Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Centralplace Dristor

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
centralplace

centralplace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2014
Au trecut vreo 2-3 luni de la punerea in functiune a imobilului. Sunt vreo 5-6 apartamente ce par locuite. Daca vreunul dintre locatari participa la acest forum ,poate ne lamureste si pe noi cine este Ionel ,Viorel sau cum il cheama, daca blocul are bransament electric definitiv sau functioneaza pe cel de santier etc...

Edited by centralplace, 03 November 2015 - 13:31.


#92
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015
@centralplace
Cred ca bransamentul la Enel este ultima problema la care ar trebui sa fii atent.
La ce probleme de structura (rezistenta a blocului) au... de fapt nu ei, cumparatorii vor avea Posted Image
Vezi ca se supara si mai rau Vizitica sau Ionica pe tine ca ii denigrezi.
Ca sa ti se raspunda, mai ai rabdare putin. Isi face Vizitica sau nevasta-sa un cont gen "happy_buyer_69" si iti zice ca e ok.
Fa-le o vizita si vezi ce atitudine au si cum o dau la intors. Vizita la Vizitiu Posted Image - film de groaza

PS:
http://forum.softped...adinarilor-48a/
Post # 18

Edited by al-bundy21, 03 November 2015 - 17:59.


#93
coco_jambo_anonim

coco_jambo_anonim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.11.2014

View Postcentralplace, on 03 noiembrie 2015 - 13:30, said:

Au trecut vreo 2-3 luni de la punerea in functiune a imobilului. Sunt vreo 5-6 apartamente ce par locuite. Daca vreunul dintre locatari participa la acest forum ,poate ne lamureste si pe noi cine este Ionel ,Viorel sau cum il cheama, daca blocul are bransament electric definitiv sau functioneaza pe cel de santier etc...
"Sunt vreo 5-6 apartamente ce par locuite" - ai acelasi stil dusmanos de a pune problema.
Hai sa iti expun realiatea cruda pentru tine:
- s-au vandut toate apartamentele, inclusiv cele de la et. 9;
- sunt mutati oameni in proportie de 70-80% in bloc dupa parerea mea, ca locuitor in acest bloc, zic asta in functie de luminile pe care le vad aprinse in fiecare seara;

Blocul are bransament electric definitiv, nu exista nicio problema din acest punct de vedere. Spre deosebire de anumite blocuri mai scumpe si mai ingramadite de pe strada Rm. Valcea care au fost vandute fara bransament, pentru acest bloc s-a ocupat dezvoltatorul de mutarea de pe current de santier pe consum individual.
Dupa ce am semnat contractual am mers la ENEL si am mutat curentul pe numele meu fara nicio problema, in aceasi zi.

Presiunea la apa este foarte buna desi stau la etaj superior.
Blocul este izolat foarte bine, se mentine caldura fara probleme.
Liftul merge fara probleme.

Ca locatar nu am ce sa reprosez, sunt nemultumit numai de pretul locului de parcare, as fi vrut sa fie mai ieftin.

Mi-am facut o idee despre tine, userule centralplace...esti un om invidious care probabil sta in zona, dar nu chiar in zona...undeva mai in ghetou. Ti-ar fi placut sa te muti aici ca sa faci upgrade dar nu ai posibilitatea.
Treci pe langa blocul asta, ti-ai dori sa iti cumperi un apartament aici. Dusmania ta este atat de mare incat ai creat acest topic unde ai indus oamenii in eroare.

Te anuntam ca ne este foarte bine.

#94
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015
@centralplace

Ai vazut :)))) nici macar nu si-au mai facut un cont nou

#95
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcoco_jambo_anonim, on 03 noiembrie 2015 - 17:57, said:

Ti-ar fi placut sa te muti aici ca sa faci upgrade dar nu ai posibilitatea.

Cocojambo dacă tu ești mulțumit, e bine. Pentru tine. Dar las-o pe aia cu "upgrade" mai jos că măcăne cam tare.
74.000 pentru un apartament în care camera de zi e de fapt un hol prin care treci spre baie, dormitor si bucătărie? Dacă și ăsta e upgrade am ajuns rău de tot...

#96
coco_jambo_anonim

coco_jambo_anonim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.11.2014

View Postradunic, on 04 noiembrie 2015 - 16:15, said:



Cocojambo dacă tu ești mulțumit, e bine. Pentru tine. Dar las-o pe aia cu "upgrade" mai jos că măcăne cam tare.
74.000 pentru un apartament Ă®n care camera de zi e de fapt un hol prin care treci spre baie, dormitor si bucătărie? Dacă și ăsta e upgrade am ajuns rău de tot...

Nu te contrazic. Varianta de apartament cu 3 camere fara geamuri, prin care trebuia sa treci ca sa ajungi la bucatarie nici mie nu mi-a placut, de asta nici nu mi-am luat modelul ala.
Dar sunt alte 6 tipuri de 10 ap 3 camere, 2 camere sau garsoniere.

Si sa mai zic o vorba adevarata care se aplica pentru cativa oameni care isi dau cu parerea: " Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri".
Sunt multi care comenteaza din invidie pt ca pur si simplu nu isi permit, e ceva adevarat si face parte din natura umana, nu se supara nimeni, doar constientizam.


#97
centralplace

centralplace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2014
Nea Viorele-Ionele-etc , adevar graiesti. Am vrut un upgrade dar nu am stiut ce sa aleg : sa mor carbonizat in mansarda de vis-a-vis sau sub daramaturile centralplace (ambele capodopere avand acelasi ctitor). Acu' vad ca guvernu' da o prima de 5000RON pentru carbonizare. Deci mansarda ar avea un mic avantaj. Posted Image

Edited by centralplace, 05 November 2015 - 08:35.


#98
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
http://centralplace....0/08/schita.png

Sa discutam pe materialul clientului:
1. Consolele de 1.90 m incarcate cu zidarie, lipsite de orice element de inramare sau grinda de capat. Peretii vostri se vor desface fix ca in acest filmulet la minutul 1.00 -   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EMAOxsc8lKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2. Spaleti (pereti intregi) din zidarie perimetrala fara nici un element de inramare sau grinda ( actualul cod de proiectare interzice existenta unui perete de peste 3.00 m din caramida ce se zideste prin nut si feder fara elemente verticale de inramare, la fel si in cazul intersectiilor de pereti)
3. Structura voastra nu respecta cerintele de deplasari la stari limita de serviciu . Probabilitatea aparitiei unor victime, in cazul unor seisme medii este destul de mare datorita flexibilitatii structurale. Tradus, structura voastra de rezistenta depaseste din punct de vedere al flexibilitatii valorile admise si riscul aparitiei unor victime datorita strivirii sub mobilier, electrocasnice etc. este unul ridicat. Desi structura ramane in picioare, totul prin casa va zbura pentru ca aveti o flexibilitate ridicata. La acest regim de inaltime se impunea existenta unor pereti structurali din beton armat in vederea rigidizarii structurii per ansamblu.
4. Excentricitate mare intre centrul de masa al structurii si centrul de rigiditate rezultand torsiune. La un sesism cu o durata relativ mare, structura voastra este pa.
5. Nu respectati cerintele minime de siguranta in explatare ale liftului. Nu are nici macar o latura completa din beton. Ca sa nu mentionam ca in cazul vostru legea impunea minim lift de 6 persoane sau doua lifturi.
6. Nu respectati cerintele minime de evacuare in caz de incendiu. Distanta maxima admisa pana la o cale de evacuare depaseste 15 m.
7. Reduceri de rigiditate pe nivele - structura are doua zone de graifuire a stalpilor .( actualul cod nu recomanda reduceri de rigiditate pe elevatie)

In concluzie, la 8.5 grade Richter, la tipul de unde generate de Vrancea, seismograful nu poate face inregistrari pentru ca "sare de pe masa". Nu mai mintiti lumea ca nu toti suntem prosti sau atat de prosti pe cat ne credeti.

PS: V-am mai spus si la alte imobile. Aveti un fotograf foarte prost, va ingroapa afacerea. Aici a fotografiat un stalp lamelar de ce are doar doua bare pe capat. Cum actualul normativ impune o latura minima de 30 de cm si distanta maxima intre bare de 15 cm, undeva ati comis o ilegalitate. Cred ca cea cu barele...

Edited by Joakin, 06 November 2015 - 10:46.


#99
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 09.08.2005

View PostJoakin, on 06 noiembrie 2015 - 10:39, said:


La structură nu mă bag da' schița asta e edificatoare:
- apartamente de trei camere în care, dacă nu admiri cerul prin bucătărie, ai camera de zi pe post de hol prin care treci spre dormitoare, bucătărie și băi; pardon, baie, că e doar una...
- aceeași cameră de zi e imposibil de mobilat dat fiind că pereții sînt toți perforați de uși și ferestre;
- dormitoare late de 2,15 m sau în extrema cealaltă dormitoare de 18 mp cu camera de zi de 16 mp;
- depozitări? niente, zero, nada;
Un astfel de apartament e nelocuibil în mod civilizat.
Că se cer 74.000 pe așa ceva, e una. Ce mă intrigă e că se găsesc persoane care dau sume de genul ăsta, eventual înrobindu-se pe 30 de ani...

#100
alcapone17

alcapone17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcoco_jambo_anonim, on 03 noiembrie 2015 - 17:57, said:

"Sunt vreo 5-6 apartamente ce par locuite" - ai acelasi stil dusmanos de a pune problema.
Hai sa iti expun realiatea cruda pentru tine:
- s-au vandut toate apartamentele, inclusiv cele de la et. 9;
- sunt mutati oameni in proportie de 70-80% in bloc dupa parerea mea, ca locuitor in acest bloc, zic asta in functie de luminile pe care le vad aprinse in fiecare seara;

Blocul are bransament electric definitiv, nu exista nicio problema din acest punct de vedere. Spre deosebire de anumite blocuri mai scumpe si mai ingramadite de pe strada Rm. Valcea care au fost vandute fara bransament, pentru acest bloc s-a ocupat dezvoltatorul de mutarea de pe current de santier pe consum individual.
Dupa ce am semnat contractual am mers la ENEL si am mutat curentul pe numele meu fara nicio problema, in aceasi zi.

Presiunea la apa este foarte buna desi stau la etaj superior.
Blocul este izolat foarte bine, se mentine caldura fara probleme.
Liftul merge fara probleme.

Ca locatar nu am ce sa reprosez, sunt nemultumit numai de pretul locului de parcare, as fi vrut sa fie mai ieftin.

Mi-am facut o idee despre tine, userule centralplace...esti un om invidious care probabil sta in zona, dar nu chiar in zona...undeva mai in ghetou. Ti-ar fi placut sa te muti aici ca sa faci upgrade dar nu ai posibilitatea.
Treci pe langa blocul asta, ti-ai dori sa iti cumperi un apartament aici. Dusmania ta este atat de mare incat ai creat acest topic unde ai indus oamenii in eroare.

Te anuntam ca ne este foarte bine.

daia e plin de anunturi cu blocul asta...ca s-au vandut toate :)))

#101
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015

View Postradunic, on 06 noiembrie 2015 - 16:53, said:

- dormitoare late de 2,15 m sau în extrema cealaltă dormitoare de 18 mp cu camera de zi de 16 mp;

Ma scuzati ca inoportunez din nou, dar cred ca latimea unui container ca cele de pe tir-uri este de 2,40 m.
Vreti sa spuneti ca latimea unei camere este mai mica decat latimea unui container?

#102
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 09.08.2005
Da.
În schița postată la comentariul numărul 98 sînt două astfel de exemple:
1. apartamentul din extremitatea dreapta are un dormitor de 2,35 m; la mijlocul peretelui din stînga apare o ghenă care are cam 20 cm după estimare mea, deci se îngustează la 2,15;
2. colțul din stînga jos al planului - un dormitor lat de 2,15 m care mai are si un stîlp care-l îngustează la 1,80 m.

#103
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Chiar asa e. Dormitorul e mai mic decat un container de 6m x 2.40m. Incerc sa mai spun ceva inteligent... dar nu pot.

Pana la urma, daca acei cumparatori sunt fericiti, nu toti suntem la fel. Cu unii, Divinitatea nu a fost atat de darnica.
Stiti bancul acela cu ardeleni ... Cand s-au dus ardelenii la impartirea darurilor lui D-zeu si Acesta le spune: daca ati venit mai tarziu nu mai am decat frumusete si prostie. Ei raspuns... no Doamne... frumusetea e trecatoare Posted Image

Edited by al-bundy21, 10 November 2015 - 12:07.


#104
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015

View Postwishes, on 20 aprilie 2015 - 14:19, said:


Indoielile mele:
1. De ce au mai multe site-uri cand este aceeasi firma care construieste peste tot
2. De ce apar atat de multe articole care ii caracterizeaza ca pe niste infractori
3. De ce nu sunt toate lucrurile spuse de la bun inceput pe fata, si afle detalii ulterior?

Va multumesc pentru ajutor!

1. Perfect de acord cu tine. Vezi Metropolitan care au un singur site cu toate proiectele. Parerea mea este ca nu se doreste a se sti ce si cum au facut in trecut. (vezi postul meu cu autorizatii anulate in instanta si cu radierea firmei pentru a nu mai oferi garantii pentru constructiile vandute)
2. Eu m-as intreba altceva. Daca acelea nu ar fi adevarate, nu ar fi gasit o modalitate de a le da jos instant?
3. Pentru ca atunci nu ar mai vinde nimic.

#105
centralplace

centralplace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2014
Pentru cei care dorm linistiti in constructiile realizate de catre Tomoiu & Co priviti aici ce bine ard : http://stirileprotv....-decembrie.html
Aceleasi materiale au fost folosite si la blocul Centralplace, BlocNou Mihai Bravu etc....Si aceeasi oameni au avizat lucrarile.
Poate se sesizeaza vreun parchet ,totusi.

Edited by centralplace, 09 March 2016 - 12:34.


#106
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
http://cetin.ro/mans...buna-idee-bloc/ Posted Image

#107
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.08.2015

View Postcentralplace, on 09 martie 2016 - 12:33, said:

Poate se sesizeaza vreun parchet ,totusi.

Posibil să apară niște schimbări:
http://www.profit.ro...ructii-15399095

Quote

Guvernul ia în calcul transformarea Inspectoratului pentru Stat în Construcții într-o agenție independentă, subordonată Biroului Prim-Ministrului sau Secretariatului General al Guvernului, așa cum au recomandat încă din 2012 experții Băncii Mondiale. La acel moment, Banca Mondială a atenționat că există un posibil conflict de interese în cazul inspectoratului, ca urmare a faptului că se află în subordinea Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, mai exact a unei autorități care implementează în mod direct programe de lucrări.
Concret, se consideră că, începând cu anul 2014, ca urmare a unor dispoziții ale inspectorului general al Inspectoratului de Stat în Construcții, precum și ca urmare a emiterii de către ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice a Ordinului nr. 1370/2014, participarea la toate fazele determinante a reprezentanților inspectoratelor în construcții nu a mai fost obligatorie, ceea ce contravine flagrant prevederilor OG 63/2001 privind înființarea Inspectoratului de Stat în Construcții.
[...]
imultan cu această concluzie, a fost descoperit și un număr mic de amenzi aplicate de către inspectori în comparație cu numărul de acțiuni de control raportat, ceea ce se traduce inclusiv prin neîncasarea unor venituri la buget, prejudiciul astfel rezultat ridicându-se până la 1,1 milioane de lei. În unele cazuri, deși prin sesizările primite au fost reclamate aspecte majore de încălcare a normelor legale privind construirea unor imobile, reprezentanții Inspectoratului Regional în Construcții București - Ilfov au declinat competența de soluționare către autoritățile locale, iar în alte situații în care au fost reclamate probleme minore, precum modificări interioare ale imobilelor fără afectarea structurii de rezistență a clădirii, au efectuat verificări și au aplicat în mod eronat amenzi pentru executarea de lucrări fără autorizație de construire.

Totuși modificările interioare, chiar fără afectarea structurii de rezistență, sunt pasibile de amendă dacă includ demolări de ziduri. Să vedem ce iese și din chestia asta.

#108
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
Traseul spagilor ramane indiferent de denumire

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate