Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

schimbare placa video=probleme la drivere

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#1
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
Am schimbat placa veche nvidia gforce mx 4000 cu una ati radeon 9600 series pro family iar acum apar probleme la jocuri...de exempu cand sunt in joc functioneaza corect un timp dar dupa se blocheaza si desktop-ul se face albastru(ca si cum n.ar avea semnal) si dupa care revine la normal...si iar face acelasi lucru, plus ca i.mi da multe blocuri la joc. In plus de fiecaredata cand deschid pc-ul apare ca Microsoft Framework necesita un Catalyst Control Centre...iar cand deschid CCC i-mi spune ca aplicatia nu sa instalat corect.Driver-ul l.am instalat de pe net
Cum pot remedia problema?
Sistem: Windows xp sp3, ram(nu cred ca are inportanta) 2 gb ddr,placa de baza nu i.mi arata la Cpu-Z la maintbar....

Editat de liviu2308, 14 decembrie 2014 - 12:50.


#2
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 926
  • Înscris: 20.10.2011
Nu am inteles nimic ....

totusi, daca poti pune configuratia corecta a pc - ului tau folosind aplicatia Aida 32 .  o gasesti  gratuit pe net pentru 30 de zile daca nu ma insel .

Totusi verifica driverele sa fie instalate corect , si sa fie compatibile , unele versiuni au probleme de la mama lor , deci variabile sunt multe ...

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.217
  • Înscris: 27.06.2007
instaleza .net framework http://www.microsoft...ails.aspx?id=21
fara el nu se instaleaza Catalyst Control Centre

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Elimina tot ceea ce este legat de nVidia si ATI, apoi reinstaleaza driverul si Catalyst Control Centre!
Asigura-te ca ai descarcat cele mai recente drivere de pe site-ul producatorului!
La nevoie poti apela la System Restore si instala driverul corect.
Cu mai mult nu te pot ajuta, deoarece am evitat intotdeauna tot ceea ce are legatura cu AMD si ATI...

#5
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006

 liviu2308, on 14 decembrie 2014 - 12:32, said:

Am schimbat placa veche nvidia gforce mx 4000 cu una ati radeon 9600 series pro family iar acum apar probleme la jocuri...de exempu cand sunt in joc functioneaza corect un timp dar dupa se blocheaza si desktop-ul se face albastru(ca si cum n.ar avea semnal) si dupa care revine la normal...si iar face acelasi lucru, plus ca i.mi da multe blocuri la joc. In plus de fiecaredata cand deschid pc-ul apare ca Microsoft Framework necesita un Catalyst Control Centre...iar cand deschid CCC i-mi spune ca aplicatia nu sa instalat corect.Driver-ul l.am instalat de pe net
Cum pot remedia problema?
Sistem: Windows xp sp3, ram(nu cred ca are inportanta) 2 gb ddr,placa de baza nu i.mi arata la Cpu-Z la maintbar....

Vezi cu programul ce ai pe acolo :
http://www.softpedia...e-Edition.shtml
si vezi si ce a zis @Magister Ludi -

#6
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
Driver-ul pentru Ati i-l am pe stick de mult timp ...de cand mi.am luat placa video...placa asta am scos-o din vechiul pc si am pus-o pe asta nou deci driver-ul e al placii ei, de pe net am luat driver-ul pentru nvidia care am pus-o la vechea unitate si care merge bine, nu.mi da erori...doar ca la unitatea noua apare prostia asta cu catalyst control centre care cred ca el e responsabil pentru erorile din jocuri.
iar la AIDA32 apare:
Motherboard Properties
Motherboard ID 63-130-0000010-00101111-101405-VIA$75V80000
Motherboard Name Unknown

Front Side Bus Properties
Bus Type Intel NetBurst
Bus Width 64-bit
Real Clock 200 MHz (QDR)
Effective Clock 800 MHz
Bandwidth 6400 MB/s

Editat de liviu2308, 14 decembrie 2014 - 13:20.


#7
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006

 liviu2308, on 14 decembrie 2014 - 13:18, said:

Driver-ul pentru Ati i-l am pe stick de mult timp ...de cand mi.am luat placa video...placa asta am scos-o din vechiul pc si am pus-o pe asta nou deci driver-ul e al placii ei, de pe net am luat driver-ul pentru nvidia care am pus-o la vechea unitate si care merge bine, nu.mi da erori...doar ca la unitatea noua apare prostia asta cu catalyst control centre care cred ca el e responsabil pentru erorile din jocuri.
iar la AIDA32 apare:
Motherboard Properties
Motherboard ID 63-130-0000010-00101111-101405-VIA$75V80000
Motherboard Name Unknown

Front Side Bus Properties
Bus Type Intel NetBurst
Bus Width 64-bit
Real Clock 200 MHz (QDR)
Effective Clock 800 MHz
Bandwidth 6400 MB/s
http://www.softpedia...dentifier.shtml
sau poti cauta dupa vendor.
Computer,Manage,Device manager,Display adapters,2click,Details,alege Hardware ID's

Editat de whitewizard, 14 decembrie 2014 - 13:24.


#8
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
@whitewizard i.mi apare o lista lunga cu toate dispozitivele mele....unde trebuie sa ma uit?

#9
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006

 liviu2308, on 14 decembrie 2014 - 13:31, said:

@whitewizard i.mi apare o lista lunga cu toate dispozitivele mele....unde trebuie sa ma uit?
Computer,Manage,Device manager,Display adapters,2click,Details,alege Hardware ID's

Cu unknown device identifier,trebuie sa fie ceva gen Ati sau display.

Dezinstalezi tot ce inseamna driver video instalat,restart,deschizi Internet Explorer si pui adresa aceasta.
http://support.amd.com/en-us/download
De la Automatically Detect and Install Your Driver,descarci aplicatia si rulezi.

Aici ti-am cautat eu pentru 9600 : http://support.amd.c...erOnServer=true

Editat de whitewizard, 14 decembrie 2014 - 13:46.


#10
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
eu nu vreau sa aflu modelul placii video @whitewizard, ci al placii de baza Posted Image


ok , am sa incerc asa

Editat de liviu2308, 14 decembrie 2014 - 13:44.


#11
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006

 liviu2308, on 14 decembrie 2014 - 13:43, said:

eu nu vreau sa aflu modelul placii video @whitewizard, ci al placii de baza Posted Image


ok , am sa incerc asa
http://www.softpedia...e-Edition.shtml
instaleaza si vezi tot ce ai,in el computer ,sumary...

#12
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
deci ca sa inteleaga toata lumea:
1 driver-ul e original al placii video (il am deja)
2 problema mea este la jocuri de ce se blocheaza si face ce am descris sus la inceput
3 care este cauza...este ca a ramas driverul vechi al placii nvidia, sau este devina ca nu e compatibila placa de baza?
asta ma intereseaza, sa rezolv problema cu jocurile si blocarile :)

#13
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006

 liviu2308, on 14 decembrie 2014 - 13:55, said:

deci ca sa inteleaga toata lumea:
1 driver-ul e original al placii video (il am deja)
2 problema mea este la jocuri de ce se blocheaza si face ce am descris sus la inceput
3 care este cauza...este ca a ramas driverul vechi al placii nvidia, sau este devina ca nu e compatibila placa de baza?
asta ma intereseaza, sa rezolv problema cu jocurile si blocarile Posted Image
Start,control pannel,add remove programs.Dezinstaleaza driverul nefunctional NVidia.

#14
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
la add and remove nu exista nvidia doar ca dilema mea este ca la unknow...(programul ala) imi arata ca citeste si driverul pentru placa nvidia, cum o scot daca la add and remove nu este?

#15
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
am reusit sa aflu ce placa de baza am: ASRock 775VM800

#16
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006
Computer,Manage,Device manager,Display adapters,click dreapta,unninstall,bifeaza delete software...

 liviu2308, on 14 decembrie 2014 - 14:35, said:

am reusit sa aflu ce placa de baza am: ASRock 775VM800
http://www.asrock.com/mb/VIA/775VM800/

#17
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
fratilor ... am stat pana acuma si tot nu am reusit sa rezolv problema....sa pun la loc placa nvidia geforce mx4000 ?

#18
liviu2308

liviu2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 29.11.2014
la dxdiag apare la notes asta:
  "The file ati2dvag.dll is not digitally signed, which means that it has not been tested by Microsoft's Windows Hardware Quality Labs (WHQL). You may be able to get a WHQL logo'd driver from the hardware manufacturer."



Reunit cu topicul "de ce apare la dxdiag asta..."

Editat de _-_, 14 decembrie 2014 - 20:28.
Nu trebuia sa deschizi un alt subiect in prelungirea celui de fata.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate