Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Am cumpărat o vacă bolnavă și fără documente. Ce pot face ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Imi cer scuze daca nu aici trebuia sa postez. Va rog, daca cunoaste cineva pe un anume Ionut (nu ii stiu numele de familie) din Ungureni, judetul Botosani sa ma ajute cu niste informatii despre el..ce fel de om e. Da teapa cu vacile? El se ocupa cu cumpararea si vanzarea vacilor. Ex: o ia de la cineva cu o suma si o da la altcineva cu o suma mai mare, eventual si fara pasaport.
Eu am cumparat de la el o vaca si mi-a zis ca pasaportul e la dispensarul veterinar si mi-l aduce el in 2-3 zile (oricum sunt constient ca e greseala mea aici ca trebuia sa stau pana luam pasaportul) si acum imi zice ca nu are pasaport si plus ca vaca e bolnava .. e a 2-a oara cand are prolaps (i-a iesit uterul) si vreau sa i-o dau inapoi sa imi dea banii pe ea ca in halul in care mi-a dat vaca eu nu o pot tine. Dar faza e ca nu mai raspunde la telefon. Oricum sunt convins sa il dau la politie daca nu se rezolva dar cum pot eu dovedi la politie ca de la el am luat vaca? Pasaport nu am, crutalele sunt rupte si nu mi le-a dat nici rupte macar. Va rog un sfat, o idee, ce pot face sa rezolv...

Edited by narcisbucatariu, 26 September 2014 - 18:44.


#2
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Ai de pusca mea...atata hotie in tara asta..
Mergi la politie si reclamal dupa parerea mea...

#3
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 narcisbucatariu, on 26 septembrie 2014 - 18:17, said:

Imi cer scuze daca nu aici trebuia sa postez. Va rog, daca cunoaste cineva pe un anume Ionut din Ungureni, judetul Botosani sa ma ajute cu niste informatii despre el..ce fel de om e. Da teapa cu vacile? El se ocupa cu cumpararea si vanzarea vacilor. Ex: o ia de la cineva cu o suma si o da la altcineva cu o suma mai mare, eventual si fara pasaport.
Eu am cumparat de la el o vaca si mi-a zis ca pasaportul e la dispensarul veterinar si mi-l aduce el in 2-3 zile (oricum sunt constient ca e greseala mea aici ca trebuia sa stau pana luam pasaportul) si acum imi zice ca nu are pasaport si plus ca vaca e bolnava .. e a 2-a oara cand are prolaps (i-a iesit uterul) si vreau sa i-o dau inapoi sa imi dea banii pe ea ca in halul in care mi-a dat vaca eu nu o pot tine. Dar faza e ca nu mai raspunde la telefon. Oricum sunt convins sa il dau la politie daca nu se rezolva dar cum pot eu dovedi la politie ca de la el am luat vaca? Pasaport nu am, crutalele sunt rupte si nu mi le-a dat nici rupte macar. Va rog un sfat, o idee, ce pot face sa rezolv...

N-ai cum sa rezolvi, exista martori care sa depuna marturie ca au vazut cand ai cumparat vaca de la respectivul?

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Vreţi concurs ?
Hai să vedem atunci cine-i mai rapid: voi la offtopic ori eu la şters ? Posted Image

Nu uitaţi vă rog pe ce arie sunteţi, nu-i chiar toată SP fun...

#5
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Deci sincer, din raspunsurile voastre am inteles doar ca sunteti pusi pe gluma. Sau faceti haz de necaz, sau ce? Atat stiu despre el, il cheama Ionut. Nu ii stiu numele de familie, am mai zis. Daca-l stiam, il ziceam, clar. Unu cu cainele fara picior, unu cu struti, altul cu afaceri cu pui de nu stiu ce. Chiar "m-ati ajutat" enorm. Daca aveti chef de glume va rog sa mergeti la aria cu glume, sau abtineti-va.


 Tiby84, on 26 septembrie 2014 - 18:31, said:

N-ai cum sa rezolvi, exista martori care sa depuna marturie ca au vazut cand ai cumparat vaca de la respectivul?

Mai erau 2 oameni de-ai lui, dar crezi ca sunt prosti sa depuna marturie impotriva lui? Eu eram singur cand am fost.

Multumesc scaiba pt nume la topic. Sumt innebunit de cap, crede-ma. Nu mai stiu ce sa mai fac.

Edited by narcisbucatariu, 26 September 2014 - 19:00.


#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Daca nu ai martori din pacate ai ramas cu paguba.

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 narcisbucatariu, on 26 septembrie 2014 - 18:51, said:

...Unu cu cainele fara picior, unu cu struti, altul cu afaceri cu pui de nu stiu ce. Chiar "m-ati ajutat" enorm...
Stăi pe pace, colegii nu au realizat că suntem pe agricolă iar întrebarea domniei tale este cât se poate de serioasă.
Acum au înţeles, suntem OK.

#8
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 narcisbucatariu, on 26 septembrie 2014 - 18:51, said:

Deci sincer, din raspunsurile voastre am inteles doar ca sunteti pusi pe gluma. Sau faceti haz de necaz, sau ce? Atat stiu despre el, il cheama Ionut. Nu ii stiu numele de familie, am mai zis. Daca-l stiam, il ziceam, clar. Unu cu cainele fara picior, unu cu struti, altul cu afaceri cu pui de nu stiu ce. Chiar "m-ati ajutat" enorm. Daca aveti chef de glume va rog sa mergeti la aria cu glume, sau abtineti-va.




Mai erau 2 oameni de-ai lui, dar crezi ca sunt prosti sa depuna marturie impotriva lui? Eu eram singur cand am fost.

Multumesc scaiba pt nume la topic. Sumt innebunit de cap, crede-ma. Nu mai stiu ce sa mai fac.

Nu prea ai ce sa faci.
Legal nu poti dovedi ca a fost vaca lui.
Poti cumva?

#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Tiby84, on 26 septembrie 2014 - 18:57, said:

Nu prea ai ce sa faci.
Legal nu poti dovedi ca a fost vaca lui.
Poti cumva?

Ar putea, dar numai prin martori, pe care din pacate nu ii are.

#10
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Normal ca seful de post de acolo il cunoaste pe unul Ionut care vinde vaci.E clar ca nu o sa-l gasesti pe Softpedia vanzand vaci!!!

#11
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 sergiustg, on 26 septembrie 2014 - 18:58, said:

Normal ca seful de post de acolo il cunoaste pe unul Ionut care vinde vaci.E clar ca nu o sa-l gasesti pe Softpedia vanzand vaci!!!

Daca ala sustine ca n-a vandut nici o vaca, tu cum dovedesti ca minte?
Dar daca tu faci plangere ca el te-a inselat si te trezesti si vinovat, ca ala poate sa declare cu martori ca vaca i-a fost furata, si ori tu esti faptasul, sau daca nu, ai fost cumparator de buna credinta, dar vaca ii revine culmea tot vanzatorului.

Edited by Tiby84, 26 September 2014 - 19:01.


#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
In prima faza dupa titlu m-am gandit la vreo nevasta......

#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
du-o la abator, mai recuperezi bani pe ea.

#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
De unde ai cumparat vaca? Din targ? Du-te in fiecare zi pana il gasesti pe animal si baga-l in spital.

Daca nu, suna la alte anunturi despre vanzarea de vaci pana iti raspunde javra, dupa care prinde-l si baga-l in spital.

Banii i-a baut de mult.

#15
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014

 Tiby84, on 26 septembrie 2014 - 19:00, said:



Daca ala sustine ca n-a vandut nici o vaca, tu cum dovedesti ca minte?
Dar daca tu faci plangere ca el te-a inselat si te trezesti si vinovat, ca ala poate sa declare cu martori ca vaca i-a fost furata, si ori tu esti faptasul, sau daca nu, ai fost cumparator de buna credinta, dar vaca ii revine culmea tot vanzatorului.

Asta ai gandit-o tare bine. As merge maine la Ungureni ca stiu unde sta dar ce rzolv? Vaca nu o pot baga in portbagaj la passat,tot el trebuie sa vina masina lui sa ia vaca. Si daca nu vrea ce pot sa ii fac? De omorat nu pot. La politie e cam aiurea treaba, dupa cum a zis si Tiby84. Abatorul e singura solutie? E destul de micuta...pe la vreo 500 kg. Cat pot lua pe ea?

#16
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 narcisbucatariu, on 26 septembrie 2014 - 18:17, said:

Imi cer scuze daca nu aici trebuia sa postez. Va rog, daca cunoaste cineva pe un anume Ionut (nu ii stiu numele de familie) din Ungureni, judetul Botosani sa ma ajute cu niste informatii despre el..ce fel de om e. Da teapa cu vacile? El se ocupa cu cumpararea si vanzarea vacilor. Ex: o ia de la cineva cu o suma si o da la altcineva cu o suma mai mare, eventual si fara pasaport.
Eu am cumparat de la el o vaca si mi-a zis ca pasaportul e la dispensarul veterinar si mi-l aduce el in 2-3 zile (oricum sunt constient ca e greseala mea aici ca trebuia sa stau pana luam pasaportul) si acum imi zice ca nu are pasaport si plus ca vaca e bolnava .. e a 2-a oara cand are prolaps (i-a iesit uterul) si vreau sa i-o dau inapoi sa imi dea banii pe ea ca in halul in care mi-a dat vaca eu nu o pot tine. Dar faza e ca nu mai raspunde la telefon. Oricum sunt convins sa il dau la politie daca nu se rezolva dar cum pot eu dovedi la politie ca de la el am luat vaca? Pasaport nu am, crutalele sunt rupte si nu mi le-a dat nici rupte macar. Va rog un sfat, o idee, ce pot face sa rezolv...


domnule draga,

un animal se cumpara cu acte! Actul care se ia de la vanzator este acel pasaport! Va duceti cu acel pasaport la medicul veterinar ca sa va faca trecerea de la el la numele dvs!
cumparand un animal fara acte inseamna ca va asumati un risc! Fara acte de provenienta la vaca mea, pot sa ma duc la politie ca am cumparat-o de la dvs si ca vreau banii inapoi si sa va luati vaca inapoi (desi eu mint ca am cumparat-o de la dumneata)

Daca va incurcati cu samsari, asta va trebuie! Omul va aratat animalul si dumneata ai platit pentru ea! Nu el va obligat s-o cumparati! deci aveti sanse foarte mici sa va recuperati banii..

#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

Quote


Daca va incurcati cu samsari, asta va trebuie!

De unde vroiai ma sa stie ca e samsar?

Strabunica-tu numai cu pasapoarte si veterinari cumpara vaci, sunt convins...

Edited by izometric, 26 September 2014 - 19:11.


#18
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 izometric, on 26 septembrie 2014 - 19:10, said:

De unde vroiai ma sa stie ca e samsar?

Strabunica-tu numai cu pasapoarte si veterinari cumpara vaci, sunt convins...

au cumparat vaci de la cunoscuti....nu de la cuca macaii...

trebuia sa se intereseze....acum de unde stie de el ca e samsar?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate