Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract
 

HiMedia Q5/Q10 QUAD CORE Android 4.4.2 TV Box

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#199
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Va rog sa ma ajutati am incercat sa instalez ultimul firmware 1.0.7 mentionez ca am respectat intocmai pasii restore-update , am formatat stickul in Fat 32 am redenumit ''update.zip'' ,imi spune ''Instaling update android'' dupa aia apare ''erasing'' si revine de unde a plecat intra inapoi in program nu stiu ce sa fac un sfat va rog.

3D bd-iso nu il vede cu programul tsMuxer pentru al remuxa.

#200
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Nu are cum sa nu il vada! Ai montat imaginea iso cu un Daemon Tools?

#201
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Nu am montat nimic eu il lasam arhiva si il redenumeam chiar nu stiu ce sa fac cum sa fac mai departe .Multumesc

#202
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014

 magicoolje, on 26 februarie 2015 - 20:50, said:

Salut,
Stie cineva, efectiv....care e diferenta intre modelele Q5EN.1000 si Q5EN.2000 de Q5 quad. Suport PNI am mai intrebat acest aspect si nu am primit nici un raspuns...Va rog luati atitudine....inca este in perioada de retur Posted Image


Problema rezolvata...Am pus 1.0.6 si s-a redenumit in Q5EN.2000. Am pus inapoi 1.0.7 si denumirea a ramas aceiasi. Concluzia este ca nu este nici o deosebire intre Q5EN.1000 si Q5EN.2000 decat de nume.

#203
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008

 puiut, on 28 februarie 2015 - 17:19, said:

Revin cu intrebarea cum (daca) se pot adauga fonturi la playerul nativ, respectiv calibri sau segoe ui light?
doar modificand sistem font.

#204
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
Salve....Sunt si eu posesorul unui Himedia 4k quad de cateva zile si am citit atat pe acest forum cat si pe extern cum sa fac setarile, etc, insa fiind un incepator in androidele astea (am avut in posesie si un Minix 7 pe care l-am dat cadou unui amic pasionat) am facut update-ul cu versiunea de firmware 1.0.7 de pe un stick si totul a mers ok, insa intampin urmatoarele probleme ( imi cer scuze daca sunt simple pentru multi dintre voi):
- cu XBMC-ul am cele mai multe neajunsuri:
a- XBMC gotham 13.2 cu care a venit, da error cand accesez orice addon instalat, de la weather pana la filmehd net. Bun zic, si am instalat Kodi Helix 14.1 (varianta stabila) de pe site-ul oficial versiunea pentru Android ARM (nu x86) cum a sugerat un user de aici de pe forum magicoolje

 magicoolje, on 26 februarie 2015 - 20:27, said:

Salut, singura varianta care mi-a functionat corect este "kodi helix 14.1 varianta pentru android cu procesor ARM " downlodata de pe siteul oficial kodi.  nu mi-a functionat xbmc niciodata corespunzator pana la varianta mentionata mai devreme.
. Am instalat aceasta versiune, am instalat add-on-urile preferate, dar aveam si altele pe un stick, dar nu vede stick-ul cand din Addons-Install from zip file, nu vede zip-urile cu alte addonuri (dar in File manager vede orice de pe el) si nu vreau sa le copii pe emmc-ul himedia.
b- am play-at cateva filme online, toate cu stuttering, la anumite faze cu miscare mai rapida. (nu stiu daca e util pentru ce problema am eu, si am incercat solutii precum debifarea chestiei cu Media codec sugerata de tine intr-o postare, am instalat si acel wraper himedia care era pentru 3d ISO ca am zis ca poate are efect), dar nimic.
c- asa cum ati scris voi pe aici, mie in KODI nu imi apare nicio optiune de a rula un film prin Kodi sau media playerul nativ

- Am instalat doar aplicatiile Youtube, Dolphin browser (pentru ca am inteles de la niste posesori de android telefon ca merge bine) kodi si sopcast (pentru addonul p2p din Kodi-care nu imi merge inca niciun canal). Intrebarile mele aici sunt:
a- optiunea browser din ecranul principal ma duce la un ecran cu nori etc, desi am setat ca pagina de deschidere google.ro. Ce am facut gresit? pot inlocui sau directiona cand actionez browser-ul din partea de jos a ecraului catre/cu app-ul Dolphin care imi apare in partea de sus a ecranului? (nu am gasit cum sa aduc la vedere optiunile de undo, settings pe ecran in partea de jos a ecranului cum avea MInix-ul)
b- filmele de pe hdd le reda in regula, parte din cele testate, imi plac optiunile pe care le poti modifica cand vizionezi un film:subtitrare, marime, etc, dar problema este cand intru in interfata Media center la Picture, deschid de pe HDD (1T Seagate) si nu vede structura folderelor cu poze, dar cel mai important imi vede doar anumite foldere cu poze si implicit pozele respective, lucru neintalnit nici pe fostul MInix, nici pe playerul TV-ului actual.
c- cu aplicatia youtube deschide clipuri muzicale dar e deplorabila miscarea imaginilor, am testat si prin browser si la fel pe youtube clipurile merg groaznic de impiedicat. E vreo solutie la asta?

O parte din optiunile la care nu ma descurc eu sau dezavantajele pe care le are acest aparat le-am zis mai sus. Am si alte intrebari:
- se pot inlocui/muta/aranja aplicatii pe care nu le folosesc cu cele instalate pe prima pagina? (mi le-a pus automat pe urmatoarea pagina la coada, desi am aplicatii pe care nu le folosesc de acolo, la Minix puteam asta)
- pot dezinstala XBMC-ul 13.2 cu care vine preinstalat, daca tot folosesc Kodi?
- se poate inlocui browserul acela medieval (cu norisori si alte alea) cu Dolphin sau macar sa il redirectionez spre acesta din urma?
- cum rezolv cu folderele de poze pe care mi le vede la alegere, care le vrea? am testat si pe usb-stick, la fel, daor anumite foldere, lucru care nu se intampla nici pe TV, PC.
- exista bara de stare cu optiuni la acest Himedia? daca da, cum o aduc la suprafata?

Sincer, desi pare mai brut (cum zicea un user pe aici) Minix-ul pe partea online rula foarte bine, mai ales pe partea vizionare filme online, web browsing, la XBMC/kodi am instalat orice addon am vrut si a rulat foarte bine, fara impiedicari.
Si nu vreau ca solutie spmc sau altele, Kodi-ul imi ruleaza perfect pe laptop, Minix-ul pe care l-am dat mai departe.
Nici rootarea nu ma incanta. E alegerea mea, vreau sa utilizez/descoper functiile pe care acest aparat Himedia le are sau nu! daca nu se poate, sper sa ii pot face retur si daca nu apare altceva care sa aiba cateva functii simple pentru mine (nu am pretentii de 3d etc), atunci o sa ma interesez de un nou Minix z64 sau mai stiu eu cum ii zice.
Multumesc

#205
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
Am primit cea mai mare parte a răspunsurilor in pm de la cs.
Respect cs

#206
enraz

enraz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.08.2009
Buna ziua! Am o mare rugaminte. Rulez filme  format mkv cu player/ul nativ si  nu imi recunoaste diacriticile. Va rog mult de tot un sfat. Va multumesc!

#207
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

 enraz, on 02 martie 2015 - 10:43, said:

Buna ziua! Am o mare rugaminte. Rulez filme  format mkv cu player/ul nativ si  nu imi recunoaste diacriticile. Va rog mult de tot un sfat. Va multumesc!

in timpul rularii filmului apesi tasta meniu si ai optiunea de subtitrari, unde alegi marimea, fontul, varianta de text si o alegi pe cea cu Central unicode sau asa ceva, le testezi pe cateva pana o nimeresti pe cea cu diacriticile corecte.

 Gran_Torino, on 01 martie 2015 - 13:36, said:

in interfata Media center la Picture, deschid de pe HDD (1T Seagate) si nu vede structura folderelor cu poze, dar cel mai important imi vede doar anumite foldere cu poze si implicit pozele respective, lucru neintalnit nici pe fostul MInix, nici pe playerul TV-ului actual.

Lucrul asta ma enerveaza cel mai tare. E o optiune pe care o are in regula orice dvd-player. mda

#208
enraz

enraz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.08.2009
Multumesc tare mult! Rugaminte pentru Grand torino> mai am ceva nelamuriri legat de Himedia q5 quad core. Pot primi nr de telefon al dvs? Multumesc anticipat!

#209
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

 enraz, on 02 martie 2015 - 11:23, said:

Multumesc tare mult! Rugaminte pentru Grand torino> mai am ceva nelamuriri legat de Himedia q5 quad core. Pot primi nr de telefon al dvs? Multumesc anticipat!

In pm se poate discuta orice, insa dupa cum vezi mai sus, am si eu o multime de nelamuriri si probleme cu acest aparat, iar cristianstoica mi-a dat multe explicatii si solutii in PM, asa ca mai bine ai discuta cu el in PM.
Dar poti discuta si cu mine in PM, nu e interzis, unde cunosc te ajut, eu sunt mai familiarizat cu partea de XBMC/KODI pe aceste aparate.

Edited by Gran_Torino, 02 March 2015 - 12:06.


#210
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Va rog sa ma ajutati am incercat sa instalez ultimul firmware 1.0.7 mentionez ca am respectat intocmai pasii restore-update , am formatat stickul in Fat 32 am redenumit ''update .zip'' ,imi spune ''Instaling update android'' dupa aia apare ''erasing'' si revine de unde a plecat intra inapoi in program nu stiu ce sa fac un sfat va rog. M. Poate imi explica si mie cineva care a instalat exact cum a facut . MULTUMESC

#211
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

 ferny676, on 02 martie 2015 - 15:53, said:

Va rog sa ma ajutati am incercat sa instalez ultimul firmware 1.0.7 mentionez ca am respectat intocmai pasii restore-update , am formatat stickul in Fat 32 am redenumit ''update .zip'' ,imi spune ''Instaling update android'' dupa aia apare ''erasing'' si revine de unde a plecat intra inapoi in program nu stiu ce sa fac un sfat va rog. M. Poate imi explica si mie cineva care a instalat exact cum a facut . MULTUMESC
Ia încearcă sa denumești fișierul doar update (el este zip deja) fără sa adaugi tu in denumire .zip.
Apoi fa update nu prin metoda fără restore, ci asa
1.bagi stickul ce contine doar fisierul upgrade (in format zip).
2. Alegi Settings”->”Upgrade”->”Local Upgrade”->Choose the update file from file browser and begin.
Eu asa am facut.

Edited by Gran_Torino, 02 March 2015 - 18:24.


#212
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Multumesc mult Gran_Torino , am facut exact cum mi-ai spus a mers fara probleme inca o data . Multumesc

#213
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Mai deranjez cu o intrebare exista vreun program pentru HDD extern gen cum exista la media playere clasice gen ''anulare mediu de stocare '' pentru a inchide hdd-ul in siguranta . Multumesc

#214
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
se foloseste functia de eject external storage device integrata in android.

#215
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
''eject external storage device integrata in android'' nu am seterea asta , am intrat la stocare imi vede hardul  imi arata spatiu total si spatiu disponibil atit, Daca exista in alta parte eu nu am gasit-o va astept cu un ajutor .MULTUMESC

#216
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010

 puiut, on 28 februarie 2015 - 17:19, said:

Revin cu intrebarea cum (daca) se pot adauga fonturi la playerul nativ, respectiv calibri sau segoe ui light?

Inlocuieste fontul /system/fonts/msyh.ttf (Microsoft YaHei) cu ce vrei tu. (necesita root).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate