Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Unidentified Flying Objects - Accord & GTC

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Dupa aproape trei luni de circulat exclusiv urban, ieri am facut aproape 170 km extraurban, drumul fiind destul de aglomerat pentru ca se intorcea lumea din minivacanta de Rusalii. Consum mediu 3.1, viteza medie 60 km/h.

Attached Files

  • Attached File  Bcz.jpg   168.8K   35 downloads


#74
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
ODO 130000, 6000 de km de cand am cumparat-o, 120 l benzina consumata, consum mediu 2%. Am facut un drum pana la mare si retur (850km), viteza medie 87 km/h, consum mediu 4.9%. Nici o problema aparuta, uleiul este tot transparent pe joja. I-am dat maxim pe autostrada 199 pe bord (cam 187 in realitate), urma o rampa accentuata si a inceput sa scada viteza. Viteza maxima este limitata la 180, m-am mirat ca a trecut peste... Sta destul de bine pe drum la viteze de peste 140 km/h, , CX-ul de 0.25 si greutatea isi spun cuvantul, se duce usor pana la 180, tot timpul exista o rezerva de curent in baterii astfel incat sa nu-mi dea emotii in depasiri. Una peste alta, cred ca o sa stea un timp la mine, cel putin pana o sa gasesc un Outlander PHEV de 3-4 ani pana in 100000 km si pret acceptabil. I-am luat deja ulei Toyota 0W20, filtru si placute frana fata Textar (n-au fost schimbate niciodata si mai au doar vreo 3-4 mm).

#75
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
ba nesimtituleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. cum adica 120 l benzina la 6000 km :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) cand incep sa le faca mai aratoase trebuie sa trec si eu pe astea electrice. pacat ca ai dat accordul. pune mana pe un type-s cu2 daca poti. manual e ca inorogii dar daca ai rabdare il gasesti.

#76
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Caut de ceva timp un type-s CU2, insa sunt din ce in ce mai putine in mintile lor...Cat despre frumusetea Prius, evit sa privesc din spate! :D

#77
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
sa vezi cand cauti types cu2 manual facelift:)))))))))))))))))))))))

#78
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Se gasesc, rar, dar se gasesc. Insa sincer pretul e mare.
https://cutt.ly/MfkRfSH

#79
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
ma apuca dorul cand ma uit :))) pret maricel dar masina are 39.000
km

#80
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Priusul a ajuns la 135250 km, consum mediu pe ultimii 3490 km (de la schimbul de consumabile, in ianuarie) 1.5%, 66% urban, nici o problema tehnica. Autonomia pe EV este cam de 22 km urban cu o medie de 26 km/h.

Edited by Viorro, 04 June 2021 - 20:41.


#81
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Intre timp Priusul a plecat, i-a luat locul in garaj un Opel Mokka X 1.4 T din 2019, o masina care-si face treaba si atat.
De trei zile insa am pus mana pe o Celica TS VVTL-I de 192 CP (1.8i)  facelift din 2004, in stare tehnica excelenta (motorul nu consuma ulei, nu scoate fum, trage de rupe).
I-am dat comanda de un set de anvelope de iarna VREDESTEIN WINTRAC XTREME S pe 16" si de cateva maruntisuri (un kit de curatare filtre sport de la KN, aditiv Oxicat, Pro-Tec pentru evacuare), masina a rulat ultimul an in Bucuresti si se simte un pic infundat catalizatorul. Urmeaza niste jante OEM pe 17", anvelope de vara - probabil GY, si un set de bielete antiruliu pt. spate, mecanicul care a verificat masina la cumparare mi-a recomandat sa le schimb.

Am mai avut cu cativa ani in urma o Celica T23 tot din 2004 cu 143 CP, insa nu incape comparatie, aceea intra in limitare acolo unde asta de acum de-abia incepe sa traga (intra "lift"-ul la 6200 RPM).

#82
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006

View PostViorro, on 02 ianuarie 2022 - 21:10, said:

...
De trei zile insa am pus mana pe o Celica TS VVTL-I de 192 CP (1.8i)  facelift din 2004, in stare tehnica excelenta
...

Poze?! Citeam și deja aveam ochii umezi și buzele tremurând așteptând pozele...

Să le conduci cu plăcere și la turații corespunzătoare, mai ales Celica!

#83
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Multumesc, asemenea. Cat despre poze, mi-aduc aminte ca inca nu i-am facut de-abia dupa ce o bag in garaj si pun husa pe ea Posted Image. Deocamdata i-am facut doua liste de cumparaturi, cele de mai sus plus fluide (exceptand uleiul care a fost schimbat in octombrie, la 118.000 km), bujii, filtru aer, curea accesorii si pompa de apa, catalizator (am decis sa-l schimb, intre timp), un stergator pt. luneta. Va urma o navigatie cu android si o revizie a sistemului VVTL-I, am aflat ca bolturile de lift au fost doar verificate la 60.000 km si erau in stare perfecta, insa unii de afara le schimba la 60k km. Apropo, acum are 119.000 km, verificati pe rarom si carvertical. Masina a fost foarte ingrijita, ulei 5W30 schimbat la maxim 10k km, tinuta in garaj cea mai mare parte din timp.

#84
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Azi mi-a venit setul de jante de vara pe 17'(optionale OEM pe Toyota TS, la vremea aceea), filtrul de aer, kit-ul de curatare si aditivii. Saptamana viitoare o duc la un amic cu service pentru schimburi fluide si bielete spate. Urmeaza sa trimit la vopsit jantele, un polish+folie pe faruri.

Attached Files



#85
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Cateva poze cu nou-venita:

Attached Files



#86
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Volanul e stock pe Celica?

#87
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Nu, e de pe un Yaris, a fost schimbat de precedentul proprietar, insa am si volanul original.

#88
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Attached File VID-20220531-WA0002.mp4 18.69MB 6 downloads
Intre timp Celica a primit jantele pe 17" incaltate cu un set de anvelope goodyear eagle f1 asymmetric 5 225/45 r17, o antifonare si alte maruntisuri (navigatie cu Android, LED-uri, etc).  Am comandat si o  suspensie reglabila KW V2 inox, reglaj pe inaltime si reglaj duritate/amortizare, coborare fata, spate : 25-60, 30-65, probabil ca o s-o cobor cu 1-2 cm. La anul urmeaza o vopsire si o evacuare sport. GTC-ul avea niste zgarieturi de la caini pe o aripa si lacul exfoliat pe capota, asa ca a primit o vopsea, a iesit destul de bine. I-am mai pus si lui o navigatie cu android si LED-uri.

Attached Files


Edited by Viorro, 28 July 2022 - 22:09.


#89
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
De aproape un an am ajuns in posesia unui Accord CU2, 2.4 MT, 201 CP, in stare perfecta, cu numai 126000 km, EURO5.
Dotarile sunt tot ce s-a pus vreodata pe CU2 probabil (inclusiv scaune cu memorii). O am de la primul proprietar, a fost intretinuta cu multa atentie (antifonata/terosonata pe dedesubt), fara zgarieturi sau portiuni uzate. Ulei a vazut doar Honda 0W20.
I-am pus folie ceramica pe spate, un detailing complet, o camera de trafic 70MAI, LED-uri la interior si cateva maruntisuri.

Attached Files


Edited by Viorro, 20 April 2024 - 16:43.


#90
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,653
  • Înscris: 10.08.2009
Super masina, io am luat-o in 2012 an de fabricatie  2010 cu 25k km. Acu e aproape de   170 k.
Dakarul e mic copil pe langa unde m-a purtat masinuta asta fara probleme.
Acum e la fi-miu, mi-e mila s-o dau si nu vreau s-o dau.
Daca ai grija sa-i schimbi lichidele e perfecta.
Genul de masina care o sa vina la parastasu tau Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate