Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#5293
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcumparator, on 09 mai 2018 - 21:14, said:

De ce nu iti place parchetul ala?
S-a strins si au ramas goluri, s-au deformat placutele diferit (concave/convexe etc), scirtiie, orice lac dai se zgiriie, trebuie supermeserias sa-l rascheteze sa iasa drept (cine mai face asta?), in fine, mai multe.
Stratificatul da, se poate spune ca ar fi mai aproape de natural. Ati taiat o bucata sa vedeti cum e inauntru? Si cred ca are mai multe chimicale decit cel laminat. Nu bag mina in foc, doar presupun (!)
Ani de zile mi-am batut capul de ce am praf in casa. Naiba, stau la 7...daca eram la parter ziceam. Am pus termopane si am facut apartamentul etans. Praful - tot acolo, tot la fel. Pina cind a schimbat un vecin parchetul, a scos fagul si apus laminat. Ce idiot... In fine. Ce crezi. Placutele de fag lipite pe un pal obisnuit, si dedesupt citiva centimetri de moloz...
  Da, stiu, nu-mi sariti in cap. Parchetul din liceul meu are 50-60 de ani cel putin, si e liceu, da...inca traieste. Nelacuit, neceruit. Inteleg. Daca m-ar da banii afara din casa probabil ca as pune un parchet asa cum trebuie. Asa ca, ramin la laminat. Stratificatul mi se pare prea fragil si delicat. O sa ma cadorez si eu cu citeva arogante, dar la parchet nu. Nu vad justificarea, pe bune. Bine...eu nici nu mai am asa mult de trait ca voi....si nu-l iau cu mine. :D

View Postdana84, on 09 mai 2018 - 21:56, said:

Tot ce conteaza e sa traim viata asta multumiti de ceea ce avem si ce suntem Posted Image Cu case mai mari sau mai mici, cu parchet de lemn sau laminat, cu tigla ceramica sau tabla, cand ne trezim dimineata sa ne putem bea cafeaua linistiti si fericiti.
Eh, uite asta imi place.
Dana, ai vorbit ca un om mare... :D
Fara gluma, cred ca ne-ar fi mult mai bine daca am intelege asta si ne-am educa in spiritul asta....

#5294
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,582
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdana84, on 09 mai 2018 - 21:56, said:

Cat despre parchet si altele naturale sau mai putin ... tulai Posted Image
Fiecare pune dupa placul lui sau al nevestei sau al copiilor (mai nou se pare ca si ei au ceva cuvant de zis, se emancipeaza lumea asta, mult mai multa, poate prea multa democratie fata de cand eram eu copil), dupa buget ...

Fi-mea are douaj' de ani, asa ca nu mai pot sa o pun la colt, trebuie sa tin cont si de parerea ei, desi in cazul asta cu parchetul din pacate nu se va putea.Posted Image
Absolut de acord ca fiecare trebuie sa isi amenajeze dupa gustul lui. Mai mult, solutiile clasice pot sa dea dureri de cap. Mi-am dorit mult usa exterioara de lemn, dar incep sa regret ca am luat-o pentru ca am tot felul de probleme cu ea.

#5295
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postduzu, on 09 mai 2018 - 18:18, said:


Tu ai un Leier, nu? Te intreb pentru ca tocmai ce caut lamuriri pentru modul in care se pleaca cu primul element al mantalei. Am postat si pe topicul aferent semineelor intrebarile, vad ca nici la tine nu s-a plecat de pe soclul de beton de care se zice in documentatie..
Da, am Leier. La el iesirea pentru condens este la 15-20 cm, poate de acee nu trebuie inaltat. Nu stiu sa iti spun mai multe.

View Postdana84, on 09 mai 2018 - 21:36, said:

Hm, nu pricep intrebarea Posted Image
Eu am folosit tubulatura clasica de admisie si evacuare, aceea cu doua tuburi concentrice. A fost prisa de zidarie cu banda obo si am iesit cu ea prin acoperis. In capat am un un terminal special pentru acoperis. Scump Posted Image
Dar cred ca am am scris despre asta, la mine se pare ca nu functioneaza si admisia si evacuarea. Adica centrala nu poate sa isi traga oxigenul necesar arderii, asa ca sunt nevoita sa scot o tubulatura de admisie pe fatada, ramanand doar evacuarea pe acoperis.

Idea mea era sa ca in zona respectiva sa fac zona de admisie (pentru centrala de ventilatie) si atunci trebuia sa indepartez evacuarea centralei din zona. Acum aud ca ai nevoie de inca o gaura pentru admisia centralei de gaz, deci devine mai complicata treaba. Nu stiu cum sa imi organizez "aerul".

#5296
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdanfizesan, on 10 mai 2018 - 08:25, said:

Idea mea era sa ca in zona respectiva sa fac zona de admisie (pentru centrala de ventilatie) si atunci trebuia sa indepartez evacuarea centralei din zona. Acum aud ca ai nevoie de inca o gaura pentru admisia centralei de gaz, deci devine mai complicata treaba. Nu stiu cum sa imi organizez "aerul".
Ok, am inteles, fix aceeasi problema am avut-o si eu. Am admisia de la ventilare prea aproape de locul unde ar fi trebuit sa fie admisia si evacuarea centralei pe gaz.
Eu am incercat varianta in care scot si admisia si evacuarea centralei - deci am dus o tubulatura din aceea dubla, specifica centralelor pe gaz, pe perete pana sus si am iesit prin acoperis. Am un traseu de aproximativ 11 ml echivalenti (un cot la 90 a fost echivalat cu 1ml). Insa cand am pus in functiune centrala, desi producatorul zicea ca se poate face admisie si evacuare pana la 14 ml echivalenti, admisia nu a functionat. Ca urmare centrala, din lipsa de oxigen, se oprea.
Asa ca decizia a fost sa pastrez evacuarea pe acoperis - ca sa nu ma incurce la admisia ventilarii - si sa scot admisia centralei pe fatada, cu o alta tubulatura, specifica doar pentru admisie.
Trebuie sa verifici la centrala pe care vrei sa o cumperi sa permita acest lucru. Asta inseamna ca pe langa gaura ce o vezi centrata in partea de sus, la care se racordeaza tubulatura clasica, trebuie sa mai existe 2 gauri laterale, tot in partea de sus, la care sa poti racorda separat admisia.

#5297
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postdana84, on 10 mai 2018 - 08:33, said:


am dus o tubulatura din aceea dubla, specifica centralelor pe gaz, pe perete pana sus si am iesit prin acoperis. Am un traseu de aproximativ 11 ml echivalenti (un cot la 90 a fost echivalat cu 1ml).

apare chestia asta prin pozele tale? recunosc ca nu stiam ca se poate scoate evacuarea centralei prin acoperis, credeam ca o sa fac ca la bloc, sa o scot prin perete in lateral.

#5298
horohaidan

horohaidan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.03.2006

View Postdana84, on 26 aprilie 2018 - 13:11, said:

Si asa ceva vor fi treptele - lamele de parchet cu nas de stejar masiv.
Attachment IMG_20180426_111705.jpg


Treptele vor fi din lamele de parchet? Ce grosime vor avea?
Nu exista riscul sa flambeze?
Am observat ca, in genereal, treptele sunt dintr-un lemn masiv si au o grosime de aproximativ 2cm chiar si mai groase.
Vei acoperi si glafurile interioare la fel ca in poza? Poza e de la tine din santier?

Edited by horohaidan, 10 May 2018 - 10:45.


#5299
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
bad post.

Edited by viotl, 10 May 2018 - 12:38.


#5300
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postviotl, on 10 mai 2018 - 12:09, said:

- Si-atunci la ce drequ iti trebuie par pe cap?
Domnu' Viorel..stii chestia aia cu 3 picioare montata pe tavan in bucatarie...am un lapsus cum ii zice...
AAA..pianul! Sper ca nu te deranjeaza cum imi aranjez eu mobila in bucatarie! Posted Image))))))

Suntem cativa care auzim cai albi si negrii...mai rau e ca am inceput sa avem si conversatii intregi cu "caii". Stii cum e ...am incercat sa fim normali dar nu prea ne-a placut, suntem mai confortabili in postura asta...

Edited by catalijns, 10 May 2018 - 12:19.


#5301
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cata, nada personal. pm.

#5302
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postduzu, on 09 mai 2018 - 22:16, said:

La cosul de fum nu s-au mai facut rosturi de dilatare pentru sapa?
S-a pus banda din aceea cum e pe tot conturul incaperilor.

View Postwizake, on 10 mai 2018 - 09:09, said:

apare chestia asta prin pozele tale? recunosc ca nu stiam ca se poate scoate evacuarea centralei prin acoperis, credeam ca o sa fac ca la bloc, sa o scot prin perete in lateral.
Aici se vede partea prin termosistem
https://forum.softpe...4#entry21109763
Si aici cosul de pe acoperis
https://forum.softpe...6#entry20935721

La cosul de pe acoperis am cumparat o piesa speciala de la Creaton, fix pentru treaba asta, dar inca nu a fost montata. Urmeaza sa fie.

View Posthorohaidan, on 10 mai 2018 - 10:43, said:

Treptele vor fi din lamele de parchet? Ce grosime vor avea?
Treptele da, sunt din lamele de parchet dar mai gros, de 15 mm, la care se anuleaza bizotul si se pune nas. Se incleiaza si se lipeste un osb de 10 mm pe spate. Deci in final o treapta are 25 mm, nasul are 35 mm ca sa acopere imbinarea dintre treapta si contratreapta - care va fi cu lavabila.

View Posthorohaidan, on 10 mai 2018 - 10:43, said:

Nu exista riscul sa flambeze?
Eu zic ca nu.

View Posthorohaidan, on 10 mai 2018 - 10:43, said:

Vei acoperi si glafurile interioare la fel ca in poza? Poza e de la tine din santier?
Aceea e doar pentru poza. Glafurile sunt albe, Helopal si albe vor ramane. Nu le acopar cu nimic.
Poza da, e din santier.

#5303
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Preview :)
Attached File  IMG_3107.JPG   79.33K   157 downloadsAttached File  IMG_3108.JPG   56.59K   143 downloadsAttached File  IMG_3109.JPG   78K   149 downloadsAttached File  IMG_3106.JPG   108.54K   162 downloadsAttached File  IMG_3110.JPG   71.23K   169 downloads

După ce revin de la pietricele
Attached File  IMG_20180531_193221.jpg   357.23K   179 downloadsAttached File  IMG_20180531_192620.jpg   252.22K   175 downloads

#5304
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Suuuper.
Hai-hai, ca se apropie.

#5305
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Super plinta de scara!! Ce inaltime are? Nu se taie la fata locului ?

#5306
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Niu, asta e ideea, sa fie continua. La mine scara are o singura rampa și plinta e pe lungimea ei.
8 cm vor avea plintele, atata are și asta în zona îngustă.

#5307
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdana84, on 02 iunie 2018 - 08:01, said:

După ce revin de la pietricele
Attachment IMG_20180531_193221.jpgAttachment IMG_20180531_192620.jpg
Pfoaaa, ce mistooo...
Bravo voua, chiar trebuie cite un break din asta.
Unde pisici e locul ala? Mi-ai facut pofta...

#5308
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postviotl, on 02 iunie 2018 - 09:37, said:

Unde pisici e locul ala? Mi-ai facut pofta...
Marble Beach/Thassos/Grecia

#5309
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai continua, dar ma gandeam ca vin cu ea intreaga si masoara acolo ce si cum, sa nu fie probleme. 8cm in zona cea mai ingusta inseamna vreo 25 latimea ei "naturala" ?

#5310
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ma billy...las-o mai frate sa se bucure de plaja...

Coane, ia blocheaza topicul asta doua zile, sa-si bea fata ouzo linistita.

View PostAdrianradu, on 02 iunie 2018 - 09:39, said:

Marble Beach/Thassos/Grecia
Chiar tre sa dau o tura, pisici. S-au cam adunat....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate