Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 

BMW X5 vs. VW TOUAREG

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

Poll: BMW X5 vs. VW TOUAREG (55 member(s) have cast votes)

Versus

  1. BMW X5 (36 votes [65.45%])

    Percentage of vote: 65.45%

  2. VW TOUAREG (19 votes [34.55%])

    Percentage of vote: 34.55%

Vote

#1
on3_4_All

on3_4_All

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2007
Buna ziua ! As dori sa imi spuneti cateva pareri profesionale despre cele doua masini respectiv un BMW X5 3.0d (235Cp) si un VW Touareg 3.0TDI (240Cp) ambele model 2007 si for fi full option cu tot ce cred eu ca imi este necesar. As vrea sa stiu despre fiabilitate , tinuta pe drumuri (masina va fi folosita 70% onroad si 30% offroad ) , calitatea interioara ... si alte informatii utile cu care ma puteti ajuta sa fac o alegere intre cele doua . Sunt fixat  pe aceste doua masini deci alte marci sau modele nu mar interesa . Intentionez ca in maxim doua saptamani sa  fac comanda la una dintre ele . Nu sunt un cunoscator si am nevoie de ajutor in a face o alegere buna va fi primul meu SUV ( dupa un VW Passat ) presupun ca diferenta va fi enorma dar imi este necesar ! Astept parerile dumneavoastra . Va multumesc ! Attached File  2007vwtouareg.jpg   108.16K   102 downloads  Attached File  touareginterior.jpg   109.82K   225 downloads  Attached File  touaregrear.jpg   97.81K   97 downloads        

Attached File  New_BMW_X5_1.jpg   15.11K   120 downloads Attached File  New_BMW_X5_interior_1.jpg   16.13K   211 downloads Attached File  New_BMW_X5_2.jpg   15.63K   89 downloads

Edited by MAK, 28 October 2007 - 23:39.


#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,041
  • Înscris: 03.12.2005
Daca vrei s-o si scoti de pe asfalt mergi pe Touareg, pentru ca X5 e doar un break mai mare si mai fioros, fara aptitudini reale.

#3
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 30.01.2006
Desi sunt fan BMW, daca vrei sa o scoti la arat mergi pe Touareg, daca drumul off road este un drum usor, atunci merge mai bine X5-ul, per total e o masina mai buna.

#4
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Am X5 si am avut Touareg.   Touareg e barca pe sosea, X5 e caterinca in offroad.    

La Touareg apar mici defecte enervante mai mereu, se cojeste plasticul de prin interior, plasticul de pe chei, farurile au probleme la contacte, diverse erori la senzori si de aici nervii din service unde sunt aproape numai imbecili.

La X5 suspensia sport e criminala, nu recomand, super enervanta.   Cutia de viteze clar superioara la X5, la Touareg apare lag cand nu te astepti, sunt momente cand dureaza o secunda jumate pana se decide.    Directia cam instabila la X5 la viteze mari.   Motorul la Touareg este mai puturos, enervant.

Recomand dintre cele 2 V10 TDI Touareg    :P

Cu toate ca la cati bani dai pe ea e anormal sa apara defecte care crezi ca apar numai la Golf or Polo :)

Edited by fiberspeeder, 21 October 2007 - 02:23.


#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 fiberspeeder, on Oct 21 2007, 03:22, said:

Am X5 si am avut Touareg. Touareg e barca pe sosea, X5 e caterinca in offroad.
Eu as merge pe Touareg.DAR!...
Pe un Touareg cu suspensie adaptiva ca altfel e ridicat de la sol prea mult pana si pentru canalele din Bucuresti.Mai bine renunta omu la piele si ornamente (nu si la Navi si la Xenon) si baga acel faimos Luftfederung, ca sa poata cobora si urca masina cum vrea muschii lui.Si atunci, acel V6 3.0TDI care e un motoras foarte bun, nu vad de ce nu ar inclina balanta in favoarea Touaregului.
Da, Touareg.

#6
on3_4_All

on3_4_All

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2007
Va multumesc pentru informatii . Eu am auzit  pe la prieteni ce defapt ca materialele in noul Touareg sunt de o calitate superioara chiar si x5-lui , eu pun accent pe interior ... unii spun sa iau un TOUAREG INDIVIDUAL . Ce gasesc in plus la el fata de Touaregul normal ?


Este  foarte tentant si Touaregul V10 tdi dar sincer este mult prea puternic pentru nevoile mele . Si totusi Fiberspeeder mai pus pe ganduri cand spui de micile defectiuni pe care leai intalit tu la VW . Cu X5- ce probleme ai avut daca este vreuna ?


Da sanddy1964 suspensia adaptiva mi se pare o necesitate la Touareg  ai perfecta dreptate si chiar inclina putin balanta in favoare Touareguli .

Ma gadesc tot mai mult la Touareg , dar vreau sa mai vorbim despre fiabilitatea motorului ... nu o cumpar pt 50 -100 d mii Km ... nu intentionez sa o schimb mult timp de acum , deci si fiabilitatea conteza foare mult. Fiberspeeder tu cati km ai avut Touaregul ( tu ce motorizare ai avut ? ) cum sta la capitolul fiabilitate ?

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,041
  • Înscris: 03.12.2005
3.0 tdi e un motor cu state vechi la VW. Nu cred ca asigura surprize. Daca iei suspensie adaptiva n-ai de ce te teme de offroad cu un Touareg.

Daca totusi vrei exclusivitate si interioare sexi nu te-ai uitat si la Land Rover? Masinile britanice e fruncea, parerea mea.

#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Daca nu faci mai mult de 30 de mii de km pe an, dupa vreo 5-6 ani o sa-l dai fara sa bagi un leu in masina...ce dreaq sa se strice ca ar egarantie 2 ani, tragi de el si vezi ce pica...dar nu are ce...
Individual sunt scaunele si decoratiunile interioare cu sigla VW & shit.Nu se merita-costa mult.Ce trebuie luat la el e Navi, Xe, piele si desigur, suspensia adaptiva care iti va cobora masina pe sosea de zici ca e Dacie... :naughty: .
Pe langa mine au trecut Touareguri cu +220km/h dar cred ca erau V10 sau benzinare.Erau  lipite de sosea.
Oricum, e un tanc care nu necesita ingrijire deosebita.Apa ,paie si bataie...dar toate astea, cu cap, desigur...

#9
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Dragule, masina ti-o iei ca sa te simti bine. Mergi pe BMW.

#10
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
La X5 nu am avut nici un defect pana acum, doar revizia.  Bine, si suspensia care ma enerveaza, este prea tare Sport, pe mine ma enerveaza.

Nu este pt. offroad.  Pe sosea se schimba treaba, la curbe nu ai senzatia aia de "barca" mai deloc cum aveam la Touareg si Q7.
Cat plastic are, este de buna calitate, nimic nu s-a defectat pana acum, nu am senzori care sa o ia razna cum aveam la Touareg de ma apucasera toti dracii, schimbam unul se defecta altul.

Touareg am avut V10 TDI si 2.5 TDI, la ambele mici probleme enervante, la V10 am avut si un stop plin de apa, WTF is that VW?   Garda la sol?   E amuzant la inceput, te joci putin cu ea si apoi nu o mai misti de pe confort :P.   Motorul V10 TDI?   Foarte bun, cuplu mare, DAR, fiind masina grea, 2.6 tone, la suta ajungi in 7.8 sec. si cu X5 3.0 in 8.3 secunde, nu merita diferenta de cateva zeci de mii de euro.

Offroad?   Am iesit din niste noroaie mari cu Touaregul pe la Sinaia, se tine extrem de bine, dar in rest am mers doar pe sosea.

Daca nu voiai offroad recomandam X5, asa recomand Touareg.

Edited by fiberspeeder, 21 October 2007 - 18:55.


#11
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003

 sebulbus, on Oct 21 2007, 11:46, said:

3.0 tdi e un motor cu state vechi la VW. Nu cred ca asigura surprize. Daca iei suspensie adaptiva n-ai de ce te teme de offroad cu un Touareg.

Daca totusi vrei exclusivitate si interioare sexi nu te-ai uitat si la Land Rover? Masinile britanice e fruncea, parerea mea.

Land Rover o fi fruncea dar e praf la fiabilitate + servis-ul care iti mananca mutli ani din viata.

#12
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
X5 este net superior. Touareg poate e ceva mai bun in offroad ADEVARAT dar teoretic tu nu ai de ce sa faci offroad adevarat decat daca stai undeva izolat prin munti sau alte chestii de genul asta... Daca mergi pe un drum de tara sau iesi un pic pe iarba NU inseamna ca faci real offroad si ca X5 nu va face fata in conditiile de mai sus :)

VW nu este comparabil la fiabilitate cu BMW. Touareg NU are motorizari ok, este MULT mai greu ca X5, consuma mai mult, franeaza mai prost, sta mult mai prost in curbe sau la viteze mai mari de cele legale... etc. NU se compara. Suspensia pneumatica este o teapa daca nu ai nevoie de garda 300 mm sa treci peste copaci taiati proaspat :D In rest, o suspensie clasica se simte mult mai bine si mi se pare mult mai OK.

Eu as studia si X3. Dimensiuni perfecte pentru oras dar in acelasi timp suficient de mare pentru autostrada :) Mai ieftina, consuma putin, o masina isteata ...

#13
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Touareg-ul in mod categoric... si nu e vorba doar de capabilitati off-road, ci de tehnica in general... anul asta a fost intrdus un nou sistem de navigatie extrem de sofisticat (RNS510), cu urmatoarele caracteristici(sumar): HDD 30GB(10-navi, 20-mp3), cititor carduri SD, redare DVD video, touch screen, imagini 3d pt. navi, se poate adauga tuner tv si bluetooth...

echiparea individual se pare ca ofera in romanica accesul la anumite optionale inaccesibile altfel, dar nu bag mana-n foc... in germania e oarecum irelevant pt. ca poti comanda separat cam toate dotarile de la individaual, in schimb daca alegi un model individual nu ai decat doua optiuni la culori interioare, si alea naspa...

probleme stiu ca au fost la motoarele v6 pe benzina(si Phaeton si touareg), nu la diesel...

daca tot pui accent pe interior, sa nu uiti de pachet piele complet (inclusiv bord acoperit cu piele) si tavan in alcantara :naughty: ... cat despre "full option", imi vine sa zambesc cand vad/aud expresia asta... :D ... toata lumea vorbeste de full-option insa in 99% din cazuri respectivele masini nu au nici 80% din optiuni, adesea nici 50%... un V6 TDI cu majoritatea optiunilor trece de 90.000 euro (cu tva)

#14
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

 gtk, on Oct 21 2007, 20:44, said:

Touareg-ul in mod categoric... si nu e vorba doar de capabilitati off-road, ci de tehnica in general... anul asta a fost intrdus un nou sistem de navigatie extrem de sofisticat (RNS510), cu urmatoarele caracteristici(sumar): HDD 30GB(10-navi, 20-mp3), cititor carduri SD, redare DVD video, touch screen, imagini 3d pt. navi, se poate adauga tuner tv si bluetooth...

daca tot pui accent pe interior, sa nu uiti de pachet piele complet (inclusiv bord acoperit cu piele) si tavan in alcantara :naughty: ... cat despre "full option", imi vine sa zambesc cand vad/aud expresia asta... :D ... toata lumea vorbeste de full-option insa in 99% din cazuri respectivele masini nu au nici 80% din optiuni, adesea nici 50%... un V6 TDI cu majoritatea optiunilor trece de 90.000 euro (cu tva)
Sistem de navigatie extrem de sofisticat? Deci se strica repede... HDD, card reader, touchscreen, bluetooth?? :lol: > E clar mai tare ca X5 daca le are pe astea :blink:

Vezi ce inseamna full option la X5, si cam ce materiale si piei se folosesc acolo ;)

#15
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 30.01.2006
Nu mai exista masini full option, daca pui o optiune, nu mai poti sa pui alta, si tot asa. Ce te face sa crezi ca la X5 nu ai navigatie, blue tooth, card reader (asta poate nu e, dar nici nevoie de el nu e), redare dvd, TV, etc. doar hdd nu cred ca are, dar daca ai un USB nu mai e nevoie de momria aia, de fapt e mai frumos cu ea, dar trebuie sa fii putin ciudat sau hacker ca sa alegi o masina doar pentru ca are 30 GB in plus. Restul de tehnica care conteaza la o masina este mult mai dezvoltata in X5 decat in Touareg.

edit: am scris o data cu, curcubitaceu

Edited by test_driver, 21 October 2007 - 19:55.


#16
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 gtk, on Oct 21 2007, 20:44, said:

Touareg-ul in mod categoric... si nu e vorba doar de capabilitati off-road, ci de tehnica in general... anul asta a fost intrdus un nou sistem de navigatie extrem de sofisticat (RNS510), cu urmatoarele caracteristici(sumar): HDD 30GB(10-navi, 20-mp3), cititor carduri SD, redare DVD video, touch screen, imagini 3d pt. navi, se poate adauga tuner tv si bluetooth...

Ai condus vreodata un X5 si un Touareg de te avanti asa tare ? Plus ca ce zici acolo de optionalele alea .. cred ca e o gluma nu ? Sa iei o masina doar pt ceva gadget-uri e o TAMPENIE enorma :) OK.. eu am facut-o de cateva ori si de asta le explic acum altora sa-si ia masina pentru cum se simt ca SOFERI nu pentru cititor de carduri SD sau alte tampenii care nu te vor ajuta cu nimic la 200 Km/h si la 500 Km de casa ;)

Nici macar nu poti compara balena GREOAIE numita Touareg cu un X5 facut sa alerge... sa fim seriosi.

#17
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 Curcubitaceu, on Oct 21 2007, 20:48, said:

Sistem de navigatie extrem de sofisticat? Deci se strica repede... HDD, card reader, touchscreen, bluetooth?? :lol: > E clar mai tare ca X5 daca le are pe astea :blink:

Vezi ce inseamna full option la X5, si cam ce materiale si piei se folosesc acolo ;)
nu se strica deloc repede... si nu e vorba doar de alea, ci de multe altele...

stiu foarte bine ce e x5-ul "full", iar  "piei" si alte materiale sunt net superioare la Touareg... la X5 nu ai piele pe bord, tavan alcantara, etc...

 test_driver, on Oct 21 2007, 20:53, said:

Nu mai exista masini full option, daca pui o optiune, nu mai poti sa pui alta, si tot asa. Ce te face sa crezi ca la X5 nu ai navigatie, blue tooth, card reader (asta poate nu e, dar nici nevoie de el nu e), redare dvd, TV, etc. doar hdd nu cred ca are, dar daca ai un USB nu mai e nevoie de momria aia, de fapt e mai frumos cu ea, dar trebuie sa fii putin ciudat sau hacker ca sa alegi o masina doar pentru ca are 30 GB in plus. Restul de tehnica care conteaza la o masina este mult mai dezvoltata in X5 decat in touareg.

edit: am scris o data cu, curcubitaceu
pai nu mai nene, eu nu am zis ca nu ai bavigatie sau bluetooth la x5.. am zis ca touareg-ul are un sistem de navigtie net superior, si care integreaza o multime de "smecherii" (sistem care incet-incet e facut disponibil si la alte modele vag)...
restul de tehnica NU e mai dezvoltata la BMW, ci din contra tot la touareg... incepand de la motoare,  diferentiale blocabile si pana la sisteme gen lane assist sau side assist, care nu stiu sa existe la x5(seria 5 parca avea ceva, dar nu x5)...

Edited by gtk, 21 October 2007 - 20:22.


#18
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 Monitox, on Oct 21 2007, 21:02, said:

Ai condus vreodata un X5 si un Touareg de te avanti asa tare ? Plus ca ce zici acolo de optionalele alea .. cred ca e o gluma nu ? Sa iei o masina doar pt ceva gadget-uri e o TAMPENIE enorma :) OK.. eu am facut-o de cateva ori si de asta le explic acum altora sa-si ia masina pentru cum se simt ca SOFERI nu pentru cititor de carduri SD sau alte tampenii care nu te vor ajuta cu nimic la 200 Km/h si la 500 Km de casa ;)

Nici macar nu poti compara balena GREOAIE numita Touareg cu un X5 facut sa alerge... sa fim seriosi.
Tuareg am condus si pot spune ca e o masina excelenta, comfortabila, X5 nu am condus... dar nu cred ca are importanta... cam toata lumea stie ca touareg-urile sunt grele, deci nu trebuie sa se astepte la cine stie ce manevrabilitate...

si nu iei omasina doar pt. "ceva gadgeturi", ci pt. mult mai multe: de la tehnica offroad (diferentiale blocabile, reductor) la rafinament (piele bord, tavan alcantara) si siguranta activa avansata (site assist, lane assist - sigur astea par mofturi, dar sunt totusi ceva)... din ce am obervat X5-ul am impresia ca nu are nici macar hayon cu inchidere/deschidere eletrica(doar partea superioara, adica geamul parca are ceva)...

Edited by gtk, 21 October 2007 - 20:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate