Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Interzicerea sondajelor de opinie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#19
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Marja de eroare depinde de variabilele luate in calcul. Poti ignora "din greseala" vreo cateva variabile importante si-n acelasi timp rezultatu' sondajului sa fie corect dpdv statistic si sa aiba si-o marja de eroare redusa. De fapt, nici nu-i nevoie de vreo greseala. E suficient sa decizi ca variabila cutare nu-i relevanta.

Edited by Val888, 31 October 2014 - 10:48.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPollux, on 31 octombrie 2014 - 10:41, said:

ai auzit de ramura matematicii numita statistica? Posted Image

unul dintre primele capitole ale acestei stiinte te invata cum sa esantionezi, adica cum sa alegi un numar mic de exemplare pe care sa le studiezi dintr-o populatie foarte mare, astfel incat concluzia luata pe acel numar mic sa ramana valabila si la intreaga populatie, bineinteles cu o marja de eroare precizata.

Iar stiinta vietii te invata cum se fac sondajele pe teren in Romania. Jumate din chestionare se fac pe genunchi dupa ce culegatorul de date s-a saturat sa tot bata pe la usi.

#21
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

View Postxmanyacs77, on 31 octombrie 2014 - 10:36, said:

Sondajele eu unul le ignor, pentru ca se fac pe un numar mic de persoane(1000~5000)
Posted Image Hai sa nu mai facem pe interesantii, ci sa ne miscam cu totii duminica la vot!Posted Image
Daca nu vom merge la vot, o sa bocim multi pe aici ca s-au furat alegerile in Romania!
Daca ar trece monica in turul 2 in locul favoritului tau, ai fi primul care ar sta acasa. Posted Image
Asa ca lasa ipocrizia.

Edited by red_dog4ever, 31 October 2014 - 11:23.


#22
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
In general, sondajele s-au confirmat in rezultatul final.
Bineinteles, tinandu-se cont de marja de eroare si ma refer la sondajele care sunt cat de cat serioase.

Oricum, se lucreaza cu un rand de sondaje reale si cu alt rand de sondaje in functie de interes.
Partidele stiu foarte bine care e realitatea si in functie de rezultat, isi ajusteaza campania, modul de lucru, cu ce poze si filmari, zvonuri, mai ies pe piata.

#23
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,993
  • Înscris: 14.09.2004

View Postd-rive, on 31 octombrie 2014 - 11:24, said:

In general, sondajele s-au confirmat in rezultatul final.
Bineinteles, tinandu-se cont de marja de eroare si ma refer la sondajele care sunt cat de cat serioase.

Oricum, se lucreaza cu un rand de sondaje reale si cu alt rand de sondaje in functie de interes.
Partidele stiu foarte bine care e realitatea si in functie de rezultat, isi ajusteaza campania, modul de lucru, cu ce poze si filmari, zvonuri, mai ies pe piata.

S-au confirmat pe naiba
Uite aici un link cu sondajele din 2000  http://codrinscutaru...egeri_9435.html
Toti il dadeau pe Vadim la 10-12 %, pe Isarescu peste 16% si pe Iliescu la 46-47%
Realitatea : Vadim a luat peste 28 % !!!!!! si Isarescu nu a ajuns la 10% si Iliescu abia a trecut peste 36%  A dracu marja aia de eroare

Deci despre ce vorbim aici ?Posted Image

#24
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
vedem cand se anunta rezultatul oficial ca in afara de cei care i-au votat pe cei 2 cu sanse restul si-au pierdut timpul.../care o fi sensul!

#25
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012

View Postaazz, on 31 octombrie 2014 - 09:29, said:

Sondajele cu cât obtine fiecare cu aproximatie ar trebui interzise, daca o persoana care nu simpatizeaza pe Ponta sau Iohannis si vede ca numai acestia au sanse la presedentie, tinând cont de trecut, renunta sa mai mearga la vot = se încurajeaza absenteismul!

Eu nu merg si fiindca e obligatoriu sa îmi puna acel timbru cu votat si stampila pe ci, si care e foarte greu de îndepartat cu diluant toxic..., astfel as fi votat cu o femela foarte sexy...!

rezulta din ce spui ca acei oameni nu gandesc(daca o persoana care nu simpatizeaza pe Ponta sau Iohannis si vede ca numai acestia au sanse la presedentie, tinând cont de trecut, renunta sa mai mearga la vot) - daca sunt atat de redusi, mai bine sa stea acasa

#26
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Hai ca daca tot e liber la interzis,  sa mai interzicem ceva
Ar urma sa interzicem si sa respire lumea. .. Avantaje garla ... se reduce emisia de codoi  ( CO2 in traducere pentru cei mai tineri ) , se reduce incalzirea planetei .... ce ar mai ramane de interzis dupa aia???

Lasa-i nene pe aia sa faca ce sondaje vor ei. Daca tot te chinuie neuronul , educa-i pe ceilalti sa voteze, si da-le pe cine sa voteze.
Daca n-ai fost destul de convingator si n-ai stiut sa-ti alegi mijloacele de convingere .... ghinon - cum zicea un prezidentiabil. Sunt unii care au stiut sa le aleaga la momentul potrivit ... un kil de oarece , un litru de altceva, o galeata ... da' acum cica nu mai e voie.
Treci atunci la partea aialalta cu educatul. Stiu ca nu-i deloc usor si rezultatele nu apar peste noapte ... dar e singura metoda sigura. D-aia era Brucan asa optimist cu aia 20 ani.

#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,134
  • Înscris: 10.07.2013

View Postred_dog4ever, on 31 octombrie 2014 - 11:21, said:

Daca ar trece monica in turul 2 in locul favoritului tau, ai fi primul care ar sta acasa. Posted Image
Asa ca lasa ipocrizia.

Posted Image Nu prea au sanse nici Monica, nici Udrea!Posted Image

#28
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
daca vreti sa intelegeti mie cand imi pune timbru... ma face sa ma simt ca o vita/oaie/porc cu cercel in urechi...

#29
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postaazz, on 31 octombrie 2014 - 14:31, said:

daca vreti sa intelegeti mie cand imi pune timbru... ma face sa ma simt ca o vita/oaie/porc cu cercel in urechi...

in loc sa te faca mandru ca esti elector... :nonobad:

#30
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postd-rive, on 31 octombrie 2014 - 11:24, said:

In general, sondajele s-au confirmat in rezultatul final.
Păi într-un anumit sens aia e şi problema - că nu ştim câte au fost "profeţii cu auto-împlinire". Ia să vedem dacă se fac sondaje şi se ţin secrete cât de des le mai confirmă rezultatele finale.

Edited by donjoe, 31 October 2014 - 14:56.


#31
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
nu poti sa interzici sondajele de opinie.
este ca si cum mi-ai interzice mie sa discut civilizat cu cei 1500 de prieteni ai mei uniform distribuiti in toate categoriile sociale si de varsta.
antidemocratic, zau asa...

#32
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postaazz, on 31 octombrie 2014 - 09:29, said:

Sondajele cu cât obtine fiecare cu aproximatie ar trebui interzise, daca o persoana care nu simpatizeaza pe Ponta sau Iohannis si vede ca numai acestia au sanse la presedentie, tinând cont de trecut, renunta sa mai mearga la vot = se încurajeaza absenteismul!

Eu nu merg si fiindca e obligatoriu sa îmi puna acel timbru cu votat si stampila pe ci, si care e foarte greu de îndepartat cu diluant toxic..., astfel as fi votat cu o femela foarte sexy...!

Daca sondajele de opinie sint cele care va determina sa votati sau nu, nu vrajeala, pardon, programele candidatilor atunci sugerez sa nu ne oprim aici, sa interzicem si alte lucru, ca de exemplu, internetul :rolleyes:

#33
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Avand in vedere faptul ca sondajele sunt "fabricate" cu scopul de a manipula, fie ca e vorba de scaderea prezentei la urne sau influentarea cetatenilor cu drept de vot, cred ca interzicerea publicarii "sondajelor de opinie" ar fi un lucru bun!

#34
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Post1618, on 31 octombrie 2014 - 16:16, said:

Avand in vedere faptul ca sondajele sunt "fabricate" cu scopul de a manipula, fie ca e vorba de scaderea prezentei la urne sau influentarea cetatenilor cu drept de vot, cred ca interzicerea publicarii "sondajelor de opinie" ar fi un lucru bun!

avand in vedere ca toate partidele comanda sondaje de opinie si le dau drumul pe piata, manipularea nu poate fi mai mare decat poate fi. pentru ca daca ar fi mai mare atunci s-ar bate cap in cap si ar deveni treaba prea flagranta...
care este... sper ca m-ai inteles. cum ar veni ca libera concurenta reguleaza piata.

ciudat ca tocmai capitalistii de dreapta nu prea se incred in libera concurenta...

Edited by Pollux, 31 October 2014 - 16:23.


#35
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Din contra cred ca are efectul opus. Daca sprijini candidatul care este nr 2 sau 3 sau 5 e mai probabil sa te duci ca sa il ajuti. De asemenea iti poti creea impresii false. Cam 70-80% din persoanele cu care interactionez zilnic, voteaza cu aceeasi persoana, cu toate astea acest candidat nu e in nici un caz nr 1 in sondaje. Daca nu aveam un sondaj sa realizez asta puteam sa cred ca e de departe favorit si sa nu ma duc la vot ca nu ar face mare diferenta...

#36
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostPollux, on 31 octombrie 2014 - 15:27, said:

nu poti sa interzici sondajele de opinie.
este ca si cum mi-ai interzice mie sa discut civilizat cu cei 1500 de prieteni ai mei
Poţi să interzici orice manifestare din spaţiul public, tocmai pentru că spaţiul public e guvernat de legi menite să urmărească interesul general, nu-i ca spaţiul privat din locuinţa ta, unde faci tu ce vrei că te afectează în principiu numai pe tine. Vorbeşte şi cu un milion de prieteni dacă vrei, dar dacă se dă lege că n-ai voie să publici rezultatele, nu vei avea voie să publici rezultatele şi vei încasa pedepse dacă încerci totuşi s-o faci. Simplu. Se numeşte Viaţă Într-un Stat de Drept - respecţi legile sau ţi-o iei.

Edited by donjoe, 31 October 2014 - 18:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate