Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#5275
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 27.10.2005

View Postdana84, on 02 mai 2018 - 11:29, said:

Gata si operatiunea parchetul.
Acum astept usile si treptele Posted Image
Attachment IMG_20180502_121121.jpg
Nu vreau sa te sperii, dar ti-a intrat o tipa-n semineu!!!

#5276
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Prea curată ușa aia de la semineu! E dată cu lac?

#5277
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

View PostPescarPro, on 02 mai 2018 - 17:55, said:

Bravo, a iesit foarte frumos. In sfarsit cineva care pune parchetul fara sa-l intrerupa in dreptul usilor.
Asa vreau sa pun si eu laminatul.
In cazul laminatului sunt si avantaje sa il pui intrerupt. Daca ai de inlocuit o "scandura" te limitezi strict la camera cu pricina. Intreaba-ma cum de stiu ;)

Pentru acesta lipit nu este o problema ca oricum nu poti sa il schimbi usor :D.

#5278
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Bravo Dana, arata frumos.

View Postdanfizesan, on 03 mai 2018 - 08:03, said:

Pentru acesta lipit nu este o problema ca oricum nu poti sa il schimbi usor Posted Image.
te contrazic, un parchetar se descurca, sparge placa, o scoate bucatele si lipeste alta in loc.
Si ca sa imi pun juma' de forum in cap, dintre cele doua variante tot lemnul este durabil, se poate slefui, lacui, exista pardoseli originale de zeci de ani. Laminatul, fake fiind, in vreo 30 de ani poti pune multe serii...6-7...

#5279
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdeliacrin, on 03 mai 2018 - 14:18, said:

te contrazic, un parchetar se descurca, sparge placa, o scoate bucatele si lipeste alta in loc.
Si ca sa imi pun juma' de forum in cap, dintre cele doua variante tot lemnul este durabil, se poate slefui, lacui, exista pardoseli originale de zeci de ani. Laminatul, fake fiind, in vreo 30 de ani poti pune multe serii...6-7...

       Am parchet laminat pe hol de vreo 15 ani.  Incă e ok, nu necesita să fie schimbat. De putut, se pot schimba ambele de 6-7 ori, dar nu neapărat pentru că e necesar. Și termopanele din pvc sunt fake, totuși sunt mai durabile decât cele din lemn.
       Daca discutam despre aspect, aici iar e discutabil, având în vedere că parchetul din lemn mai crapă in timp. Pe mine mă atrage senzația de sub tălpi la parchetul din lemn. E mai cald. Și eu as vrea caldura aceea naturala, însă banii sunt o problema " problematica."

Edited by lenny13, 03 May 2018 - 14:41.


#5280
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postciudin, on 02 mai 2018 - 23:35, said:

Prea curată ușa aia de la semineu! E dată cu lac?
:)) Nu. E din aceea cu stigla dubla si autocuratare. Se murdareste si asta, dar nu ca cealalta din camera tehnica. Aceea e simpla, are doar o sticla si e vesnic murdara. De cea de la cuptorul de paine nu mai zic. Fiind mai sus, se murdareste si mai tare.

#5281
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postdeliacrin, on 03 mai 2018 - 14:18, said:

te contrazic, un parchetar se descurca, sparge placa, o scoate bucatele si lipeste alta in loc.
Si ca sa imi pun juma' de forum in cap, dintre cele doua variante tot lemnul este durabil, se poate slefui, lacui, exista pardoseli originale de zeci de ani. Laminatul, fake fiind, in vreo 30 de ani poti pune multe serii...6-7...

Ne place noua sa ne spunem asta, sa ne motivam decizia de a arunca banii :), dar nu e adevarat. Laminat rezista mult si bine, nu rezistenta lui in timp este problema ci senzatia de plastic (de aratat arata destul de real, mai ales pentru ochiul neantrenat). Pe de alta parte diferenta de bani intre cele 2 tinde sa se estompeze, am vazut si laminat peste 100 de lei mp, asa cum am vazut si triplustratificat la 80 de lei mp. Ca exista laminat si de 20 lei mp - este adevarat.

#5282
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006
Pentru mine si cel mai ieftin triplustratificat arata mult mai bine decat cel mai scump laminat. Ala laminat e "mort", dupa cum spune fi-mea.
Cu toate astea, la mansarda voi lua laminat, din considerente financiare.

Edited by cumparator, 03 May 2018 - 19:23.


#5283
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
îmi cer scuze ca am dus discuția într-un versus. Originalul era despre a face trecere între camere sau a merge continuu cu parchetul.
Partea cu laminat și triplu stratificat este de gust și gusturile nu se discută. Eu sincer as alege laminat și din prisma faptului ca în 7-8 ani l-aș schimba doar pentru  ca m-am plictisit de el,dar nu ma lasă IPAT.

#5284
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Salut. oare ai ceva poze sau info despre cum trebuie sa fie teava de evacuare a centralei termice, ca sa poata trece prin polistiren pana sus pe casa ?

#5285
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
dana84 - cosul de fum este ancorat static? Daca da, atunci cum?
Daca retin bine, cosul este unul Tona. @OvidiuEne are acelasi cos, dar la el este ancorat pe exterior cu niste cornier ceva, intr-un corset metalic.

#5286
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
și la mine coșul de fum este doar ancorat de structura de lemn a acoperisului, a se citi exact acolo unde străpunge acoperișul.

#5287
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdanfizesan, on 03 mai 2018 - 19:57, said:

îmi cer scuze ca am dus discuția într-un versus.
No mercy. Cu lacrimi, Bastus, cu lacrimi. :P
Sper ca nu se enerveaza @Dana, cît o fi ea de ardeleanca ni, si ne darîma pe toti...

Am in apartament parchet de fag adevarat de la mama lui. Scapi ciocanul pe jos, se sparge ciocanul... Sa nu-l vad! Mîine l-as schimba. Nu l-am schimbat inca din cauza unui montaj dezastruos si ca de cind s-a nascut copilul 2 de sex opus primului tot intentionam sa ma mut...
E drept ca laminatul e orice, numai natural si clasic nu. Acu ce facem, scoatem masinile si readucem calesti?
Am mai zis-o in alta parte...cred ca tre sa asteptam sa apara calul alb, ca ala le stie pe toate si ne-ar putea sfatui.
Mi se pare ca punem prea mult pret pe maruntisurile astea, nu credeti?

Deci clar, parchetul natural e de dorit pentru aspect si peace of mind... dar nu e musai. Ca pot sa zic si eu, daca nu e mpingo sau quebrancho, esti loser, outsider. Sau macar cires sau trandafir. Aaa, si mobila sa fie la fel. Nu furnir, ci masiv-masiv. Tapiterie din piele naturala...

View PostBylly00, on 03 mai 2018 - 16:39, said:

nu rezistenta lui in timp este problema ci senzatia de plastic (de aratat arata destul de real, mai ales pentru ochiul neantrenat).
Gata, m-am convins. Ma duc si arunc toate mascarele nevestei. Ce pisici, natural, frate.

#5288
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002

View Postdanfizesan, on 09 mai 2018 - 18:03, said:

și la mine coșul de fum este doar ancorat de structura de lemn a acoperisului, a se citi exact acolo unde străpunge acoperișul.

Tu ai un Leier, nu? Te intreb pentru ca tocmai ce caut lamuriri pentru modul in care se pleaca cu primul element al mantalei. Am postat si pe topicul aferent semineelor intrebarile, vad ca nici la tine nu s-a plecat de pe soclul de beton de care se zice in documentatie..

#5289
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,663
  • Înscris: 11.03.2006

View Postviotl, on 09 mai 2018 - 18:16, said:

Am in apartament parchet de fag adevarat de la mama lui. Scapi ciocanul pe jos, se sparge ciocanul... Sa nu-l vad! Mîine l-as schimba. Nu l-am .

De ce nu iti place parchetul ala?

#5290
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdanfizesan, on 09 mai 2018 - 07:53, said:

Salut. oare ai ceva poze sau info despre cum trebuie sa fie teava de evacuare a centralei termice, ca sa poata trece prin polistiren pana sus pe casa ?
Hm, nu pricep intrebarea :D
Eu am folosit tubulatura clasica de admisie si evacuare, aceea cu doua tuburi concentrice. A fost prisa de zidarie cu banda obo si am iesit cu ea prin acoperis. In capat am un un terminal special pentru acoperis. Scump :D
Dar cred ca am am scris despre asta, la mine se pare ca nu functioneaza si admisia si evacuarea. Adica centrala nu poate sa isi traga oxigenul necesar arderii, asa ca sunt nevoita sa scot o tubulatura de admisie pe fatada, ramanand doar evacuarea pe acoperis.

View Postduzu, on 09 mai 2018 - 17:27, said:

dana84 - cosul de fum este ancorat static? Daca da, atunci cum?
Daca retin bine, cosul este unul Tona. @OvidiuEne are acelasi cos, dar la el este ancorat pe exterior cu niste cornier ceva, intr-un corset metalic.
Cosul e interior, trece prin placa de peste parter, sapa de la etaj e turnata pana la el, deci nu prea vad unde ar putea sa plece. Daca e pe exterior, e altceva. Insa la interior, mi se pare suficient daca trece prin placa si planseul de lemn.

#5291
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cat despre parchet si altele naturale sau mai putin ... tulai :D
Fiecare pune dupa placul lui sau al nevestei sau al copiilor (mai nou se pare ca si ei au ceva cuvant de zis, se emancipeaza lumea asta, mult mai multa, poate prea multa democratie fata de cand eram eu copil), dupa buget ... Nu trebuie sa ne placa tuturor lemnul, ar da faliment cei care produc parchet laminat.
Eu nu am nicio problema cu laminatul. Daca nu as fi avut bani sa pun lemn sau nu mi-ar fi placut mai mult lemnul, as fi pus fara nicio problema laminat. E doar un parchet, o chestie pe care o calci in picioare zilnic si cam atat.
Tot ce conteaza e sa traim viata asta multumiti de ceea ce avem si ce suntem :) Cu case mai mari sau mai mici, cu parchet de lemn sau laminat, cu tigla ceramica sau tabla, cand ne trezim dimineata sa ne putem bea cafeaua linistiti si fericiti.

#5292
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Nu ma gandesc ca pleaca tot cosul ca asa e, n-are cum :) .. dar la un seism ceva, or fugi mantalele alea daca nu-s legate cumva intre ele si altfel decat cu adeziv? La peretii de zidarie se pun antiseismice la fiecare x randuri .. fiind deja impanate/tesute si in zidurile de beton.

La cosul de fum nu s-au mai facut rosturi de dilatare pentru sapa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate