoane cu obligativitatea afisarii unui numar de telefon.
Am spus si repet, daca toti ne vom pune intr-o zi sa ne blocam locurile de parcare nu vom mai avea unde parca atunci cand plecam de la domiciliu.
Chestiunea pe care o spun eu tine de logica si moralitate dar, din pacate, indivizii astia cu aere de intelectuali nu au habar de asa ceva.

Si inca o chestie interesanta, am vazut pe platforme multe masini cu numere de provincie. Cine il avertizeaza pe acel om ca a parcat pe locul lui Mitica ? Cum isi va recupera acel om masina ?
Eu nu cred ca m-as simti prea bine cand raman fara masina intr-un oras strain.

#135
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 terratec, on 8th October 2009, 00:18, said:

Consider ca este normal ca in intervalul 08-20 locul sa poata fi folosit si de alte persoane cu obligativitatea afisarii unui numar de telefon.

Asta e o chestie de bun simt care sunt convins ca te-ar scapa de probleme si fara a fi acceptata pe cale legislativa, numai ca moralistii (plini de bun simt) care se razboiesc cu sistemul parcarilor inchiriate nu prea o folosesc. Fiindca daca ar folosi-o n-ar mai avea de ce sa urle, iar urlatul (la luna) este cel mai bun remediu de defulare a frustrarilor.

Edited by kr0k0dilu, 08 October 2009 - 15:41.


#136
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

 kr0k0dilu, on 8th October 2009, 15:40, said:

Asta e o chestie de bun simt care sunt convins ca te-ar scapa de probleme si fara a fi acceptata pe cale legislativa, numai ca moralistii (plini de bun simt) care se razboiesc cu sistemul parcarilor inchiriate nu prea o folosesc. Fiindca daca ar folosi-o n-ar mai avea de ce sa urle, iar urlatul (la luna) este cel mai bun remediu de defulare a frustrarilor.
Subscriu. Eu intotdeauna las o carte de vizita in geam si nu am avut probleme pana acum.

Edited by abunea, 26 October 2009 - 14:50.


#137
dni

dni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2006
Nu este singurul caz....Stiu o gramada de cazuri care au primit aceeasi amenda... Este foarte corect, inseamna ca incepe sa mai functioneze si legea la noi...odata si odata poate o sa se "civilizeze" si romanul...

#138
j9bravo

j9bravo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2009
CE CIVILIZATIE !am ajuns la cea mai inalta scara a civilizatiei!!! daca vi-se pare corect ca cel care are loc de parcare de la adp PE DOMENIUL PUBLIC sa creada ca este un fel de propietar pe o bucata din domeniul public si unii o comparca cu o camera sau ceva de genu care face parte din averea lui.

OK acest om civilizat daca se plimba cu treaba, de placere sau in vizita in alta zona a bucurestiului si mai are si ceva bagaje si nu gaseste nici un loc liber pe bulevard ce face i-si ia LOCUL PROPRIETATE PERSONALA din fata blocului lui cu el aici sau se duce putin mai incolo in alt sector si lasa masina unde a gasit un loc unde poate parca regulamentar (exemplu cauta loc de parcare pe la 18.oo in MIliTARI)la 5 minute cum zicea unu de aici sau poate 30-45-min-1h loc de parcare cum poate fi de fapt sau poate la 4-5 statii ca doar aia ai masina.
Deci domnilor civilizati sa nu plesniti de civilizatie daca inghititi tampenia asta de lege care jupoaie bucuresteanul de bani parcari supterane nu s-au facut de supraterane nu mai vb. in alte localitati amenzile sunt mult mai mici deci avem discriminare pt. ca toti avem drepturi egale parca.
Daca maine vine guvernul si zice ca tre sa platiti 1500 Lei pe an pe loc de parcare ce ziceti PARCA NU MAI MILITATI ASA TARE CU CORECTITUDINEA ACESTEI LEGI.!!!
O TAMPENIE DE LEGE PE care au adoptat-o acesti politicieni care in campanie se bateau cu pumnu in piept ca vor face multe multe parcari supraetajate si aceasta lege HCGMB 124/2008 cada aveti rabdarea sa o rasfoiti veti vedea ca prevede si un  studiu si urma studiului s-a ajuns la ceste ,,concluzii'' dar ,,zice'' si de multe,multe,multe,multe,MULTE!!!! LOCURI DE PARCARE care s-ar pute construi in anumite locatii .
MACAR cititi inainte de a va crede asa de indreptatiti ca v-a intrat omu in bucatarie si trebuie MUSTRULUI!
SUNT ASA DE MULTI oameni care respecta legile ,da de drepturile omului a auzit cineva ceva? de avocatul poporului sau nu stiu ce protectie a cetateanului care s-a auto sesizat intr-o problema abuziva asa cum sunt aceste solutii cu parcarile cate parcari supraterane sau subterane se construiesc in acest moment in CAPITALA????

#139
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,072
  • Înscris: 02.03.2003
Legi facute de mitocani, pentru mitocani si impotriva mitocanilor.
Totul se rezuma la mitocanie in Romania.
Ne ascundem dupa legi dar nu reusim sa ne schimbam comportamentul. Functionarii din primarii sunt ingusti la minte pentru ca blocheaza efectiv pe durata zile niste locuri de parcare, asa sunt cei care blocheaza locul omului si nu lasa nici o data de contact, si tot in acelasi registru si cei ce dau telefon imediat ce si-au vazut locul de parcare.
Prostia noastra si mitocania este in avantajul bugetelor locale, noi ne certam iar ei incaseaza.
Este jenant sa vezi cum spatiul public nu mai este public iar parcarile facute cu bani publici sunt folosite doar de cativa oameni.

Comunismul a distrus civilizatia romaneasca, lasand in urma omul nou, certaret, mojic, slab educat dar mandru.
Tot scandalul asta nu se poate regasi intr-o societate civilizata. Noi avem mari carente la capitolul civilizatie idiferent ca suntem simpli cetateni sau oameni cu functii de conducere.
Pe mitocan il gasesti si in spatele biroului dar si seara cu cheia pe vopseaua masinii.

#140
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
De 9 ani de cand m-am mutat in zona asta am ochit un loc de parcare pe un fost spatiu verde amenajat de catre nu stiu cine, la 10 m de geamul meu, si de atunci al meu a fost...daca se mai intampla sa gasesc o alta masina pe el o lasam alaturi, niciodata nu am ridicat stergatoarele etc, etc...dupa ce masina mi-a fost "stearsa" de catre un sofer de taxi urmarit de un echipaj de politie printre blocuri, sirena/lumini/lupta/catuse, eu am coborat dar din pacate nu am observat ca masina mi-a fost atinsa( se vede foarte slab dar, oricum, necesita vopsire) asa ca nu am luat nr taxi sau masina politie iar a doua zi acest eveniment nu a aparut in niciun proces verbal asa ca am apelat la casco propriu si scot 100E fransia din buzunarul propriu...am facut cerere la ADP, am avut noroc sa fie un loc de parcare neplatit pe 2009 pe care mi l-au atribuit mie - am achitat 10 lei pana la sfarsitul anului - am pus masina acolo si m-am trezit cu stergatorul ridicat, probabil de catre cel care parca masina acolo in mod curent, chestia e ca nu e acelasi nr pe care era facut contractul, ori a schimbat masina, ori a cumparat apartamentul care avea locul respectiv, ori sta in chirie...lupta pe locurile de parcare de la ADP e destul de acerba in zona asta si sunt curios vis-a-vis de urmatoarea situatie: poti pierde un loc de parcare daca la schimbarea masinii nu iti modifici contractul cu ADP-ul si cineva te da in fapt cu scopul sa puna mana pe acel loc?...intreb asta ca in parcarea respectiva sunt 2 masini, una cu nr de provincie si alta cu nr strain, o tabla pe care a fost vopsit un nr extrem de ciudat si au locurile respective de vreo 1 an

#141
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Ce vecin idiot ai daca nu te-a chemat sa vi sa-ti muti masina si a chemat direct politia. De 1500 de lei mai bine platesti pe unu sa-i sparga capu.

#142
zavaidok

zavaidok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.12.2003
Asta seara am gasit si eu locul meu platit la primarie ocupat de o masina care nu e din zona. N-am chemat politia. E a doua oara cand imi gasesc locul ocupat, seara, de doua masini diferite in zile diferite.
Lumea se va civiliza si la noi, ca in alte parti, numai prin amenzi usturatoare. Sunt de acord cu amenzile pentru cei care nu respecta un loc de parcare platit sau un garaj unde scrie de la obraz "Rog nu parcati". Mi se pare mai normal sa te duci sa-l intrebi pe vecinul pe locul caruia vrei sa parchezi, daca se poate, decat sa il acuzi dupa ca a fost el omu dracu si nu a venit, tot el, sa te roage sa-ti muti masina. Toata lumea ar trebui sa se informeze asupra drepturilor lor, dar si asupra obligatiilor si posibilelor contaventii/ pedepse in caz de ceva. Vrem sa fie dreptate, sa fie toti pedepsiti, sa se aplice legea, dar cand se ajunge la noi, o dam ca tot legea e aiurea sau nu stiu cine e exagerat. Cand am gresit, am gresit si nu are rost sa mai facem discutii. Numai bine.

#143
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 keeekeeess, on 15th November 2009, 19:58, said:

Ce vecin idiot ai daca nu te-a chemat sa vi sa-ti muti masina si a chemat direct politia. De 1500 de lei mai bine platesti pe unu sa-i sparga capu.
Tu iti cunosti tot carnatii de vecini din blocurile din zona?
Spre exemplu eu locuiesc intr-un bloc cu 12 scari si 10 etaje si cine stie cate mii de suflete. Pe zona parcarii mele sunt 4 scari si inca vreo doua in apropiere, chiar crezi ca am timp si chef sa socializez cu toti cei care locuiesc acolo?
Eu procedez cu totul altfel, consider prima abatere toleranta si nu ma manifest decat eventual ridicand un stergator. La aceeasi masina, abaterea numarul doi -acolo doarme- am "alianta" cu vecinii din dreapta si stanga mea pentru ca trebuie sa blochez si pe unul dintre ei.
N-am ajuns inca sa chem comunitarii pentru nici unul, dar daca s-ar gasi vreunul sa ma provoace si a treia oara as trece peste aceasta retinere. Din fericire nu a fost cazul pana acum, cel putin vecinii s-au potolit la momentul in care a dat unul rotocoale masinii timp de jumatate de zi.
Si este atat de simplu, nu am decat o mica pretentie...sa-mi lase dracu un numar de telefon in parbriz si sa se prezinte in maxim 10 minute cand am nevoie de locul de parcare; jur ca nu as avea nimic de comentat in acest caz.
Un singur caz am intalnit, un nene meserias cu un papuc, probabil obisnuit cu genul asta de situatii - avea numarul notat pe un carton, cand l-am sunat mi-a inchis si in 3 minute era la masina. Ce poti sa-i reprosezi?!? I-am multumit si i-am urat spor la treaba....
E atat de greu sa infigem o carte de vizita in geam, sau sa lasam un numar pe un carton?

Edited by Cipsu, 07 December 2009 - 00:18.


#144
cristi83

cristi83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.10.2005
Neicusor ce ai mai facut cu amenda? Si eu sunt in aceeasi situatie. Se pare ca in 28.02.2009 as fi parcat pe locul unuia in sect 2, care a chemat politia si mi-a aplicat amenda. Cert e ca am descoperit asta  acum o saptamana cand am fost sa platesc impozitul la casa...deci baiestii se misca repede cand e vorba de incasat bani. Sunt curios ce ai mai facut pana la urma? Eu unu ma gandesc sa-i dau in judecata mai ales ca nu mi-a venit niciun proces verbal acasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate