Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#4195
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Fascinat de magnetii aia am cautat pe net si am gasit asta:

https://e-shop.magsy...ticka-dvirka.ro

#4196
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, de aici o sa imi comand si eu.

#4197
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Despre profile: Dana, ziceai ca ai folosit niste profile de trecere intre parchet si gresie? se monteaza sub pardoseala,nu? Nu le gasesc pe thread...
Le-ai luat pe comanda?

Si la dus ai ingropat in pereti niste profile de tip U ca sa intre sticla in ele?

Voi unde faceti granita dintre parchet si gresie de exemplu la intrare in baie? Trebuie sa tii cont de tipul usii, nu? Daca usile vor fi montate pe o parte a peretelui si nu la mijloc, granita va fi de fapt in baie...

#4198
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Inca nu am folosit nimic, voiam pentru trecerea de la gresie la parchet sa folosesc asa ceva

Le-am si comandat, dar nu le voi putea folosi, inca mai caut sa le gasesc ceva utilizare.
Attached File  profil terminal.jpg   78.51K   129 downloads

Voi folosi un profil T, cat mai ingust.
Attached File  profil trecere.jpg   67.56K   135 downloads

La dus voi folosi un profil ce se monteaza pe gresie. Da, am vrut profil montat sub gresie
Attached File  profil1.jpg   59.83K   129 downloads
insa imi rezulta o imbinare gresie-profil ce era mai dificil de etansat.

Asa, in poze, arata foarte bine profilele acelea, insa practic e mai greu de realizat acea imbinare, parchetul trebuie sa aiba un mic rost de dilatare ...

La usi da, trebuie sa stii unde vine foaia de usa si acolo sa faci trecerea.

Edited by dana84, 01 November 2017 - 11:51.


#4199
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Asta inseamna ca trebuie sa stii ce tip de usa ramane batut in cuie (mai ales tipul de toc)..cand incepi sa montezi gresia/parchetul..sau sa montezi usile inainte de gresie/parchet..apoi le scoti ..sa ramana doar tocul (pt a nu le afecta / stropi /bushi cu ceva pe parcursul lucrarii).

Eu am avut toc reglabil, care imbraca peretele iar imbinarea intre gresii (eu am gresie peste tot) dintre baie si hol a venit in interiorul baii cam la 2 cm fata de nivelul faiantei de pe pereti.

#4200
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Oare cu ce as putea acoperi banda asta de etansare ?
Attached File  DSC_0397.JPG   430.61K   155 downloadsAttached File  DSC_0385.JPG   106.18K   153 downloads
Tigla e profilata, Creaton Balance.
As putea pune un profil de tabla vopsit alb, de forma aceasta:
Attached File  mat-bordura-la-perete-3073.jpg   134.74K   127 downloads
Dar cum sa il prind? Cu ce sa umplu spatiul dintre profil si unuleurile tiglei?

Mi s-a mai sugerat sa dau jos banda si sa pun un profil cu forma aceasta, care intra sub tigla. Insa parca prefer zona aceea sa fie cat mai etansa ...
Attached File  profil tigla-zid.jpg   105.74K   75 downloads

Edited by dana84, 01 November 2017 - 12:49.


#4201
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Dana,..si eu am aceleasi intrebari pe tema asta. Tot la stadiul asta is si eu..si nu stiu ce sa fac cu vreun sort de tabla..cum sa-l prind..si cum sa vina peste tigla..

Is curios ce decizie vei lua.

Mie, cei ce mi-au montat tigla..au zis ca ei pun tabla..una din variantele propuse de tine..insa n-am apucat sa vorbesc cu ei prea multe. M-au sunat zilele trecute sa-mi transmita ca a venit tigla (completarea) pt o terasa..insa acu nu-mi mai raspund sa vina s-o monteze..si sa discut de sortul ala. oare nu-i acelasi principiu ca si izolarea cosului de fum? Tot ceva in genul ala a venit si acolo..

#4202
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,998
  • Înscris: 03.12.2005
N-ai nevoie sa se muleze perfect pe tigla, la fel cum nici coama nu o face. Ai nevoie sa se petreaca suficient cat vantul sau capilaritatea sa nu iti intoarca apa contra pantei.

Adopta detaliul de la un acoperis plat sau partea de jos a unui cos. Un profil aproape ca primul din cele puse de tine, cu latura aia batuta intr-un sant crestat in peretele vertical o palma mai sus de baza.

Istoric, treaba asta se facea din metal moale (cupru, plumb) si se batea la fata peretelui ca sa nu formeze o buza si sa retina apa.

[ https://www.fixmyroof.co.uk/wp-content/uploads/2013/11/Flat-roof-cover-flashings1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4203
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, la cosul de fum asa ceva am. Insa acolo nu avam decorativa asta pe care mi-e cam mila sa o decupez ca sa intre profilul in ea. Iar fara decupare, nu stiu cum sa il prind sa stea.
Apa chiar daca mai intra pe sub profil ma astepta sa nu ajunga prea departe, datorita acelei benzi pe care nu o sa o dau jos.

#4204
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
eu am pus un profil ca cel din poza ta peste tigla si am taiat decorativa sa intre putin in ea. Problema apare daca peretele are curburi....ca tabla nu o poti curba. De asemenea, ramane golul dat de profilul tiglei...l-am lasat asa momentan si daca or fi probleme voi vedea....Asadar si estetic si functional lasa de dorit dar...Daca as face din nou as pune banda bituminoasa cum ai pus si tu iar peste, as prind profilul de tabla cu niste suruburi lungi care sa ajunga prin tigla, la lanteti(asa am si facut de fapt) dar nu as mai cresta decorativa...ce mai intra pe langa profil, trece peste banda bituminoasa(sper) :)
Profilul care se pune sub tigla nu l-as pun in situatia data....l-as monta doar daca as avea imbinare cu perete dar pe laterala tiglei, nu in capat..altfel aproape sigur va intra apa sub tigla(zic eu)

#4205
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cred ca ar trebui prins acel sort si cu ceva dibluri. Prin simpla lui introducere 1-2-3 cm in izolatie nu stiu daca-i ofera stabilitate la un vant puternic. Stiu ca la cos s-a bagat ceva dibluri in sortul ala si mantaua cosului..pe care le-am sigilat cu un silicon.

Mie mi-a ridicat vantul o tigla in sus..daca nu prind sortul cu ceva mai sanatos..cred ca-l gasesc pe la vecini dupa prima vijelie..

Edited by manghels, 01 November 2017 - 13:43.


#4206
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 01 noiembrie 2017 - 11:49, said:

Inca nu am folosit nimic, voiam pentru trecerea de la gresie la parchet sa folosesc asa ceva

Le-am si comandat, dar nu le voi putea folosi, inca mai caut sa le gasesc ceva utilizare.
Attachment profil terminal.jpg

Voi folosi un profil T, cat mai ingust.
Attachment profil trecere.jpg

La dus voi folosi un profil ce se monteaza pe gresie. Da, am vrut profil montat sub gresie
Attachment profil1.jpg
insa imi rezulta o imbinare gresie-profil ce era mai dificil de etansat.

Asa, in poze, arata foarte bine profilele acelea, insa practic e mai greu de realizat acea imbinare, parchetul trebuie sa aiba un mic rost de dilatare ...

La usi da, trebuie sa stii unde vine foaia de usa si acolo sa faci trecerea.
la treceri am folosit ceva de genul https://www.dedeman....13-mm/p/4005832 si arata cam asa:
[sharedmedia=core:attachments:1963406]



Sunt multumit de rezultat..

#4207
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,998
  • Înscris: 03.12.2005
N-ai cum sa etansezi perfect fara sa intre in masa peretelui.Oricat de subtire ar fi buza ce ramane, va tine apa si la inghet-dezghet si dilatare inainte-inapoi va lucra la largit imbinarea.

La racordul in panta va trebui sa folosesti si cealalta tabla sub tigla, de fapt, intre tigle.

Nu te crampona asa tare sa nu crestezi peretele. Daca isi fixeaza o stinghie pe care sa ghideze lama flexului nu iese asa rau. Ramane vizibil deasupra crestaturii un pic de sant ce il poti astupa cu mastic si vopsi din nou la culoare. Cu un pic de indemanare se reproduce cat de cat si textura, desi n-o va vedea nimeni de jos.

#4208
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdana84, on 01 noiembrie 2017 - 11:49, said:

Asa, in poze, arata foarte bine profilele acelea, insa practic e mai greu de realizat acea imbinare, parchetul trebuie sa aiba un mic rost de dilatare ...

Din cauza parchetului zici ca nu se pot folosi?
Eu am auzit ca pentru rostul de dilatare exista ceva de genul pluta lichida care dupa ce se intareste este elastica si ii permite parchetului sa se dilate. Am vazut asta intr-o amenajare a cuiva care nu dorea deloc plinte si totusi avea parchet. Au folosit pluta la imbinarea cu peretii.

View Postdana84, on 01 noiembrie 2017 - 12:48, said:

Oare cu ce as putea acoperi banda asta de etansare ?

In niciun caz nu trebuie data banda jos, mie montatorul tiglei mi-a zis ca tehnic asta e cea mai buna solutie si daca vreau sa arate mai bine sa pun un sort metalic peste. Nu am ajuns inca acolo ca sa iti zic cum a facut dar eu cred ca il va prinde cu dibluri in perete iar apa care o ia pe langa el ajunge la banda si curge in jos, ca si cum sortul nu ar fi fost.
Dar tu vad ca ai si glaf acolo, nu poti sa ii bagi buza aia putin sub glaful balconului?

Dar eu l-as vedea in culoarea tiglei.

Edited by deliacrin, 01 November 2017 - 15:12.


#4209
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdana84, on 01 noiembrie 2017 - 11:49, said:

Asa, in poze, arata foarte bine profilele acelea, insa practic e mai greu de realizat acea imbinare, parchetul trebuie sa aiba un mic rost de dilatare ...
Se dilata in partea opusa, sub plinta.
Eu le-am bagat fortat, fara loc pt dilatare, si dupa 2 ani nu am probleme
Gasesti mai multe modele si cu lungimi mai mari de 1 m, la profilux.

#4210
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postsebulbus, on 01 noiembrie 2017 - 13:36, said:

La racordul in panta va trebui sa folosesti si cealalta tabla sub tigla, de fapt, intre tigle.
Asta nu inteleg. Unde vine sub/intre tigle? Eu acum am banda aceea, peste care vin cu tabla, probabil pana la coame.
Mai am ceva Sika de la glafuri, ma gandesc sa fac slitul in decorativa, pun silicon, pun tabla. Sa mai prind si cu suruburi de tabla in decorativa sau acelea oricum nu tin ?

#4211
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 01 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Din cauza parchetului zici ca nu se pot folosi?
Eu am auzit ca pentru rostul de dilatare exista ceva de genul pluta lichida care dupa ce se intareste este elastica si ii permite parchetului sa se dilate. Am vazut asta intr-o amenajare a cuiva care nu dorea deloc plinte si totusi avea parchet. Au folosit pluta la imbinarea cu peretii.
Da, la mine parchetul nu e pus pe aceeasi linie cu usa, ci cade perpendicular pe ea. Deci acolo sa vina mai multe bucati de parchet taiate si tare mi-e teama ca nu o sa iasa la fix. Daca ar merge parchetul paralel cu linia usii, atunci parca as incerca profilul asta care nu e in T.

View Postdeliacrin, on 01 noiembrie 2017 - 15:09, said:

In niciun caz nu trebuie data banda jos, mie montatorul tiglei mi-a zis ca tehnic asta e cea mai buna solutie si daca vreau sa arate mai bine sa pun un sort metalic peste. Nu am ajuns inca acolo ca sa iti zic cum a facut dar eu cred ca il va prinde cu dibluri in perete iar apa care o ia pe langa el ajunge la banda si curge in jos, ca si cum sortul nu ar fi fost.
Dar tu vad ca ai si glaf acolo, nu poti sa ii bagi buza aia putin sub glaful balconului?
Glaful e mai sus, ar trebui sa o fac destul de inalta. Plus ca am si in fata un acoperis din asta, unde tot asa e, deci e acelasi detaliu tehnic in final.

View Postdeliacrin, on 01 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Dar eu l-as vedea in culoarea tiglei.
La culoare si eu m-am tot sucit :D Pentru ca tigla e rosu cupru, tabla de la dolii e caramiziu, jgheaburi si burlane albe. Deci tabla asta poate fi fie caramiziu, fie alba. Care ar arata mai bine ... habar n-am, pana nu o vad pusa. Deci tu zici ca nu ar trebui sa o asortez cu jgheaburile ...

#4212
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdana84, on 01 noiembrie 2017 - 16:54, said:

Glaful e mai sus, ar trebui sa o fac destul de inalta. Plus ca am si in fata un acoperis din asta, unde tot asa e, deci e acelasi detaliu tehnic in final.


La culoare si eu m-am tot sucit Posted Image Pentru ca tigla e rosu cupru, tabla de la dolii e caramiziu, jgheaburi si burlane albe. Deci tabla asta poate fi fie caramiziu, fie alba. Care ar arata mai bine ... habar n-am, pana nu o vad pusa. Deci tu zici ca nu ar trebui sa o asortez cu jgheaburile ...

Da, si eu am un unghi drept de perete care va trebui imbracat cu banda + sort metalic.

Ce-i drept ca noi am facut o economie la tigla si acolo unde aveam terminatii: stanga-dreapta nu am cumparat acele tigle speciale de capat care costau mult mai mult ci am pus sort metalic, evident de culoare gri, ca tigla. La mine si jgheaburile sunt gri...deci e simpla decizia....

Cred ca depinde si cat de mult coboara sortul pe tigla in jos, daca coboara mult se va vedea ca o dunga alba peste tigla. Si acolo la unghiul drept al peretelui...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate