Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mihai Bravu Residence Gradinarilor 48A

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
lidia2015

lidia2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.09.2015
Buna,

A achitat cineva avansul la oamenii astia? Ce parere aveti despre ei? Pe internet sunt destul de multe feedback-uri negative.


Multumesc

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 lidia2015, on 04 septembrie 2015 - 10:20, said:

Buna,

A achitat cineva avansul la oamenii astia? Ce parere aveti despre ei? Pe internet sunt destul de multe feedback-uri negative.


Multumesc

Cunosti vreun constructor de locuinte din Romania de care sa nu aiba pareri proaste clientii?

Toti constructorii au o singura deviza:cum sa-l fraiereasca mai tare pe client.Si cam asta este deviza societatii in care traim.Cum ne-am vazut cu sacii-n caruta,ura si la gara.

#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Pare un dezvoltator de succes avand in vedere ca reuseste sa construiasca blocuri in zone protejate, printre case sau cu regim de inaltime al zonei la jumatate fata de inaltimea blocurilor realizate.

E de apreciat si inventivitatea de care da dovada: living ale carui ferestre dau in bucatarie, care are la randul ei ferestre spre exterior (vezi apartament de 3 camere, 70 mp)!

PS
Cred ca si arhitectul merita o invitatie la "Romanii nu au talent"!

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Am luat la nimereala un apartament,pe asta
http://www.anuntul.r...bravu-residence
Dupa ce l-am "studiat" cu atentie doresc sa fac un apel:

Catre toti cei care aveti ceva de comentat impotriva blocurilor asa-zis ceausiste (habar n-am de unde vine apelativul asta,pentru ca multe au fost construite pe vremea lui Dej).
Daca vreti sa vedeti un model de bloc iliescisto-constantinescisto-basist,adica modelul contemporan noua,va invit cu drag sa studiati acest link.

Si sa nu uitati.Pe langa mizeriile de acum,blocurile de 50 de ani sunt parfum.De mosc imperial.
Daca apartamentele vechi erau asemanate cu cutiile de chibrituri,bataia de joc numit pompos Mihai Bravu Residence (de ce mama dracu' n-au putut sa-i zica simplu, neaos,cartier?)cu ce o putem asemana?

Inchei,nu inainte de a va aminti sa nu uitati ca existat totusi o vreme cand nimic nu era bine si totul era prost.

#5
lidia2015

lidia2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.09.2015
Cunosc constructori fara probleme prin prisma prietenilor mei care au achizitionat apartamente la ei. Legat de Mihai Bravu Residence, daca e un living gandit ca open space care sa comunice cu bucataria, nu vad care e problema. Am avut vizionari in blocuri vechi suficiente ca sa ma determine sa nu-mi iau apartament intr-unul. Momentan stau in chirie intr-un bloc din '65 si  nu vreti sa stiti cum se simt cutremurele in cele vechi.

#6
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu e living gandit ca open space... Sunt camere separate si singura sursa de lumina in living e geamul care preia lumina din bucatarie. :))))

Prin living se face accesul in fiecare camera...

Pai si in cele noi cum se simte cutremurul?

#7
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Am mai vazut chestia asta in Militari Residence.
Arata urat rau fara lumina naturala.

#8
lidia2015

lidia2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.09.2015
Pe mine ma intereseaza apartamentul cu 2 camere. :D

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 lidia2015, on 04 septembrie 2015 - 16:00, said:

Pe mine ma intereseaza apartamentul cu 2 camere. Posted Image

Te-am ghicit.
Exact de acel apartament mi-am pernis sa comentez.
Sincer,pentru asa ceva eu nu as da bani.Din contra,as cere, drept atentat la demnitatea umana.Nu-i posibil in 2015 sa cumperi un apartament nou-nout cu acele dimensiuni.
Bataia de joc este dusa la extrem in acest caz.Este doar o parere.

#10
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Ala cu living mititel de 10 mp?

#11
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Având in vedere ca acest imobil a tot fost discutat aici http://forum.softped...4#entry17707245

Rog un moderator sa unească topicurile.

Către toți cei ce bagă in aceeași oala acest bloc cu seria Mihai Bravu Residence I-II-III-IV, blocuri construite de Soava, țin samentionez ca acest imobil are alt investitor (locuiesc la 50 m lângă acest imobil), iar numele a cam fost preluat, nefiind înregistrat la OSIM, in ideea ca unii vor crede ca e același om, aceleași recomandări.

#12
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 lidia2015, on 04 septembrie 2015 - 10:20, said:

Buna,

A achitat cineva avansul la oamenii astia? Ce parere aveti despre ei? Pe internet sunt destul de multe feedback-uri negative.


Multumesc

Totuși, titulatura cu care se prezintă peste tot este Metrou Mihai Bravu Residence. Si dacă sunt atâtea lucruri scrise in acel topic, de ce se mai deschide unul nou?!

#13
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Ca sa pacaleasca lumea.....

#14
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Așteptam un moderator, dar se pare ca e duminica si la ei! Ar fi de preferat dacă ar schimba si titlul topicului ce va rezulta!

#15
lidia2015

lidia2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.09.2015
Imi pare rau. Eu chiar nu vazusem topicul respectiv. Mi-am facut cont special ca sa lansez o intrebare. Scuze

#16
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015

 lidia2015, on 04 septembrie 2015 - 10:20, said:

Buna,

A achitat cineva avansul la oamenii astia? Ce parere aveti despre ei? Pe internet sunt destul de multe feedback-uri negative.


Multumesc

Unde ai gasit feedback-uri negative mai exact? Si despre care persoane?

Edited by al-bundy21, 09 September 2015 - 13:58.


#17
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Da, din lipsa raspunsului mie imi miroase a Iulian, Bogdan, Viorel Posted Image
Am mai intrebat eu ceva aici post #85  http://forum.softped...or/page__st__72 si la fel... lipsa raspuns

 ProhilRezidential, on 06 septembrie 2015 - 06:53, said:

Totuși, titulatura cu care se prezintă peste tot este Metrou Mihai Bravu Residence. Si dacă sunt atâtea lucruri scrise in acel topic, de ce se mai deschide unul nou?!

Scopul este de a baga sub pres topicul acela incomod. Si acum suntem flower power si deschidem unul nou Posted Image

Edited by al-bundy21, 15 September 2015 - 10:23.


#18
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Revin cu observatiile despre acest bloc cu rebrandingul de rigoare (aceeasi bomba cu alt nume):
1. Consolele de 1.50 m incarcate cu zidarie, lipsite de orice element de inamare sau grinda de capat.(pana si casuta aia mica de un etaj de langa ei are centuri :))
2. Spaleti (pereti intregi) din zidarie perimetrala fara nici un element de inramare sau grinda ( actualul cod de proiectare interzice existenta unui perete de peste 3.00 m din caramida ce se zideste prin nut si feder fara elemente verticale de inramare, la fel si in cazul intersectiilor de pereti)
3. Forma in L cu o concavitate ce depaseste 20% din poligonul circumscris este o forma interzisa de actualul cod de proiectare seismica P100/2013.
4. Buiandrugi prefabricati din zidarie deja fisurati - la etajele superioare au remediat problema adoptand solutia turnarii in situu.
5. Pereti structurali haotic plasati - excentricitate foarte mare intre centrul de masa si centrul de rigiditate = torsiune in caz de seism.
6. Zidarie prost tesuta la colturi sesizabila cu ochiul liber - polistirenul acopera orice.
7. Cele doua asa zise subsoluri sunt evident nivele supraterane.
8. Reduceri de rigiditate pe nivele - structura are doua zone de graifuire a stalpilor .( actualul cod nu recomanda reduceri de rigiditate pe elevatie)
9. Retragerea in plan la etajele superioare nu respecta prevederile actualului cod.
10. Din fotografiile lor se poate observa usor ca nu cunosc notiunea de radier.  - sistemul de fundare nu este cel descris pe site si este mult subdimensionat ( etrieri de 8/15 cm otel OB37 in grinzile de fundare la un astfel de regim de inaltime creeaza multa adrenalina)
11. Pe site sustin ca folosesc doar otel PC52 cu rezistenta de rupere de 550 N/mm2 si cea de curgere de 500 N/mm2.  Evident un ochi avizat constata din poze utilizarea la greu a otelului Ob37, iar rezistentele expuse corespund otelului de tip BST 500C. Otelul descris de ei are in cel mai bun caz rezistenta de curgere 345 si ce de rupere 510N/mm2.
12. In fotografiile lor se poate observa usor ca in cazul armarii transversale a stalpilor, etrierii interiori (toti etrierii snt din otel ob37 cu R curgere 210N/mm2) sunt dispusi din 2 in 2. Au fost evitate fotografii ale elementelor verticale.
13. La nivelul planseelor se observa din fotografiile lor lipsa armaturilor de repartitie din zona centrala a placilor. Evident acest lucru conduce la fisurari din contractie, dar probabil ideea a fost sapa ca acopera.
14. Partea de zidarii este cea mai amuzanta - pe site sustin ca folosesc Brikston aproape portant iar in fotografii se observa de la distanta ca se foloseste clasa Low de la Wienerberger, fara elemente de inramare (stalpisori si centuri).
15. Canalizarea nu exista acolo.
Termenul definitoriu pentru proiectul Mihai Bravu residence este PREMIUM. :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate