Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#4213
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

 dana84, on 01 noiembrie 2017 - 16:39, said:

Asta nu inteleg. Unde vine sub/intre tigle? Eu acum am banda aceea, peste care vin cu tabla, probabil pana la coame.
Mai am ceva Sika de la glafuri, ma gandesc sa fac slitul in decorativa, pun silicon, pun tabla. Sa mai prind si cu suruburi de tabla in decorativa sau acelea oricum nu tin ?
Nu tin in decorativa cred iar fara suruburi nici gand:)

#4214
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,911
  • Înscris: 11.03.2006

 dana84, on 01 noiembrie 2017 - 16:39, said:

Asta nu inteleg. Unde vine sub/intre tigle? Eu acum am banda aceea, peste care vin cu tabla, probabil pana la coame.
Mai am ceva Sika de la glafuri, ma gandesc sa fac slitul in decorativa, pun silicon, pun tabla. Sa mai prind si cu suruburi de tabla in decorativa sau acelea oricum nu tin ?

Daca te referi la Sika cf11, sa stii ca la mine a cam crapat acolo unde a fost expus la soare toata vara.
Exista mai multe masticuri speciale pentru acoperis (la mine au folosit ceva de la Soudal), care poate ca rezista mai mult.

#4215
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,117
  • Înscris: 03.12.2005

 dana84, on 01 noiembrie 2017 - 16:39, said:

Asta nu inteleg. Unde vine sub/intre tigle? Eu acum am banda aceea, peste care vin cu tabla, probabil pana la coame.
Mai am ceva Sika de la glafuri, ma gandesc sa fac slitul in decorativa, pun silicon, pun tabla. Sa mai prind si cu suruburi de tabla in decorativa sau acelea oricum nu tin ?


Tabla aia se pune in trepte pe perete, tesute exact ca tigla. Practic fiecare fasie trebuie sa stea peste tigla de "la vale" si sub tigla de "la deal". Ultimul rand in directia de curgere(cel mai de jos) sta doar deasupra tiglei si conduce apa deasupra.
Sper sa intelegi de aici:  
http://www.nuclead.c...neyflashing.jpg
http://cdnassets.hw....ashing-illo.jpg

Asta e in realitate etansarea intre acoperis si perete. Cealalta piesa, cea frezata in zid, doar iti conduce apa ca sa nu intre pe dupa partea verticala a tablei.

#4216
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

 dana84, on 01 noiembrie 2017 - 12:48, said:

Oare cu ce as putea acoperi banda asta de etansare ?
DSC_0397.JPG DSC_0385.JPG
Tigla e profilata, Creaton Balance.
As putea pune un profil de tabla vopsit alb, de forma aceasta:
mat-bordura-la-perete-3073.jpg
Dar cum sa il prind? Cu ce sa umplu spatiul dintre profil si unuleurile tiglei?

Mi s-a mai sugerat sa dau jos banda si sa pun un profil cu forma aceasta, care intra sub tigla. Insa parca prefer zona aceea sa fie cat mai etansa ...
profil tigla-zid.jpg

Eu am acelasi tip de tigla doar ca este pe maro si am terasa ceva in genul asta.
Am mers pe um model de tabla din poza 2.
S-a lipit polistiren de 5 pe caramida dupa care am venit cu sortul de tabla ( poza 2 ) dupa care cu tigla peste tabla.
La sfirsit vin cu vata bazalitca care o sa cuprinda si polistirenul si tabla.


#4217
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,117
  • Înscris: 03.12.2005
[ https://i.pinimg.com/originals/db/54/2e/db542ecfe683cff5f12638c539e7e43e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4218
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 29.11.2007
@ sebulbus

Ce prezinti tu, mai sus, e foarte ok dar pentru ... acoperis din asfalt carton si un perete al carui finisaj nu s-a facut, inca.

#4219
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,117
  • Înscris: 03.12.2005
Principiul e acelasi si merge foarte bine la orice acoperis cu piesa specifica acelui sistem de invelitoare sau una fasonata ad labam la locul faptei. Din intamplare, vecinii de peste balta sunt mai mari fani show&tell si acolo am gasit o poza din care sa se inteleaga ceva.
Starea de finisare a peretelui nu e relevanta. Poti schimba acoperisul si ulterior constructiei asa ca detaliul asta exista. Singura interventie la peretele finisat e acel sant in care intra tinicheaua.

#4220
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru Marius:
http://www.caparol.r...gewebe-043.html
Asta e plasa de armare. Tot la ei gasesti si unealta.
Mai are si Sto acelasi sistem, insa ei cred ca doar pe comanda aduc. La Caparol cand am discutat eu prin primavara cu un reprezentant, aveau pe stoc.

L.E. Trebuia sa scriu pe jurnalul tau, m-am prins dupa ce am dat post...

Edited by dana84, 04 November 2017 - 12:30.


#4221
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 dana84, on 01 noiembrie 2017 - 11:49, said:

insa imi rezulta o imbinare gresie-profil ce era mai dificil de etansat.


daca tot nu mai zice nimeni nimic eu tot "batman, batman" cu profilele...
Deci...s-ar pune un profil tip "u" sub gresie, unul pe verticala sub faianta, iar paravanul de sticla se prinde in ele. Probabil acolo trebuie un cheder ceva langa geam (o sa incerc sa caut furnizori de paravane de sticla sa vad ce zic) si adeziv intre gresie si profil.
Deci ce imbinare ar fi complicat de facut? Fiindca eu vreau sa ma aventurez daca tot nu am terminat casa Posted Image

#4222
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 01 noiembrie 2017 - 11:49, said:

[...]Asa, in poze, arata foarte bine profilele acelea, insa practic e mai greu de realizat acea imbinare, parchetul trebuie sa aiba un mic rost de dilatare ...

La usi da, trebuie sa stii unde vine foaia de usa si acolo sa faci trecerea.
Profilul T, intre gresie si parchet e relativ simplu de instalat. Parchetul are nevoie de un pic de rost de dilatare dar, de obicei, aripa T-ului este suficienta. NB daca ai situatia in care lungimea placii de parchet e pe lungimea tranzitiei, dilatarea este aproape zero.
Am avut asa ceva, dilatare zero p elungimea placii de dusumea, la casa pe care am renovat-o acum vreo 11 ani; am pus T-ul invers Posted Image , astfel incat, intre gresie si parchet sa vedea numai o dunga subtire, subtire de metal, gresia si parchetul fiind - practic - asezate pe aripile T-ului. Gresia si parchetul au fost taiate la mm si asa au stat vreo 9 ani. Mai departe nu stiu, ca am vandut casa.

Nu prea am inteles profilul acela (ultimul) pentru gresie ...

Edited by DIY, 07 November 2017 - 19:19.


#4223
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ioi, atata m-am tot sucit si eu cu baile si cu profilele astea ... Pentru ca nu gasesc pe nimeni care sa le mai fi folosit si deacolo problema. Le arat profilele, se uita stramb la ele, dau din cap, ca o fi bine, ca n-o fi bine, iar profilele astea daca nu sunt montate bine, nu e ok.
Plus ca sa zicem ca montezi acel U pe 90 de cm, dar daca baia e mai lata atunci pe astia 90 cm va trebui sa tai 1 cm din gresie, adica latimea profilului. Nu stiu daca intelegi ce zic.

Apoi am turnat acea mica platforma astfel incat sa pot da panta in bai.
Attached File  DSC_0867.JPG   233.97K   184 downloads
Am concluzionat ca nu imi prea place, ca asta ma va forta sa tai gresia si va arata cam asa:
Attached File  bp3.png   571.2K   179 downloads
Fata de asa
Attached File  bp3_1.png   664.13K   141 downloads
Sau asa
Attached File  bp3_2.png   664.03K   159 downloads

Nici nu stiu cam pe ce lungime ar trebui sa dau panta ca sa fie in regula. Eu am calculat pe 110 cm, insa sticla are 85 cm, deci as avea o portiune de baie cu panta, dar fara sticla si cu acel podest, care in final nu stiu cum va arata.
Asa ca acuma sunt la faza in care vreau sa mai torn o sapa cu intarire rapida - Topcem sau Keracem - in toata baia si sa dau panta de 2% spre rigola pe latimea dusului. Evident baia e hidroizolata ...

Apoi la dus, in zona de panta, pe ambele laterale, sa pun un profil conic pentru dus, care arata asa:
Attached File  Profil conic cabina dus pardoseala-pardoseala-500x220.jpg   16.9K   170 downloadsAttached File  Profil conic cabina dus pardoseala-perete-500x220.jpg   18.66K   156 downloads
Apoi langa el un profil U pentru sticla
Attached File  Profil-U-inox-cabina-dus-500x220.jpg   41.49K   148 downloads
Si sa accept in toata solutia asta acea treapta care imi rezulta in baie - de vreo 2 cm, pentru care sa gasesc un profil in genul asta:
Attached File  pdac-01.jpg   36.43K   121 downloads

Asta dupa ce am vrut asa ceva:
Attached File  profil terminal.jpg   78.51K   105 downloads
Cel mult asta in forma de T
Attached File  profil trecere.jpg   67.56K   121 downloads
Si dupa atatea profile si o caruta de bani pentru ele, sa sper ca o sa arate si bine Posted Image

Dar printre toate astea teoretice, am gasit o caramida aparenta care cred ca mi-ar placea pentru soba.
Attached File  IMG-20171105-WA0001.jpg   354.74K   132 downloadsAttached File  DSC_0873.JPG   99.04K   121 downloads

Si am montat scurgerea pe balcon - am cumparat ceva OZN care nu am crezut veci ca il voi mai putea monta, pentru ca trebuia montat inainte sa torn sapa pe balcon si sa hidroizolez .
Attached File  sifon1.jpg   8.89K   113 downloads
Dar in final a iesit bine, zic eu
Attached File  DSC_0870.JPG   341.03K   111 downloads

Edited by dana84, 07 November 2017 - 19:53.


#4224
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 07 noiembrie 2017 - 19:33, said:

[...]am gasit o caramida aparenta care cred ca mi-ar placea pentru soba.[...]

In cantitati mari, caramida aparenta cam striga "Imitatie!".
Am un perete, la intrare, in holul spre living, si peretele cu semineul in caramida aparenta si ... nu ma (mai) incanta deloc. Ma rog ... cine vine pe la noi e incantat. Eu, care locuiesc si lucrez de-acasa ... m-am saturat de ea.
Ce-i drept, a mea arata si cam aiurea Posted Image ; fata cea din poza, care e de-a dreptu' curatica.

Iaca, o postare care - de fapt - nu te ajuta cu nimic, nimicut Posted Image
Spor!

#4225
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 dana84, on 07 noiembrie 2017 - 19:33, said:

Plus ca sa zicem ca montezi acel U pe 90 de cm, dar daca baia e mai lata atunci pe astia 90 cm va trebui sa tai 1 cm din gresie, adica latimea profilului. Nu stiu daca intelegi ce zic.

Apoi am turnat acea mica platforma astfel incat sa pot da panta in bai.

Am concluzionat ca nu imi prea place, ca asta ma va forta sa tai gresia si va arata cam asa:

Dar stiu ca esti perfectionista, nu gluma Posted Image

Daca ce vrei sa zici cu baia mai lata decat profilul este ca strici aliniamentul gresiei...nu imi dau seama de ce, deci lipseste 1cm dintr-o placa, iar celelalte se imbina la fel, ca si cum profilul nu ar fi fost...

Dar care e baia asta la care ai problema? E baia de la parter a tuturor sau baia ta? Ma gandesc ca daca urci nivelul baii toti cei care intra in baie (pentru orice) urca treapta, pe cand daca faci o mica treapta la dus o urca doar cei care fac dus si parca este si mai sigura cumva....Cred ca 2 cm e mult, nu arata asa rau pragul insa s-ar putea sa ai senzatia aia ca iti infigi piciorul in gresie, fiindca te astepti sa fie la nivel.

#4226
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,117
  • Înscris: 03.12.2005
Foloseste ca delimitare un profil patrat ingropat intre placi. In zona de panta se va vedea din laterala profil atat cat e inaltimea pantei.
Peste asta vii cu profilul inferior al sticlei. Sau si mai bine, cu sticla direct in silicon, ca la acvarii. Nici nu trebuie sa fie neaparat profil special de gresie. Leroy are tot felul de sectiuni de aluminiu satinat sau lucios.

#4227
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014

 dana84, on 07 noiembrie 2017 - 19:33, said:

Apoi la dus, in zona de panta, pe ambele laterale, sa pun un profil conic pentru dus, care arata asa:
Profil conic cabina dus pardoseala-pardoseala-500x220.jpg Profil conic cabina dus pardoseala-perete-500x220.jpg
Apoi langa el un profil U pentru sticla
Profil-U-inox-cabina-dus-500x220.jpg
Si sa accept in toata solutia asta acea treapta care imi rezulta in baie - de vreo 2 cm, pentru care sa gasesc un profil in genul asta:
pdac-01.jpg

Asta dupa ce am vrut asa ceva:
profil terminal.jpg
Cel mult asta in forma de T
profil trecere.jpg
Si dupa atatea profile si o caruta de bani pentru ele, sa sper ca o sa arate si bine Posted Image


Buna Dana,
care este termenul de livrare pentru profile ? Multumesc

#4228
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Silviu_SIL, on 09 noiembrie 2017 - 08:56, said:

Buna Dana,
care este termenul de livrare pentru profile ? Multumesc
3 saptamani a durat la mine, dar sunt si profile care sunt pe stoc.

#4229
laura2312

laura2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2011

 dana84, on 07 noiembrie 2017 - 19:33, said:

Ioi, atata m-am tot sucit si eu cu baile si cu profilele astea ... Pentru ca nu gasesc pe nimeni care sa le mai fi folosit si deacolo problema. Le arat profilele, se uita stramb la ele, dau din cap, ca o fi bine, ca n-o fi bine, iar profilele astea daca nu sunt montate bine, nu e ok.
Plus ca sa zicem ca montezi acel U pe 90 de cm, dar daca baia e mai lata atunci pe astia 90 cm va trebui sa tai 1 cm din gresie, adica latimea profilului. Nu stiu daca intelegi ce zic.

Apoi am turnat acea mica platforma astfel incat sa pot da panta in bai.
DSC_0867.JPG
Am concluzionat ca nu imi prea place, ca asta ma va forta sa tai gresia si va arata cam asa:
bp3.png
Fata de asa
bp3_1.png
Sau asa
bp3_2.png

Nici nu stiu cam pe ce lungime ar trebui sa dau panta ca sa fie in regula. Eu am calculat pe 110 cm, insa sticla are 85 cm, deci as avea o portiune de baie cu panta, dar fara sticla si cu acel podest, care in final nu stiu cum va arata.
Asa ca acuma sunt la faza in care vreau sa mai torn o sapa cu intarire rapida - Topcem sau Keracem - in toata baia si sa dau panta de 2% spre rigola pe latimea dusului. Evident baia e hidroizolata ...

Apoi la dus, in zona de panta, pe ambele laterale, sa pun un profil conic pentru dus, care arata asa:
Profil conic cabina dus pardoseala-pardoseala-500x220.jpg Profil conic cabina dus pardoseala-perete-500x220.jpg
Apoi langa el un profil U pentru sticla
Profil-U-inox-cabina-dus-500x220.jpg
Si sa accept in toata solutia asta acea treapta care imi rezulta in baie - de vreo 2 cm, pentru care sa gasesc un profil in genul asta:
pdac-01.jpg

Asta dupa ce am vrut asa ceva:
profil terminal.jpg
Cel mult asta in forma de T
profil trecere.jpg
Si dupa atatea profile si o caruta de bani pentru ele, sa sper ca o sa arate si bine Posted Image

Dar printre toate astea teoretice, am gasit o caramida aparenta care cred ca mi-ar placea pentru soba.
IMG-20171105-WA0001.jpg DSC_0873.JPG

Si am montat scurgerea pe balcon - am cumparat ceva OZN care nu am crezut veci ca il voi mai putea monta, pentru ca trebuia montat inainte sa torn sapa pe balcon si sa hidroizolez .
sifon1.jpg
Dar in final a iesit bine, zic eu
DSC_0870.JPG

Buna, Dana. As dori sa stiu de unde ai comadat profilele metalice de trecere. Multumesc

#4230
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 laura2312, on 09 noiembrie 2017 - 17:35, said:

Buna, Dana. As dori sa stiu de unde ai comadat profilele metalice de trecere. Multumesc
Eu de la Marazzi am comandat, insa poti cauta orice distribuitor Profilitec sau Progress Profiles. Cei de aici http://supertechmaterials.ro/ au si profile destul de multe pe stoc, doar ca sunt din Tm. Desi sigur trimit prin curier.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate