Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

BMW X5 vs. VW TOUAREG

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

Poll: BMW X5 vs. VW TOUAREG (55 member(s) have cast votes)

Versus

  1. BMW X5 (36 votes [65.45%])

    Percentage of vote: 65.45%

  2. VW TOUAREG (19 votes [34.55%])

    Percentage of vote: 34.55%

Vote

#37
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,719
  • Înscris: 30.01.2006
ok man, m-ai convins, asta e. Touareg rulzzz, si no coment de acum inainte, desi cred ca nu ma voi putea abtine. Sunt curios daca-l intrebi pe Pierch care e mai bun Touareg sau Q7 ce va spune.... eu cred ca stiu ce va spune.

#38
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Tin sa-i dau putina dreptate lui Courage. Eu nu folosesc cruise control-ul, d'apoi alte gadgeturi de rahat. :D
Acuma, vad ca ati deviat. Ala care are Audi se lauda cu a lui, ala care are BMW zice ca o are mai mare, ala cu Mercedes se crede print si tot asa.
VW vs BMW. Cunoscatorii spun BMW.
BMW vs AUDI vs MERCEDES, cui puii mei ii pasa? E imposibil sa-ti placa toate 3. Una din ele iti place, restul nu. O cumperi pe aia care iti place.

#39
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostZazie, on Oct 23 2007, 00:31, said:

VW vs BMW. Cunoscatorii spun BMW.
cunoscatorii de manele?  :D (asa e cum spun eu, pariez... prea des mi s-a intamplat sa dau peste pretinsi cunsoscatori care isi "prind urechile" in cele mai de baza functii ale unei masini - in ~99% din cazuri fiind niste analfabeti notorii)

Edited by gtk, 22 October 2007 - 23:39.


#40
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postgtk, on Oct 23 2007, 00:39, said:

- in ~99% din cazuri fiind niste analfabeti notorii)
Sper ca persoanele excluse sunt de fata, adica nu e vorba despre noi... :lol:  :lol:

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,991
  • Înscris: 03.12.2005
Nu ca l-as agreea cine stie ce pe gtk, dar in mare are dreptate.

Privit cu atentie la poza asta si pe urma dati cu degetul pe bordul de plastic al masinii voastre si ziceti-mi daca nu ati oftat un pic dupa treaba asta. Eu da.

X5 e o gluma buna in materie de offroad (nu ma crezi? click aici), soccer mom's minivan ar fi un nume mai bun decat SUV pentru el, pentru ca atunci cand a disparut asfaltul de sub roti incep problemele. Aici intra bineinteles si Cayenne, in toate variantele, si pana la o limita si Q7.
Oricum, probabil reusesti sa intri cu ele pe unde ar merge o Dacia 1310, nothing to worry. Mai mult insa.. nope. No way.

#42
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
People, omul voia un sfat intre cele 2 modele nu o cearta despre care are motoare cu 500 cai si care are alcantara in portbagaj.  Dupa cum am spus, am avut 2 Touareg-uri si au probleme, problemute, chestiute enervante gen senzori cu erori, apa-n stop, cutie cu probleme de personalitate and shit.     Nu m-au deranjat prea mult ca am mult timp liber dar exista si necesita drumuri in service.

Daca nu spunea omul de offroad imi era si jena sa-i recomand intre cele 2 Touaregul.  Pur si simplu nu se pot compara pe sosea.

#43
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,719
  • Înscris: 30.01.2006
Eu zic mai bine sa-si cumpere un VW Lupo 1.4 TDI, e posibil sa fie mai bun decat seria 7, drac, lupo are piele alcantara pe izolarea de la motor? dar pe interiorul tevii de esapament, atunci e mai buna daca are.

#44
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,681
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca v-ati blocat la pielea de pe bord si tavan.

Da, la Touareg si GL poti sa ai asta, dar nu pot sa ma intreb.. cu ce te incalzeste ? Sunt optiuni Premium, catre tunning.
Asa si Brabus face la ML, si probabilc a altii fac la X5.

Initiatorul topicului tot nu ne-a spus exact ceea ce cauta.
Din experienta, va spun ca plasticul de la BMW este rugos, dar nu se crapa, insa i se ia culoarea (vezi schimbator, volan si intrerupatoare geamuri).
Elementele deteriorate aveau la suprafata o pojghita de cauciuc, care le dadea culoarea (gri pe butoane - negru dedesupt, negru folan, dar ALB dedesupt etc).

Pe de alta parte.. te uiti la asta doar cand restul merge f. bine, ceea ce in cazul X3-ului meu era adevarat.

O alta optiune de confort, existenta sigur la ML este ventilatia in scaune, pe care mi-am dorit-o toata vara asta, cand ma dedeam ud leoarca jos din masina, cu pielea mea lipita simbiotic de pielea scaunului.
Adesea pielea scaunului era la urcarea in masina .. ff. incinsa ! Pt asta garanteaza sotia.. care a patit-o de cateva ori cu fustitele scurte pe scaunul incins :D
Pielea este gri, NU neagra...

#45
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

View Postgtk, on Oct 23 2007, 00:39, said:

cunoscatorii de manele?  :D (asa e cum spun eu, pariez... prea des mi s-a intamplat sa dau peste pretinsi cunsoscatori care isi "prind urechile" in cele mai de baza functii ale unei masini - in ~99% din cazuri fiind niste analfabeti notorii)
Ma, tot ce se poate. Numai ca, in mod uzual, persoanele cu care intru in contact, nu au decat BMW. Da bine, ce daca sunt oameni de bun simt, corecti, etc, e normal sa apara unu ca tine care sa-i bage pe toti intr-o oala pentru ca el atata stie.
Rezumat concludent.

#46
PwR

PwR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 13.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XG5R-j8bzkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Toate sunt nemtesti..asa ca nu merge cu...favorizatu.

Edited by PwR, 23 October 2007 - 18:30.


#47
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
name='sanddy1964' date='Oct 23 2007, 00:48' post='3550457'
Sper ca persoanele excluse sunt de fata, adica nu e vorba despre noi... :lol:  :lol:
/quote

oh, nu, doamne fereste! :D

View Postfiberspeeder, on Oct 23 2007, 02:02, said:

Daca nu spunea omul de offroad imi era si jena sa-i recomand intre cele 2 Touaregul.  Pur si simplu nu se pot compara pe sosea.
io incep sa cred ca n-ai avut Touareg...  touareg-ul sta foarte bine pe sosea! posibil chiar mai bine decat noul X5, care e cam varza din ce se vede in clipul de mai jos... :naughty:

View PostCourage, on Oct 23 2007, 10:25, said:

Cred ca v-ati blocat la pielea de pe bord si tavan.
io nu m-am blocat deloc... deci..:
este touareg-ul mai confortabil? este!
este mai bun in teren? este!
are mai multe gadgeturi? are!
are motoare mai puternice disponibile? are!
este mai flexibil la configurare? este! (poate costa intre 38k si 118k eur)
are materiale "premium" disponibile? are!
are siguranta activa mai avansata? are! (ABSPlus - un abs care functioneaza si pe zapada/noroi/etc. si care reduce distanta de franare cu pana la 20%; side-assist - te avertizeaza cand vin masini din spate sa te depaseasca[in caz ca nu observi din cauza unui unghi mort sau a neatentiei]; front assist - avertizeaza soferul si pregateste pt. franare sau chiar opreste masina daca te apropii exagerat de masina din fata] ... si la siguranta pasiva sunt sanse sa fie mai bun touareg-ul, care oricum e printre cele mai solide masini existente...

si vazand clipul de mai jos, tare ma tem ca e mai bun si pe sosea...

View PostCourage, on Oct 23 2007, 10:25, said:

O alta optiune de confort, existenta sigur la ML este ventilatia in scaune, pe care mi-am dorit-o toata vara asta, cand ma dedeam ud leoarca jos din masina, cu pielea mea lipita simbiotic de pielea scaunului.
Adesea pielea scaunului era la urcarea in masina .. ff. incinsa ! Pt asta garanteaza sotia.. care a patit-o de cateva ori cu fustitele scurte pe scaunul incins :D
Pielea este gri, NU neagra...
iar la touareg este diponibila o trapa solara care alimenteaza aerul conditionat in stationare, ventiland interiorul vara...

View PostZazie, on Oct 23 2007, 18:19, said:

Ma, tot ce se poate. Numai ca, in mod uzual, persoanele cu care intru in contact, nu au decat BMW. Da bine, ce daca sunt oameni de bun simt, corecti, etc, e normal sa apara unu ca tine care sa-i bage pe toti intr-o oala pentru ca el atata stie.
Rezumat concludent.
o fi cum spui tu... doar ca in momentul in care spui ca x e mai bun ca y, fara argumente, nu faci o impresie deloc buna...

View PostPwR, on Oct 23 2007, 19:29, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XG5R-j8bzkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Toate sunt nemtesti..asa ca nu merge cu...favorizatu.
ii astept pe laudatorii x5-ului sa explice ce se intampla la minutul 06:08 ... :D
io nici nu m-am interesat de cat e de manevrabil si abil pe sosea x5-ul, presupunand ca e excelent! insa, supriza! se pare ca nu e!
pai daca nici pe sosea nu e bun, la ce e bun? la mers drept pe drum uscat or what? :lol:

Edited by gtk, 24 October 2007 - 14:42.


#48
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Gtk or Qtk, vad ca ai mult timp liber si ti-am inteles ideea, esti fanboy orice tine de VW, nu ai exploatat nici unul dintre modele dar le stii mai bine ca toti din linkuri si filmulete.  
Dupa 2 Touareg si un Q7 m-am oprit la X5, poate sunt eu imbecil, cine stie.   Astept cu interes o noua confruntare intre Passat si Seria 3 in care evident o sa iasa pe primul loc Passatul, cel putin in minea unora.

Next opinion please.

Edited by fiberspeeder, 24 October 2007 - 00:55.


#49
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012

View Postfiberspeeder, on Oct 24 2007, 01:51, said:

Astept cu interes o noua confruntare intre Passat si Seria 3 in care evident o sa iasa pe primul loc Passatul, cel putin in minea unora.

Loool din punct de vedere al confortului clar da ! Passatul este peste seria 3 !!! cel putin la modelele anterioare !

La motorizari..fiabilitate..si alte chestii nu ma bag. Eu zic ca sunt cam la fel..cel putin d.p.d.v. al fiabilitatii :)

Acum ma refer stric la penultimele modele..nu la cele noi. Nici eu nu am o parere prea buna despre passatul nou. Dar 3bg-ul(sau b5.5, cum vreti) este mai presus din unele puncte de vedere decat seria 3 :)


Si acuma ca un mic on-topic:

Si eu as merge tot pe Touareg cam din aceleasi motive prezentate de gtk ;) Si NU..nu pentru ca sunt fan VW (defapt sunt fan mai mult al passatului 3bg (b5.5)..in rest nu pot sa zic ca as alege vw fata de alte marci.Nu consider ca VW este marca perfecta de masini:P)

#50
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Asa e, si Loganu e mai bun ca toate, amin.

#51
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012

View Postfiberspeeder, on Oct 24 2007, 04:14, said:

Asa e, si Loganu e mai bun ca toate, amin.

imi place mentalitatea ta ;) tine-o tot asa ;)

#52
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,681
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu cu cat e mai confortabil tavanul de piele, dar nu as lua Touareg, masina ce isi tripleaza valoarea din optionale.

Faceti test drive cu masinile respective si mai vorbim.
Cand mi-am luat X3, puteam sa imi iau si Touareg, dar dupa ce am mers cu X3-ul... Touareg pur si simplu nu a mai fost in carti.
Si.. intr-adevar.. X3 este mult sub Touareg ca confort, iar Touareg este MULT sub X3/X5 pe sosea, daca esti un sofer care alearga si ii place adrenalina.

#53
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,719
  • Înscris: 30.01.2006

View Postsor|nn, on Oct 24 2007, 02:08, said:

Loool din punct de vedere al confortului clar da ! Passatul este peste seria 3 !!! cel putin la modelele anterioare !

Eu am modelul anterior de BMW, si puteam sa-mi iau si Passat in banii astia, si eram convins sa-mi iau passat de fapt, desi sut fan BMW, ma gandeam ca nu are rost sa dau atatia bani, bine bine, atunci erau banii lui tata, si nu mi-a pasat chiar asa tare, dar dupa ce am facut drive test pana la urma a facut si tata si a ales BMW-ul, acum dupa atata BMW, cand ma urc in Passat aceeasi generatie, stiu ca s-ar putea sa para a "basina", nu are nici pe departe acelasi confort ca BMW-ul, sa nu spun ca si motorul, e mai exploziv pana in 3000 de ture la Passat, dar se plafoneaza repede. SI multe altele. parca stau intr-o cusca, si nu exagerez deloc. Cel mai bine observi diferentele dupa ce conduci o masina mult timp si apoi te urci in alta. Cand te urci in alta, daca te simti mai bine e clara treaba, aia noua e mai buna, daca nu te simti mai bine, e clar ca masina actuala e mai confortabila. Cand am urcat in noul Passat m-am simtit al dracului de bine, ala ntr-adevar e mai confortabil ca BMW-ul meu, si golful e cel putin la fel de confortabil, si la noile BMW-uri m-am simtit mult mai bine, deci inca nu pot face o comparatie buna, doar dupa cativa ani, cand voi fi posesor de Golf sau Seria 1, ma urc in cealalta masina, si o sa vad cum ma simt.

Acum ma gandesc sa-mi vand BMW-ul si sa-mi iau masina noua, din banii mei, si ma gandeam sa ma opresc la un Golf V, dar.... parca mai bine as mai strange putin cureaua si m-as opri la un 120d, le-am condus pe amandoua adica 120d de 163 de cai, ala vechi, si Golf 2.0 TDI 140 CP si parca... tot pe BMW as merge.... unde mai pui ca acum 120d are 177 CP si consuma si mai putin.

Dar pana la urma daca voi spuneti ca VW e mai bun, asa o fi, eu am de gand sa-mi iau teapa cu BMW-ul, sa vad si cum voi sta cu banii

#54
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Indiferent de cine are dreptate dintre voi, nu pot sa spun decat "bravo VW !" .
Faptul ca putem face o comparatie intre aceste marci e un mare + pt Vw ...sau un - pt BMW...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate