Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Becurile economice

- - - - -
  • Please log in to reply
558 replies to this topic

#1
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Sper că nu am greșit aria, dacă este așa, rog un mod. să mute threadul. Am văzut îngrijorare pe forum că vaai, se interzic becurile cu incandescență, așa că am hotărât să vă demonstrez că cei ce fac aceste legi nu sunt naivi, ci mai degrabă cei care cumpără becurile cu incandescență uzate moral. Ați zice ooo, păi un bec economic este de 5 ori mai scump! Oare?

Un bec aconomic costă în medie 10 RON, și ține 6000 de ore.
Un bec cu incandescență costă aprox 2 RON dar ține 1000 de ore.
Deci prețul e aproximativ egal. Dar ia să vedem la consumul de energie:

Un bec economic de 20w dă lumină cât unul cu incandescență de 100w. Un kw/h costă aprox. 0,3 bani
Becul economic consumă în 6000 de ore 6000x0,02kw/h=120 kw/h, deci costul energiei este 120x0,3=36 RON
Becul cu incandescență consumă în 6000 de ore 6000x0,1kw/h=600kw/h, deci costul energiei este 600x0,3=180 RON

Rezultă o economie de 144 RON. Vă imaginați ce costuri presupune pentru un stat să cumpere combustibil pentru a genera atâta energie.

Datele sunt aproximative.

#2
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 roșu, on Mar 23 2007, 14:40, said:

Sper că nu am greșit aria, dacă este așa, rog un mod. să mute threadul. Am văzut îngrijorare pe forum că vaai, se interzic becurile cu incandescență, așa că am hotărât să vă demonstrez că cei ce fac aceste legi nu sunt naivi, ci mai degrabă cei care cumpără becurile cu incandescență uzate moral. Ați zice ooo, păi un bec economic este de 5 ori mai scump! Oare?

Un bec aconomic costă în medie 10 RON, și ține 6000 de ore.
Un bec cu incandescență costă aprox 2 RON dar ține 1000 de ore.
Deci prețul e aproximativ egal. Dar ia să vedem la consumul de energie:

Un bec economic de 20w dă lumină cât unul cu incandescență de 100w. Un kw/h costă aprox. 0,3 bani
Becul economic consumă în 6000 de ore 6000x0,02kw/h=120 kw/h, deci costul energiei este 120x0,3=36 RON
Becul cu incandescență consumă în 6000 de ore 6000x0,1kw/h=600kw/h, deci costul energiei este 600x0,3=180 RON

Rezultă o economie de 144 RON. Vă imaginați ce costuri presupune pentru un stat să cumpere combustibil pentru a genera atâta energie.

Datele sunt aproximative.

cu siguranta ca ai gresit aria, dar cum politica europeana e ca fiecare obiect electric sa fie catalogat in functie de consumul sau, zic ca putem trece acest topic la politica

din calculele tale de mai sus, ti-as da dreptate, insa, prefer oricand un bec normal de 100W in detrimentul unuia economic care parca nu lumineaza nici daca are pe el trecut echivalentul unuia de 500W.

#3
vasilas_1

vasilas_1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 13.09.2006
Din pacate va trebui sa-ti adaptezi ochiul...
PS:ASa ziceam si eu cand era moda neonului.

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
Becul incandescent are un randament foarte prost: 5% din energie o transforma in lumina. De aia sunt de acord cu ideea folosirii fluorscentelor. Problema e ca nu incap in toate lampile.

#5
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 abancor, on Mar 23 2007, 15:12, said:

Becul incandescent are un randament foarte prost: 5% din energie o transforma in lumina. De aia sunt de acord cu ideea folosirii fluorscentelor. Problema e ca nu incap in toate lampile.

pai daca becu normal da 5% lumina in sectrul vizibil si restu caldura+ lumina prin alte spectre, hai domnilor sa ne luam ocelari ce vad si-n alte spectre si uite asa am rezolvat problema, plus ca putem pune unu doar de 25W

merge ?

#6
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Intreb si io probabil aiurea, becurile de la spoturi in ce categorie intra?

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu cred ca e o chestie de obisnuinta. daca ai fi stat de mic la becuri economice, ai fi urlat daca ai fi trecut la incandescente. problema este ca becurile economice implica o investitie initiala mai mare. spune-i unui pensionar ca tre sa-si schimbe becurile cu unele mai scumpe si arata-i calculule sa vezi daca nu te spurca de toate cele sfinte :lol:

in plus, vrajeala aia cu 6000 de ore si 1000 de ore e pentru copii mici. am avut becuri care s-au ars la primul contact si becuri care au ars intr-una (da intr-una) doua-trei luni de ma si miram ca nu mai crapa odata

#8
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Sper să nu le interzică.  Becurile alea așa zis economice nu au spectru continuu, au practic doar cîteva culori pe care le emit, denaturează culorile; de asemenea sînt deranjante pentru ochi.  Sau poate or exista unele de calitate mai bună, eu n-am văzut; singurul pe care l-am încercat a ajuns unde-i e locul - la gunoi.  În orice caz, dacă chiar au de gînd să le interzică ar cam trebui să-mi fac un stoc pentru următorii 50 de ani.  Știe cineva de unde se pot cumpăra en-gros?

#9
timisoreanul2005

timisoreanul2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.09.2006
Spoturile sint becuri cu incandescenta, In Canada vor sa aprobe un proiect de lege sa interzica dupa 2010 vinderea in comert a becurilor cu incandescenta

#10
aimunteanu

aimunteanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 11.12.2005
O comparatie corecta ar include si numarul luxilor celor 2 tipuri de becuri! Adica poate am nevoie de 5 becuri economice pentru ca intensitatea luminii sa fie egala cu cea a unui singur bec cu incandescenta! Nu am studiat chestia, deci e doar o intrebare!

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Becurile economice sunt o solutie intermediara.

Bine ati venit in lumea ledurilor superluminscente. Uitati de orice altceva !
Asta este viitorul.

Lumina constanta, egal distribuita in spectrul vizibil.
90 ~ 95% eficienta, consumuri insignifiante.
Mai trebuie sa spun altceva ?

Da !
OLED  - organic Led
Viitorul arata bine, cel putin in ceea ce priveste iluminarea:
http://www.research....61025-oled.html
http://www.careernew...le000693388.cfm

#12
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 roșu, on Mar 23 2007, 14:40, said:

Am văzut îngrijorare pe forum că vaai, se interzic becurile cu incandescență, așa că am hotărât să vă demonstrez că cei ce fac aceste legi nu sunt naivi, ci mai degrabă cei care cumpără becurile cu incandescență uzate moral. Ați zice ooo, păi un bec economic este de 5 ori mai scump! Oare?

Un bec aconomic costă în medie 10 RON, și ține 6000 de ore.
Un bec cu incandescență costă aprox 2 RON dar ține 1000 de ore.
Deci prețul e aproximativ egal. Dar ia să vedem la consumul de energie:

Un bec economic de 20w dă lumină cât unul cu incandescență de 100w. Un kw/h costă aprox. 0,3 bani
Becul economic consumă în 6000 de ore 6000x0,02kw/h=120 kw/h, deci costul energiei este 120x0,3=36 RON
Becul cu incandescență consumă în 6000 de ore 6000x0,1kw/h=600kw/h, deci costul energiei este 600x0,3=180 RON

Rezultă o economie de 144 RON.

Și eu sînt adept al becurilor economice și mi-am montat în casă cîteva. Însă ideea de a interzice becurile celelalte este tipică pentru ideologia statului maximal și trebuie combătută. Nu avem nevoie de birocrați care să ne facă bine cu forța. A face bine cu forța se cheamă viol.

Calculele tale au și greșeli: un bec economic nu ține totdeauna cît zice reclama - adică 6000 ore. Personal am constatat situații cînd se ard mai repede, iar la baie am renunțat la becuri economice că nu rezistau (poate din cauza aburilor, nu știu). În general becurile economice costă mai mult de 10 RON iar cele obișnuite 1 RON (de unde le iei tu cu 2 RON?).
Sînt și alte situații cînd sînt preferabile becurile obișnuite. De pildă cunosc asociație de proprietari unde se fură și becurile obișnuite de 1 RON, trebuie să fi tîmpit să pui becuri economice, o să dureze alea nu de 5 ori mai mult ci de 5 ori mai puțin decît cele obișnuite.

 roșu, on Mar 23 2007, 14:40, said:

Vă imaginați ce costuri presupune pentru un stat să cumpere combustibil pentru a genera atâta energie.

Nu statul plătește curentul electric, fiecare familie își plătește curentul propriu. E o relație contractuală între parteneri privați S.C. Electrica S.A. și consumator. Oamenii nu sînt tîmpiți, dacă e în avantajul lor să cumpere becuri economice vor cumpăra singuri, nesiliți de nimeni. Nu e nevoie de Stat să ne silească la asta.

Știu, tutunul e dăunător sănătății, dar e o porcărie ca Statul să interzică fumatul în orice loc public.
Și alcoolul e dăunător sănătății, dar e tîmpenie că copiii sub 18 ani n-au voie să cumpere alcool.

Mîine-poimîine va constata nu știu ce birocrat că neoanele sînt mai bune decît becurile economice și ne va obliga pe toți să punem neoane. Sau că Windows Vista e mai bun decît Windows 98 și ne va obliga pe toți să ne instalăm Windows Vista.

E o problemă de principiu: în treburile mele personale Statul nu are ce să se amestece. Pe banii mei am dreptul să fac și tîmpenii de tipul cumpărării de becuri cu incandescență (de-ar fi asta cea mai mare tîmpenie pe care o fac!). Urăsc birocrații bineintenționați.

#13
aimunteanu

aimunteanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 11.12.2005
nici mie nu-mi place ideea de legi care impun!

Mai ales atunci cand ai de-a face cu sectorul economic!

De pilda daca ne uitam la progresele tehnologice din domeniul calculatoarelor, vom observa ca selectia se face in functie de mai multe principii, dar principalul lucru care il face pe om sa treaca la un calculator mai bun, sunt performantele! Insa nimeni nu-l obliga sa-si vanda calculatorul vechi si sa-si ia unul nou! Ce inseamna asta? Libertate de decizie! Ai bani si vrei ceva mai bun, iti iei unul bun! In timp, tehnologia avanseaza si preturile scad, pentru ca procesele tehnologice sunt optimizate si ele! Ori in acel moment cei ce raman la productia de componente vechi vor iesi singuri de pe piata! Legea concurentei!
Asa si cu becurile! Cine sunt ei sa interzica becurile respective? O trecere de genul asta de la un bec cu un anume consum la un bec cu un alt tip de consum se face conform regulilor stabilite de piata, nu de catre un parlamentar care da o lege sa "reguleze" el piata asa cum ii place lui!
Consumatorul este singurul care trebuie sa decida daca trece sau nu pe asemenea tipuri de becuri, statul daca vrea sa faca ceva ar trebui sa faca doar reclama si atat! Nu sa dea legi si sa impuna cu brat de dictatura ce vrea muschiul lui!

Recent am vazut o lege care impune ca fiecare apartament din tara de la noi sa aibe repartitor! Altfel vei fi amendat dupa luna iulie 2007 cu amenzi intre 500-1000 lei noi, daca tin bine minte! Traim in democratie sau oligarhie?

#14
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Atentie ca puterea "echivalenta" scrisa pe cutia becurilor "economice" nu e reala.
Eu am folosit, si folosesc, destule becuri din astea. Cu timpul am ajuns sa le tin doar in locuri pe unde nu stau foarte mult (coridoare, scari etc.). Daca pe bec scrie "echivalent 100 W", inseamna ca e cam de 60 maxim ( e drept, consuma cam 20-25W, zice producatorul). In plus, este foarte greu sa citesti la lumina lor, iti strici ochii.
Eu zic sa le folositi cu masura, iar cind aveti nevoie sa scrieti / cititi, mai bine o veioza cu un bec normal de 40-60 W.

#15
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
când birocrația nu va mai fi retribuită de la bujet, vom avea legi și pentru noi.
Becurile economice măresc ivestițiile în rame, lentile, oftalmologi, etc, plus disconfortul. Dar dacă 'se poartă'...

Edited by costaan, 23 March 2007 - 16:44.


#16
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 tomaso, on Mar 23 2007, 15:53, said:

Becurile economice sunt o solutie intermediara.
Bine ati venit in lumea ledurilor superluminscente. Uitati de orice altceva !
Asta este viitorul.
.....................


uau, ce descoperire epocala !!!
Iti spun eu, viitorul iluminarii oraselor nu se va mai baza pe curentul electric (pe descarcari electrice in gaze, aducerea metalului pana la incandescenta, etc)

apropo, de la becurile economice se zice ca se lasa cu chelie

#17
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004

Quote

apropo, de la becurile economice se zice ca se lasa cu chelie
asta e cea mai tare faza :D

eu mi-am montat 3 becuri economice (skylight, warm white, 22W echivalent 100W), si pot sa spun ca nu sesizez diferenta, nici la culori, nici la cantitatea de lumina.

ma rog, daca cineva face greseala sa cumpere chinezarii ieftine (cum am facut prima data), o sa se aleaga cu un alb-albastru chior.

in rest, trebuie sa incepem sa realizam ca trebuie facute economii/schimbari.

#18
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006
Problema asta ridica cateva aspecte pe care sincer eu nu le inteleg .
De ce naibii trebuie schimbate becurile obisnuite ? Din ratiuni economice , se spune . Pai intr-o lume in plina dezvoltare energetica ( vezi construirea de centrale atomo-electrice ),  vii tu UE si spui ca se risipeste energie in niste amarate de becuri ? Atunci marii consumatori industriali , colosii energofagi ce naibii fac ?
Gata ! S-a gasit solutia prin care se face economie la nivel global : schimbam becurile . Eu unul de exemplu , NU suport alta lumina decat cea data de becurile cu filament incandescent si daca tampitii astia chiar o sa tina cont de legea asta aberanta ( si n-ar fi singura lege europeana proasta ) o sa-mi cumpar vreo 500 de becuri sa-mi ajunga !
Nu suport prostia unei legi strambe asa ca nu inteleg de ce mai fabrica in continuare aspiratoare cu consum de 2000 W , prajitoare de paine cu 1000 W consum , aparate de A.C. cu 3000 W si exemplele pot continua .
Eu zic sa luam UE dar cu masura ! :deadtongue:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate