Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Merita sa trec la Gigabit daca nu downloadez prea des?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,864
  • Înscris: 14.10.2008
Indiferent ca FTTB sau FTTH, trecerea de la 200 la 500 si la 1000 se face doar de la ei din server fara interventie la fatza locului, trecerea pe FTTB de la 100 la 200-1000 e problematica pentru ca in 2009 au facut prostia de a folosi 2 fire din UTP pentru telefoanele fixe, in loc sa bage fir separat.

#20
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postemanu900, on 31 octombrie 2014 - 11:28, said:

Eu am optat pentru cel de 500 tocmai ca sa imi monteze pe fibra conexiunea (latenta, fara riscul de a crapa vreun router\switch de-al lor din scara)... ce mai, LASER frateee... :D

Si eu la fel, cu cel de 200 mb. Am zis sa fac upgrade ca oricum e gratuit, sa monteze fibra, si dupa mai vedem.

Nu stiu cum naiba au montat cutia aia pe scara, fix la cativa cm de usa mea. Toti vecinii ma intreaba ce face dracovenia aia si ei de ce nu au. Atat doar ca in nemarginita lor intelepciune au montat cutia cu susul in jos =)

#21
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Vezi ca au si ei routere in chirie si pentru abonamentele de 500/1000Mbps nu cred ca are rost sa dai banii pe ceva scump.

#22
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostMD, on 31 octombrie 2014 - 11:33, said:

Vezi ca au si ei routere in chirie si pentru abonamentele de 500/1000Mbps nu cred ca are rost sa dai banii pe ceva scump.

Mai bine zis, aveau. De vreo 3 luni am dat comanda. Prefer sa iau eu ce router mi se potriveste, nu sa stau la mana lor. Vreau sa investesc in ceva high-end, ca cu routerul de acum pica semnalul pe wireless in veselie.

#23
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
La FB500/FB1000, router/ont cu wifi, in custodie - 0 lei; folosirea unui router personal tine de necesitatile, fiecaruia.

LE - firless-ul este cea mai mare probema, la echipamentele oferite de RDS.

Edited by pustiux, 31 October 2014 - 11:39.


#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postoauzor, on 31 octombrie 2014 - 10:43, said:

Momentan am abonamentul de 200 MB dar nu suporta router-ul, si ma gandesc sa il schimb, si cu ocazia asta sa trec pe Gigabit.
Strict dpdv al vitezei, daca nu ai nevoie, nu are sens sa maresti abonamentul pentru ca nu o sa apuci sa vezi diferentele.
Nu trebuie sa platesti ceva doar ca sa ai, sau gandindu-te ca poate odata... O sa folosesti.

Altfel, daca poti miscora costul abonamentului sau mari viteza la acelasi pret, poate merita, pentru ca in final n-ai pierde mai nimic.
Dar sa platesti mai mult pentru ce nu folosesti, nu.

In orice caz, pune ochii pe nu router Gigabit bun pe care sa-l cumperi si sa-l pastrezi, apoi vezi si abonamentele de internet, ca altfel nu rezolvi nimic. :)

#25
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Stefan, ce router recomanzi?

#26
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,361
  • Înscris: 03.04.2004

View Postoauzor, on 31 octombrie 2014 - 11:33, said:

Si eu la fel, cu cel de 200 mb. Am zis sa fac upgrade ca oricum e gratuit, sa monteze fibra, si dupa mai vedem.

Nu stiu cum naiba au montat cutia aia pe scara, fix la cativa cm de usa mea. Toti vecinii ma intreaba ce face dracovenia aia si ei de ce nu au. Atat doar ca in nemarginita lor intelepciune au montat cutia cu susul in jos =)

Deci sa inteleg ca de acum se da fibra si la FB 200?

#27
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postoauzor, on 31 octombrie 2014 - 12:24, said:

Stefan, ce router recomanzi?
Nu stiu... Depinde de bugetul tau, ca gasesti routere la <200lei, sau mult mai scumpe. Difera si calitatea la unele, dar si functiile, daca ai nevoie.
Probabil asta e o solutie ok: http://www.emag.ro/r...0/pd/EHJ2KBBBM/

#28
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,361
  • Înscris: 03.04.2004
Sau poate chiar un TP-link 1043nd, asta nu e dual band insa dar duce lejer. Placa de WiFi in laptop\telefon\tableta ta sa duca viteza ca scula asta merge lejer.

Edited by emanu900, 31 October 2014 - 13:29.


#29
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Un router bun cu viteze Gigabit este acesta: http://www.emag.ro/r...d/pd/ER2Z2BBBM/
Sau ceva mai ieftin: http://www.emag.ro/a...u/pd/E08RTBBBM/

#30
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postemanu900, on 31 octombrie 2014 - 12:33, said:



Deci sa inteleg ca de acum se da fibra si la FB 200?

Nu stiu sa fi fost vreodata altfel.

View PostStefan_CM, on 31 octombrie 2014 - 12:37, said:


Nu stiu... Depinde de bugetul tau, ca gasesti routere la <200lei, sau mult mai scumpe. Difera si calitatea la unele, dar si functiile, daca ai nevoie.
Probabil asta e o solutie ok: http://www.emag.ro/r...0/pd/EHJ2KBBBM/

Sa zicem ca as da maxim 300 lei pe un router, cu conditia sa fie bun si stabil.

Pe router-ul asta pusesem si eu ochii, la ce stie sa faca isi merita banii. Il are cineva si poate sa-mi zica o parere despre el?

emanu si vladutzu, multumesc pentru propuneri, dar prefer ceva cu banda de 5 ghz, mi se pare mai future-proof.

Edited by oauzor, 31 October 2014 - 16:23.


#31
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Ia-l pe acesta sau varianata cu 3 antene wi-fi daca vrei acoperire.

http://www.emag.ro/r...0/pd/EHJ2KBBBM/

#32
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostVladutzU2013, on 31 octombrie 2014 - 16:27, said:

Ia-l pe acesta sau varianata cu 3 antene wi-fi daca vrei acoperire.

http://www.emag.ro/r...0/pd/EHJ2KBBBM/

Te referi la WDR-4300 ?

#33
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Acesta :) http://www.emag.ro/r...0/pd/ET43KBBBM/

#34
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postoauzor, on 31 octombrie 2014 - 16:20, said:

Sa zicem ca as da maxim 300 lei pe un router, cu conditia sa fie bun si stabil.
Pe router-ul asta pusesem si eu ochii, la ce stie sa faca isi merita banii. Il are cineva si poate sa-mi zica o parere despre el?
Nu-l am, nu l-am vazut, dar pare f. ok din specificatii: WiFi asa cum bine ai vazut, 2.4Ghz si 5Ghz in paralel, USB, Gigabit, etc.

Ori cel pus de mine, adica asta http://www.emag.ro/r...0/pd/EHJ2KBBBM/ , ori modelul superior, adica asta http://www.emag.ro/r...0/pd/ET43KBBBM/ .
Poti citi deasemenea comentariile de pe site sau niste review-uri ceva, sigur gasesti si informatii folositoare, pe langa banalele aberatii ale unora care habar nu au ce au cumparat. :)

Vezi si discutiile de aici:
http://forum.softped...ink-tl-wdr3600/
http://forum.softped...4300-achizitie/

#35
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View PostNeaceasca85, on 31 octombrie 2014 - 11:05, said:

Eu nu downloadez, nici nu am torrent instalat, dar pasiunea pentru networking si speed test m-a facut sa trec la 1 Gbps (profitand si de reducerile de la RDS) si sa imi iau un router destul de scump, am un PC cu placa de retea buna dar cu CPU slab, voi incerca sa-l schimb (procesorul) in perioada urmatoare cu unul mai capabil. Daca nu se poate, asta e, nu mai am bani de PC din zilele noastre pentru ca a murit tata, in ianuarie fratele a apucat sa-i ia un laptop I3 cumnatei dar nu pot sa ma joc cu el pentru ca are LAN de 100.

View PostNeaceasca85, on 31 octombrie 2014 - 11:19, said:

Eu am 1000 la pret de 500 mbps pentru ca am toate 3 serviciile de la ei.
Decat sa arunci banii doar pentru niste teste de viteza ai putea mai degraba sa ii strangi sau ii aloci in alta parte, daca si asa ai nevoie.
Macar momentan profiti de reducere, dar avand in vedere situatia ta curenta si necesitatile, ti-ar fi de ajuns si FL.100 la 29 lei, o diferenta de aproape 200 de lei/an.
Doar un sfat, in final e alegerea ta ce faci cu banii, dar ar putea fi administrati mai bine. Mai tarziu daca situatia se va schimba poti reveni oricand la un abonament mai mare.

Edited by deathnite, 31 October 2014 - 19:46.


#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,864
  • Înscris: 14.10.2008
Pai ar deveni aruncati pe geam banii de pe N-56-U, plus aia din 2007 de pe PC, abia acum si-a justificat LAN-ul gigabit primit fara sa vreau. Nu e grava situatia financiara, dar nu ar vrea ai mei sa iau PC nou. In schimb pentru a piscali mai un RAM sau poate un CPU am bani pe un card de unde am luat si N-56-U, uite ca IT-istul e prea ocupat si nu cred ca vine asta seara sa vad daca si lui tot cu rest ii dau ultimele 2 sloturi.

Am redus costurile prin rezilierea abonamentului meu de Vodafone business, stau bine mersi si pe prepay. TV-ul de 29 de lei nu prea merita, dar e necesar la reducere, ma uit doar la Antena 3 si ceva muzica in treacat ca ma enerveaza reclamele.

Mai sunt in familie 2 abonamente de Vodafone si 2 de Orange, costuri garla ce ar putea fi reduse.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate